kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сан аралықтары Сан аралықтарының қиылысуы мен бірігуі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сан аралықтарының бірігуі мен қиылысуының анықтамасын біледі, сан аралығында кескіндеп, шешімдер жиынын жазады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сан аралықтары Сан аралықтарының қиылысуы мен бірігуі»


Сабақ жоспары



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

6.3 В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер

Мектеп: №14 ЖОББМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Сарбаева Жайнагүл Жанатқызы

Сынып: 6 сынып

Қатысқандар: 25

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Сан аралықтары

Сан аралықтарының қиылысуы мен бірігуі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.2.2.9 Сан аралықтарының бірігуі мен қиылысуын табу


Сабақтың мақсаты

  1. Сан түзуінде берілген аралықтарды белгілей алады, сан аралықтарының қиылысуы мен бірігуінің анықтамасын біледі.

  2. Сан аралықтарының қиылысу мен бірігуінің анықтамасын есептер шығаруда қолдана алады.

  3. Қос теңсіздікпен берілген бірнеше сан аралығынының бірігуі мен қиылысуын таба алады.

  4. Қос теңсіздіктерге мысалдар құрастырып, сан түзуінде олардың бірігуі мен қиылысуын кескіндеп, дәлелдейді.

Бағалау критерийі

Білу, түсіну:

  • Сан түзуінде берілген аралықты белгілейді, сан аралықтарының қиылысуы мен бірігуінің анықтамасын біледі.

Қолдану:

  • Берілген сан аралықтарының қиылысу мен бірігуінің анықтамасын есептерді шығаруда қолданады.

Жоғары деңгей дағдылары:

  • Қос теңсіздікпен берілген бірнеше сан аралығынының бірігуі мен қиылысуын табады.

  • Қос теңсіздіктерге мысалдар құрастырып, сан түзуінде бірігуі мен қиылысуын кескіндеп дәлелдейді.

Тілдік мақсаттар


Сан аралықтарының бірігуі мен қиылысуының анықтамасын біледі, сан аралығында кескіндеп, шешімдер жиынын жазады.

Пәндік лексика және терминология: жартылай интервал, интервал, сәуле, ашық сәуле, кесінді, сан аралығының қиылысуы, бірігуі

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

- Сан аралықтарының түрлері

- Кесіндіге мысал келтіріңіз?

- Берілген мысалдар арқылы сан аралығының атауын айту

Құндылықтарға баулу




- Мәңгілік ел: Жалпыға бірдей еңбек қоғамы

Оқушыларды шығармашылықта, ізденісте, ынтымақтастықта жұмыстануға баулу. Бір-біріне құрметпен қарау, топтасып жұмыстануға, әділ бағалай білуге тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

информатика

Алдыңғы білім


Сан аралықтары

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың басы

(6 минут)




















Топқа бөлу: Саралау тәсілі:жіктеу

Нені білеміз еске түсіру арқылы топқа бөлінеді.

Оқушыларға әр-түрлі мысалдары бар карточкалар үлестіріледі. (x0, 2x≤3, -2≤xx≥-3) Оқушы берілген мысалды сан арлығының атауымен атап, алдыңғы тақырыпты еске түсіреді. Атаулары бойынша интервал, жартылай интервал, ашық сәуле, сәуле, кесінді болып бес топқа отырады. (Аралас топ)

1 топ

x0

Ашық сәуле

(-∞;6)

x

x

2 топ

2

интервал

(0;8)

1

(3;6)

3 топ

-1≤x≤3,

[-1;3]

Кесінді

1≤x≤8,

[-1;3]

4 топ

-2≤x

Жартылай интервал

(-2;3]

-1≤x

(-2;3]

5 топ

x≥-3

Сәуле

(-∞;3]

[5; +∞)

x≤3

ҚБ «От шашу»

Белсенді оқу әдісі: «Миға шабуыл» сұрақтар қою





Миға шабуыл:











Қ. Б.

Қол шапалақтау:





Топшамалар

Интернет ресурстары































Интербелсенді тақтада көрсетілген сан аралықтарының атауы сұралады.

Сабақтың ортасы

(26 минут)



































































































































































































Сабақтың соңы (8 минут)

Бүкіл топ орындайтын жұмыс

1,3 топтарға бірігу белгісі туралы, 2,4,5 топтарға қиылысу белгісін еске түсіруге арналған тапсырмалар беріледі.

1,3 топқа C= D= C және D жиындарының қиылысуын табыңыз

2,4,5 топқа C= D= C және D жиындарының бірігуін табыңыз

Оқушылар қиылысу мен бірігу белгісін еске түсіріп, ажырата алады.

Белсенді оқу әдістері: «Жетекші сұрақтар» арқылы тақырыпты ашу.

Сан аралығының қиылысуы қалай белгіленеді?

Сан аралығының бірігуі қалай белгіленеді?

Сан аралықтарының бірігуі мен қиылысуына берілген мысалды түсіндіру.









(-2;5) (1;7)=

Белсенді оқу әдістері: «Дайын өнімді бағамдау» Сан аралығының бірігуі мен қиылысуының анықтамасын тоқталып, айтып өту.(1 минут)

ҚБ «Жарайсың!», «Керемет!» мадақтау сөздері

Топтық жұмыс.

Белсенді оқу әдістері: «Пікір алмасу» (showdown)

Саралау тәсілі: Диалог және қолдау көрсету

Бағалау критериі: Білім алушы

Сан түзуінде берілген аралықты белгілейді, сан аралықтарының қиылысуы мен бірігуінің анықтамасын біледі.

-Берілген сан аралықтарының қиылысу мен бірігуінің анықтамасын есептер шығаруда қолданады.

Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу, түсіну, қолдану

Тапсырма: Берілген сан аралықтарының сан түзуінде кескіндеп, сан аралықтарының қиылысуы мен бірігуін табыңыз:

1-топқа [-2;4]және [1;6]қиылысуы мен бірігуін табыңыз

2-топқа [-2;3] және [1;6]қиылысуы мен бірігуін табыңыз

3-топқа [-4;1)және (3;7) қиылысуы мен бірігуін табыңыз

4– топқа [-2; 1]және [-2;3) қиылысуы мен бірігуін табыңыз

5-топқа (-2; 0) және (-3;3] қиылысуы мен бірігуін табыңыз

Дескриптор:

Білім алушы

-Берілген сандарды сан түзуіне салады.

-Аралықтарды белгілейді.

-Қиылысу мен бірігуін табады.

Берілген тапсырманың екінші жағына жауабын жазып, бір – бірімен алмасады. Топ басшысы есептің шартын оқиды. Топтағы оқушылар өз жауабын ашады. Жауаптар талқыланып, дұрыс жауаппен салыстырылады.

Сұрақ: Сан аралықтарының бірігуіне қай аралық тиісті? Сан аралықтарының қиылысуына қай аралық тиісті? Бос жиын ұғымын қалай түсінесіздер?, Мысал келтіре аласыз ба? Әр топ өз жауаптарын көрсетеді (3 минут)

ҚБ «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»

Жұптық жұмыс. Білім деңгейі әртүрлі оқушыларға арналған тапсырмалар

Белсенді оқу әдістері: Жұптық әңгіме

Саралау тәсілі: Тапсырма

Бағалау критерийі: Білім алушы

- Сан түзуінде берілген аралықтарды белгілейді, сан аралықтарының қиылысуы мен бірігуінің анықтамаларын есептер шығаруда қолданады.

-Берілген сан аралықтарының қиылысу мен бірігуінің анықтамасын есептер шығаруда қолданады.

-Қос теңсіздікпен берілген бірнеше сан аралығынының бірігуі мен қиылысуын табады.

Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу, түсіну, қолдану, жоғары деңгей дағдылары

Оқулықпен жұмыс А деңгейі. №991(1,3);

Берілген сан аралықтарын координаталық түзуде кескіндеп, олардың қиылысуын жазыңдар:

  1. (-8; 6] және [-5; 8]





-8 -5 6 8

Жауабы: қиылысуы(-8; 6]∩ [-5; 8]=[-5; 6]

3)(-4;+∞) және (-5;0]

жауабы: қиылысуы (-4;+∞) ∩ (-5;0]=(-4; 0]

Дескриптор:

- координаталық түзуде берілген сандарды белгілейді.

- аралықтарды белгілейді.

-Берілген сан аралығының қиылысуын жазады.

992 (2,4)

Берілген сан аралықтарын координаталық түзуде кескіндеп, олардың бірігуін жазыңдар:

2)[-3;7]және [-8;2]

4) [-2;9] және [4;10]





-8 -3 2 7

Жауабы: [-3;7] [-8;2]=[-8; 7]

Дескриптор:

- координаталық түзуде берілген сандарды белгілейді.

- аралықтарды белгілейді.

-Берілген сан аралығының бірігуін жазады.

В деңгейі №998

  1. [-1;3]кесіндісі мына интервалдардың қайсысына жатады?( -4; 9) әлде (4; +∞)?

-4 -1 3 4 9

Жауабы: [-1;3]кесіндісі мына интервалдардың ( -4; 9); (4; +∞) тиісті.

  1. (-1;4) интервалы мына сәулелердің қайсысына жатады: [-3;+∞) әлде (-∞; -4]

(-1;4) интервалы [-3;+∞) сәулеге тиісті.

Дескриптор:

-Берілген сандарды координаталық сәуледе кескіндейді.

-Сан аралықтарды түрлі түстермен белгілейді.

-Берілген сан аралығынына тиісті екенін анықтайды.

С деңгейі

2,7

2,71

1,5

4,05

8,1

Қиылысуы: (9,1;12)

Бірігуі: (8,1; 13)

Дескриптор:

-Санды теңсіздіктерді көбейту ережесін біледі.

-Санды теңсіздіктерді көбейтуді бағалайды.

-Сан түзуінде берілген сандарды белгілейді.

-Аралықтарды белгілейді.

-Шыққан сан аралығының қиылысуы мен бірігуін табады.

Уақыт өткеннен кейін топтағы көршілер жұмыстарын ауыстырып алып бағалау парағында көрсетілген дескрипторлар бойынша бағалайды.

ҚБ «А –ның В-га, В-ның А-ға» әдісімен

Жеке жұмыс

Белсенді оқу әдістері: Конверттегі сұрақ

Ойлау дағдыларының деңгейі: Қолдану

Саралау тәсілі: дереккөздер

Бағалау критерийі: Білім алушы

-Берілген сан аралықтарының қиылысу мен бірігуінің анықтамасын есептер шығаруда қолданады.

Тапсырма.

Сан түзуін қолданып, берілген аралықтардың қиылысуы мен бірігуін ажыратып, сәйкестендір:





1 2 5 6



-3 -2





1 4 7 8

(2;6)және [1;5)

(-∞;+∞)

(2; 5)

(-∞; -2) және [-3; +∞)

[1;6)

[-3; -2)


[1;7) және [4;8)

[1;8)

[4;7)

Дескриптор:

-Сан түзуінде белгіленген сандарды табады.

-Берілген аралықтарды анықтайды.

-Сан аралықтарының қиылысуын табады.

-Сан аралықтарының бірігуін табады.

ҚБ Басбармақ

Жеке жұмыстанатын тапсырма.

Саралау тәсілі: Қарқын

Белсенді оқыту әдісі: Бекіту және қолданысқа енгізу

Ойлау дағдыларының деңгейі: жоғары деңгей дағдылары

Бағалау критерийі: Білім алушы

-Қос теңсіздіктерге мысалдар құрастырып, сан түзуінде бірігуі мен қиылысуын кескіндеп дәлелдейді.

1 – тапсырма

Қос теңсіздіктерге мысалдар құрастыр. Соның ішінде үшеуінің қиылысуымен бірігуін координаталық сәуледе кескіндеместен шешімін жазыңдар. Шыққан жауаптарыңды координаталық сәуледе кескіндеп дәлелдеңіз.

Дескриптор:

  • Қос теңсіздік құрастырып жазады.

  • Сан түзуіне салмастан, сан аралықтарының қиылысуы мен бірігуін анықтайды.

  • Координаталық сәуледе кескіндеп дәлелдейді.

ҚБ «Бес саусақ»

Сергіту сәті «Заряд алу» Оқушыларды ортаға шақырып, шаттық шеңберге тұрғызамын. Басы Айзада соңы Әміржан болатын қиылысу мен бірігу белгісі болып тұрыңыздар.

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар.

Бағалау критерийі: Білім алушы

- Сан түзуінде берілген аралықтарды белгілей алады, сан аралықтарының қиылысуы мен бірігуінің анықтамасын біледі.

-Берілген сан аралықтарының қиылысу мен бірігуінің анықтамасын қолданып, есептер шығарады.

Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу, түсіну, қолдану Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары:

1 тапсырма:

Берілген сан аралықтарын сан түзуінде салып, қиылысуы мен бірігуін жазыңыз:

А) [2,7] және [2,5;11)

Б) (-∞; -5] және (-6; +∞)

Дескриптор: Білім алушы

-Сан түзуінде берілген сандарды белгілейді.

-Сан аралықтарын белгілейді.

-Аралықтардың қиылысуларын табады

-Ааралықтардың бірігуін табады.

2 тапсырма Төмендегі аралықтарды қолданып, бірігуі мен қиылысуын жазыңыз:



Дескриптор:

-Сан түзуінде берілген аралықтарды салады.

-Аралықтардың қиылысуларын табады.

-Аралықтардың бірігулерін табады. (5 минут)

ҚБ «+;-» қызықты

Үйге тапсырма: Теңсіздікті шешіп үйренуге тапсырма

  1. 4x-5

  2. 3x+7 x+15

Маршруттық карта

Берілген үлгіге қарап, теңсіздікті шешу

4x+3x+18 шешу үшін:

  1. Айнымалысы барын теңсіздіктің бір жағына, бос мүшені теңсіздіктің екінші жағына қарама – қарсы таңбамен шығарады, теңсіздік белгісін өзгертпейді.

4x-x18-3

  1. Әрі қарай ұқсас мүшені біріктіреді.

3x15

  1. Теңсіздіктің екі жағын айнымалының коэффициентіне бөледі.

x5 Жауабы: (5; +∞)

ҚБ Бағдаршам

Сабақты қортындылау. (5 мин)

Белсенді оқу әдісі: 5-5-1

Оқушылар тақырып бойынша 5 сөйлем жазады. 5 сөйлемді 5 сөзге қысқартады. 5 сөзді 1 түйінді сөзге айналдырады.

5 сөйлем: Сан аралықтарына жартылай интервал, интервал, кесінді, сәуле, ашық сәуле жатады. (-2; 3) аралық интервал деп аталады. Кесіндіні [ ] тік жақшамен жазады. Шексіздіктен кейін тік жақша қойылмайды. Сан аралығының бірігуі мен қиылысуы берілген аралықты сан түзуінде белгілеп табады.

5 сөз: Бірігуі, қиылысуы, сан аралықтары, математикалық белгілер, сан түзуі

1 сөз: Теңсіздіктер

Кері байланыс:

Оқушыларға хабарлама жазатын парақшалар беріледі: SMS хабарлама

Төмендегі әр сұраққа 1-2 сөйлемнен жауаппен хабарлама жазып мұғалім телефонының суреті тұрған тақтаға жапсырады.

-Бүгінгі сабақта нені білдің, нені үйрендің?

- Саған не түсініксіз болды, қай тапсырмада қиналдың?

- Келесі сабақта қандай есептер шығарғың келеді.



6-сынып Математика оқулығы.

Т. А. Алдамұратова





























Bilimland сайтынан алынады.














6-сынып Математика оқулығы.

Т. А. Алдамұратова





















































































Электронды оқулық 6- сынып



























































Қалыптастырушы бағалауға араналған тапсырмалар (6-сынып) жоба














































Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



Тапсырма, диалог және қолдау көрсету, жіктеу, қарқын, дереккөздер

«От шашу», «Қол шапалақтау», «екі жұлдыз, бір ұсыныс», «+,- қызықты», басбармақ,

Оқушылар арасында ынтымақтастық, достық қарым – қатынас қалыптастыру үшін оқушылар арасында «Заряд алу» ширату жаттығулары жүргізіледі.

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ мақсаттары айқын қойылды. Сол мақсаттарға жетуге түрлі деңгейлік тапсырмалар қолданылды. Берілген мақсатқа жетуге бағытталған тапсырмалар сараланды.

Жалпы бағалау


Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: Тақырыпты ашу


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: Қалыптастырушы тапсырмалар


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Сан аралықтары Сан аралықтарының қиылысуы мен бірігуі

Автор: Сарбаева Жайнагуль Жанатовна

Дата: 23.11.2018

Номер свидетельства: 487165
