Маңғыстау облысы
Мұнайлы ауданы
№ 2 жалпы білім беру орта мектебі
Мейилова Анар Курбанбаевна
Пәннің аты: математика | Уақыты: 09.11.2018 ж | 4 «Ғ» сынып | Мұғалім: Мейилова А. | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Жылдамдық, уақыт және қашықтықты арасындағы тәуелділікке берілген кері жай есептер | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушыларды қозғалыс денелерінің шамалары жылдамдық, уақыт, қашықтықпен таныстырып, қозғалысқа берілген есептертерді құрастыру және шығаруды үйрету. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Күтілетін нәтиже | Қозғалыс есептері туралы мағлұмат алады және есептерді шығарады. Өз ойларын еркін жеткізуге тырысады. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Ресурстар | Дидактикалық материалдар, кесте | |||||||||||||||||||||||||||||||
Дерек көздері | Математика оқулығы 4 сынып, дидактикалық –әдістемелік құралдар | |||||||||||||||||||||||||||||||
Оқыту әдісітері | Жаңа оқыту технологиясы, ойын, көрнекілік, сұрақ - жауап. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Іс-әрекет барысы | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс- әрекеті | ||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | Психологиялық дайындық Оқушыларды топтарға бөлу. 1-топ - «Жылдамдық» 2-топ - «Уақыт» 3-топ - «Қашықтық» | Оқушылар мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Тұсаукесер | Сұрақ- жауап
-Қозғалыс денелерінің шамалары жылдамдық, уақыт, қашықтық
| Сұрақтарға жауап береді. -Машина, мотоцикл, адам, жануар, құс. -Заттар, тамақ, құралдар. -Қарама-қарсы, бір бағытта, бір-бірінен қарсы бағытта. - v , t, s | ||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі бөлім | №1 Есепті шығар. Тақтада орындау.
ә) Кері есептер құрастыр және оларды шығар. Есіңе сақта! v • t = s s : t = v s : v = t №2 Кесте бойынша есептер құрастыр және шығар.
Есепті салыстыр. Не байқадың? №3 Кесте бойынша есептер құрастыр және шығар.
Есепті салыстыр. Не байқадың? №4 Есепті шығар.Тақтада орындау.
№5 Өрнекте. Топтық жұмыс. 5078 м =□ км □ м 6787 м =□ км □ м 28458 кг=□ т □ кг 5780 кг=□ т □ кг 6 м= □ мм 7 дм =□ мм 25 см 9 мм = □ мм 25 мин 18 с = □ с 30 мин 45 с = □ с №7 Өрнек түрінде жаз және мәнін тап. Топтық жұмыс. 2540 кг : 4 кг 483072 : 3 36 т : 5 ц •7 №8 Жеке жұмыс Тік төртбұрыш сыз және периметрін тап. а– 4 см 5 мм в– 5 см Р - ? | Есепті шығарады. Ш: 5 •3=15 Ж: 15 км. Кері есептер құрастырып,оларды шығарады.
Ш: 15 : 5=3 15 : 3=5 Ж: 3 сағ., 5 км/сағ. Есептер құрастырып,оларды шығарады. Ш: 90 : 45=2 270 : 3=90 70 •4=280 Ж: 2 сағ., 90 км/сағ, 280 км. Есепті салыстырып, табу жолын айтады. Кесте бойынша есептер құрастырып, шығарады. Ш: 90 : 30=3 460 : 2=230 20•4=80 Ж: 3 с, 230 м/с,80 м. Есепті салыстырып, табу жолын айтады. Есепті шығарады. Ш: 90 : 45 =2 270 : 90 =3 280 : 70=4 Ж: 2 сағ., 3 сағ., 4 сағ. Берілген өлшеммен өрнектейді. 5078 м =5 км 78м 6787 м = 6 км 787 м 28458 кг= 28 т 458 кг 5780 кг=5 т 780 кг 6 м= 1000 мм 7 дм =700 мм 25 см 9 мм = 259 мм 25 мин 18 с = 1518 с 30 мин 45 с = 1845 с Өрнек түрінде жазып, мәнін табады. 2540 кг : 4 кг = 635 кг 483072 : 3 = 161024 36 т : 5 ц •7 = 72 ц •7 =504 ц Тік төртбұрыш сызып және периметрін табады. Р=(4 см 5мм+5 см) •2=190 мм=19 см | ||||||||||||||||||||||||||||||
Шығармашылық тапсырма «Сиқырлы шаршының» бос тор көздерін толтыр.
| Шығармашылық тапсырманы орындайды.
| |||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бөлім | - Бүгін сабақта нені үйрендік? | Сұрақтарға жауап береді. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма | №6 88-бет Оқушыларды бағалау | Күнделіктеріне жазады. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс |
| Оқушылар түсінгеніне қарай желкенді қызыл, көк, сары түспен бояйды. | ||||||||||||||||||||||||||||||