Сабақ мақсаты | 1) Жылдамдық, уақыт, қашықтық өлшем бірліктерімен танысу, оларды есеп шығаруда пайдалануға үйрету. Жылдамдық пен уақыт белгілі болған жағдайда қашықтықты табуды үйрету. 2) Жылдамдықтың, уақыттың және қашықтықтың өзгерісін, олардың арасындағы тәуелділікті және өзара байланысты қарастыру. 3) Ұйымшылдыққа, жылдам ойлауға, толық жауап бере білуге тәрбиелеу. |
Күтілетін нәтиже | 1. Жылдамдық, уақыт, қашықтық өлшем бірліктерімен танысады. 2.Жылдамдықтың, уақыттың және қашықтықтың өзгерісін, олардың арасындағы тәуелділікті және өзара байланысты меңгереді. 3. Жылдамдық пен уақыт белгілі болған жағдайда қашықтықты табуды үйренеді. |
Керекті жабдықтар | Математика оқулығы, интерактивті тақта, флипчарт, маркер, стикерлер. |
Қолданылатын әдістер | « Шаттық шеңбер», «Түрткі болу» әдісі, «Жеке жұмыс» ,«Сәйкестендіру», «Кері байланыс», |
Сабақ кезеңдері | Сабақта қолданы-латын әдіс - тәсілдер | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті |
Кіріспе
| Тренинг Топқа болу | «Шаттық шеңбері» Бүгінгі күн терезеден, Бізге, міне, тұр қарап. Сондай жақсы көңіл күймен, Басталады бұл сабақ. «Санау» арқылы топқа бөліну І-топ: «Жылдамдық » ІІ-топ: «Уақыт » ІІІ топ: «Қашықтық » | « Шаттық шеңбері» тренингі арқылы жақсы көңіл күй қалыптастыру. Оқушылар 1,2,3деп санау арқылы топқа бөлінеді. |
| Үй тапсырмасын тексеру. №3 537:х=3 х:152=5 5* х=925 х=537:3 х=152*5 х=925:5 х=179 х=760 х=185 537:179=3 760:152=5 5*185=925 | Оқушылар тапсырманы орындайды |
«Қызығушы-лықты ояту» | Сурет бойынша қозғалыс жайлы түсінік беру. Қозғалыстағы денелер суретін корсету арқылы жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру. | |
Білу
| «Түрткі болу» әдісі | Оқулықпен жұмыс Келесі сурет бойынша не айтуға болады? Трактордың, жаяу адамның және машинаның қозғалысы жайында не айтуға болады? Олардың бір сағатта бара алатын қашықтықтары бірдей бола ма, әлде әр түрлі бола ма? Неліктен? Қайсысы басқаларынан жылдам қозғалады? Ал қайсысы баяу қозғалады? Әр дененің қозғалысын кесіндімен көрсетелік. - Жаяу адамның қозғалыс жылдамдығы сағатына 5 километр - Трактордың қозғалыс жылдамдығы сағатына 10 километр - Машинаның қозғалыс жылдамдығы сағатына 60 километр А) 5 км-жаяу адамның Ә) 10 км-трактордың Б) 60 км-машинаның қозғалыс жылдамдығын білдіреді. 5 км/сағ сағатына 5 км 10 км/ сағ сағатына 10 км 60 км/сағ сағатына 60 км | Суретпен жұмыс барысында сұрақтарға жауап бере отырып, қозғалыс жылдамдығы туралы түсінік қалыптастырады. |
Түсіну | | Тақтамен жұмыс Суретте не бейнеленген? Мотоциклші қандай әрекет орындауда? №2 есеп Жылдамдық – 60 км/сағ. Уақыт – 3 сағ. Қашықтық -? Жылдамдықты уақытқа көбейту арқылы қашықтықты табуға болады. Шешуі: 60 км/сағ.* 3 сағ. = 180 км. Жауабы: мотоциклші 3 сағатта 180 км жүрді. - Сонымен дене неғұрлым жылдам қозғалса, соғұрлым ұзаққа баратынын білдік. Ендеше, сендердің сабақты қалай түсінгендеріңді байқап, есептер шығару арқылы сендердің жылдамдықтарыңды байқайық. - Есептерді топ бойынша жарыса орындаймыз. Әр топтың есептерді дұрыс және орындау жылдамдығына қарай суреттер (зымыран, машина, трактор) тапсырамын. Сабақ соңынан осы суреттер бойынша жылдам, әрі білімді оқушыны , топты анықтаймыз. | Мотоциклшінің 3 сағатта жүріп өткен қашықтығын табады,есептің шығарылу жолын меңгереді. |
Қолдану | | №3 А)Жылдамдық – 5 км/сағ. Уақыт – 2 сағ. Қашықтық -? Шешуі: 5 км/сағ.* 2 сағ. = 10 км. Жауабы: жаяу адам 2 сағатта 10 км жүреді. Ә)Жылдамдық – 90 км/сағ. Уақыт – 4 сағ. Қашықтық -? Шешуі: 90 км/сағ.* 4 сағ. = 360 км. Жауабы: машина 4сағатта 360 км жүреді. Б)Жылдамдық – 10 км/сағ. Уақыт – 5 сағ. Қашықтық -? Шешуі: 10 км/сағ.* 5 сағ. = 50 км. Жауабы: мотоциклші 5 сағатта 50 км жүреді Қозғалыс жылдамдығы мен уақыты белгілі болса, қашықтықты табу үшін, жылдамдықты уақытқа көбейтеміз . | . Оқушылар есепті тақтада орындап, талдайды. Оқушылар қорытынды жасап, қашықтықты табу формуласымен танысады. |
Талдау | Дәптермен жұмыс | №4 Кестені толтыру Қозғалыстағы дене | жылдамдық | уақыт | қашықтық | Жеңіл машина | 90км/сағ | 2сағ | ?км 180км | Ұшақ | 900км/сағ | 2сағ | ?км 1800км | Жүк машинасы | 80км/сағ | 2сағ | ?км 160км | Қозғалыстағы дене | жылдамдық | уақыт | қашықтық | Тасбақа | 5м/мин | 3мин | ?м 15м | Піл | 100м/мин | 3мин | ?м 300м | Велосипедші | 200м/мин | 3мин | ?м 600м | | |
| Топтық жұмыс Постер қорғау | №6 «Жылдамдық» тобы: а)Велосипедші: Жылдамдық – 20 км/сағ. Уақыт – 4 сағ. Мотоциклші: Жылдамдық – 70 км/сағ. Уақыт – 3сағ. Қашықтық -? Шешуі: 20 км/сағ.* 4 сағ. = 80 км. 70 км/сағ.* 3 сағ. = 210 км. 210км+80км=290км Жауабы: Олар барлығы 290км жол жүрді «Уақыт» тобы: ә)Ұшақ: Жылдамдық – 900 км/сағ. Уақыт – 2 сағ. Тікұшақ: Жылдамдық – 200 км/сағ. Уақыт – 3сағ. Қашықтық -? Шешуі: 900 км/сағ.* 2 сағ. = 1800 км. 200 км/сағ.* 3 сағ. = 600 км. 1800км+600км=2400км Жауабы: Олар барлығы 2400км қашықтықты ұшып өтті. «Қашықтық» тобы: б)Салт атты Жылдамдық – 15 км/сағ. Уақыт – 3сағ. Қашықтық -? Шешуі: 15 км/сағ.* 3сағ. = 45 км. Жауабы: салт атты 45км жол жүрді. | Әр топ тапсырманы орындап, постер қорғайды. |
| Сергіту сәті | «Көңілді күн» биі | Би қимылдарын қайталау |
Жинақтау | Сәйкестен діру
| |
Оқушылар сәйкестендіру жұмысын орындайды. |
| Жеке жұмыс | |
Әр оқушы өз тапсырмасын орындап, есептің жауабын айтады. |
| Кері байланыс | Сабақтан алған әсері туралы пікір жазу. Не білдім? Не түсіндім? Нені ойға түйдім? | Сұраққа жауап жазады. Жапырақты ағашқа апарып іледі. |
Бағалау | Өзін-өзі бағалау | Бағалау критерийі «5»- зымыран суреті «4»- машина суреті «3»- трактор суреті | Оқушылар суреттер арқылы бағаланады
|
| Үйге тапсырма | №8 , 121 бет. | Үй тапсырмасын күнделікке жазып алады |