Математика
2 клас
Урок - подорож
Тема. Назва чисел при діленні. Закріплення додавання і віднімання двоцифрових чисел з переходом через десяток. Повторення табл. множення та ділення на 2. Розв'язування простих і складених задач.
Мета. Закріплювати уміння додавати і віднімати двоцифрові числа з
переходом через десяток; повторити таблицю множення і ділення на 2;
ознайомити з назвами чисел при діленні; вчити складати і розв'язувати
прості і складені задачі; розвивати логічне та творче мислення;
прищеплювати любов до математики; виховувати почуття
відповідальності за роботу в колективі.
Обладнання: карта подорожі, малюнок літака,малюнок Лосяша, Кроша, Піна,Їжачка,
Тип уроку: урок-подорож
Хід уроку
І. Організація класу.
У класі стало тихенько,
Усі сидять рівненько,
Вчитель до вас усміхається,
Наш урок розпочинається.
Тож гаразд, часу не гаєм
І в дорогу вирушаєм.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
– Сьогодні ми відправимося у надзвичайну подорож до планети «Математика», дізнаємося, чи знаєте ви таблиці множення числа 2 і ділення на 2, чи вмієте розв’язувати задачі та обчислювати приклади. А також довідаєтесь як називаються числа при діленні.
- А на чому будемо подорожувати, ви дізнаєтесь, коли обчислимо приклади, а результати замінимо буквами. А допоможуть нам герої мультику
- « Пін код»
20
і
7
М
4
к
78
Л
66
Т
10
а
25
К
9
л
39
А
41
И
49 – 40 = ( 9 – л )
77 – 57 = ( 20 – і )
42 +24 = ( 66 – т )
2 * 5 = ( 10 – а )
8 : 2 = ( 4 – к )
Отже, вирушаємо. Під час подорожі зробимо зупинки: «Каліграф», «Обчислюк», «Фізична», «Задачна», «Геометрик», «Підсумок».
(На дошці прикріплюється карта подорожі ).
ІІІ. Узагальнення та систематизація набутих знань.
1.Зупинка «Каліграф».
Хвилинку каліграфії починаємо, у подорож рушаємо,
Цифри пишу рівнесенько,
Щоб було гарнесенько.
- Запишіть результати таблиці множення на 2. (Робота в парах)
( 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20 )
Поміняйтесь зошитами з сусідом і перевірте написане.
2. Зупинка «Обчислюк».
Математичний диктант
- Записати сусідів числа 59;
- знайти добуток чисел 2 і 7;
- розділити 18 на 2;
- число 40 зменшити на 10;
- знайти суму чисел 4О і 15;
- число 40 збільшить на 9;
- перший дод. - 30, другий дод. - 4, знайти суму.
(1учень працює біля дошки, всі інші звіряють результати)
– Щоб було веселіше їхати, розв’яжемо кругові приклади.
1 група
28 – 17 = 8 * 2 = 52 – 47 =
6 + 48 = 10 : 2 = 13 + 84 =
2 група
33 – 27 = 4 * 2 = 41 – 37 =
18 + 37 = 6 * 2 = 7 + 87 =
VI. Вивчення нового матеріалу.
- З нами подорожує зайчик Крош. У нього виникли труднощі – він не знає як називаються числа при діленні. Але ж і ми цього ще не вчили. Що ж нам робити, як допомогти Крошу? Вирішити цю проблему нам допоможуть Лосяш та Пін. Ось послухайте таке завдання.
- У Піна 6 рибин. Їх він розділив порівну між двома друзями. По скільки рибин отримає кожен друг? (по 3)
Ділене
Дільник
Частка
6
2
3
V. Первинне закріплення.
1. Робота з підручником.
- Прочитайте приклади, назвіть кожне число. Пригадайте, як називаються числа при множенні.
VI. Зупинка «Фізична ».
– Діти, ви успішно виконали завдання, тому можемо вирушати до зупинки «Фізична».
Фізкультхвилинка
Забавлялись зайченята, (встають, руки піднімають вгору)
Виглядаючи маму і тата. (руки на поясі, повертаються праворуч-ліворуч)
Ось так лапку до лапки. (плескають в долоні)
Ось так шапку до шапки. (руки піднімають до голови)
Ось так — вусом потрусили.(хитають головою)
Так — так — так! (стрибають на місці).
- Розвиток математичних знань.
Зупинка «Задачна».
– На цій зупинці перевіримо наші уміння розв’язувати задачі.
1. Розв’язування задач. ( Робота в групах)
1 група
В магазин привезли 2 ящики помідорів по 7 кг у кожному. За день продали 5 кг помідорів. Скільки кілограмів помідорів залишилось продати?
2 група
У 4 чашки чаю поклали по 2 грудочки цукру. У цукорниці залишилося ще 9 грудочок цукру. Скільки грудочок цукру було в цукорниці спочатку ?
3 група
Галинка купила 2 кульки, по 6 грн. кожна, і пірамідку за 4 грн.
Яка вартість покупки?
4 група
Купили 2 пакети пряників, по 9 грн. кожна, і на 7 грн. цукерок.
Скільки заплатили за покупку?
5 група
Діти посадили 2 ряди слив по 2 слив у кожному, і 17 яблунь. Скільки всього дерев посадили діти?
2. Усне розв’язування віршованих задач.
1.Чотири індики пішли на музики,
Танцювали, гупали.
Скільки ніжок тупали? (2 х 4)
2.В'яже бабуся-лисиця
Трьом онукам рукавиці.
— Подарую вам, онуки,
Рукавичок по дві штуки.
Бережіть, не загубіть!
Скільки всіх? Перелічіть! (2 х 3)
Білка моркву посадила,
Штук тринадцять там вродило.
Два зайці по три зірвали.
Скільки білочці зосталось? (16-(3 х 2))
Із рибалки йшли дві галки,
А за ними два граки.
Галки несли по три щуки,
По чотири в граків на плечі.
І сваряться, просто сміх,
Не полічать щук своїх.
А ви поміркуйте,
Всіх щук порахуйте. (2x3+2x4)
Двоє вулицею йдуть,
По три саджанці несуть.
Скільки ямок треба, діти,
Щоб саджанці посадити? (2 х 3)
3. Розв’язування задачі – самостійно.
а) БУЛО -?
ЗРІЗАЛИ – 3 тюльпани.
ЗАЛИШИЛОСЯ – 8 тюльпанів.
– Запишіть розв’язання задачі в зошит.
Фізкультхвилинка
І направо, і наліво,
Щоб нічого не боліло.
Один і два, три і чотири —
Набираємося сили.
Нахилились, повернулись,
До товариша всміхнулись.
б) Творча робота над задачею.
Замініть запитання задачі так, щоб розв’язання було таким:
8 – 3 = 5 (т.)
– Діти, ви готові вирушити до наступної зупинки?
VI. Зупинка «Геометрик». ( Робота в групах)
1. Моделювання предметів.
– Складіть з геометричних фігур предмети, назви яких написані на конвертах. Назвіть геометричні фігури, які ви використали.
Машина, корабель
2. Вправи на знаходження периметра. ( Робота в групах)
1 група
– Знайдіть периметр квадрата, сторона якого 14см.
2 група
– Знайдіть периметр квадрата, сторона якого 11 см.
3 група
– Знайдіть периметр квадрата, сторона якого 30 см.
4 група
– Знайдіть периметр квадрата, сторона якого 13 см.
5 група
– Знайдіть периметр квадрата, сторона якого 15 см.
VII. Зупинка «Підсумок».
– Ось і завершилась наша подорож.
- На якій зупинці було особливо важко?
- Що найбільше сподобалося на занятті?
- Що нового дізналися на уроці?