Сыныбы: 0
Пәні: Математика.
Сабақтың тақырыбы: 10 саны
Сабақтың мақсаты:
а) Білімділік: Оқушыларға 10 саны таныстыра отырып, 10 санының құрамы мен ерекшеліктерін білдіру. 10 көлеміндегі сандарды қосып азайтуға үйрету;
б) Дамытушылық: оқушылардың ой – қиялын, математикалық тілін, дүниетанымын дамыту. Логикалық ойын ұштау. Саусақтың ұсақ моторикасын жетілдіру:
в) Тәрбиелік: Таза, ұқыпты жазуға, жұптық, жеке жұмыстарға, шапшаңдыққа тәрбиелеу. Елжандылыққа, Отансүйгіштікке баулу;
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақта қолданылатын әдіс – тәсілдер: көрнекілік, әңгімелеу, көркем сөз, ойын, топтық, жұптық, жеке жұмыстар.
Пәнаралық байланыс: Сауат ашу, айналамен танысу, ағылшын тілі.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
- Оқу – құралдарын алдыру;
- Психологиялық дайындық;
ІІ Өткен материалды қайталау
- «Пойыз құрастыр» ойыны
-
Оң және кері санау. Топтық жұмыс.
1 қатар – 1 ден 7 –ге дейін және кері санау
2 қатар – 1 ден 8 – ге дейін және кері санау
3 қатар – 1 ден 9 – ға дейін және кері санау.
ІІІ Жаңа сабақ мазмұны
- Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
- Тапсырмалар орындау.
1 шарты: «Біліміңе білім қос»
Ой шапшаңдығын жаттықтыру.
Дөңгелек ішіндегі сандарға қосындысы сәйкес келетін сандарды қоршап сыз.
3 4 6 5 1 7 9
2 шарты: «Әдеміліп жазып көр!»
10санының цифрының жазылуы:
а) үлгі бойынша көрсету;
ә) ауада жазу;
б) дәптерге 10 йифрын жазу;
- Партаға отырдық па? – Иә.
- Иығымыз тік па? – Иә.
- Дәптер, қалам алдық па? – Иә.
- Ендеше, салақтықты тастайық, әдептілеп жаза бастайық,
10 10 10.
10 > 9 8 7 6 5 4 3 2 1 0
10 = 10
3 шарты. 10 санының құрамы
9 + 1 = 10
8 + 2 = 10
7 + 3 = 10
6 + 4 = 10
5 + 5 = 10
4 шарты. «Ойлан, тап».
а) Логикалық санамақ, мазмұнды есептер
Шығармақ болып кеше есеп, Он асықтың екеуін,
Жиналғанда 10 есек. Досың сұрап алады.
Біреуі ұйықтап отырды, Айтшы сонда нешеуі,
Ынталысы неше есек? 10 – 1 = 9 Өз қолыңда қалады? 10 – 2 = 8
Себетте 10 алма тұр еді. Оның екеуін Азат, біреуін Әсет алды. Себетте неше алма қалды? 10 – 3 = 7
Апасы Алмасқа 10 қалам сатып әперді. Оның 4 – еуі қара түсті. Қалғаны көк түсті. Көк түсті қалам нешеу? 10 – 4 = 6
Аулада 10 құс жайылып жүр еді. Оның бесеуі үйрек, қалғаны қаздар. Аулада неше қаз жайылып жүр? 10 – 5 = 5
5 шарты «Өзіндік жұмыс»
Белгісіз санды тап
3 + 7 = 10 6 + 4 = 10
4 – 2 = 2 10 – 3 = 7 (Оқыта отырып тексеру)
IV. Сабақты қорытындылау.
Балалар, сіздер сабаққа жақсы жақсы қатысып, келген қонақтарға білімдеріңді көрсеттіңіздер. Мен де, сіздердің Қазақстанның үлкен азаматтары болатындарыңызға сенімдімін.