1 сынып
Математика
Сабақтың тақырыбы: 10 көлеміндегі сандарды қосу және азайту
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушылардың математикалық ойлауын дамыту. 2-6 сандарын қосу және азайтудың кестелік жағдайларындағы есептеу дағдыларына машықтандыру, айырмалық салыстыруға және қалдықты табуға берілген есептерді шығару білігін дамыту.
2. Ой-өрісін, логикалық ойлау, мұқият тыңдау қабілетін дамыту.
3.Ұқыптылыққа, тазалыққа баулу, аяушылық, қамқорлық сезімдерін ояту.
Сабақтың көрнекіліктері: Бауырсақ ертегісінің кейіпкерлері, жолақшалар,аралар және гүлдер, ағаштың, жапырақтың суреті.
Сабақтың барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
2. Шаттық шеңбері: Гүл беру арқылы бір-біріне жылы сөздер айтады. Оң қолдарын жүрекке қойып, жылуларын үрлеу арқылы таратады.
Жаңа сабақ:
-Балалар бүгін сабақта 10 көлеміндегі сандарды қосып алуды, салыстыруды, қалдықты табуға берілген есептерді қайталаймыз.
Көркем жаздыру. 55 66 сандарын көркем етіп жазу.
-Балалар, бүгін ерекше күн бізге көп қонақтар келді. Қонақтармен амандасамыз. Сендер серуендегенді ұнатасыңдар ма?
Ендеше біз сендермен орманға саяхатқа шығамыз.
-Балалар не көріп тұрсыңдар?
Осы кедергіден өту үшін мына тапсырмаларды орындауымыз керек.
Ауызша есеп:
7+3 9+1 5+5 6+4 8+2
4+2 4+4 3+3 4+6 10-2
5+3 5+4 4-2
-Кедергіден өттік.
-Мынау не екен, балалар, бір хат тұр. Алып оқимын.
Хат :
- Сәлеметсіңдерме, 1 «А» сынып оқушылары, мені көп аңдар қуып келеді, орманнан қорқып қашып келемін, маған көмек беріңдерші, құтқарыңдаршы. Тапсырманы орындасаңдар, менің не екенімді білетін боласыңдар.
Тапсырма: Миға шабу
-Көршіңнің көзі нешеу
-Бес торғайдың басы нешеу
-Екі балапанның аяғы нешеу
-Қолың мен аяғыңды қосқанда қанша болады
-Қандай аң ағаштан ін жасап алады.
-Саған әкеңнің әкесі кім болады
-Атуға болмайтын құс
-Алманың ішінен өзіне үй жасап алады,
Ол не
-Екі бұзаудың аяғы нешеу
Тапсырманы орындап болған соң, қағазды ашамын.
-Бұл не-
-Бауырсақ.
-Балалар,Бауырсақ ертегісін бәріңде білесіңдер ме?
-Ол орман аңдарынан қашып келеді екен, біз көмектесе аламыз ба?
-Көмектесеміз.
-Бұл жерде не жасырынған екен,қағазды алып оқимын.
Жұмбақ:
Өз көлеңкесінен,
Өзі қорқады. /қоян/
1.Қоянның тапсырмасы:
-Бауырсақты қояннан құтқару үшін оқулықтан 130 - беттегі 1-есепті шығару керекпіз.
-Балалар есептің тапсырмасын оқимыз.Іштей оқытамын.
-Кім оқып береді?
Бір балаға дауыстатып оқытамын, кейін өзім оқып беремін.
Оқы. Есепті салыстыр және шығар.
1-баған:
1-Есепте кім туралы айтылған?
-Айгүл туралы.
-Айгүл не істеді?
-Лента сатып алды.
-Ол қуыршағына қандай ленталар сатып алды:
-Қызыл, көк ленталар сатып алды.
-Неше см қызыл лента сатып алды?
-10 см лента сатып алды.
-Неше см көк лента сатып алды?
-5 см лента сатып алды.
-Бізден не сұрап тұр?
-Көк лента қызыл лентадан неше сантиметр қысқа?
Оқулықтан тауып оқытамын.
-Қай лента ұзын болып тұр?
-Қызыл.
-Ал, көк лента туралы не білеміз?
-Көк лента қысқа.
-Көк лента қызыл лентаға қарағанда неше сантиметрге қысқа болып тұр?
-5 см-ге.
-Ал қалай таптыңдар?
-10-5 алдық.
-Неге алдыңдар?
-Себебі қысқа деп тұр.
-Қандай амалмен шығардыңдар.
–Алу амалымен шығардық.
-Дұрыс, неше сантиметрге қысқа екенін табу үшін қанша, неше, артық, кем, қысқа десе, ылғида аламыз.
Кім есебін тақтаға шығарады.
10-5=5 /см/
-Енді не істейміз?
-Жауабын жазамыз.
-Қалай жауап береміз?
Жауабы: 5см қысқа.
Дәптерлеріне жазғызамын.
2-баған:
Іштерінен оқытып, балаға және өзім оқимын.
-Бұл есепте кім туралы айтып тұр
-Ажар туралы.
-Ажар қуыршағына не сатып алды
-Лента.
-Неше сантиметр лента сатып алды
-10см.
-Сатып алғаннан кейін Ажар не істеді
-Қиды.
-Не үшін қиып алды
-Қуыршағының шашына байлау үшін.
Неше сантиметр қиып алды
-5 см қиып алды.
-Ал, енді қиып алғаннан кейін неше сатиметр қалды
-10-5=5 қалады.
-Қалай таптыңдар
-10-5 ті алдық.
-Неге алдыңдар
-Неден нені алдыңдар
-10-5
-Неше см қалды
-5см қалды.
Есепті тақтада жазғызу.
10-5=5 5/cм/
-Есепке жауап бердік пе
-Жоқ.
-Ал қалай жауап береміз
-Бізден не сұрады
-Неше сантиметр лента қалды?
Жауабы: 5см қалды.
Дәптермен жұмыс: Дәптерлеріне жазғызу.
-Енді, балалар, есептерді салыстырайық.
-Бұл есептердің ұқсастығы неде
-Сандарында.
-Айырмашылығы неде
-Сұрақтарында.
Сергіту сәті: Қара жорға биі
2.Жұмбақ:
Ит десең ол ит емес,
Бірақ ол орманды мекен етеді. /қасқыр/
Қағазды ашып,қасқыр екенін көрсету.
2. Қасқырдың тапсырмасы:
2-есеп
Мәні 4-ке тең болатын қосындыларды жаз.
Қосылғыштардың компоненттерін қайталау.
3+1 2+2 1+3 0+4
Тақтада шығарып, дәптерде жаздыру.
4. Жұмбақ:
Қыста ұйықтап,
Көктемде оянады. /АЮ/
Аюдың тапсырмасы:
4-есеп.
Азайғышы 5 болатын айырмаларды ата. Айырмаларды мәндерінің өсу ретімен жаз.
Азайғыштың компоненттерін атау, жеке, хормен айтқызу.
Бірінші азағышы 5 болатын айырмаларды атату.
5-5=0
5-4=1
5-3=2
5-2=3
5-1=4
5-0=5
4. Жұмбақ:
Өзі қу,
Жүрген жүрі, айқай шу. /түлкі/
4.Түлкінің тапсырмасы:
Кел, ойнайық: Араларға бал жинауға көмектесейік!
4+2-3=3 5-5+4=4 7-4+3=6 2+5+3=10 3+2=5
6+1-4=3 10-7+2=5 2+3+1=6 4-2+6=8
6.Рефлексия:
Бүгінгі сабақта менің үйренгенім..
Маған өте қызықты болды.
Маған қиын болды..
7.Бағалау:
Тақтада екі ағаш іліп қоямын, егер сабақ ұнаса, жақсы қатыстым деп ойласаңдар жасыл жапырақты бірінші ағашқа, сабақ ұнамаса, дұрыс қатыспадым деп ойласаңдар сары жапырақты екінші ағашқа жапсырасыңдар.
8.Үйге тапсырма: Дәптерден -26 беттегі 4-есеп.