kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Теңдеулерді шешу

Нажмите, чтобы узнать подробности

6 класс план урока по математике на тему: "Линейное уравнение с одной переменной"

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Теңдеулерді шешу»

Күні 25.01.2017

Пән математика

Сынып

Мұғалім: Омарова Айна Кенжегалиевна

Сабақтың тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Мақсаты:

Білімділік: оқушыларға бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер туралы түсінік беру,  тақырып бойынша, оқушылардың білім дәрежесін анықтау, алған білімдерін тиянақтау.

Дамытушылық: Оқушылардың ой ұшқырлығын арттыру. Оқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, математикалық сауаттылығын арттыру.

Тәрбиелік: оқушыларды ұйымшылдыққа тәрбиелеу. Тазалық пен ұқыптылыққа үйрету. Оқушыларды шапшаңдыққа, батыл шешімге келуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі: жаңа материалды меңгеру. 

Сабаққа әпиграф: «... ақыл тек білімде ғана емес, сол білімді пайдалана білуде...» (Аристотель)

Күтілетін нәтиже: бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді ажырата біледі, шығара біледі.

Көрнекілігі: смайликтер, кір жайылған жіп, постер, тест

Кезең-дері

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс- әрекеті

Бағалау

Оқыту форма-сы


Білу


10мин

Ынтымақтастық атмосферасын орнату. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Оқушылардың көңіл-күйіне назар аудару.

Оқушыларға әр-түрлі смайликтерді тарату. Смайликтер арқылы топқа бөлу. Топқа отырғызып, топ басшыларын сайлау. Топ басшыларына бағалау парағын тарату.

Оқушының аты-жөні

«кір жайылған жіп»

Оқулықпен жұмыс

тест

Барлық ұпай

Баға


























Смайликтегі тілекті оқып, түстер бойынша топқа бөлінеді.

Жақсы көңіл күй

Ұжымдық


Кір жайылған жіп. (Өткенді қайталау). Әрбір жайылған кірлерде сұрақтар жасырылған:

1.Жақша алдында «+» таңбасы болса, жақша қалай ашылады?

2.Жақша алдына «-» таңбасы болса, жақша қалай ашылады?

3. a(b+c) көбейтіндісіндегі жақшаны қалай ашып жазу керек?

4. Ұқсас қосылғыштар дегеніміз не?

5. Таңбалары бірдей сандардың көбейтіндісі қандай сан?

6. Таңбалары әр-түрлі сандардың көбейтіндісі қандай сан?

7. Таңбалары әр-түрлі сандарды қалай қосу керек?

8. Теріс рационал сандарды қалай қосу керек?

9. Жақшаны ашыңдар: 3(6-5х)

10. Жақшаны ашыңдар: (4-у)6

11. Жақшаны ашыңдар: 9( - 8 - а)

12. Жақшаны ашыңдар: (3n+1)(-6)

13. Ұқсас қосылғыштарды біріктірің-дер: 4х-12-2х

14. Ұқсас қосылғыштарды біріктірің-дер: -6а-2+6а

15. Ұқсас қосылғыштарды біріктірің-дер:18-3m-10

16. Жақшаны ашып: ұқсас қосылғыш-тарды біріктіріңдер: 3а - ( 8 - 3а)

Жайылған кірді жинау арқылы сұрақтарға жауап береді:

1. Жақша ішіндегі қосылғыш-тардың таң-басы өзгер-мейді

2. Жақша ішіндегі қо-сылғыштар-дың таңбасы қарама-қар-сы таңбаға өзгереді

3. ab+ac

4. Әріпті өр-нектері бір-дей, ал коэф-фициенттері бірдей неме-се әр түрлі болатын қо-сылғыштар

5.оң сан

6.теріс сан

7.1) үлкен модульден кіші модуль алыналы; 2) шыққан нә-тиженің ал-дына модулі үлкен қосыл-ғыштың таң-басы қойы-лады.

8.1) қосыл-ғыштардың модульдері қосылады; 2) шыққан сан-ның алдына «-» таңбасы қойылады.

9. 18-15х

10. 24-6у

11. -72-9а

12. -18n-6

13. 2x-12

14. -2

15. 8-3m

16. 6a-8

Дұрыс жауап – 1 ұпай; дұрыс емес жауап – 0 ұпай.

Жеке-дара, диалог

Түсіну

10 мин

Жаңа тақырыпты меңгерту: Әр топқа тапсырма беріледі.

І топ: 3х-4+2х = 6+2х-4

ІІ топ: 50-7х-16 = 3х-16

ІІІ топ: 2(х-6)-х = 3х+4х

IV топ: 0,2(х-3)-1 = 0,5(х + 3)-0,4

Сұрақ: Шығарылған теңдеулердің айырмашылығы және ұқсастығы неде?

ах=в    түріндегі теңдеу (мұндағы х – айнымалысы, а және в – қандай да бір сандар) бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп аталады.

1 қасиет:

Теңдеудегі қосылғыштың таңбасын қарама-қарсыға өзгертіп, оны теңдеудің бір жағынан екінші жағына көшіргенде теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді.

2 қасиет:

Теңдеудің екі жағын да нөлден өзге бірдей санға көбейткенде немесе бөлгенде теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді.

ах=в теңдеуін шешудің үш жағдай бар:

1 . a ≠ 0 , болса теңдеудің бір ғана түбірі бар x=

Мысалы : 2,3x= 9,2 x=

2. a= 0 ; b ≠0 0x = b болса , теңдеудің түбірі болмайды.

Мысалы : 7x+3=7x+5

7x-7x=5-3

0 x=2

x

3. a=0 ; b=0 болса 0x=0 теңдеудің түбірі кез келген сан

Мысалы : 2x+x – 5 = 3x - 5

3x-3x = 5-5

0x=0

Берілген тапсырмаларды орындап, шешімін постерге салады.

Айырмашылығы – әр-түрлі сандар

Ұқсастығы – х айнымалысы

Мадақтау сөздер

Топ-тық

Қолдану

12 мин

І. «Кел, шешейік»

І топ: №№844, 846, 847 (1)

ІІ топ: №№844, 846, 847 (2)

ІІІ топ: №№844, 846, 847 (3)

IV топ: №№844, 846, 847 (4)



ІІ. Ұялы телефоннан «Сызықтық теңдеу туралы зерттеген ғалым» туралы мәлімет іздету

Кезекпен тақтаға әр топтан бір оқушы шы-ғып кез-кел-ген 1 есепті шығарады.

Ұялы теле-фон арқылы мәлімет із-деп, тауып, айтып береді.

Дұрыс жауап – 1 ұпай; дұрыс емес жауап – 0 ұпай.


Бас бармақ

Жеке-дара, топтық

Талдау

8 мин

Әр балаға қағазда жазылған тест тарату

І нұсқа

1.Бір айнымалысы бар теңдеулерге жатпайтын теңдеуді белгілеңдер

    1. х(х - 6) = 0

    2. 2х + 3(х - 4) = 5

    3. 0,3(х - 4) = 0,5(х + 1)

    4. х + = 12

2.Теңдеуді шешіңдер: 0, 8х – (0, 2х + 4) = 2

1.–10 2. 1 3. 10 4. –1

3.Теңдеудің неше түбірі бар: 4х + 3 = 5 + 4(х – 2)

1.1 2. 0 3. кез келген сан 4. түбірі жоқ

4.Теңдеудің түбірін табыңдар:

1. 2. –5 3. –   4. 5

5. Берілген өрнектердің мәндері бірдей болатындай, а-ның мәнін табыңдар: –15а + 8 және –17а – 12

1.10 2. –10 3. –2 4. 2

ІІ нұсқа

1.Бір айнымалысы бар теңдеулерге жатпайтын теңдеуді белгілеңдер

1.х + 6 = 0

2.2х - 3 = 10

3.0,1(х - 4) = -5

4.x2 - 2х = 7

2. Теңдеуді шешіңдер: 0,3х – 0,45 =0

1.–15 2. 15 3. 1,5 4. –1,5

3. Теңдеудің неше түбірі бар: 2х + 3 = - 6

1.1 2. 0 3. кез келген сан 4. түбірі жоқ

4.Теңдеудің түбірін табыңдар:

1.14 2. 1,4 3. –14 4. –1,4

5. Берілген өрнектердің мәндері бірдей болатындай, а-ның мәнін табыңдар: 4а – 2 және а + 4

1.–2 2. 2 3. 1 4. –1

Тестті жеке дара орындап , жұппен бір-бірін тексеру


Тестің кілті:

І нұсқа:13442

ІІ нұсқа: 43112


Дұрыс жауап – 1 ұпай; дұрыс емес жауап – 0 ұпай.


Жеке дара,

Жұп-пен

Бағалау.






Рефлек-сия

5 мин

І. Бағалау критерийлері

8-9 ұпай баға «5»

7 ұпай баға «4»

5-6 ұпай баға «3»

0-4 ұпай баға «2»

ІІ. Рефлексия жасау.

Сабақтың тақырыбы_______________

Сабақтың мақсаты________________

Сабақтамен белсенді /баяу жұмыс істедім
Сабақта өз жұмысымен қанағатпын /қанағат емеспін
Сабақтағы материал маған түсінікті /түсінікті емес

Үй жұмысы: №№845, 848. Осы тақырып-пен байланысты сөздерге ребус құрасты-рып келу

Әр кезеңде жинаған ұпайларын санап,

бағалау






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Теңдеулерді шешу

Автор: Омарова Айна Кенжегалиевна

Дата: 13.05.2017

Номер свидетельства: 414940
