САБАҚ: | МЕКТЕП: А.Қарсақбаев атындағы орта мектеп |
Күні: 11.11.2016ж | Мұғалімнің есімі: Нурмухамбетова Роза Жумабаевна |
СЫНЫП: 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ негізделген оқу мақсаты | Оқушылардың шеңбер, дөңгелек туралы білімін қалыптастыру. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
Шеңбер, дөңгелектің анықтамасын меңгереді, элементтерін біледі. |
Оқушылардың басым бөлігі: |
Шеңбердің радиусы берілсе, диаметрін таба алады. |
Кейбір оқушылар: |
Шығармашылық тапсырмаларды орындай алады, Неге? Неліктен? проблемалық сұрақтарға жауап бере алады. |
Тілдік мақсат | Оқушылар: Шеңбер мен дөңгелектің анықтамасын біледі,сұрақтар қоя алады,мысал келтіре алады. |
Негізгі сөздер мен тіркестер: радиус, диаметр, хорда |
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: жұпта талқылайды. |
Алдыңғы оқу | |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелер жазыңыз) | Бағалау | Ресурстар |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Білу Түсіну | Тақтадағы сөзді қане оқимыз. Оқушылар ортаға шығыңыздар, ал санаймыз. Олай болса, сіздердің әрқайсысыңызды нүкте деп қарастыратын болсақ, мұнда менімен қоса есептеген 16 нүкте бар. 15 нүкте қандай тұйықталған сызықтың бойымен орналасқан? Шеңбердің элементтерін лента және оқушылардың көмегімен түсіндіріледі. 478 есепті ауызша орындаңдар. | «Knowledgegates are for those who numerals knows». Оқушылар сөзді оқып, мағынасын қазақша айтады. Оқушылар ағылшын тілінде санайды. Балалар жауабын береді. Лентадан әрқайсысы ұстап, берілген нүктеден бірдей қашықтықта орналасқанын айтады. Сол жерде шеңберге, дөңгелекке өздері анықтама береді. Психологиялық ахуал: алдыларындағы көңіл күйді білдіретін дөңгелек формадағы смайликпен өздерінің сабақ алдындағы көңіл күйлерін білдіреді. Тақтада суреті көрсетіледі, жауабын оқушылар айтыды. | «Жарайсын» «Бармақпен» бағалау | Лента Сызба |
Қолдану Талдау | 480 есептегі берілгендері бойынша қажетті элементерін табыңыздар. Қанша шеңбер бар? Сандарға байланысты мақал – мәтел айтыңдаршы Әр топқа жеке шығармашылық тапсырма беріледі. | Радиусы бойынша диаметрді, диаметрі бойынша радиусты табады. Оқушылар қанша шеңбер екенін айтады? Ағылшын тілінде мақал – мәтел айтады 1 – топқа Дөңгелекті үш түзудің көмегімен ең көп дегенде қанша бөлікке бөлесің 2 – топқа Екі шеңбердің ішкі аймақтарында барлығы бес нүктені белгілеңдер. Сонда ол бірінші шеңбердің ішкі аймағына 4 нүктені, екінші шеңбердің ішкі аймағына 3 нүктені белгіле. Бұл қалай? 3 – топқа Шеңбердің бойынан 5 нүктені екі – екіден неше кесіндімен қосуға болады? | «Бармақпен» Ағылшын тілінде мадақтау | Формула жазылған парақша Тапсырмалар жазылған парақшалар |
Жинақтау | Барлық топқа ортақ сөзжұмбақ интербелсенді тақтадан көрсетіледі. Сұрағы қазақ тілінде қоямын. | Оқушылар жауабын ағылшын тілінде жазады, сонда бүгінгі сабақтағы негізгі термин шығады. | | Сөзжұмбақ |
Бағалау | Оқушылар шеңбер мен дөңгелекті қоршаған ортада қайда кездесетінін айтады? |
Кейінгі тапсырмалар | А: №482 В: №487 С: №495 |