kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Текше. Санның кубы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың  тақырыбы: Текше. Санның кубы

Сабақтың мақсаты:

а) білімділігі:Оқушылардың  текше туралы түсініктерін қалыптастыру; санның кубын есептеп үйрету.

ә ) дамытушылығы:оқушылардың өзін-өзі бағалауын,  есептеп шығару арқылы логикалық ойлауын,  шығармашылық қабілеттерін дамыту.  

б) тәрбиелігі:оқушылардың бойында еңбексүйгіштік,  елжандылық, адамгершілік пен  адалдық, шапшаңдық пен тазалық қасиеттерін қалыптастыру.  

Сабақтың түрі:   жаңа сабақты меңгерту
Сабақтың әдісі:  ой шақыру, талдау-жинақтау, сұрақ-жауап.
Сабақтың барысы: 

  I. Ұйымдастыру кезеңі

 1.Психологиялық дайындық:2-слайд

Күлім қағып қолымды,

1,2,3 деп соғайын.

Қарап тұрған көршіме,

Қолымды мен бұлғайын.

Ыстық алақаныммен,

Маңдайыңнан сипайын.

Қол берісіп  өзіңмен,

Амандасып алайын.

2.Қызығушылықты ояту.3-слайд

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Текше. Санның кубы»

Сабақтың  тақырыбы: Текше. Санның кубы

Сабақтың мақсаты:

а) білімділігі:Оқушылардың  текше туралы түсініктерін қалыптастыру; санның кубын есептеп үйрету.

ә ) дамытушылығы:оқушылардың өзін-өзі бағалауын,  есептеп шығару арқылы логикалық ойлауын,  шығармашылық қабілеттерін дамыту.

б) тәрбиелігі:оқушылардың бойында еңбексүйгіштік,  елжандылық, адамгершілік пен  адалдық, шапшаңдық пен тазалық қасиеттерін қалыптастыру.

Сабақтың түрі:   жаңа сабақты меңгерту
Сабақтың әдісі:  ой шақыру, талдау-жинақтау, сұрақ-жауап.
Сабақтың барысы: 

  I. Ұйымдастыру кезеңі

 1.Психологиялық дайындық:2-слайд

Күлім қағып қолымды,

1,2,3 деп соғайын.

Қарап тұрған көршіме,

Қолымды мен бұлғайын.

Ыстық алақаныммен,

Маңдайыңнан сипайын.

Қол берісіп  өзіңмен,

Амандасып алайын.

2.Қызығушылықты ояту.3-слайд

Ой қозғау стратегиясы   «”Ия” немесе    “Жоқ”» ойыны.


Бірінші сынақтан өту үшін “ия немесе жоқ”ойынын ойнаймыз.7-слайд

Тіктөртбұрыштың ауданы-ұзындығы мен енінің көбейтіндісі.

Шар-жазық фигура.

Тіктөртбұрыштың периметрі-барлық қабырғаларының қосындысы.

1 дм-де 15 см

Санды екі бірдей көбейткіш ретінде алу-санның квадраты.

Көбейткіштердің орнын ауыстырғанымен көбейтіндінің мәні өзгереді.

Әр қосылғышты санға жеке көбейтіп,алынған көбейтіндіні қосу – қосудың ауыстырымдылық қасиеті.

Әріпті өрнек – тек сандардан құралады.

Оқулықпен жұмыс. №1 – тапсырма

-Мына фигураларды қандай екі топқа бөлуге болады:

Жазық фигуралар және көлемді фигуралар

Жазық фигураларды кім атайды? – Шеңбер

Көлемді фигураларды кім айтады?- Кубик.

 III.Мағынаны тану:
Бүгінгі  сабағымызда  текшені зерттеп, санның кубы туралы білетін боламыз. Біздің сабағымыздың тақырыбы: «Текше. Санның кубы.».
Сергіту сәті :

Балалар «төртбұрыш», «шеңбер» жасайды

Электронды оқулықтан текше туралы анықтама беріледі.

Сонымен текше – жақтары шаршы болып келетін көлемді фигура(дене).Жақтары болатын шаршының қабырғалары текшенің қырлары,шаршы төбелері текше төбелері деп аталады.

Текшенің 6 жағы бар.   Текшенің жақтары өзара тең болады

3.Ойнайық та санайық: №3 мысал

Қай сандарды бірдей екі  көбейткіш түрінде   жазуға болады?

Бірдей екі көбейткіштің көбейтіндісін санның квадратына алмастырып қалай жазуға болады?

Оқушылар  «Ішіне,сыртына» стратегиясы бойынша  тапсырманы тақтада орындайды. Артынан интерактивті тақтада тексеріледі.

ІШІНЕ

СЫРТЫНА

4,16,49,25,36,81,64,9

55,33,40

 

Ережемен жұмыс:

Бірдей екі көбейткіштің көбейтіндісін санның квадратына алмастыруға болса,онда бірдей үш санның көбейтіндісін көбейткіштердің кубына алмастыруға болады: а*а*а

4*4*4=64       4*4=16*4=(10+6)*4=40+24=64        43=64

Тақтамен жұмыс: Дәптерімізді ашып бүгінгі күнді жазамыз.№3 – мысалдың б) бөлігін жазбаша орындаймыз. Көбейтінділерді көбейткіштердің квадраты немесе кубы түрінде жазамыз.

3*3=32 6*6=62                       8*8=82                    9*9=92

7*7=72 5*5=52                        2*2=22                   4*4*4=43

2*2*2=23 5*5*5=53                  8*8*8=83                          3*3*3=33

Сабақты   бекіту:   1. №4-есеп.

А)Қызыл мата – 2м                                    ә)Қорап – 20

Сары мата – 3м                                         Б.әдебиеті – 30

Тігілді – 20 киім                                         Оқулық – 30

Сатып алынды – ? м. мата                        Барлығы – ? дана кітап

Шешуі: (2+3)*20=100( м )                        Шешуі:(20+30)*20=1000 ( к   )

Жауабы: 100 метр мата                                      Жауабы: 1000 дана кітап

№5,№6 – мысалдардың 1,2 бағандарын орындау.

№7. Шығармашылық тапсырма

IV.Рефлексия   1-қатар: Текше дегеніміз не?     2-қатар: Саның кубы деген не?

“ Бес қадам “тренингі.

Нені білдім?

Не ұнады?

Нені әлі де білуім керек?

V.Бағалау.

VI.Үйге тапсырама: №5,№6  – мысалдардың қалған бағандары



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Текше. Санның кубы

Автор: Мерзахметова Айгул Медетхановна

Дата: 11.05.2017

Номер свидетельства: 414594
