Күні: 03.02.15
Сыныбы: 5 «в»
Сабақтың тақырыбы: Санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табу.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табу ережесін түсіндіру және оны есеп шығаруда дұрыс қолдануға дағдыландыру;
Дамытушылығы: оқушылардың іскерліктерін, білім дағдыларын, ойлау қабілетін арттыру, ұжымшылдық қабілетін дамыту;
Тәрбиелігі: оқушыларды жолдастыққа, алғырлыққа, белсенділікке, ауызбіршілікке, дұрыс шешім қабылдауға тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, бағалау парағы
Сабақтың әдістері: сұрақ-жауап, топпен жұмыс
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру (оқушыларды топқа бөлу,сабақтың мақсатымен таныстыру)(3 мин)
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру (5 мин)
ІІІ. Жаңа сабақ (10 мин)
IY. Оқулықпен жұмыс (12 мин)
Y. Семантикалық картамен жұмыс (2 мин)
YI. Бекіту кезеңі (жұптық тест жұмысы) (5 мин)
YII. Үйге тапсырма (1 мин)
YIII. Қорытынды (электронды оқулық арқылы оқушылардың не үйренгендерін сұрау) (5 мин)
IX. Бағалау (2 мин)
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ
Даярлық. Аянның 25 асығы бар. Олардың 3/5 – і боялған. Аянның боялған неше асығы бар?
25 асықтың 1/5 – і неше асық?
Ол үшін 25:5=5 асық
25 асықтың 3/5 – і неше асық?
Ол үшін (25:5)*3=15 асық.
Сонымен, 25 асықтың 15-і боялған.
Жауабы: 15 асық .
Есеп: АВ кесіндісінің ұзындығы 10 см (АВ=10см) . АС кесіндісінің ұзындығы оның 3/5 – індей. АС кесіндісінің ұзындығын тап.
АВ=10см
АС=3/5 –індей
АС=?
Шешуі: АВ=10см кесіндісін сызамыз.
10*1/5=2 см, 10*3/5=(10:5)*3=6 см, АС=6см
Бөлшекті көбейту ережесі бойынша:
10*3/5= 10*3 = 2*3 = 6
5
Жауабы: АС=6 см.
Санның бөлігін табу үшін санды осы бөлшекке көбейту керек
1-мысал: 1 1 санының 3 бөлігін тап.
2 5
Шешуі: 1 1 . 3 =3/2 * 3/5 = 9/10.
2 5
3/5 ‹ 1 болғандықтан, 9/10 ‹ 1 1 болады.
Егер бөлшек 1-ден кіші болса, онда санның бөлігі осы саннан кіші болады.
Егер бөлшек 1-ден үлкен болса, онда санның бөлігі осы саннан үлкен болады.
2-мысал. 5 1 санының 1 1 бөлігін тап.
3 8
Шешуі: 5 1 .1 1 = 16/3 * 9/8= 2*3=67
3 8
1 1 › 1 болғандықтан, 6 › 5 1 болады.
8 3
IY. Оқулықпен жұмыс
№775
1) 32-нің 1 –ін 4) 60-тың 7 –ін
4 10
2) 100-дің 1 –ін 5) 35-тің 4 –ін
2 5
3) 25-тің 3 –ін 6) 15-тің 1 -ін
5 3
табыңдар.
776
1) 15-тің - ін; Шешуі: 15· =9
Жауабы: 9
2) 20- ның – ін; Шешуі: 20· = 25
Жауабы: 25
4) 60 – тың – ін; Шешуі: 60· =15
Жауабы: 15
5) 45 – тің – ін; Шешуі: 45· =20
Жауабы: 20
7) 30 – дың – ін; Шешуі: 30· = 18
Жауабы: 18
8) 120 – ның – ін; Шешуі: 120· = 36
Жауабы: 36
778. 1) 75 м матаның – сінен балаларға көйлек тігілді. Сонда неше метр мата жұмсалды?
Шешуі: 75·== 30 м Жауабы: 30 м
2)Адам массасының – сы су. 75 кг адамның денесінде қанша су бар?
Шешуі: 75· == 58 Жауабы: 58
3)Сыныпта 36 оқушы бар, оның – сі қыз балалар. Сыныпта неше қыз бала бар?
Шешуі: 36·= 24
781. Бөлшектің бөлігін тап:
1) – нің – ын; Шешуі: ·= ;
Жауабы: ;
2) – тің – ін; Шешуі: ·= ;
Жауабы: ;
3) – тің 2 – ын; Шешуі: ·2= ·= ;
Жауабы:;
4) – нің – ін; Шешуі: ·= ;
№782
) 8м – дің – ін; Шешуі: 8·= ;
Жауабы: м.
2) 12сағ – тың – ін; Шешуі: 12·=;
Жауабы: сағ.
3) 10 кг – ның – ін; Шешуі: 10· = 2
Жауабы: 2 кг.
№783
Өркен қарындасымен екеуі ақшаларын қосып, 275 теңгеге кітап сатып алды. Оның 3/5 – ін Өркен төледі. Қарындасы неше теңге төледі?
Барлығы – 275 теңге
Өркен төледі – 3/5 – ін.
Қарындасы неше теңге төледі - ?
Шешуі: 275* 3/5 =165
275-165=110
Жауабы: 110 теңге.
Бірінші шеңбердің радиусы 12 см, екінші шеңбердің радиусы оның
1 – індей. Екінші шеңбердің радиусы неше сантиметр? Қай шеңбердің радиусы үлкен?
Шешуі: 12·3=12·= 16 см; Жауабы: 16 см, екінші
№831
Тік төртбұрыштың ені 6 см, ұзындығы енінің 1 – індей. Оның периметрін тап.
Шешуі: 6·1= 6·= 9, P= 6+9=15 см;
Жауабы: 15 см.
№832.
Үш санның қосындысы 324 – ке тең. Оның бірінші қосылғышы қосындының – іне тең, екінші қосылғышы – іне тең. Үшінші қосылғышты тап.
Шешуі: 1)324·= 144; 2) 324·= 54; 3) 324─144+54= 126;
Жауабы: 126.
Жолаушылар машинамен 44 км/ сағ жылдамдықпен 4 сағ жүрді. Барлық жолдың – і тас жол, қалғаны қара жол. Қара жолдың ұзындығы неше километр?
Берілгені: v = 44 км/сағ, Шешуі: 44·4=·4= = 177;
t = 4 сағ, ·== 99;
Sт = S; 177 ─ 99= 78.
т/к Sқ - ? Жауабы: Sқ - 78
Y. Семантикалық картамен жұмыс
Шаманың жартысын және ширегін тауып, кестені толтыр:
Шама | 16м | 132см | 216кг | 600г | 24сағ |
- жарты | 8м | 66 см | 108 кг | 300 г | 12 сағ |
- ширек | 4м | 33см | 54 кг | 150 г | 6сағ |
YI. Бекіту кезеңі
Тест тапсырмасы.
1.Бөлігі бойынша санды табу үшін:
а)санды бөлшекке бөлу керек+ в) санды бөлшекке көбейту керек
2. 75 м матаның – сінен балаларға көйлек тігілді. Сонда неше метр мата жұмсалды?
а) 15 в) 20 с) 25 д) 10 е) 30+
3. Бөлігін тап: – тің – ін;
а) в) + с) д)
4. -і -ке тең санды табыңдар
а) в) + с) д) е)
5.25-тің
а) 15+ в) 20 с) 25 д) 10 е) 30
YII. Үйге тапсырма: ережелерді жаттау, №785; №836; есептерді шығару
YIII. Сабақты қорытындылау. (Не үйрендік?)
IX. Бағалау (әр топ оқушылары, бір-біріне пікір айту, топ басшылары өз тобындағы оқушыларды бағалайды)