kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ондық бөлшектерді көбейту.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ондық бөлшектерді бір-біріне көбейтуді меңгерту, алған білімдерін практикада қолдана алу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ондық бөлшектерді көбейту.»

Пән: математика

Күні: 14.03. 2017 .

Сынып: 5 «Ғ» сынып

Пән мұғалімі: Табигат Еркегул

Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшектерді көбейту .

Сабақтың типі: • Тақырыпты қайталау


Мақсаты:

Ондық бөлшектерді бір-біріне көбейтуді меңгерту, алған білімдерін практикада қолдана алу.


Күтілетін нәтиже


Барлық оқушылар:

  • Ондық бөлшектерді бір-біріне көбейтудің ережесін біледі, тұжырымдай алады.

  • Ондық бөлшектерді бір-біріне көбейте алады.

Көпшілік оқушылар:

  • Ондық бөлшектерді бір-біріне көбейтудің ережесін қолданып мәтінді есептердің мазмұнын ұғынып,шығара алады;

Жекелеген оқушылар:

  • Қиындығы жоғары есептерді шығарып, өмірмен байланыстырады;



Сабақ кезеңдері

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті


І.Ұйымдастыру бөлімі.


4 мин

І.Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.

ІІ.Топқа бөлу. Мұғалімнің нұсқау береді(санау арқылы 1-5)

ІІІ.Тренинг жасату. Мұғалім нұсқау береді

Балалар, енді қолымызды ұстап алақан жылуы арқылы

бір-біріңе жылы лебіздер айтып,сабағымызды бастайық

Қуанамын мен де, (өзімді көрсетемін)

Қуанасын сен де, (жанындағы досымды көрсетемін)

Қуанайық, достарым, (бір біріміздің қолымыздан ұстаймыз)

Арайлап атқан күнге (қолдарымызды жоғары көтереміз)

ІV. Бағалау парағымен таныстыру.


Қайталау сабағының жоспары:

  1. Өткен тақырыпты еске түсіру.«Ой қозғау» Сұрақ-жауап

  2. Орманға саяхат

Балалар, біз бүгінгі сабақта табиғатқа серуен жасайық. Табиғатқа серуендеудің бір шарты бар. Ол- көңіл күйлеріннің жақсы болуы. Серуен мына бағытпен жүргізіледі:

Серуеніміз үй жұмысын тексеруден басталсын.

  • Сәлемдесу

  • Өздерін ретке келтіру

  • Топқа бөліну


ІІ. Оқушылар тақтадағы тақырыпты дәптерлеріне жазып қояды және де мұғалімді зер салып тыңдайды


Кіріспе


3 мин

«Ой қозғау» Сұрақ-жауап

1. 1.Ондық бөлшектерді натурал санға қалай көбейтеміз?

2.Ондық бөлшектерді қалай көбейтеміз?

3.Ондық бөлшектерді 10,100,1000...т.с.с разряд бірліктеріне қалай көбейтеді?

2. №1376(1,2) жауабы 1.181,35 2.53,48.

№1387 жауабы 5,76 км

Оқушылар сұрақтарға жауап береді



5 мин

Серуендеу кезінде экологиялық соқпақпен жүреміз. Соқпақ дегеніміз не?

Жол, жалғыз аяқ жол




Иә, осы жол арқылы алдымен орманға барамыз. Орманның байлығы не?

Орманның ішінде қоқыстар, қалдықтар жатыр екен.

Табиғатты, орманды ластайтын кімдер?

Дұрыс, осы қателікті түзеу үшін біз не істеуіміз керек?

Дұрыс, ол үшін әрбір қоқысқа жазылған есептерді ауызша орындайық.

0,67 = 4 ,2; 0,5*0,8 = 0,4; 1,30,3 = 0,39 ; 7,15*10 = 71,5; 0,003*1000 =3; 5,1 *5 =25,5; 3,15 * 100 = 315, 4,1 * 10 = 41.

Орманның байлығы-ағаштар. Орман ұзақ уақыт өседі және көп еңбекті қамқорлықты қажет етеді. Адамдар.

ормандағы қоқысты жинастырайық








6 мин

Келесі, баратын бағытымыз–Қорық. Қорық дегеніміз не?

Міне, қорыққа да келіп жеттік. Бұл қорықтың аты қандай екен, соны табайық. Ол үшін мына семантикалық картадағы тапсырманы орындау қажет

СЕМАНТИКАЛЫҚ КАРТА

Тапсырма

84,273

55,8

0,021

40,65

7,75

1913,7

1

18,6∙ 3

А

Ү

К

У

Г

Ө

2

8,13∙5

Р

П

Л

С

Л

Л

3

19,137∙100

Р

Т

М

Ф

Д

Т

4

2,5∙3,1

О

Б

Н

Ы

І

А

5

40,13∙2,1

Р

Ә

Г

С

Ж

Е

6

0,03*0,7

Д

А

Т

И

Б

Н



Үстірт қорығы туралы мәліметпен танысайық.

Орналасқан жері – Маңғыстау облысы

Құрылған мерзімі– 1984 ж.

Жер көлемі: 223,28 мың гектар.

Қорық дегеніміз - табиғатты, өсімдіктер мен жануарларды қорғау үшін қамқорлыққа алынған аумақ





Семантикалық картаның жолдарындағы есепті шығару керек. Есептің шешуін баған аттарынан тауып, қиылысқан тұстағы әріпті белгілеу керек.

Жауабы: Үстірт





ІІ. Негізгі бөлім





«Постер» әдісі арқлы тақырыпты қайталау



15 мин

Келесі баратын бағытымыз– «Жасыл ел» ұйымы. «Жасыл ел» ұйымы туралы не білесіндер? Естігендерін, теледидардан көргендерін бар ма?

Ондағы жастар немен айналысады-?


Топтық жұмыс.

Сыныптағы оқушылар топпен тапсырманы орындайды

І топ. №1382. Катер А айлағынан 20,4 км/сағ меншікті жылдамдықпен 3,2 км/сағ өзенде ағыспен 2,5 сағ жүзді.Сонда келесі айлаққа дейін 16,3 км қалды. Екі айлақтың арасы неше километр?

Жауабы: 75,3 км


ІІ топ. 1371.Әлібек ойлаған санын 2,5 есе кемітіп, нәтижесінен 18,25 санын азайтқанда 13,95 саны шықты. Әлібек қандай сан ойлады?

Жауабы: 80,5.

ІІІ топ. №1379.Банкке 540 000 теңге салынды.Оның бір жылдық өсімі алғашқы ақшаның 0,05-індей.банкке салынған ақша бір жылдан соң неше теңге болады?

Жауабы: 567000 тг

ІV топ. Теңдеуді шешіңдер.№1384(3)



Жауабы: у=187


2005-2007 жылдары Елбасының бастамасымен «Жасыл ел» жастардан құралған еңбек жасақтары құрылды. Ұйымның жастары орман шаруашылығын дамытуға, елді мекендерді көгалдандыруға, ағаш отырғызу жұмыстарына үлестерін қосады.

Әр топ өз мысалдарын шығарып, басқаларға үсіндіреді.







Келесі нысанамыз –«Жерұйық» экологиялық орталығы болып табылады.

Экологиялық орталықта мынандай мәліметтер бар екен:

Көптеген аурулардың себепкері: жайсыз экологиялық жағдайлар болып табылады: ауаның, судың, топырақтың ластануы.

Ауаның ластануы

Зауыт үстінде

0,86

Қаланың үстінде

0,129

Ауылдың үстінде

0,01

Өзен,көлдердің үстінде

0,001

Орманның үстінде

0,0003









1. Ең үлкен сан мен ең кіші санды анықта?

2.Қай жердің экологиялық жағдайы жағымды екенін анықта?



Экологиялық орталық —ауданның экологиясын, жекелеген табиғат объектілерін жан-жақты зерттейді, өсімдіктер, құстар және жануарларын өсірумен айналысады.





  1. ең үлкен сан – 0,86, ең кіші сан 0,0003

  2. Орманның үстінде





Жеке тапсырма

5-6 мин

№1385(1,3) Амалдарды орындаңдар.

  1. (24-15,7) · 6,4 + 0,08 · 11 = 54

  2. (103,92-5,6·4,2)·0,75 – 2,8·(10-8,25)= 55,4


Сергіту сәті

1 мин

Жұмбақ. Бүтін менен бөлшекті, Үтірменен айырған.

Әп-әдемі жазулар, Айтыңдаршы, қандай сан?

Ондық бөлшек

IV. Қортындылау.


4мин

Бүгінгі сабақтан не түйдіңдер!

«Табиғатты, аялайық достар» деген сөзбен сабағымызды қорытындылаймыз.

Сабақ яқталды. Сау болыңдар!

Табиғатты қорғау керек;

Ағаш отырғызу керек;

Көктемде өз ауылымызды көркейту керек, тазалау керек;

Табиғатты ластамау керек.

V. Үйгетапсырма беру.



1 мин


Үй тапсырмасы: Оқулықтан № 1385(3-4), № 1387 есептер

Оқушылар тапсырманы күнделіктеріне жазады

VI. Бағалау.

3 мин

Сабаққа белсене араласқан оқушыларды бағалау.

Оқушылардың өзін-өзі бағалауын ұсыну.





Өтежақсы жақсы қанағаттанарлық

Фигуралар арқылы өткізіледі.

Оқушылар өз білімдерін формтиивті бағалайды.

VI. Кері байланыс

3 мин

Әр оқушы сөйлемді жалғастыруы керек.

Бүгінгі сабақтан не алдым?


Мен білдім

Маған қиындық тудырды

Маған ерекше ұнады











.







Мұғалімнің қолы: _______________________________

Оқу ісінің орынбасары: __________________________











Бағалау парағы

Оқушының ата-жөні

Ондық бөлшектерді көбейтудің ережесін

Ондық бөлшектерді көбейтудің ережесін қолдану

Үй тапсырмасы


Сурақ-жауап


Семантикалық карта

Топтық жұмыс

Жеке жұмыс

Өзіндік бағалауы


Қорытынды баға

(мұғ.бағ)

түсінемін

Жатқа айта алам

білмеймін

Көбейте аламын

Досым көмегіне суйенем

Көбейте алмаймын

1376(1,2)

1.

1387

сұрақ

Ауызша есептеу

1

















2

















3

















4

















5

















6

















7



























Ауаның ластануы

Зауыт үстінде

0,86

Қаланың үстінде

0,129

Ауылдың үстінде

0,01


Өзен,көлдердің үстінде

0,001

Орманның үстінде

0,0003




Үстірт қорығы туралы мәлімет

Орналасқан жері – Маңғыстау облысы

Құрылған мерзімі– 1984 ж.

Жер көлемі: 223,28 мың гектар.






  1. Ондық бөлшек түрінде жаз. ; ; ; .

  2. Салыстыр: 2,1 мен 3,5; 0,23 пен 0,27; 37,35 пен 37,36.

  3. Есепте:(баған түрінде орында)


1) 3,5 + 4,2=

2) 3,21 + 0, 25 =

3) 21,36 + 0, 89=

4) 12,6- 8,4=

5) 15,8 – 11,21=

6) 44 · 21 =

7) 4,4 ·2 =

8) 12,3 · 2,3 =







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Ондық бөлшектерді көбейту.

Автор: Табигат Еркегул

Дата: 10.04.2017

Номер свидетельства: 408040
