Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық функциялардың туындылары
Сабақтың мақсаты:
Тригонометриялық функциялардың туындысын табу формулаларын есеп шығаруда қолдана білуге үйрету, туынды ұғымы бойынша білімдерін дамыту
Оқушылардың ой - өрісін кеңейту, математикаға деген қызығушылығын, белсенділігін арттыру. Есептеу дағдысын жетілдіру, танымдық қызығушылығын дамыту.
Оқушыларды өз бетінше есеп шығаруға, ізденуге, тез ойлап, тез қорытуға және сөйлеу мәнеріне тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Бекіту сабағы
Сабақтың көрнекілігі: Кестелер, формулалар , оқулық
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру бөлімі
Сәлемдесу, сыныптың сабаққа дайындығын қадағалау, оқушыларды түгелдеу.
Балалар, бүгін мен сендерге мынадай көңіл-күймен келдім (күннің суреті). Сендердің көңіл-күйлеріңді білгім кеп тұр.
2. Сабақтың тақырыбын талдап, тауып көрелік:
1. Оның пайда болуымен математика алгебрадан алға аттап математикалық анализ болды.
2. Ньютон оны «флюксия» деп атап, нүктемен белгілеген.
3. Ол бірінші, екінші ретті ... болады.
4. Штрихпен белгіленеді.
Сонымен біздің тақырыбымыз «Туынды» екен, дәлірек айтсақ:«Тригонометриялық функциялардың туындылары» .
Қалай ойлайсыңдар, балалар, бүгінгі сабағымыздың мақсаты не?
3. Білім, білік, дағдыны тексеру үшін 4 зертханалық топқа бөлінейік.
; ;
4. Үй тапсырмасын тексеріп сұрау. Әр топ өзінің туындысын айтсын.
= - sin x= cos x= = .
5. Топтарға тапсырма:
1- топ тапсырмасы: Барлық пәндерді жақсы оқығандардан математик шығады.
2- топ тапсырмасы: Флюксия
3- топ тапсырмасы: Луи Коши
4- топ тапсырмасы: Лагранж
6. Әр топ бір-біріне тапсырма дайындау керек.
1. Формула
2. Есеп
3. Тригонометриялық фунцияға есеп
7. Семантикалық картамен жұмыс.
Мына есептердің шешімін дұрыс тауып, толтырсаңдар, бүгінгі сабағымызға байланысты математикалық термин шығады.
Функциялардың туындысын табыңдар.
1. д y=2соsх+tgх
2. m y=1-2sіnх
3. ы y=х+2соsх
4. у y= tgх+сtgх
5. н y=1-соsх
6. ы y=0,5+1,5sіnх
Есепномері | 2 | 4 | 3 | 5 | 1 | 6 |
Сәйкес әріптер | | | | | | |
8. Тест
Тест жұмысы
Барлық оқушылардың білімін анықтауға мүмкіндік береді, және ойлау, есте сақтау қабілетін дамытады, тапқырлыққа дағдыландырады.
Жауабын интерактивті тақта арқылы тексеріледі.
Ι нұсқа
1. y=4sіnx
а) 4sіnx в) -4соsx с) 4соsx d) -4sіnx
2. y=cos²x+sin²x
а) 4sіn2x в) 1 с)0 d) cos²x-sin²x
3. у=2sіnх+4x²
а) 2соs+8x в) sin2x-4 с) -2cosx-4x d) -2sinx+8x
4. y=4cos²3х
а) -12sіn6х в) 12sin6x с) 8соs6x d) 24cos6x
5. y=sіnх(3x-1)
а) cos(3x-1) в) –cos(3x-1) с) -3sin(3x-1) d) 3cos(3x-1)
ΙΙ нұсқа
1. y=8sіnx
а)8sіnx в)8соsх с)8соsх d)8sіnx
2. y=3соs²х+3sin²x
а) 3 в) 1 с) 3sin²x+3соs²х d) 0
3 . y=2соsх-5х4
а) соs2x-20x в) sin2x-20x³ с) 2cosx-5x³ d) -2sinx-20x3
4. y=sin3x
а) sin3x в) 3cos3x с) –sin3x d)-3sin3x
5. y=соs(2x-1)
а) cos(2x-1) в) 2соsx(2x-1) с) – 2sіnх(2x-1) d) 2sin(2x-1)
4. Үйге тапсырма беру: § 15. № 239
5. Бағалау. Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою. Әр топ баға береді.