Просмотр содержимого документа
«Қозғалысқа берілген есептер шығару. сабақ жоспары»
Бекітемін:
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Қозғалысқа берілген есептердің әр түрін шығару.
Сабақтың мақсаты: екі дененің қозғалысына есептер шығарудағдыларын бекіту; есептеу дағдыларын жетілдіру.
С/көрнекілігі: кесте, логикалық тапсырмалар, карточкалар
С/әдісі: сұрақ – жауап, көрнекілік
С/түрі: жаңа білім
Сабақтың барысы.
1. Ұйымдастыру кезеңі.
2. Үй тапсырмасын тексеру.
3. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
Ауызша тапсырма. Дөңгелек сандарды көбейту және бөлу кезіндегі тәсілдерді қорытындылау үшін, кесте пайдалану. Кестені толтыру.
b
330
1 500
3 003
936
6 300
b · 5
1 650
7 500
15 015
4 680
31 500
b ׃ 3
110
500
1 001
312
2 100
с
86 440
368 880
8 280
16 000
0
с ׃ 40
2 161
9 222
207
400
0
с · 20
1 728 800
7 377 600
165 600
320 000
0
4. Оқулықпен жұмыс.
№ 1. Есеп бойынша өрнек жазу.
а) 60 ׃ 4 = 15 км/сағ
ә) 60 ׃ 10 = 6 км/сағ
б) 60 ׃ 30 · 30 = 60 км/сағ
№ 2.Есепті шығару.
а)
12 + 10 = 22 км/сағ
22 · 2 = 44 км
44 + 40 = 84 км
ә)
1) 12 + 10 = 22 км/сағ
2) 22 · 2 = 44 км
3) 84 – 44 = 40 км
б)
1) 84 – 40 = 44 км
2) 44 ׃ 2 = 22 км
3) 22 – 10 = 12 км/сағ
№ 3. Есепті әртүрлі тәсілмен шығару.
а) 1 – тәсіл: 2 – тәсіл:
1) 748 + 827 = 1 575 км/сағ 1) 748 · 5 = 3 740 км
2) 1 575 · 5 = 7 875 км 2) 827 · 5 = 4 135 км
3) 3 740 + 4 135 = 7 875 км
ә) Оқушылардың өздеріне орындатқызу.
1 – тәсіл: 2 – тәсіл:
1) 5 + 3 = 8 км/сағ 1) 5 · 2 = 10 км
2) 8 · 2 = 16 км 2) 3 · 2 = 6 км
3) 10 + 6 = 16 км
№ 5.
Тауардың массасы
Тауардың құны
1 000 г
? теңге
500 г
400 теңге
250 г
? теңге
Егер 500 г шұжық 400 тг тұрса, онда 1 000 г шұжық 800 тг тұрады. Демек, 400 ׃ 2 = 200 тг.
№ 7тапсырманы орындамас бұрын «радиус», «диаметр» түсініктерін қайталау. Мұндай сызбаларды салуды орындау ретімен таныстыру. Мысалы:
Шеңбердің диаметрі еніне тең (өйткені шеңбер тіктөртбұрыштың ішінде) немесе тіктөртбұрыштың ұзындығының жартысына тең (өйткені екі шеңбер сыйып тұр). Тіктөртбұрыштың ұзындығы 6см, демек, диаметрі 3 см.
Радиусты есептейміз. Диаметрді (тіктөртбұрыштың ені) екіге бөлеміз. 30 мм ׃ 2 = 15 мм.
Бірінші шеңбердің центрін О1 нүктесімен белгілейміз. Есептелген радиуспен шеңбер сызамыз.
Бірінші шеңбердің центрімен бір сызықта жатқан екінші шеңбердің центрі – О2 нүктесін табамыз.
Тіктөртбұрыштың қабырғаларын – кесінділерді олар шеңбермен жанасатындай жүргіземіз.