5.1 Жай бөлшектер | Мектеп: «Ы.Алтынсарин атындағы орта мектеп» кмм |
Күні: 18.10.2017 | Мұғалімнің аты-жөні: Рақымхан Г. |
Сыныбы 5ә,б | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны |
Сабақ тақырыбы | Жай бөлшек. Жай бөлшектің оқылуы жазылуы |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | Оқушылар орындай алады: 5.1.1.9 Жай бөлшек ұғымын меңгерту |
Сабақ мақсаттары | Оқушылардың барлығы: Жай бөлшекті оқи алады Оқушылардың басым бөлігі: Жай бөлшекті оқиды, жаза алады Оқушылардың барлығы: Жай бөлшектерді оқиды, жазады және есеп шығаруда қолдана алады. |
Бағалау критерийлері | Оқушылар оқу мақсатына жетеді, егер Жай бөлшектерді оқып, жаза алсы жіне есептер шығаруда қолдана алса |
Құндылықтарды дарыту | Академиялық шыншылдық. ынтымақтастық. Өзіне және қоршаған ортаға деген құрмет: Құндылықтар жұппен және топпен жұмыс барысында дарытылады. |
Пәнаралық байланыстар | физика |
АКТ қолдану дағдылары | Презентация |
Бастапқы білім | «натурал сан», «натурал сандарды бөлу» ұғымдарын білу; сандармен арифметкалық амалдар орындай білу; |
Сабақтың барысы |
Сабақтың кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар |
Сабақтың басы | I. Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, сабаққа дайындықты тексеру, оқушылардың назарын ұйымдастыру. Оқушыларға стартерде өрнектерді олардың көз қарастарына қарай екі топқа бөлу ұсынылады. Оқушылар жұпта жұмыс жасайды. Ұсынылған өрнектерді екі топқа бөлу керек. Осы арқылы сабақтың тақырыбына кіреміз. Сабақтың тақырыбын хабарлап, мақсатын құрастырамыз. | Презентация |
Сабақтың ортасы | Жаңа сабақ Мысалы: Жер телімі 9 бөлікке бөлінген. 4 гүлшіде - көк, 3 гүлшіде - сары, 2 гүлшіде - қызғылт жұлдызгүл тұқымы болады. Әрбір гүлші бір атызға ғана отырғызады. Сұрақ: Жер телімі бірдей қанша атызға бөлінді? ?- қызыл,?- сары,?- қызғылт 1/9; 4/9; 3/9; 2/9 бөлшектің алымы, бөлімі, оқылуын түсіндіру. Ереже: Жай бөлшектің бөлімі бүтіннің қанша тең бөлікке бөлінгенін, алымы ол бөліктердің нешеуі алынғанын көрсетеді. 1: 9=1/9 Бөлшек сызығы бөлу дегенді білдіреді. 4/9; 4 - бөлінгіш, 9 - бөлгіш Бірнеше мысалдар арқылы тақырыпты түсіндіремін. 1 см қанша дм болатынын табайық: 1дм=10см. Демек, 1 дм - дің 1/10 бөлігі 1 см - ді құрайды. Жауабы: 1 см=1/10 дм Жай бөлшектердің оқылуы: 12 - ден сегіз және 12 - ден тоғыз Есептер шығару: №1 -№2 ауызша №3 Алтыдан бес 5/6 Он үштен сегіз 8/13 Отыз сегізден үш 3/38 Қырықтан он бір 11/40 Тоқсан жетіден жиырма 20/97 Үш жүзден алпысекі 62/300 №4 есепті орындау 2: 17=2/17 72: 113=72/113 6: 19=6/19 324: 1001=324/1001 31: 100=31/100 500: 501=500/501 22: 25=22/25 721: 999=721/999 Өздігінен жұмыс: Әрқайсысың 5 жай бөлшек жазыңдар №5 1) 2/23 = 2: 23 7/400= 7: 400 2) 10/47 = 10: 47 11/3462= 11: 3462 3) 65/73 = 65: 73 400/523= 400: 523 4) 205/333 = 205: 333 1489/5555= 1489: 5555 Шығармашылық тапсырма: Үш таңбалы сан ойлаңдар. 123 Ойлаған санға осы санның өзін тіркеп жаз. 123123 Екінші оқушыға бер. Қағазға жазылған санды 13 - ке бөліп, шыққан санды үшінші оқушыға бер. Ол санды 11 - ге бөліп, 4 - ші оқушыға бер. 4 - ші оқушы 11 - ге бөлінген санды 7 - ге бөліп, шыққан санды оқиды. Бұл сан бірінші ойлаған оқушының саны болады.
| Презентация |
Сергіту сәті | Оң қолымды көтерем, Оң қолымды түсірем, Сол қолымды көтерем. Сол қолымды түсірем. Оңға қараймын, Аяқты топ-топ басамын, Солға қараймын. Біраз сергіп аламын . | Презентация |
Қорытынды шығару 2 мин | VI. Сабақтың қорытындысы Үй тапсырмасы. № Рефлексия. Оқушылар келесі сөйлемдерді толықтырады: Менің бүгін білгенім ... Қызықты болды … Қиын болды … Мен тапсырмаларды орындадым … Мен енді орындай аламын … | Оқулық Н.Я. Виленкин Математика 5 сынып: жалпы білім беретін мектептің оқушыларына арналған |
Саралау – қосымша қолдауды қалай көрсетесіз? Үлгерімі жақсы оқушыларға қиын есептерді қалай қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқуда оқушылар жетістіктерін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Сілтемелер Денсаулық жағдайын тексеру АТ құндылықтар |
Бірлескен жұмыс ол мұқият жоспарланған басты жұмыс, сондықтан оқушылар өз деңгейіндегі оқушалармен сенімді түрде жұмыс жасайды, ал өз деңгейімен болмаса онда сенімсіз болады. Серіктестер арасындағы диалог кезінде, екеуі де бірдей үйренеді, біреуі екіншісіне тәуелді болмайды. | Бақылау Сұрақ қою Түсінуге сұрақтар Өзара бағалауе Өзін-өзі бағалау Рефлексия | Денсаулықты қорғау технологиясы. Сергіту сәттері және іс-әрекеттің белсенді түрлері. Осы сабақта қолданылған техника қауіпсіздік ережелерінен бөлімдер. |
Рефлексия Сабақ міндеттері/ Оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Оқушылар бүгін нені білді? Бүгін сыныпта қандай атмосфера болды? Менің дифференциалдау бойынша жұмысым жақсы өтті ме? Барлығы жоспарланған уақытқа сәйкес өтті ме? Мен жоспарға қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос орынды Сіздің сабағыңызды бағалау үшін пайдаланыңыз. Сол жақтағы кестедегі Сіздің сабағыңыз туралы сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Қорытынды бағалау Қандай екі мезет бәрінен де ұнады (сабақ беру мен оқытуды ескергенде) 1: 2: Қандай екі мезет сабақты жақсартар еді (сабақ беру мен оқытуды ескергенде) 1: 2: Мен сабақтан топпен келесі сабақта менімен болатын жекелеген оқушылар туралы не білдім |