kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Бастауыш " ҚМЖ

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мәтін мазмұны бойынша  пікір білдіруге арналған сұрақтср құрастыру

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Бастауыш " ҚМЖ»



ШҚО білім басқармасы Семей қаласы бойынша білім бөлімінің «№11 ЖОББМ» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

Қазақ тілі пәні


Бөлім:

Сәулет өнері

Мұғалімнің аты-жөні

Мұғалімнің аты-жөні: Серикболова Н.К.

Күні:

20.12.2021ж

Сынып: 3

Қатысушылар саны:22

Қатыспағандар саны:-

Сабақтың тақырыбы

Бастауыш

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру;

3.4.2.7 - сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) және тұрлаусыз мүшелерін ажырату;

3.3.6.1 кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

-мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтарға жауап береді, берілген сұрақтарды пайдаланып пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады;

Оқушылардың көбі:

-мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және сұрақтарға жауап береді;

Оқушылардың кейбірі:

-мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және өз жауабын негіздеп жауап береді

Бағалау

критерийлері

Мәтін бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады.

Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді.

Тірек сөздер

Пәндік терминология мен тірек сөздер

Сөйлем мүшелері. Бастауыш. Қимыл, іс-әрекет иесі.

Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл:

Талқылау үшін сұрақтар:

Киіз үй неден жасалады?

Ата-бабамыз неліктен киіз үйді пайдаланған?

Қазір киіз үйлер бар ма?

Киіз үй жобасына қарап нелер құрастырылған?

Құндылықтар

Өз ұлтын, халқын құрметтеу және мақтаныш сезімін қалыптастыру.

Пәнаралық байланыс

Әдебиеттік оқу, дүниетану .

Алдыңғы меңгерілген білім

Сөйлем. Сөйлем мүшелері.

      Сабақтың барысы


Сабақ

тың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушы

ның әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Басы

8 мин

(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың көңіл - күйін дамытуға арналған жаттығу жүргізіледі.

Әр тілде амандасу түрлерін көрсету.

Құстардың суреттерін таратып, шеңберге тұрғызу:

Біз балдырған баламыз,

Құстай қанат қағамыз.

Дүниені аралап,

Оқып, білім аламыз.

Көзді салып қараңыз,

Былай қанат қағамыз.

(Құстарды қолдарымен қозғайды)

Құстардың суреттеріне байланысты 4 топқа бөлінеді:

1-топ «Сұңқар»

2-топ «Қыран»

3-топ «Самұрық»

4-топ «Қанаттылар»

Орындарына барып, жұпта тұрып:

Сен күштісің!

Сен мықтысың!

Сен әдемісің!

Сабағыңды күшті оқы!

Бір-бірлерімен қол алысады.

-Балалар, бір-бірімізге жақсы көңіл-күй сыйладық па?

Топ ережесін айту:

-Бірігіп жұмыс істеу.

-Өз ойын білдіру.

- Сұрақ қою.

-Белсенділік таныту.

-Бір-бірін тыңдау.

-Уақытты үнемдеу.

ҚБ: «Құстардың суретін жинау»

Топ басшысы дұрыс жауап берген балаларға бағалау парағына + қойып отырады, сабақтың соңында кім көп +жинаса, сол балалар бағаланады. Және әр дұрыс жауап берген оқушы құстардың суреттерін жинап, сабақ соңында бағаланады.

Дескриптор:

4 және одан да көп құстың суреті: 10 ұпай

3 құстың суреті: 9 ұпай

2 құстың суреті: 8ұпай

1 құстың суреті: 7 ұпай

Психологиялық дайындық

Қазақ тілім - өз тілім, ана тілім,

Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім,

Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені,

Болашағым бақытым дара тілім.

-Балалар, бүгін қай күн?

-Аптаның қай күні?

-Бүгінгі ауа-райы қандай?

Үй тапсырмасын тексеру

«Коктейль таяқшалары» әдісі

1.Сөйлем дегеніміз не?

2.Сөйлемнің соңына қандай тыныс белгілері қойылады?

3.Туынды сөздің емлесін ата.

4.Түбірлес сөздердің емлесін ата.

5.«Асан кітапханаға барды» деген сөйлемді сөйлем мүшелеріне талда.




Амандасады


Шеңберге

тұрып, орындайды







Топтарға бөлінеді




Жұпта орындайды

























Хормен айтады







Сұрақтарға жауап береді
























































ҚБ:«Құс

тардың суретін жинау»







































Ортасы 30мин

Видео көрсету.

-Бүгінгі сабағымыз не туралы деп ойлайсыңдар?

Бастауыш

99-бет 5- жаттығу

Кітапта берілген мәтінді бір оқушы оқиды.

Сұрақтарға жауап бер:.

- Ата-бабамыз неліктен киіз үйлерді пайдаланған?

- Киіз үйдің негізгі бөлшектеріне нелер жатады?

- Кереге неден жасалады?

6-жаттығу Сөйлемдерді көшіріп жазып, қарамен жазылған сөздердің астын сызу, оларға сұрақ қою. Бұл сөздердің қимыл иесі болып тұрғанын байқау.

Киіз үй тігілді. Атам төрге жайғасты. Балалар далада ойнады.

Бір оқушы тақтаға шығып, орындайды.

Ереже.

Қимыл, іс-әрекеттің иесін білдіретін сөзді бастауыш дейді. Бастауыш кім, кімдер? не? нелер? кімі? кімің? несі? нең? Деген сұрақтарға жауап береді. Ауылдан әкесі келді. Бастауышты бір сызықпен сызады.

Бұл сұрақтар қай сөз табында кездеседі? Зат есім.

Бастауыш тек зат есімнен емес басқа да сөз таптарынан жасалады.

Оқушылар өз беттерімен оқулықта берілген ережені оқиды.

ӨЖ: 8-жаттығу Нақыл сөздерді көшіріп жазу.

Жұптық жұмыс

Әр жұпқа үлестірмелі материалдар таратылады, оқушылар жұпта орындайды.

1-тапсырма: Адасқан сөздерді өз орындарына қойып, сөйлемдерді көшіріп жазып, бастауыштың астын бір сызықпен сыз:

Жыртқыш құс үкі жемін түнде аулайтын. Басы үлкен оның, бақырайған көздері. Дыбыссыз қанат қағады ұшқанда ол.

2-тапсырма: Адасқан сөздерді өз орындарына қойып, сөйлемдерді көшіріп жазып, бастауыштың астын бір сызықпен сыз: Немересі Хадишамен көшеде келе жатқан Сәбира әжей. Шыға келді бір жас жігіт алдарынан. Оны күтіп тұрды Сәбира әжей.

3-тапсырма:

Адасқан сөздерді өз орындарына қойып, сөйлемдерді көшіріп жазып, бастауыштың астын бір сызықпен сыз:

Табиғатта өздігінен тіршілік етеді бал арасы. Гүл шырынын сорып олар, жинайды бал. Қолда асырайды бал арасын балы үшін адамдар.

Сергіту сәті.

Топпен жұмыс

4 топқа 4 түрлі тапсырма беріледі.

1-топ «Сұңқар» «Саны бар атаулар»

2-топ «Қыран» «Синквейн»

3-топ «Самұрық» Сурет бойынша әңгіме құрау, бастауыштың астын сызу.


4-топ «Қанаттылар» Сөйлем құрау, бастауышты тауып, астын сызу.


ҚБ: «Бас бармақ» әдісі






Оқиды



Сұрақтарға жауап береді





Жазады




Оқиды












Өзбетімен орындайды




Жұппен орындайды
















Сергіту сәтін орындайды


Топпен жұмыс жасайды


























Әр топ бір-бірін бас бармақ әдісі арқылы бағалайды.


















ҚБ:«Құс тардың суретін жинау»











ҚБ:«Құс тардың суретін жинау»

ҚБ:«Құс тардың суретін жинау»

















ҚБ:«Құс тардың суретін жинау»



Видеоға сілтеме: https://www.youtube.com/watch?v=R98m7Gzzc98





















Сілтеме: https://www.youtube.com/watch?v=qM2j9lq_pEw



Соңы

7 мин

Сабақты бекіту: «Өрмекші торы» әдісі


-Бүгінгі сабақта жаңа не білдің?

-Киіз үй туралы не білесің?

-Киіз үйдің қандай пайдасы бар?

-Бастауыш қандай сұрақтарға жауап береді?

-Бүгінгі сабақ саған ұнады ма?


Үйге тапсырма:100-беттегі 7-жаттығу, сурет бойынша әңгіме құрап жазу.

Ереже жаттау.


Кері байланыс

Құстардың суретін ұяға апарып, жабыстыру.



Сұрақтарға жауап береді.








Құстардың суретін ұяға апарып, жабыстырады.



Қосымша ақпарат

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы




Саралау.Сөйлем мүшесі бастауышты сөз табы - зат есіммен салыстыра отырып, ұқсастығы мен айырмашылығын табады.

Оқушылардың

-мәтін бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыруы;

-сұрақтарға жауап беруі;

-сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін (бастауышты) анықтай білуі;

Сергіту сәті өткізілді.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
"Бастауыш " ҚМЖ

Автор: Серикболова Нургуль Кабдоллаевна

Дата: 17.05.2023

Номер свидетельства: 631748
