kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сан аралықтарының қиылысуы мен бірігуі

Нажмите, чтобы узнать подробности

сан аралықтарының қиылысуы мен бірігу тақырыбына жасалған сабақ жоспар. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сан аралықтарының қиылысуы мен бірігуі»

Қысқа мерзімді жоспар


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер

Мектеп: №17 мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Сан аралықтардың бірігуі мен қиылысуы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.9

сан аралықтардың бірігуін және қиылысуын табу;


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Координаталық түзуде нүктелерді белгілейді;

Cан аралықтарынының түрлерін біледі және ажыратады;

Көптеген оқушылар:

Сан аралықтарын координаталық түзуде кескіндейді;

Кейбір оқушылар:

Сан аралықтардың бірігуін табады;

Сан аралықтардың қиылысуын табады.

Бағалау

критерийлері

Координаталық түзуде нүктелерді белгілей алады;

Cан аралықтарынының түрлерін біледі және ажырата алады;

Сан аралықтарын координаталық түзуде кескіндей алады;

Сан аралықтардың бірігуін таба алады;

Сан аралықтардың қиылысуын таба алады.

Тілдік мақсаттар

Тілдік дағдылары:

санды теңсіздік, тура санды теңсіздік, сан аралығы, сызықтық теңсіздік анықтамаларын біледі;

санды теңсіздіктердің қасиеттерін біледі; теңсіздіктер қасиеттерін біледі;

тура санды теңсіздіктерге амалдар қолдана алады;

сандық түзуде әртүрлі сан аралықтарын бейнелейді;

сан аралықтарын оқи алады және жаза алады;

сан аралықтарының бірігуі мен қиылысуын табу алгоритмін түсіндіреді;

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

теңсіздік;

санды теңсіздік;

қатаң теңсіздік;

қатаң емес теңсіздік;

сәуле, ашық сәуле;

аралық, кесінді;

жартылай интервал;

сан аралығы;

координаталық түзудегі сан аралығына жататын (жатпайтын) нүктелер;

өрнектерді бағалау;

- , , ,, ≤, ≥ символдары.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

(а; +) белгілеуін «а-дан плюс шексіздікке дейінгі аралық» деп оқимыз;

(–; а) белгілеуін «минус шексіздіктен а-ға дейінгі аралық» деп оқимыз;

[-5; 4] белгілеуін «-5 пен 4 сандары қоса алынған минус бестен төртке дейінгі аралық деп оқимыз;

[-5; 4) белгілеуін: «-5 саны қоса алынған минус бестен төртке дейінгі аралық» деп оқимыз;

[-5; +) белгілеуін «-5 саны қоса алынған минус бестен плюс шексіздікке дейінгі аралық» деп оқимыз;

... аралықтарының қиылысуы ...;

... аралықтарының бірігуі ...;

Құндылыққа

баулу

Топтық, жұптық және жеке жұмыстар жасата отырып оқушылар өзара қарым-қатынаста адал және шынайы айқын, өмір бойы білім алу қабілеттерін дамытып, ашықтық, ынтымақтасты қалыптастырады.

Пәнаралық

байланыстар

Физика, өзін – өзі тану

Бастапқы

білім

Санды теңсіздіктер және олардың қасиеттері

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың

басы

5 мин

Ұйымдастыру бөлімі

Сынып оқушыларын қағаз қиындылары арқылы 3 топқа бөлемін. Ынтымақтастық атмосферасын құру

Оқушылардың зейінін шоғырландыру:

Оқушыларды түгелдеу «kundelik.kz» парақшасын ашу, оқушылардың оқу-құралдары мен көңіл-күйіне назар аудару.

Оқушылар әр тапсырманы «ғажайып сызғыш» әдісі арқылы бағалап отырады.

Үй тапсырмасын тексеру №

Үй тапсырмасын әр топтан оқушылар оқиды, қалған оқушылар өз жұмыстарын тексереді.

Бағалау: «Ғажайып сызғыш» әдісі.

Ой-түрткі: (Өткен сабақтар бойынша сұрақтар)

С-1: Сан аралықтарының қандай түрлерін білесіңдер?

С-2: Интервалға теңсіздік түрінде мысал келтір.

С –3: Ашық сәулеге теңсіздік түрінде мысал келтір.


Сабақтың

ортасы

25 мин

Сабақты бекіту.

Топтық жұмыс.

«Тарсия» әдісі бойынша әр топқа оқулықтағы тапсырмалар берілді. Бұл әдіс бойынша қағаз қиындыларына жазылған тапсырмаларды жауабымен сәйкестендіріп плакат бетіне құрастырып, жапсырады. №953. Сан аралықтарының бірігуін табыңдар:

  1. (-∞;7)және (6;+∞); 3) (-∞;-4) және (-5;2)

  2. [- ; 10) және [0;8) 4) (15 ; 20] және (0;+∞)

954. Сан аралықтарының бірігуін табыңдар:

  1. (-∞;10) және (-3;6) 3) [2,4;5) және (4;11]

  2. (-∞;8] және [7;+∞) 4) [-1,8;0) және [-1;14)

955. Сан аралықтарының қиылысуын табыңдар.

  1. (-5;1] және [-6;0) 3) [-7 ; 11) және [-3;5)

  2. (-∞;4 ) және (4;+∞) 4) (-19,2;0) және [-8;8)

956. Сан аралықтарының қиылысуын табыңдар.

  1. (-∞;-7,9) және (-12;3) 3) (-20;1] және [-1,9;+∞)

  2. [8 ;35) және (-7,5;10]

Мақсаты: оқушылардың топтық жұмысын бақылау, бағалау

Дағды: әділдік, нақтылық, шынайы қарым-қатынас

Бағалау: топтар жұмысының сағат тілінің бағыты бойынша қозғалып дайын жауаппен нәтижесін бірін – бірі бағалайды.

Математика

2-бөлім,

Жалпы білім беретін оқулық мектептің 6 - сыныбына арналған,

Алматы «Атамұра» 2018,








Жұптық жұмыс.

Әр топтағы жұптарға тапсырмалар береді. Әр жұпқа үш бағаннан тұратын кесте таратыңыз. Әр жұптан бір оқушы тақтаға тапсырманы орындайды. Бірінші бағанда тапсырма берілген. Екінші бағанды «Сызба» деп , ал үшінші бағанды «берілген шарт» деп атаңыз.

  1. Парақты әріптесіне береді;

  2. Оқушыларға жұптарға бірігуді ұсыныңыз.

І жұп

Тапсырма

Сызба

Ең үлкен бүтін санды жаз.



(-5,1; 9,1)∩(-∞;+∞)





ІІ жұп

Тапсырма

Сызба

Ең кіші бүтін санды жаз.




(-∞; +∞)∩( )





ІІІ топ

Тапсырма

Сызба

Ең үлкен натурал санды жаз.




[5 ; 29]∩[ )




Оқушылар келесі схема бойынша жұмыс жасайды:

  1. Әр оқушы бірінші бағанда жазылған сан аралықтарының қиылысуын сызбасын екінші бағанда кескіндейді;

  2. Тапсырмалар жазылған бағанды бүктейді;

  3. «берілген шарт» бағанын(үшінші бағанды) толтырады;

Дискриптор: Білім алушы:

Координаталық түзуде нүктелерді белгілейді;

Сан аралықтарының қиылысуын сызбада көрсетеді;

Шешімін жазады.

Мақсаты: жұптық жұмысын бақылау, бағалау

Дағды: әділдік, нақтылық

Бағалау: «Ғажайып сызғыш» әдісі бір топтағы жұптар жұмысының тақтаме тексеріп нәтижесін бірін – бірі бағалайды.


А4 парққа тапсырмалар


Жеке жұмыс.

«kahoot” арқылы тест тапсырмаларын орындайды.

bilimland сайтынан тапсырмалар алынады.

  1. Аралық түрінде жазып көрсет:

  1. 1-ден 4-ке дейінгі интервал;


  1. 1 мен 4 сандары қоса алынған 1-ден 4-ке дейінгі интервал;

  2. 4− ті қоса алғандағы 1-ден 4-ке дейінгі жартылай интервал;

  3. - ∞ - тен 5-ке дейінгі интервал.

  1. Аралықты теңсіздік түрінде жаз:











  1. Теңсіздікті координаталық түзуде кескінде

  1. х≥-5


b) х˃7

c) х≤3

d) -4


  1. [-5;9] және [7;12] сан аралықтарының бірігуін тап.

[–3; 5] және [1; 9] сан аралықтарының қиылысуын тап.


  1. Коордианталық түзуді пайдаланып, сан аралықтарының қиылысуы мен бірігуін тауып, кестені толтыр.

Сан аралығы

[-2; 4] және [1; 6]

[-4;3] және[1;7]


[-2;3] және[1;6]


Сан аралығының қиылысуы




Сан аралығының бірігуі





Дискриптор: Білім алушы:

Сан аралықтарын жазады;

Координаталық түзуде теңсіздіктің шешімін геометриялық моделін жазады;

Сан аралықтарының қиылысуын жазады

Сан аралықтарының бірігуін жазады.

Мақсаты:Алдыңғы біліммен байланыс, оқушының жеке жұмысын бақылау, бағалау

Дағды: әділдік, нақтылық

Бағалау: жеке жұмысының нәтижесін өзін – өзі бағалайды.

bilimland

Сабақтың

Соңы

5 мин

Үйге тапсырма: №

Рефлесия: « Аяқталмаған сөйлем» әдісі

  • Маған ... қызықты болды.

  • Маған ... қиын болды.

  • Мен келесі тапсырмаларды орындадым: ...

  • Мен ... үйрендім.

Осы сөйлемдерді толықтырып қағазға жазып береді.


Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

АКТ-мен байланыстар

Саралау тапсырмалары топтық, жұптық жұмыста беріледі. Жұптық жұмыста қабілеті жоғары оқушылар өз жолдастарына көмек жұмысын ұйымдастырады.

Бағалау сабақтың барлық бөлімінде жүреді, ауызша жауап берген оқушыларды мадақтау.



Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай

ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?






































Сабақ №2

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер

Мектеп: №11 мектеп – лицей

Күні: 04.02.2020

Мұғалімнің аты-жөні: Ермекбай Индира

Сынып: 6 «ғ»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Сан аралықтардың бірігуі мен қиылысуы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.9

сан аралықтардың бірігуін және қиылысуын табу;


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Координаталық түзуде нүктелерді белгілейді;

Cан аралықтарынының түрлерін біледі және ажыратады;

Көптеген оқушылар:

Сан аралықтарын координаталық түзуде кескіндейді;

Кейбір оқушылар:

Сан аралықтардың бірігуін табады;

Сан аралықтардың қиылысуын табады.

Бағалау

критерийлері

Координаталық түзуде нүктелерді белгілей алады;

Cан аралықтарынының түрлерін біледі және ажырата алады;

Сан аралықтарын координаталық түзуде кескіндей алады;

Сан аралықтардың бірігуін таба алады;

Сан аралықтардың қиылысуын таба алады.

Тілдік мақсаттар

Тілдік дағдылары:

санды теңсіздік, тура санды теңсіздік, сан аралығы, сызықтық теңсіздік анықтамаларын біледі;

санды теңсіздіктердің қасиеттерін біледі; теңсіздіктер қасиеттерін біледі;

тура санды теңсіздіктерге амалдар қолдана алады;

сандық түзуде әртүрлі сан аралықтарын бейнелейді;

сан аралықтарын оқи алады және жаза алады;

сан аралықтарының бірігуі мен қиылысуын табу алгоритмін түсіндіреді;

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

теңсіздік;

санды теңсіздік;

қатаң теңсіздік;

қатаң емес теңсіздік;

сәуле, ашық сәуле;

аралық, кесінді;

жартылай интервал;

сан аралығы;

координаталық түзудегі сан аралығына жататын (жатпайтын) нүктелер;

өрнектерді бағалау;

- , , ,, ≤, ≥ символдары.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

(а; +) белгілеуін «а-дан плюс шексіздікке дейінгі аралық» деп оқимыз;

(–; а) белгілеуін «минус шексіздіктен а-ға дейінгі аралық» деп оқимыз;

[-5; 4] белгілеуін «-5 пен 4 сандары қоса алынған минус бестен төртке дейінгі аралық деп оқимыз;

[-5; 4) белгілеуін: «-5 саны қоса алынған минус бестен төртке дейінгі аралық» деп оқимыз;

[-5; +) белгілеуін «-5 саны қоса алынған минус бестен плюс шексіздікке дейінгі аралық» деп оқимыз;

... аралықтарының қиылысуы ...;

... аралықтарының бірігуі ...;

Құндылыққа

баулу

Жалпы сыныптық жұмыс жасата отырып оқушылар өзара қарым-қатынаста адал және шынайы айқын, өмір бойы білім алу қабілеттерін дамыту, ашықтық, ынтымақтасты қалыптастыру.

Пәнаралық

байланыстар

Физика

Бастапқы

білім

Санды теңсіздіктер және олардың қасиеттері

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың

басы

10 мин

Ұйымдастыру. Сәлемдесу .

Үй тапсырмасын тексеру, оқушылар бір-бірінің дәптерлерін тексереді, түсінбеген сұрақтарын тақтада орындайды.


Сабақтың

ортасы

25 мин

Жаңа сабақ

  1. Сан аралықтарының қиылысуы ∩

А ∩ В қиылысу белгісі

Мысал 1. (– ∞; 3] және [– 4; +∞) сан аралықтарының қиылысу аралығын табайық. Жазылуы: (– ∞; 3] ∩ [– 4; +∞) = [– 4; 3].

Мысал 2.Сан аралықтарының қиылысуы. [-2;4] және [1;6] сан аралықтарының қиылысуы - [1;4]. Бұл олардың ортақ сан аралығы. Белгіленуі: [-2;4] [1;6]=[1;4]

Мысал 3. [– 2; 9] және [5; 12] сан аралықтарының қиылысу аралығын табайық. Жазылуы: [– 2; 5] ∩ [5; 12) = [5; 9].

Сан аралықтарының қиылыcпайтын болуы.

[-4;1] және [3;7] сан аралықтары қиылыспайды немесе оларға ортақ сан аралығы жоқ.

Белгіленуі: [-4;1] [3;7]=

А сан аралығына да, В сан аралығына да тиісті сандардан ғана тұратын А∩В аралығын А және В сан аралықтарының қиылысуы деп атайды.

Сан аралықтарының бірігуі 

[-2;6] аралығының әрбір саны [-2;3] және [1;6] аралықтарының ең болмағанда біреуіне немесе екеуіне де тиісті.

Белгіленуі: [-2;3] [1;6]=[-2;6]

Мысал 4: [– 2; 7] және [4; 11] сан аралықтарының бірігуін табайық.

Жазылуы: [– 2; 7] [4; 11] = [– 2 ; 11]

Мысал 5: [– 6; 1] және [4; 10] сан аралықтарының бірігуін табайық. Жазылуы: [– 6; 1] [4; 10]

А және В аралықтарының кем дегенде біреуіне тиісті сандардан тұратын А В аралығын А және В сан аралықтаралығының бірігуі деп аталады.

Жұптық жұмыс

926, 5.19 суретте кескінделген сан аралықтарының қиылысуын жазыңдар:

  1. [-8;-3] 2) (2;+) 3) [-5;4] 4) (-1;6) 6) {7}

Сергіту сәті.

«Еден-төбе-мұрын» әдісі

Мұғалім сұқ саусағымен біресе төбені, біресе еденді, біресе мұрнын көрсетеді және «төбе» , «еден», «мұрын» деп айтып тұрады. Мұғалім кейде айтқан сөзі мен қимылын керісінше жасап, қатысушыларды жаңылыстыруға тырысады. Кім қателессе, орнына отырады. Соңында қалған үш адам жеңімпаз деп танылады.

927. Координаталық түзуді пайдаланып, сан аралықтарының бірігуін табыңдар.

  1. (-12;11); 2) (-; 4); 3) [2;+ ); 4) (-2; 10); 5) [-7;7]

928. Мына сан аралықтарына тиісті ең үлкен бүтін сан және ең кіші бүтін санды жазыңдар.

  1. 14; -13; 2) -4; 5

Дискриптор: Білім алушы:

Координаталық түзуде нүктелерді орналастырады;

Сан аралықтарында қиысылады;

Сан аралығында қиылысады.

Математика

2-бөлім,

Жалпы білім беретін оқулық мектептің 6 - сыныбына арналған,

Алматы «Атамұра» 2018,







Сабақтың

Соңы

5 мин

Ү йге тапсырма: №929. Сан аралықтарының қиылысуындағы бүтін сандарды жазыңдар.

  1. -2;-1;0; 1;2. 2) -1;0;1;2;3

Рефлесия: Рефлексия пирамидасы

Оқушылар сұрақтарға жауап

береді.


Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

АКТ-мен байланыстар

Саралау тапсырмалары жұптық жұмыста беріледі. Жұптық жұмыста қабілеті жоғары оқушылар өз жолдастарына көмек жұмысын ұйымдастырады.

Бағалау сабақтың барлық бөлімінде жүреді, ауызша жауап берген оқушыларды мадақтау.


Оқушылармен сергіту сәті жаттығу жұмысы жүргізіледі.

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай

ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Сан аралықтарының қиылысуы мен бірігуі

Автор: Ермекбай Индира Ибрагимқызы

Дата: 28.02.2020

Номер свидетельства: 541403
