Просмотр содержимого документа
«Урок "Многогранники. Решение практических задач"»
МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА
ВІДКРИТОГО УРОКУ
З ГЕОМЕТРІЇ
з теми:
«Многогранники»
Розв’язування прикладних задач
з професії
«ЕЛЕКТРОГАЗОЗВАРНИК»
Методична характеристика і особливості проведення уроку:
Оскільки даний урок є уроком закріплення і вдосконалення знань, умінь і навичок учнів, тобто тут у великій мірі реалізується задача закріплення і відпрацювання отриманих знань і умінь, учнів на попередніх уроках, то найбільш оптимальним є:
1. застосування на окремих етапах елементів нових педагогічних технологій;
2. здійснення профільності навчання математики через реалізацію міжпредметних зв'язків з виробничим навчанням, предметами загальнотехнічного, загальнопрофесійного і спеціального циклів.
Застосування нових педагогічні технології:
• використання мультимедіа в якості засобу навчання (на всіх етапах уроку);
• елементи пошукових технологій (постановка і вирішення проблеми пошуку);
• елементи розвиваючих технологій (формування мотивації через профільність навчання математики, поглиблення інтересу до предмета і обраної професії).
МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА ВІДКРИТОГО УРОКУ
Тема:«Многогранники»
Тема уроку:Розв’язування прикладних задач на знаходження площі поверхні та об’єм призми.
Мета уроку:
дидактична
Закріпити вміння та навички знаходження площі та об’єм заданої геометричної фігури;
удосконалювати знання геометричних понять та застосовувати їх на практиці;
самостійно перевіряти засвоєння матеріалу правильності виконання вправ, рішення задач;
продемонструвати важливість досліджуваної теми через зв'язок з обраною професією.
розвиваюча
розвивати навички застосування математичних формул в обраній професії;
вміння аналізувати , систематизувати, узагальнювати і обґрунтовувати отримані знання;
розвивати навички самостійної і пошукової діяльності;
розвивати вміння логічно аргументувати та розвивати тему, формулювати висновок, чітко будувати свою відповідь;
вміння і навички розрахункового та обчислювального характеру.
виховна
виховати уважність , старанність , сумлінність;
вміння толерантно ставитися один до одного;
почуття відповідальності за прийняте рішення.
Тип уроку: Урок практичного застосування знань, навичок і вмінь
Вид уроку: урок-практикум з розв’язування задач.
Метод навчання: репродуктивний, частково-пошуковий.
Комплексне методичне забезпечення уроку: формули з геометрії, таблиця для вирішення завдань, моделі трикутної призми, лінійки; картки-завдання; таблиця «Призма», мультимедійний проектор, ноутбук, презентація
Хід уроку
Організаційний момент. Постановка цілей уроку.
Староста повідомляє відомості про відсутніх і чергових у групі.
Викладач: Сьогодні на уроці ми повторимо формули знаходження площі поверхонь і об’єм призми і паралелепіпеда, будемо закріплювати навички розв’язування задач на знаходження площ і об’ємів призми і продемонструємо необхідність отриманих умінь у вашій професії «Електрогазозварник».
Актуалізація опорних знань.
Викладач: На минулих уроках ми з вами вивчали призму, розв’язували задачі. Сьогодні ми продовжуємо закріплювати отримані знання, але на цьому уроці мені хотілося б показати вам многогранники з іншого боку - як геометричне тіло, яке дуже часто зустрічається в обраній вами професії «Електрогазозварник», тобто застосуємо навички обчислення площі поверхні і об'єму призми при вирішенні завдань виробничого змісту.
Викладач: Ми пройшли тему призма, а давайте згадаємо основні означення і формули з цієї теми (Мозковий штурм)
Питання з теми «Многогранники, площі їх поверхонь і об’єм».
2.1.Що таке многогранник?
Многогранником називають тіло, обмежене скінченною кількість плоских многокутників.
2.2. Які многогранники ви знаєте?
опуклий, неопуклий.
2.3. Чим відрізняється опуклий многогранник від неопуклого?
Опуклий многогранник - це той многогранник, який розташований по одну сторону від площини будь-якої його межі.
2.4. Які види многогранників ми з вами вивчили?
Призма
2.5.Дайте означення призми.
Призма - це многогранник, складний з двох рівних многокутників, розташованих в паралельних площинах і п-паралелограмів.
2.6. А які види призм ви знаєте?
Пряма, похила, правильна.
2.7.Чим вони відрізняються друг від друга?
Пряма - бічні ребра призми перпендикулярні основі, похила - не перпендикулярні, правильна - якщо в основі лежить правильний многокутник.
2.8.Назвіть елементи прямої призми.
Висота призми - його бічне ребро, довжина сторони основи.
2.9. Як знайти S повної і бічної поверхні призми?
Sп.п. = 2Sо + Sб.п .; площа повної по-поверхні дорівнює сумі площ бічної поверхні і подвоєної площі підстави;
Sб.п. = P • h, площа бічній поверхні дорівнює добутку периметра основи на висоту.
2.10. Як знайти об’єм V призми?
V=So·h, об’єм дорівнює добутку площі основи на висоту.
Застосування практичних знань і вмінь
Практична робота.На основі повтореного матеріалу виконаємо практичну роботу. На кожній парті знаходиться модель призми, провести необхідні вимірювання і виконати розрахунки знаходження площі: основи, бічної, повної поверхні та обֹєма
Довжина
см
Ширина
см
Висота
см
Площа основи
Sосн., см2
Площа бічної поверхні
Sб.п., см2
Площа повної поверхні
Sп.п., см2
Об’єм
V, см3
Звіримо розрахунки з відповідями на екрані, за кожну правильну відповідь 2 бали заносимо в лист самоконтролю.
Викладач:Ви майбутні зварники і вам доводиться виконувати різні види робіт: зварювати предмети різних форм. Давайте згадаємо де в побуті і на виробничому навчанні ви зустрічали призму?
Учні Бобков Артем і Дубінін Данилопідготували презентацію«Геометрія в моїй професії «Електрогазозварник»
Асоціативна квітка: На основі матеріалу презентації давайте назвемо які вміння та знання будуть корисними в вашій майбутній професії і складаємо асоціативну квітку
Задача 1.
Викладач: Кваліфікований зварник виконує різні види зварних з’єднань
Згадайте що являє собою поперечний переріз шва при тавровому з'єднанні?
Учень:У перетині шва при тавровому з'єднанні виходить прямокутний трикутник.
Викладач:Чому дорівнює площа такого трикутника?
Учень: S =а 2/2, а- катет прямокутного трикутника (катет шва при тавровому з'єднанні)
Викладач:Яке геометричне тіло являє собою цей зварений шов?
Учень:Пряма трикутна призма.
Викладач:Ми з вами згадали, що таке таврове з'єднання. Скажіть, будь ласка, якою величиною буде об’єм призми для даного зварного шва?
Учень:Об’єм призми для даного шва є об'ємом наплавленого металу.
Викладач:Якою величиною є висота призми в звареному шві при тавровому з'єднанні?
Учень:У зварному шві при тавровому з'єднанні висота призми - довжинацього шва.
ТАБЛИЦА 1
ГЕОМЕТРІЯ
ТЕХНОЛОГІЯ
ЗВАРЮВАЛЬНИХ
РОБІТ
Многогранник.
Трикутна пряма призма
призма, в основі
якої лежить рівнобедрений прямокутний трикутник
Тавровий шов,
в перерізі якого
рівнобедрений
прямокутний трикутник
Об’єм призми
V=Soсн·h,
де а - катет трикутника
Soсн=а2/2
Об’єм наплавленого
металу
VH=F·l,
де F- площа
поперечного перерізу
зварного шва
l – довжина шва
F= а2/2,
де а – катет таврового шва.
Висота призми
h= V/Soсн
3. Довжина таврового шва
l= 2VH/а2,
ТАБЛИЦА 2
№
варіанту
Катет
таврового з‘єднання
(мм)
Довжина
Зварного шва
Lзв (мм)
Об’єм
наплавленого
металу
Vн (см3)
1
2
3
1
5
2270
28375
2
4
2405
19240
Викладач:А тепер звернемося до таблиці 2. Що невідомо в 1 рядку таблиці? У 2 рядку таблиці?
Учень: У першій невідома довжина зварного шва, а в другій об’єм наплавленого металу.
Викладач:Як знайти довжину зварного шва?
Учень: l =
Викладач:Як знайти об'єм наплавленого металу?
Учень: VH=F·l, F=, VH=·l
Викладач:Знайдіть довжину шва і об’єм наплавленого металу самостійно.
Учні вирішують завдання за варіантами I ВАРІАНТ з 1 рядку,
ІІ ВАРІАНТ з 2 завдання рядка.
Викладач: А зараз розглянемо задачу на використання знань з теми «Призма» в вашій професійній діяльності. Для цього я пропоную вам розв’язати наступну задачу (См. додаток 3):
Вам необхідно узнати скільки сталі, потрібно для виготовлення ящика прямокутної форми розміром 0,5 х 0,3 х 0,2 метрів для електродів і яку кількість електродів можна буде туди покласти, якщо об’єм одного електрода дорівнює 39 см3.
Спільні пошуки розв’язування ( ситуація співпраці )
Викладач: Яку форму має ящик?
Учень: Форму прямокутного паралелепіпеда.
Викладач: Яку величину необхідно знайти, щоб дізнатися, скільки сталі, потрібно для виготовлення даного ящика?
Учень: Необхідно знайти площу основи і площу бокової поверхні прямокутного паралелепіпеда
Викладач: Який многокутник лежить в основі цього ящика?
Учень: Прямокутник.
Викладач: Як знайти площу прямокутника?
Учень: Площа прямокутника дорівнює добутку його сторін
Викладач: Як знайти площу бічної поверхні?
Учень: Необхідно периметр основи помножити на висоту.
Викладач: Необхідно перевести одиниці вимірювання з метрів в сантиметри.
Учень: Ящик буде мати розміри 50 х 30 х 20 сантиметрів.
Викладач: Яку величину необхідно знайти, щоб обчислити місткість цього ящика.
Учень: Об’єм.
Викладач: Як знайти об’єм прямокутного паралелепіпеда.
Учень: Необхідно знайти добуток трьох лінійних вимірів прямокутного паралелепіпеда.
Викладач: Як знайти кількість електродів які вміщаються в цей ящик.
Учень: Необхідно об’єм ящика поділити на об’єм одного електрода.
Учні самостійно розв’язують задачу в зошитах. Відповідь звіряють з відповідями на екрані.
Викладач: Можливо кому-небудь з вас доведеться вирішувати таку або аналогічну задачу в подальшому, адже математика дуже тісно пов'язана з життям.
Викладач: А зараз самостійно попрацюємо над розв’язуванням задач.
Скільки квадратних метрів металу піде на виготовлення гаража з підлогою, якщо висота гаража 2,5 м, довжина 6 м, ширина 3 метра.
(Основа гаража прямокутник —з площею Sосн = а · b.
Площа бокової поверхні Sбіч = p⋅h= 2(a+b) ⋅h,
Sбіч = 2 (6+3) ⋅ 2,5 = 45 м2.
Sбіч = = Sбіч + Sосн
S = a2 + 4ab=2,44+11,52=13,96 м2.
Ураховуючи 3% на шов: S=13,96+0,42=14,38
Відповідь: 14,38 м2 стали необхідно для виготовлення бункеру з урахуванням швів. )
Зварнику необхідно виготовити бункер, який має форму правильної чотирикутної призми (без верхньої основи), довжина сторони основи якого дорівнює 1,2 м, висота - 2,4 м. Скільки сталі необхідно для виконання роботи? (Прим .: на шви слід додати 3% матеріалу).
(Основа призми — квадрат з площею Sосн = а2.
Площа бокової поверхні Sбок = p⋅l = 4ab.
Тоді S = a2 + 4ab (без урахування верхньої основи)
S = a2 + 4ab=2,44+11,52=13,96 м2.
Ураховуючи 3% на шов: S=13,96+0,42=14,38 м2)
Зварнику необхідно виготовити бак, який має форму паралелепіпеда з основою 1,4х2,2 м, щоб він вміщав 2 т води. Яка повинні бути висота бака? (Щільність води 1000 кг / м3).
(Розв’язання: Формула об’єма паралелепіпеда V = So · h ,
V=m/p (масса/щільність)=2000 /1000 =2 м3
Sосн = 1.4*2.2=3,08 м2 , h=3,08/2=0,65 ( м)- висота бака
Відповідь: 0,65 м – висота бака.)
5. Підведення підсумків уроку.
Викладач:
Що було найцікавішим на сьогоднішньому уроці на ваш погляд?
Чи знадобляться вам набуті знання?
Викладач:Тож ми впевнилися, щоматематика - це той предмет, який тісно пов'язаний з вивченням таких дисциплін як: технологія зварювання, матеріалознавство, виробнича практика, необхідних для оволодіння вашої майбутньою професією «Електрогазозварник».
6. Домашнє завдання.
Знайти будь-який предмет, що має форму призми і розрахувати площу повної поверхні та об'єм.
Скільки сталі, необхідно для виготовлення ящика прямокутної форми з лінійними розмірами 0,5 х 0,15 х 0,1 метрів для електродів, і яку кількість електродів можна буде туди положить, якщо об’єм одного електрода дорівнює 39 см3.
ЗАДАЧА
Скільки сталі, необхідно для виготовлення ящика прямокутної форми з лінійними розмірами 0,5 х 0,15 х 0,1 метрів для електродів, і яку кількість електродів можна буде туди положить, якщо об’єм одного електрода дорівнює 39 см3.
Дано: прямокутний паралелепіпед, а=0,5 м, b=0,3 м, h=0,2 м; Vэ=39 см3
h
a
Найти: Soсн и Sб.п. (кількість сталі)
і кількість електродів
b
Розв’язання:
Необхідно перевести одиниці вимірювання
а=50см, b=30см, h=20см.
So=a ·b=50·30=1500 см2
Sб.п.=Ро·h=2 ·(50+30)·10=1600см2
Sо+Sб.п.=1500+1600=3100см2 необхідно для виготовлення ящика
V=Р· h=160·20=3200см3
1300:39=82,05 – 82 електрода поміститься в виготовлений ящик