Сыныпбы | 3ә-сынып |
Пәні | Әдибеттік оқу |
Мерзімі | 20.01.2016 жыл |
Тақырыбы | Абай мен Әбіш (ел аузынан) |
Мақсаты | Абай мен Әбіш жайлы мағлұмат беру, мәтіннің мазмұнын нақты айтуға үйрету. Оқушылардың сөздік қорын, тіл байлығын дамыту. Шығармашылық және танымдық қабілеттерін арттыру. Абайдың, Әбіштің бейнелері арқылы үлгі өнеге алуға баулу. Бір-бірін тыңдауға, мейірімділікке, әдептілікке тәрбиелеу. |
Күтілетін нәтиже | Абай мен Әбіш жайлы мағлұмат алады, мәтіннің мазмұнын жүйелі айтуға үйренеді. Оқушылардың сөздік қорын, тіл байлығы дамиды. |
Қажетті құралдар | Маркер, постер қағазы, автопортрет, Абай туралы бейне ролик, слайдтар, тапсырмалар, «Пікір ағашы», жұлдызшалар, А3 формат, түсті қағаздар ,стикер. |
Әдіс-тәсілдер | Топтастыру, миға шабуыл, диалог әңгіме, әңгімелесу, сұрақ-жауап. Болжай оқыту стратегиясы. “Пікір ағашы” «Сандар сыры» , «Екі түрлі түсініктеме күнделігі» |
Сабақ кезеңдері | Мүғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Уақыты | Бағалау |
Ұйымдастыру кезеңі | Оқушылар арасында ынтымақтастық атмосферасын құру. Үстел үстінен алынған сандар бойынша 3 ауылға бөлініп отырады, өз ауылдарын таныстырады.
| Сәлемдеседі, 3 топқа бөлінеді 1 - Құнанбай ауылы, 2 – Абай ауылы, 3 - Әбіш ауылы.
| 3 | Мадақтау |
Білу | «Нағыз адам» әңгімесі «Екі түрлі түсініктеме күнделігі» стратегиясын пайдалану. Яғни бұл жай адам емес, бұл нағыз адамның өзі деген екі пікір бойынша өмірде кездесетін оқиғалардан берілген пікірлерге нақты мысалдар келтіріңдер? | Сұрақтарға жауап береді А-З парағына жазады. Мысалдар келтіріңдер. | 5 | |
Түсіну және қолдану | Балалар сіздердің ауылдарыңыздың есімі кімнің есімімен байланысты? - Демек бүгінгі сабағымызға қатысты мына бір видео - роликке назар аударайық! (Абай туралы) Сұрақ жауап. Абай атамыз бен оның баласы Әбіш жайлы мәлімет слайдттар көрсетіледі. Болжай оқыту стратегиясы. Оқулықпен жұмыс: «Абай мен Әбіш» мәтінді оқып әр топ мәтін бойына талдау жасау. Әр топқа мәтінді кеспе қағаздары арқылы бөліп беру.
«Құнанбай ауылы» Наушабай кімнің үйіне келді? Абайдың баласы кім? «Абай ауылы» Ақ зат асыл ма? қара зат асылма? Ақ сөзі асыл дегенді тағы қалай дәлелдеуге болады? «Әбіш ауылы» 1.Мәтінді қорытындылау. | Сұраққа жауап береді. Бейнероликті тамашалайды. Өз пікірлерін айтады. Қажетті жылдарды жазып алады. Сұрақтарға жауап береді. | 10 | |
Сергіту сәті
| Абайдың «Желсіз түнде жарық ай» өлеңін тыңдау жатқа қосылып айту | Үнтаспа ақылы өлеңді қосылып орындайды. | 3 | |
Талдау | І-топ: Абай туралы “Пікір ағашын”толтырады ІІ-топ: Әбіш туралы “Пікір ағашын”толтырады ІІІ топ: Мәтінді сахналайды
| Топ болып “Пікір ағашын”толтырады Топ болып “Пікір ағашын”толтырады және қорғайды. | 7 | |
Жинақтау | Құнанбай ауылы: Абай мен Әбішке венн диаграммасын толтырады. Әбіш ауылы: «Сандар сыры» Абай ауылы: Абайдың бір өлеңін және қара сөздерін жатқа айту. | Венн диаграммасын толтырады. Сандар бойынша мәліметтерді жазады Абайдың өлеңін жаттайды. Қара сөздерінің мағынасын түсіндіру. | 8 | Критериалды бағалау |
Бағалау Үйге тапсырма | Қорытынды: Олай болса, Ақыл жастан, асыл тастан». Әбіштің өрелі ой, түйінді сөз айтқанын білдік. Олай болса, Абай: «Болмасаң да ұқсап бақ, бір ғалымды көрсеңіз, ондай болмақ қайда деп, айтпа ғылым сүйсеңіз», - дегендей, ата - ананың үмітін ақтайтын үнемі ақ көңіл, ақ ниетті ұл - қыздары болып өсейік. Мәтінді оқып мазмұндау, ақ түс пен қара түске қатысты өз ойыңды жаз. Ақ және қара сөздеріне байланысты айтылған мақал, нақыл сөздерді жинақтау, мағынасын ашу
| Ойларын білдіреді Күнделікке жазып алады | 2 2 | сумативті |
Бағалау | Топ басшылары бағалары бойынша қорытынды баға шығарылады. | | 2 | Қорытынды баға |
Кері байланыс | Сэндвич әдісі | Стикерге жазып жабыстырады. | 1 | |