Бөлім: Музыка
Өзіңді таны
Сыныбы: 1
Қатысқан оқушылар саны:
Оқыту мақсаттары.
Тосыннан қосыла отырып есіндегі қарапайым музыкалық материалды шулы аспаптарда ойнап ән айту.
Музыкалық сауаттылықты дамыту.
Сабақ мақсаттары.
Барлық оқушылар:
Дыбыстар менсимволдар арасындағы байланысты анықтай бастайды.
Curwen қол өимылы жүйелік белгілерімен танысады.
Оқушылардың көпшілігі:
Ән айтады және аспапта ойнайды.(жеке және топ құрамында). Музыкалық сауаттылықты дамытады.
Кейбір оқушылар:
Қажет жағдайда басқаларды қадағалайды.
Дыбыстар мен символдарды байланыстырады.
Тілдік мақсаттар.
Оқушылар: Өзі туралы әңгімелеп бере алады
Пән лексикасы мен терминологиясы:
Әуен, музыкалық дыбыс, ырғақ.
.секілді сезіледі
.секілді сезіледі
Диалог жазу үшін қажетті сөз тіркестері:
Талқылауға арналған сұрақтар:
Музыкалық дыбысты қалай сипаттар едің?
Қандай сезімде боласың?
Музыкалық дыбысты неден, қайдан естиміз?
Музыкалық дыбыстың биіктігін салыстыр.
Бастапқы білімдер.
Оқушылар үйренген әндерін орындайды, ұнатып тыңдайтын әндері туралы әңгімелейді. Өз шығармашылықтарын көрсетеді.
Сабақ барысы
Сабақ сатылары.
Сабақтағы жоспарланған әрекет
Ресурстар
5 минут
Ән тыңдау: «Сәлемдесу» (А.Тани,
А. Естенов)
Қазақша, ағылшынша, орысша амандасу.
Оқушылар ән мәтініне сәйкес әнге өз аттарын қосады.
Амандасып тұрған балалар суреті.
«Сәлем! Привет! Hello”
Сабақтың ортасы.
5 минут
10 минут
5 минут
5 минут
Ойқозғау.
Мектебім әнінің мазмұны, көңіл күйі саған қандай әсер қалдырды? (Ұ.Ж) Ән әуенінен алған әсерін, сезімін сипаттап беруін сұраңыз.(көңілді, жайдары, шаттана т,б)
Әдемі әуені бар сазды дыбыстардың музыкалық дыбыстар деп аталатынын түсіндір
(Ұ) Үштілділік «Сәлем!– Привет! –Hello!»
«Әуен- мелодия-meloqy» сөздерін үш тілде бірге қайталау.
(Ұ,Қ) Музыка тыңдау:« Сәлемдесу» әнінің әуенін соль,ми дыбыстарымен айтып көрсетіп, биік,төмен дыбыстар туралы түсінік беру.Оқушылар биік,төмен дыбысты қол қимылымен көрсетеді,айырмашылығын сезеді.
Бірге қосылып қайталау.
(МК,Ұ) Соль,ми(G және Е) ноталарында қарапайым әндерді қол қимылымен көрсету.
(Ұ, Қ) Әрбір оқушыға музыкалық аспап беру. Оларға осы аспаппен
« Сәлемдесу» әнінің ырғағын ұрып ойнауды көрсету. Оқушының ырғақты дұрыс көрсетуін қадағалаңыз. Дыбыстарды және олардың қалай жасалғандығын талқылаңыздар.
Түрлі суреттер
«Сәлемдесу»
Curwen қолдың жүйелік белгілерінің кестесі.
«Әрқашан күн сөнбесін» әні
Марш екпіндегі музыка
Сабақтың соңы
5 минут.
(Ұ, Ө,Қ) Әнді екі нотада әндету арқылы ұрмалы аспапты (асатаяқ) оқушылар арасына жіберіңіз. Ән аяқталған кезде қолында аспап қалған оқушы мұғалім орындаған қарапайым ырғақты қайталап салады, ал сыныптың барлығы қол шапалақтап оны қайталайды.
Ырғақтар жазылған карталар, асатаяқ.
Қосымша ақпарат
Диференциация – көбірек қодау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Неғұрлым қабілетті оқушылардың алдына қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?
Бағалау оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыстар.
Денсаулық және қауіпсіздік.
АКТ – мен байланыстар.
Құндылықтармен байланыстар (тәрбиелік элемент)
Шығармашылық міндеттегі нәтижелерді диференциациялау.
Оқушы жүргізуші бола алады.
Қорытынды міндеттегі неғұрлым күрделі ырғақтар.
Бақылау, тыңдау, оқушыларға ойлануға берілген сұрақтар:
-Биік төмен дыбыстың айырмашылығы қандай?
-Музыкалық дыбыстан не шығады?
- Curwen қолдың жүйелік белгілерін балалар қалай түсініп қабылдады?
Дүниетанумен байланыс.
Басқалармен жұмыс істеу,түрлі пікірлерді құрметтеу.
Рефлексия
Сабақтың мақсаттары, оқу мақсаттары шынайы болдыма?
Оқушылар бүгін нені үйренді?
Сабақтағы көңіл күй қандай болды?
Менің диференциациялық әдісім дұрыс жұмыс істеді ме?
Сабақтың барлық кезеңдерін берілген уақытта жүргіздім бе?
Мен өз жоспарыма қандай өзгерістер енгізуді қалар едім?
Сол жақ бағанадан өз сабағымның туралы сұрақтарға жауап беремін.
Қорытынды