kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

5- ке көбейту және бөлу

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: 5- ке көбейту және бөлу

Сабақтың мақсаты: 5- ке көбейту және бөлу кестесімен таныстыру, көбейту және бөлудің мағынасын бекіту, тапсырмалар орындату арқылы тақырыпты игерту.  Пәнге деген қызығушылықтарын арттыру, ой ұшқырлығы мен логикалық ойлауын дамыту шапшаң ауызша, жазбаша есептеуге дағдыландыру.  Оқушыларды жан- жақтылыққа, ептілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі. Түсіндіру, сұрақ- жауап

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру

Оқушылармен амандасу.

Қажетті құралдарын тексеріп, назарларын сабаққа аудару

Психологиялық дайындық

Сабақ алдындағы көңіл күйлерін стикер сандарға  жазып ілу

ІІ. Өткенді пысықтау

«Кім шапшаң?» тауықтарға балапандарын жинап беру ойыны арқылы оқушылардың үй тапсырмасы бойынша қалдықпен бөлуге  байланысты тапсырмалар орындау

21:2=10(қалд 1)                  31: 3=10(қалд 1)                   6:5 =1(қалд 1)              9: 5=1(қалд 4)

32:3 =10(қалд 2)                 41:4= 10(қалд 1)                   7:5=1(қалд 2)              11 :5=2(қалд 1)

42 : 4=10(қалд 2)                43:4=10 (қалд 3)                   8 :5= 1(қалд 3)             12:5=2 (қалд 2)

ІІІ. Жаңа білімді хабарлау. Сабаққа жақсы қатысып отырған оқушыларға әртүрлі геометриялық денелер тарату. Сабақ соңында санын шығарып бағалау

Қызығушылықты ояту

  •   Балалар, мен бір өлеңнен үзінді оқимын, үзінді қай өлеңнен және авторы кім екенін табайық.
  • «Ғылым таппай мақтанба» Абай Құнанбаев
  • Осы өлеңде не жайында айтылған?
  • Олай болса, осылардың ішінде адам бойында қандай қасиеттер болуы қажет
  • Жарайсыңдар, балалар! Олай болса, біз «5» саны жайында бекер айтып жатқан жоқпыз. Бүгін біз 5-ке көбейту және бөлу кестесімен таныс боламыз.

Мағынаны тану.

  1. ·5=5+5+5+5+5                         5·5=25
  2. ·6=5+5+5+5+5+5                    5·6=
  3. ·7=5+5+5+5+5+5+5                5·7=
  4. ·8=5+5+5+5+5+5+5+5            5·8=
  5. ·9=5+5+5+5+5+5+5+5+5        5·9=

«Еске түсір» аялдамасы. Не байқадың?

  • =5·6                    7  ·5=5·                                8·5=5·                                         9·5=5                                                              

Дәлелде:

                       :5

      10                        ?

                     2

                                                                                10:5=2, себебі,  2·5=10

                                                                    25:5=5, себебі

                                                                    30:5=6, себебі

                                                                    35:5=7, себебі

                                                                    40:5=8, себебі

                                                                    45:5=9, себебі

«Миға шабуыл»

               ·                                     ·                                :                                              

«Мықты болсаң, тауып көр»

       6                                       10

       4                                       20

5·    3                                       15                    :5

       8                                       30

Тақтаға 2 оқушы шығады.(қалғаны дәптерге орындайды)

 «Ойлы болсаң, озып көр»

1.Қауынның массасы 5кг. Осындай 7 қауынның массасы қанша?

2.5ашық хатқа 25тг төленді. Бір ашық хаттың бағасы қанша?

3.1 жапсырғыштың бағасы 5тг. 40теңгеге осындай неше жапсырғыш сатып алуға болады?

Амалдарды орында:

656-98=558                          (354+636)-920=70                40·7-40·5=80

Сергіту сәті

Екі топқа бөлініп логикалық ойын есептер шешеді.

Математикалық диктант

4·в  өрнегінің мәнін тап,   мұндағы  в=1; 2; 5; 8; 9; 0.

             Есепті шығар:

1.Әр орындыққа- 2 шұңқырдан                     2.Жұлдызгүл- 10гүлден 5 қатар

Орнатылды- 6 орындық және 4 орындық     Қыркүйекгүл-42             

Қазылды-? шұңқыр                                         Барлығы-?

(6+4)·2=20немесе (6·2)+(4·2)=20                   (10·5)+42=92

Жауабы: 20 шұңқыр                                       Жауабы: 92гүл

«Тапқыр болсаң, тауып көр» Қандай денелер қиылысады? Периметрін тап:                                                                                                                                     

«Жүйрік болсаң, озып көр»

Карточкамен хабарлаймын, оқушылар жауап береді.

6·5                       5·9            5·6                   9·5               8·5  

45:5                     35:5          40:5                  30:5            25:5

5·8                       5·7            7·5                   5·5              20:5

Қорытынды: Рефлексия. Сабақтан алған әсерлерін стикер сандарға  жазып ілу.

Үйге тапсырма: 13есеп, 103бет. 5-ке көбейту және бөлу кестесін жаттау

  • Әр тапсырма бойынша алған фигуралардың санын анықтап, бағасын айту
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«5- ке көбейту және бөлу»


Сабақтың тақырыбы: 5- ке көбейту және бөлу

Сабақтың мақсаты: 5- ке көбейту және бөлу кестесімен таныстыру, көбейту және бөлудің мағынасын

бекіту, тапсырмалар орындату арқылы тақырыпты игерту. Пәнге деген

қызығушылықтарын арттыру, ой ұшқырлығы мен логикалық ойлауын дамыту,

шапшаң ауызша, жазбаша есептеуге дағдыландыру. Оқушыларды жан- жақтылыққа,

ептілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.



Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі. Түсіндіру, сұрақ- жауап

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта



Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру

Оқушылармен амандасу.

Қажетті құралдарын тексеріп, назарларын сабаққа аудару



Психологиялық дайындық

Сабақ алдындағы көңіл күйлерін стикер сандарға жазып ілу



ІІ. Өткенді пысықтау

«Кім шапшаң?» тауықтарға балапандарын жинап беру ойыны арқылы оқушылардың үй тапсырмасы бойынша қалдықпен бөлуге байланысты тапсырмалар орындау

21:2=10(қалд 1) 31: 3=10(қалд 1) 6:5 =1(қалд 1) 9: 5=1(қалд 4)

32:3 =10(қалд 2) 41:4= 10(қалд 1) 7:5=1(қалд 2) 11 :5=2(қалд 1)

42 : 4=10(қалд 2) 43:4=10 (қалд 3) 8 :5= 1(қалд 3) 12:5=2 (қалд 2)



ІІІ. Жаңа білімді хабарлау. Сабаққа жақсы қатысып отырған оқушыларға әртүрлі геометриялық денелер тарату. Сабақ соңында санын шығарып бағалау



Қызығушылықты ояту

  • Балалар, мен бір өлеңнен үзінді оқимын, үзінді қай өлеңнен және авторы кім екенін табайық.

  • «Ғылым таппай мақтанба» Абай Құнанбаев

  • Осы өлеңде не жайында айтылған?

  • Олай болса, осылардың ішінде адам бойында қандай қасиеттер болуы қажет?















  • Жарайсыңдар, балалар! Олай болса, біз «5» саны жайында бекер айтып жатқан жоқпыз. Бүгін біз 5-ке көбейту және бөлу кестесімен таныс боламыз.



Мағынаны тану.

5·5=5+5+5+5+5 5·5=25

5·6=5+5+5+5+5+5 5·6=

5·7=5+5+5+5+5+5+5 5·7=

5·8=5+5+5+5+5+5+5+5 5·8=

5·9=5+5+5+5+5+5+5+5+5 5·9=



«Еске түсір» аялдамасы. Не байқадың?

6·5=5·6 7 ·5=5· 8·5=5· 9·5=5·







Дәлелде:

:5

10 ?

·5







10:5=2, себебі, 2·5=10

25:5=5, себебі

30:5=6, себебі

35:5=7, себебі

40:5=8, себебі

45:5=9, себебі



«Миға шабуыл»



· · : :





«Мықты болсаң, тауып көр»



6 10

4 20

5· 3 15 :5

8 30

Тақтаға 2 оқушы шығады.(қалғаны дәптерге орындайды)



«Ойлы болсаң, озып көр»

1.Қауынның массасы 5кг. Осындай 7 қауынның массасы қанша?

2.5ашық хатқа 25тг төленді. Бір ашық хаттың бағасы қанша?

3.1 жапсырғыштың бағасы 5тг. 40теңгеге осындай неше жапсырғыш сатып алуға болады?



Амалдарды орында:

656-98=558 (354+636)-920=70 40·7-40·5=80



Сергіту сәті

Екі топқа бөлініп логикалық ойын есептер шешеді.



Математикалық диктант

4·в өрнегінің мәнін тап, мұндағы в=1; 2; 5; 8; 9; 0.



Есепті шығар:

1.Әр орындыққа- 2 шұңқырдан 2.Жұлдызгүл- 10гүлден 5 қатар

Орнатылды- 6 орындық және 4 орындық Қыркүйекгүл-42

Қазылды-? шұңқыр Барлығы-?

(6+4)·2=20немесе (6·2)+(4·2)=20 (10·5)+42=92

Жауабы: 20 шұңқыр Жауабы: 92гүл



«Тапқыр болсаң, тауып көр» Қандай денелер қиылысады? Периметрін тап:









«Жүйрік болсаң, озып көр»

Карточкамен хабарлаймын, оқушылар жауап береді.

6·5 5·9 5·6 9·5 8·5

45:5 35:5 40:5 30:5 25:5

5·8 5·7 7·5 5·5 20:5



Қорытынды: Рефлексия. Сабақтан алған әсерлерін стикер сандарға жазып ілу.



Үйге тапсырма: 13есеп, 103бет. 5-ке көбейту және бөлу кестесін жаттау



Бағалау: Әр тапсырма бойынша алған фигуралардың санын анықтап, бағасын айту.










Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Мероприятия

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
5- ке көбейту және бөлу

Автор: Аубакирова Гүлмира Кеңесқызы

Дата: 13.01.2017

Номер свидетельства: 378763
