kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Мен және менің достарым

Нажмите, чтобы узнать подробности

САБАҚ:

Мен және менің достарым

Мұғалімнің есімі: Смагулов Ж.С

Күні:

СЫНЫП: 2

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар: 0

Сабақ негізделген оқу

мақсаты (мақсаттары)

2.1.1.1-музыканың көркемдеуші  құралдарын және

музыканың сипатын анықтау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Оқулықта  берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді.

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Тақырыптың  маңызы туралы  дәлелдеп айтып бере алады.

Кейбір оқушылар:

  • Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.

Бағалау  критерийі

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.

Сабақ барысында  тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Мен және менің достарым»



























САБАҚ:

Мен және менің достарым

Мұғалімнің есімі: Смагулов Ж.С



Күні:


СЫНЫП: 2

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар: 0

Сабақ негізделген оқу

мақсаты (мақсаттары)

2.1.1.1-музыканың көркемдеуші құралдарын және

музыканың сипатын анықтау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді.

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады.

Кейбір оқушылар:

  • Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.

Бағалау критерийі

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.

Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Ресурстар

Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар  және  әртүрлі  заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.

Пәнаралық байланыс

Музыка, қазақ тілі,тарих.

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде

жоспарланған жаттығулармен қатар,

ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы 5 минут


Топқа бөлу2 минут

Себетпен конфет әкелу. Оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын.Конфеттің түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп отырады.

Психологиялық ахуал қалыптастыру:

3 минут

«Қызыл гүлім-ай» би

1-топ «Сары кәмпиттер»

2-топ «Көк кәмпиттер»

3-топ «Қызыл кәмпиттер»


Ортасы 20 минут

Білу және түсіну 10 минут

Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады.

Дәптермен жұмыс.


«Әлемді шарлау» әдісі арқылы түсіндіріледі.

«Интервью» әдісі

Оқушылар өз оайларын стикерлерге жазып жабыстырады.

Сергіту сәті

2 минут

«Қыдырып қайтайық!»

би билеу

«Қыдырып қайтайық!» биі


Аяқталуы 20 минут

Синтез




Оқушылар кестемен жұмыс жасайды

Үйге тапсырма: оқу, жаттау.


Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс

Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?

«Менің көңіл-күйім баспалдағы»

Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып (немесе смайликтің суретін салып) тақтада салынған баспалдақтардың біріне жабыстырады. Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады.


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?

































Ұзақ мерзімді жоспар 1 бөлімі:

Қазақ халқының музыкалық мұрасы.


Мектеп:

Ж.Аймауытов атындағы ЖОББМ

Күні:




Мұғалімнің Т. А.Ж.:

Смагулов Ж.С

Сынып:

5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Күй құдіреті

Осысабаққақұрылғаноқытумақсаты

(оқубағдарламасыныңсілтемесі)

5.1.1.1 - музыканың түрін, стилі мен жанрын, музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы талдау.

Сабақтың мақсаты

Домбыра дыбысы арқылы тәсілдерді талдау;

Есту тәсілдері арқылы домбырада "төкпе"және "шертпе" дыбыстарын жаңғырту арқылы анықтау;

Audacity программасында жұмыс жасау;

Өзгелердің жұмысын бағалау.

Бағалау критерийлері

Оқушы мақсатына жетті, егер:

Төкпе және шертпе стилін біледі;

Күйге толық түсіндірме береді;

Токпе және шертпе айырмашылығын анықтайды;

Менталді картаның құрылысын қолданады.


Интепретация құрады;

Audacity бағдарламасында күй интерпритациясын орындайды;

Күйде әр түрлі әсерлер қолданады.


Тілдік мақсаты

Диолог хаттар үшін пайдаланылатын сөз тіркестерінің сериясы

айтыс, қыз бен жігіт айтысы;

-күй- төкпе, шертпе;

-стиль, жанр, лад, интонация, музыкалық көркемдеуші құралдар;

-импровизация, өңдеу, композиция;

-интерпретация;

-екпін, ырғақ;

-сүйемелдеу, ансамбль

Талқылауға арналған сұрақтар:

• Біз Біржан мен Сараның айтысын таңдадық, себебі ол….(айтыстың стильін, жанрын, орындаушылық әдісін) анықтауға көмектеседі.

• Біз халық әуенін компьютерлік бағдарламада импровизацияладық, ол бізге....( тілдік дағдыны) дамытуға көмектесті.

• Біз күй тарихын зерттедік, ол күйдің ....(шертпе, төкпе) әдістерін білуге көмектеседі.

Құндылықтарды дарыту

Жалпыға бірдей еңбек қоғамы

ЖаҺандық азаматтыққа тәрбиелеу

Бұлбөлімдежаһандықәсеріменмузыкалықоқиғалардытыңдапқарастыру. Сынып оқушысы музыкаға шолу арқылы бағдарламаны қамтамасыз етеді және қоя отырып,пайдалана атқарады.

АКТ қолдану дағдылары

Аudacit компьютерлік бағдарлама.

Пәнаралық байланыстар

Кіріктірілген пәнаралық байланысы информатикамен тарихпен, әдебиетпен байқалады..

Бастапқы білім


Куйдің не екенін оқушылар алдын-ала біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған іс-әрекеті

Ресурстар


Сабақтынбасы








































































































Сабақтынортасы


15 м










































15 м



Сабақтынсоңы

10м





Тарт күйіңді, домбыра!

Төгіл, төгілтәтгікүй,

Таусуындайсылдыра,

Желпін, желпінжелсоқтыр!

Таудатұмантұрмасын,

Көктебұлтыдыра!

Сабақбасындаоқушылардыңназарынжинақтау:

Даулеткерей мен Курмангазы бейнеленген үлестірмелерді беру арқылы оқушыларды топтарға бөлу.

Курманғазы бейнеленген үлестірме бойынша домбырада ойнау арқылы«Төкпе»

түрін зерттейді

Дәулеткерей бейнеленген үлестірме бойынша домбырада ойнау арқылы «Шертпе»түрін зерттейді.

Тапсырма : Ментальдік карта құрастыру.


Төкпе және шертпе түрлерінің домбырада орындалуының әртүрлі тәсілдерін зерттеңіз. Төкпе және шерпе күйлерінің қандай ерекшеліктері бар деген сұраққа жауап беріңіз? Заманауи оранжировкада және де домбырада Құрманғазының «Адай » күйінін орындалуын тыңдаңыз? Мына сұраққа жауап беріңіз...қандай айырмашылығы,ұқсастығы бар?

Тапсырма хабарламаны табу.Мәтімен жұмыс.

Бағалау критерилері :

Қазақтың төкпе және шертпе стилін біледі;

Интепретация қоюға толық сипат береді;

төкпе и шертпе айырмашылықтарын анықтайды.

Домбрада қазақтың "төкпе" стилін ойнауда ақпаратты жұмыс жасау арқылы зерттейді.

Мәслелерін орындау:

«Төкпе» стиліне толық мағлұмат беріңіз;

«Төкпе»стиліндегі күйді орындаушы кім?

«Төкпе»стилінің ерекшелігі неде?

«Шертпе» стилі домбрада ойнауда зерттеледі ме

«Шертпе» стиліне толық мағлұмат беріңіз;

«Шертпе»стиліндегі күйді орындаған кім ?

«Шертпе»стилінің ерекшелігі неде?

Оқушыларға арналған ақпарат:

Күйші -сөзбе -сөз дегенді білдіреді"орындаушы күйлер" Күйді-домбырада ойнайтын қазақ халқының инсрументальдік пьеса. Күй- бұл көп жылғы халық шығармашылығы, табиғат көріністерін музыкалық нысанында көрсетеді Кейбір күйлер аттың шабысын, құстың ұшуын,жыланның жорғалаған т.б.беріледі. Оларды күйші орындайды, сондай-ақ жыршы мен ақында. Күй жергілікті стилі бар, дауыс ырғағында әуен түрлері, құралдары, орындаушылық техникасы көрсетіледі. Үздік үлгілерімен күйлер Батыс Қазақстан шығармашылығы аса көрнекті композиторлары-күйші Құрманғазы, Ахмедьярова және Дәулеткерей, Шығыс және Солтүстік Қазақстан — Тәттімбет және Ағашаяқ, Оңтүстік — Ықлас , Сүгір, Байсерке және т. Б. Қазіргі заманғы композиторлары-күйші Д. Нұрпейісова, М. Ержанов, Ж. Каламбаев, А. Шингожаев және т. б..Домбра мәдениетінде екі жетекшілік аспаптық дәстүр қалыптасқан:батыс-қазақстандық төкпе және шығыс қазақстан- шертпе.Шығыс қазақстандық шертпе –саусақпен жұмсақ әуенін келтіреді . Шертпе күй-мазмұнында майда психологиялық суреттемелер, терең адами сезімдер, әдемі әйел бейнелері баяндалады. Осы мектептің дәстүріне кең аумағына–айналған Алтайға дейін Ұлытау мен жағалаулары, Сырдария. Шертпе күйге келгенде шығармалар бірінші кезекте Сары Арқа тумаларының шығармалары болып саналады .Тәттімбет шертпе-күйді негізін қалаушы, және олардың арасында қайталанбас үлгілерімен, ең терең философиялық мазмұнды шығарма болып саналады. Шертпе күйді орындау кезіндегі әдісі басқа мектептермен дәстүрлі әдістері ерекшеленеді: асықпай талап етеді, тіпті айтуға болады,жоғары деңгейде жеткізіледі,әрбір ішектің қағысымен,өзіне тән білімі,толқындардың ерекше тербелісі ішектің басқанынан пайда болады Тек аталған талаптар сақталған кезде орындаушы аспаптың әуенімен жылы және құттықтау сөзін келтіруі мүмкін. Тәтімбеттің шертпе күй шығармалары өз алдына ереше дүние. Орындаудың қыр сырын меңгерген домбырашы шеберліктің шыңына жетеді. Тәттімбеттің күйлері көбінесе ішекті жеке тарту арқылы орындалады. Мысалы «Сарыжайлау», «Сылкылдак», «Кокейкести», «Косбасар» күйлерідомбыраны оң бұрау арқылы орындалады(квартовый строй),ал «Азамат Кожа», «Бес торе» домбыра ішегін теріс бұрау арқылы орындалады.(квинтовый строй). Егер де осы күйлерді орындау барысында әр-түрлі қағыспен ойнау әдісін қолданбаса күйдің мазмұнымен мәні толық ашылмайды. Төкпе -батыс қазақстанның домбра дәстүрінің күйі("төкпе"-үнемі ағып жатқан, асау толқын). Төкпе күйлерінің орындаушысы көрнекті композитор, көптеген домбыра пьесаларының авторы - Құрмангазы Сағырбайұлы.

Тапсырманы әр оқушы жеке өз дәптерлерінде орындайды.

Оқушыларға менталді картаны құрастыруға 12 м уақыт беріледі.

Ауызша хабарлауда,жазбаша орындаған тапсырмаларын,ауызша сұрақтарға жауап берді.

«Төкпе» терминіне толық мағлұмат беріңіз;

«Төкпе» стиліндегі күйді орындаған кім?

«Төкпе»стилінің ерекшелігі неде?

«Шертпе» стилі домбрада ойнауда зерттеледі ме

«Шертпе» терминіне толық мағлұмат беріңіз;

«Шертпе» стиліндегі күйді орындаған кім?

«Шертпе»стилінің ерекшелігі неде?

Өзара бағалау:

Өз жұмысын көршілес баламен алмасады.



Тыңдалым:

Кұрманғазының «Адай»және «Төкпе»стилі жазылады, содан кейін Тәттімбеттің күйі ойналады.

«Сылқылдақ» стилі «Шертпе»

Сыныпта мәселені талқылау:

1. «Төкпе»стиліндегі күйді кім орндағанын анықтаңыз?

2." Шертпе"стиліндегі күйді кім орндағанын анықтаңыз?

2 Тапсырма: Интерпретация

Компьтерлік бағдарлама арқылы төкпе және шертпе күйлеріне қысқа интерпретация жасау.

1.Тыңдай отырып ,таңдаңыз «Адай» және «Сылқылдақ»күйлерін.


2.Қарқын мен күйдік тоналды Audacityбағдарламаында өзгерту.

3.Өз интерпретацияңды сынып көзқарастарымен алмаса біл.

Тапсырма орындауда оқушыларға 5 мин. беріледі.

Өзарабағалау :

Топтардағы оқушыларға өз композицияларын сынып алдына шолу жасайды.

Критериалды бағалау:

Интепретация құрады.

Audacity бағдарламасында күй интерпретациясын орындайды..

Күйде әр түрлі әсерлер қолданады.


Рефлексия:Мен күй тарихын зерттедім, бұл....(шертпе, төкпе) күйдің орындалу әдісін меңгеруге көмектеседі.

Қорытынды нәтижелері: сабақтың мақсаты мен критериін талқылау.

Дыбысталу мақсаттары талқылау кезінде оқыту мақсаттары орындалды ма. Мұғалімнің оқушыларға критерийлері бойынша кері байланыс беріледі.


https://yandex.kz/images/search?img


https://soundation.com/studio


https://www.iphones.ru/iNotes/505685



http://collegy.ucoz.ru/publ/67-1-0-6837

Дифференциация – Сіз қалайша көбірек қолдау керек екендігін көрсетесіз?Аса қабілетті оқушылар алдына қандай міндеттер жоспарлайсыз?

Бағалау – Сіз қалай жоспарлайсыз,оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.





Рефлексия


Сабақта бағалаудың әдіс-тәсілдерінің қолданылуы :

К = жалпы сыныппен жұмыс

Д = мұғалімнің түсіндірілімі

Г = топпен жұмыс

И =жеке жұмыс

Ф = қалыптастырушы бағалаудың көмегі

Сабақ басы

- «Миға шабуыл»

- Негізгібөлім

Талқылау

- Өзара түсіністік

Қорытынды

- Рефлексия


Әдіс-тәсілдерді сақтайтын денсаулық.


Жалпыбаға



Сабақтыңқандайекіаспектісіжақсыөтті? (ойланыңыз, білім беруде , солай оқытуда да)?

1:


2:


Сабақтың жақсы өтуіне қалай көмек берер едіңіз? (ойланыңыз, білім беруде , солай оқытуда да)?

1:


2:


Менің сабақта сынып туралы,жетістіктері туралы байқағаным /кейбір оқушыларға қиыншылық тудырғаны, келесі сабақта неге аса көңіл аудару керек?




































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Музыка

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
Мен және менің достарым

Автор: Смагулов Ж.С.

Дата: 11.03.2018

Номер свидетельства: 461412
