Сабақтың тақырыбы: 3-ке көбейту және бөлу кестесі.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: 3-ке көбейту және бөлудің кестелік жағдайлары жөніндегі жаңа ұғыммен таныстыру. Көбейту және бөлудің әдіс-тәсілдерін үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін өз білімен жұмыс атқаруын дамыту. Алған білімдерін пайдалана білуін дамыту.
Тәрбиелік: Ұйымшылыққа, ұқыптылыққа. Отанын сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа ұғым.
Сабақтың әдісі: Сұрақ – жауап, көрнекілік, ойын, топтастыру.
Сабақтың көрнекіліктері: кестелер, логикалық жаттығулар, суреттер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу.
- Үй жұмысын тексеру.
- Топқа бөлу.
- Жаңа сабақ.
ІІ. Сабақ мақсатымен таныстыру.
Бүгінгі сабағымыз Қазақстан Республикасының тәуелсіздігінің 20 жылындығына арналады.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Өлең оқу. Оқушы.
Үш бағытым.
Ең бірінші бағытым – халқым менің соған берем ойымның алтын кенін
Ол бар болса, мен бармын, қор болмаймын.
Қымбаттырақ алтыннан нарқым менің.
Ал екінші бағытым – тілім менің,
Тас жүректі тіліммен түнілсем де,
Қасиетті тілімнен түңілмедім
Бағытым бар үшінші – Отан дер ем.
Оты сөнген жалғанда жан болса егер,
Ойланбай ақ, келдағы от ал менен.
М. Мақатаев.
Бұл өлеңнен негізгі үш «бақыт» анықтау
Халық
3 бақыт Тіл
Отан
Отан туралы ойларын сурау. 3 саны киелі сан екенін айту сурақтарға жауап алу.
3
БИ
ДАНА
АРЫС
ҚАДІР
ТӘТТІ
3-ті көбейту кестесі:
3*1=3
3*2 =6
3*3 =9
3*4 =12
3*5 =15
3*6 =18
3*7 =21
3*8 =24
3*9=27
Бұл 3-ке көбейту кестесі:
2*3=6
3*3=9
4*3=12
5*3=15
6*3=18
7* 3=21
8*3= 24
9*3 =27
Үш топқа ат беру. Үш арыстың Абай, Шоқан, Ыбырай.
1 – Тапсырма. Ойың «Қалт етпей қал». Бір-біріне допты лақтыру арқылы 2-ге көбейту кестесін айтады.
2 – Тапсырма. Ой қозғау.
3×3=3+3+3
3×4=3+3+3+3
3×5=3+3+3+3+3
3×6=3+3+3+3+3+3
Теңдіктің он жағы мен сол жағын салыстыру. Әрбір келесі өрнектің мәні алдынғы өрнектің мәнінен 3-ке артық екеніне жауап алу.
- Көбейту дегеніміз не?
- Бірдей қосылғыштар қосу.
3 – тапсырма ойын «жалғастыр». Көбейту кестесі қалай қурылғанын түсіндіру 3-ке көбейту кестесін оқушылар толықтырады.
Абай ауылы
Шоқан ауылы
Ыбырай ауылы
3∙3=9
4∙3=
3∙4=12
3∙5=15
Көбейту кестесі қалай құрылғанын түсіндіру. 3-ке көбейту кестесін оқушылар толықтырады.
3×3=9 4×3=3×4 4 ×3=12
3×4=12 5×3=3×5 5× 4=15
3×5=15 6×3=3×6 6×5=18
3-ке көбейту 7×3=3×7 3-ке көбейту кестесі
кестесі 8 ×3=3×8
9 ×3=3×9
Абай ауылы
Шоқан ауылы
Ыбырай ауылы
3×3=9
3×7=21
4 ×3=12
3×4=12
3×8=24
5×3=15
3×5=
3×9=
3×4=
3-ке бөлу кестесін қурғанда неліктен 3-ке көбейту кестесін пайдалану керек?
Оқушылардан жауап алу.
4– тапсырма ойын «Бәйге».
Әр ауылдан бір оқушы орындайды
Абай
Шоқан
Ыбырай
:3 ∙2 :3
:3 :2 :2
: 3 ∙2 :4
Бұл тапсырма ауызша орындалады.
5 – тапсырма
Дәптермен жұмыс.
Жазуды толықтырып, жалғастыру. Әр топтан оқушылар шығып орындайды.
61 бет №6.
Абай
Шоқан
Ыбырай
3∙5= ∙ +
3∙6= ∙ +
3∙7= ∙ +
6 – тапсырма
61- бет № 7(1) (2)
Түсіндіру. Кобейту және бөлу кестесін пайдаланып шығарту.
3 3 3 3 3
? өрнек
Шешуі : 5×3=15
Жауабы: 15 өрнек
? түс
Шешуі: 12: 4 =3
Жауабы: 3 түс
Сергіту сәті.
7 – тапсырма «Кім жылдам» ойыны.
23∙3*23∙1
16∙5*16∙6
45∙4*46∙4
Әр көрпеге 3 өрнектен тігетін болса, 5 көрпеге неше өрнек тігуге болады? 3*5 = 15
Тігінші әр түстен 4 шарғыдан 12 жіп шарғысын пайдаланды. Тігінші неше түсті жіптерді пайдаланды?
12:4 =3
IV. Қорытындылау.
V. Үйге тапсырма беру: №10,13 – 61-62 бет