Б?л ж?мыс Тригонометриялы? функцияларды? туындысы та?ырыбында ?ткен ашы? саба? жоспары болып табылады. О?ушыларды тригонометриялы? функцияларды? туындысын табу формуласымен таныстыру, оларды есептер шы?аруда ?олдануды ?йрету, туындыны есептеу та?ырыбы бойынша білім, білік, да?дыларын дамыту ма?сатында ??рыл?ан.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Сабақтың мақсаты: оқушыларды тригонометриялық функциялардың туындысын табу формуласымен таныстыру, оларды есептер шығаруда қолдануды үйрету, туындыны есептеу тақырыбы бойынша білім, білік, дағдыларын дамыту.
Күтілетін нәтиже:
Тригонометриялық функциялардың туындысын таба алады.
Есептер шығару барысында тригонометриялық функциялардың туындысын пайдалана біледі.
Тригонометриялық функциялардың туындысын табу формулаларын қорытып шығаруда туындыны табу ережелерін пайдалана алады.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Көрнекіліктер: Интерактивті тақта. Флипчарт.
САБАҚ БАРЫСЫ
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу.
Сабақта жоқ оқушыларды белгілеу.
Оқушылардың сабақ дайындығын тексеру.
Сынып бөлмесінің сабаққа дайындығын тексеру.
Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру.
Мұғалім әрекеті: «Тәтті сый» кәмпиттердің түсіне қарай оқушыларды үш топқа бөледі. Сабақ барысымен таныстырады. Әр топ алма ағашын отырғызады. Алма пішінді стикерлер таратады. Бағалау парағын үлестіреді.
Бағалау парағы
Оқушының аты-жөні:
Р/с
Критериййлер
Орындалуы
1
Мен тригонометриялық функциялардың туындыларының формуласын қорытып шығара аламын.
2
Мен тригонометриялық функциялардың туындыларының формуласын есептер шығару барысында пайдалана аламын.
3
Мен туындыны табу ережелерін есептер шығару барысында пайдалана аламын.
4
Мен Лагранж формуласын тақырыппен ұштастыра аламын.
5
Мен тригонометриялық теңдеулерді шеше аламын.
Оқушылар әрекеті: «Көтеріңкі көңіл сыйла». Оқушылар оң жағында орналасқан көршілеріне жақсы тілек айтады.
ІІ. Өтілген материалды қайталау және жүейлеу.
Мұғалім әрекеті: бақылаушы.
Оқушы әрекеті: интерактивті тақтада берілген тапсырмаларды орындап, әрбір дұрыс орындаған тапсырмасы үшін топ отырғызған ағашқа алмаларын жапсырады.
Ресурстар: Интерактивті тақта. Алма пішінді стикерлер.
І топ
ІІ топ
ІІІ топ
функциясының туындысын табыңыз:
2.
2.
3.
3.
Туындының физикалық мағынасына арналған есеп
4.Нүкте заңы бойынша түзусызықты қозғалған дененің с кезіндегі үдеуін табыңыз.
4.Нүкте заңы бойынша түзусызықты қозғалған дененің с кезіндегі үдеуін табыңыз.
4.Нүкте заңы бойынша түзусызықты қозғалған дененің с кезіндегі үдеуін табыңыз.
Туындының геометриялық мағынасына арналған есеп.
функциясы графигінің берілген М нүктесінен өтетін жанамасының
ІІІ. Жаңа материалды баяндау және қалыптастыру кезеңі.
Мұғалім әрекеті: Функция туындысының жалпы анықтамасы бойынша, функциясының туындысының формуласын қорытып шығарады.
Туындының анықтамасы. қатынасының аргумент өсімшесі -тің нөлге ұмтылғандағы шегі бар болса, онда ол шекті функциясының х нүктесіндегі туындысы деп атайды.
Енді функциясының туындысының формуласын қорытып шығарады. Алгоритм бойынша:
Аргументке өсімшесін берейік.
Аргумент өсімшесіне сәйкес функция өсімшесін анықтайық:
.
.
Функция өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасын табайық:
.
Сонымен, .
Ресурстар: интерактивті тақта.
Оқушы әрекеті:
І топ. функциясының туындысының формуласын қорытып шығарады.
ІІ топ. функциясының туындысының формуласын қорытып шығарады.
ІІІ топ. функциясының туындысының формуласын қорытып шығарады.