kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

100 көлеміндегі сандарды қосу және азайту тақырыбын пысықтау.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақ 100 көлеміндегі сандарды қосу және азайтуға байланысты пысықтауға арналған. Мында көптеген ертегілер елінде көптеген түрлі тапсырмаларда орындайды.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«100 көлеміндегі сандарды қосу және азайту тақырыбын пысықтау.»

2 сынып


Сабақтың тақырыбы: 100 көлеміндегі сандарды қосу және азайту тақырыбын пысықтау.

Сабақтың мақсаты:

1.100 көлеміндегі сандарды қосу және азайту тақырыбы бойынша оқушылардың білім, білік, дағдыларын жүйелеу, алған білімдерін пысықтау, бекіту;

2.Оқушылардың танымдық, логикалық ойлау қабілеттерін, зейіндерін, математикалық сөйлеу мадениетін дамыту;

3.Салуатты өмір салты мен ережелерін ұстана отырып, өзара жақсы қарым-қатынаста жұмыс атқаруға тәрбиелеу;


Сабақтың түрі: саяхат сабағы.

Сабақтың типі: пысықтау.

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивтік тақта, сиқырлы кілемше, 2 саны жазылған табло, қағазға жазылған сөздер, деңгейлік тапсырмалар жазылған үлестірмелі карточкалар, түймелер тігілген кілемше, азық-түлектер, геометриялық фигуралар.

Сабақтың әдіс-тәсілдер: жекеше, жұппен, топпен, фронтальді, деңгейлік жұмыс түрі,

Пәнаралық байланыс: валеология, әдебиеттік оқу

Қолданылатын технологиялар: деңгейлеп-саралап оқыту технологиясы, ИКТ, денсаулық сақтау технологиясы.

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі:

А) Сәлемдесу: Сәлеметсіз бе, құрметті қонақтар, оқушылар! Балалар біздің сабағымызға қонақтар келіп отыр. Бәріміз бірге амандасайықшы.

Ә) Психологиялық ахуал:

-Үлкенге сіз,

Кішіге де сіз.

Бар адамдарды құрметтеп,

Бас иеміз біз.

2.Сабақтың мақсатымен тақырыбын хабарлау:

Бүгін біз «көлеміндегі сандарды мен азайту тақьрыбын пысықтай мыз. Пысықтау үшін түрлі есептер, теңдеулер, сөздік есептер шешеміз.

Сендердің алдарында жатқан бағалау парақтарына сабақ бойы жауаптарын дұрыс болса белгісін, қателері белгісін қоясығдар.»

-Сабағымызда Ертегі еліне Саяхат жасаймыз. Ертегі елінде бізді әртүрлі ойындар, есептер, әзілдер, тапсырмалар күтіп тұр.

-Саяхатқа біз бүгін сиқырлы кілемшемен барамыз.

(Балалар музыка ойнаған кезде «кілемшемен ұшып» келе жатқандай болады. Аяқ киімдерін шешіп,көрпешелермен плоскостопиядан жаттығу жасайды.)


Оң қанатымыз алда,

Сол қанатымыз алда,

Ұшып кеттік алысқа.


3. Ертегі әлемі:

Ертегі әлеміне кіру үшін бізге мына жұмбақты шешу керек

(ЕКІ саны туралы жұмбақ)

Бірден кейін тұрамын,

Сандар іші тұрағым.

Бірді-бірге қосқанда

Иіліп мен тұрамын.

-Қане балалар екі санын ауада аяғымызбен, қолымызбен жазы көреік.

-Ал енді парталарымызға отырып бүгінгі күнді, екі санын жазайық.


5.Ауызша есептеу: Алладинмен Жасминді кездестіру

Балалар Алладин бірдене іздеп жатқан сияқты көмектесеміз бе?

Алладин Бір затты емес үш затын жоғалтып алыпты. Қандай заттар екенін білу үшін мына тапсырмаларды орындау тиістіміз. (Біріншісі- сиқырлы шам, екіншісі-маймылы, үшіншісі-жүзігін.)

Сиқырлы шам: Математикалық диктант:

12+13=25, 5 т=500 кг, 7 см=700 мм, 45+12=57, 6 онд.= 600, 23-13=10

КІЛТІ: (+, -, -, +, -, +)

+мен – арқылы орындалады,тақтадағы кілтпен Көршілерінің дәптерлерін тексереді.


Маймылы: А) Жекеше жұмыс:

(Тақтада 2 бала жұмыс орындайды.)

1. Асханаға барлығы 95 кг көкөніс әкелінді. Оның 54 кг сәбіз, ал қалғаны картоп. Асханаға неше килограмм картоп әкелінді?

Сәбіз-54 кг 95

Картоп-?,

Шешуі: 95-54=41 кг

Жауабы: 41 кг картоп.

Қосымша сұрақтар: 1.Осы есепке кері есеп құр.

2.Кім осы есепті екі амалмен шығарылатындай етіп құрып береді.

3.Ал теңдеу құруға болады ма?


2. Асханада барлығы 60 кг көкөніс болды.Бір күнде 20 кг сәбіз, сәбізге қарағанда 25 кг картоп және бірнеше кг пияз жұмсалды. Неше кг пияз жұмсалды?

Сәбіз-20 кг

Картоп-25 кг 60 кг

Пияз-?

Шешуі: 60-20-25=15 кг

Жауабы: 25 кг пияз.

Тексерейікші кім келіседі әдемі отырады, ал келіспейтіндер қол көтереді. Осы есепке теңдеу құруға бола ма?

Жүзік: Б) Фронтальды жұмыс: (Веер сандармен)

24-14=10 54+14=68 25-15=10 78-65=13

65-50=15 24+24=48 16+30=46

(сақинамен жұмыс)


6. Балалр а мынау кім екен жылап отырған: Көмектесеміз бе?

МИККИ-Мауспен кездесу:


Микки-маустың бір күні

Ауырып қалыпты тістері

Бәрі оны аялап,

Қуыршақ жасапты

Тоқтатуға ауруын

Іздеп жатыр амалын.

Қанекей Микки-маусқа көмектесейік: Бізге тиісті сандарды бос торға қойып, теңдіктерді тура бола алтындай етіп құрайық.


12+ =18

24- =10

-6 =43


Қалай ойлайсыңдар микки-маустың тісі неге ауырып қалды? Тістерді күту үшін не істеу керек? Балалар Мики-маусты сергітіп жіберейікші. (сергіту сәті)

6. Негізгі кезең:

Балалар қараңдаршы Ақшақар мен төрт гном бізге қарсы келе жатыр бірақ олар шаршаған секілді. Балалар ақшақардың неше гномы болу керек еді? Ендеше олар қалған 3 гномдарын іздеп шаршаған ғой. Не істейміз? Қастарынан өтіп кетеміз бе, әлде көмек көрсетейік пе?


(карточка-жемістерде жазылған деңгейлік тапсырмалар орындау, кейін ИТ-да жазылған жауаптарымен бағалау) полиглот: орысша және ағылшынша сұрап кету.

Алма ағашы -(1 деңгей) Санмен жаз: 7 онд. 5 бірл.=

3 онд. 7 бірл.=


Жауабы: 75, 37

Алмұрт-(2 деңгей) Разрядттық қосылғыштардың қосындысы түрінде жаз:

235=

958=

Жауабы: 2 дүзд. 3 онд. 5 бірл., 9 жүзд.5 онд.8 бірл.

Құлпынай -(3 деңгей) ЕСЕПТЕ: 220+210=22 онд.+21онд. = онд. =

770-300=77 онд.- 30 онд. = онд. =


Жауабы: 43 онд.=430, 47 онд. = 470

Сол қолдарынды ішке, ал оң қолдарыңды кеудеге қойындар. Ішімізге ауаны терең тартамыз және шығарамыз.

Ақшақардың тағы бір тапсырмасы бар екен. Егер де біз мына тапсырманы дұрыс орындасақ, онда біз Ақшақарды ханшайымнан құтқара аламыз. Ал егер де орындай алмай қалсақ онда біздің Ақшақар бұл алмаларды жеп қойып не істейді? Дұрыс , мәңгі ұйықыға кетеді, сондықтан орындап көрейік.

Тақтада: 6 алманы 2 тәрелкеге тең бөліп салу керек. Әр тәрелкеге неше алмадан салынады?

ә) 6 алманы 3 тәрелкеге тең бөліп салу керек. Әр тәрелкеге неше алмадан салынады?


7.Пысықтау:

Бұл кім-кімнен қашып жүр? Томға Джеррині ұстауға көмектесейік Әйтпе байқаймын Том кәртайып джериді табалмай тұр.

Теңдеу орындау:

х+25=75 56-х=25 14+х=84

(көзге арналған жаттығулар жасалады. Геометриялық фигуралармен)


8. Есептер шығару:

Рапунцельмен кездесу:

Гетель есімді залым сиқыршы Рапунцельді өзінің биік мұнарасына жауып қойғысы келеді. Рапунцельді құтқарып алайықшы. Ол үшін біз оқулықтағы №4 бет-228 орындау керек.

Оқулықпен жұмыс: №4 (тақтаға әр қатардан 2 баладан шығады.)

1.100-(32+25)=43 2. 25+(90-23)=92 3. (45+25)-12=58

(100-82)+23=41 24-(82-78)=20 12+(80-45)=47


Ал енді алдарында тұрған № тексеру кестесі тұр сонымен тексеріп шығамыз.

Керемет, ал бұл әлемде де Дұрыс тамақтану дәрәгері тұрады.Ол өз еліндегі тұрғындарына әрдайым қандай тағамдар денсаулыққа зиянды, ал қайсысы пайдалы екені туралы кеңес беріп жүреді. Бірақ Вини-пух оны тыңдамай қарандаршы не істеп-қойды. Оған көмектесу үшін біз мына қызықты есептерді шешуіміз керек.



Чиспы:Аққайында 10 алма өсіп тұр. Оның түсіп 5 қалды. Ағашта неше алма қалды? (Алма өспейді)

Сүт:Поездің 10 вагоны 15 км жол жүрді. Олардың әрқасысы неше км жол жүрді? (он бес)

Пепси-колла:Үш ағайындының ішінде Асқар, Айдардан ұзын, ал Айдар Жарастан ұзын. Кім ұзын бойлы Жарас па әлде Асқар ма? (Асқар)

Жемістер:Ағаш басында 7 тауық отырды,оларға тағыда 3 ұшып келді.Барлығы неше тауық болды?





Зиянды Пайдалы

чипсы сүт

пепси-кола жемістер


8. Өткен тақырыпты қортындылау:

Түймеқызбен кездесу: Түймеқыз сендермен бір ойын ойнап шығады.

Бұл ойын арқылы біз Тұймеқызды құтқарған құсты табамыз.

(қарлығаш)


70-30 80-30

15-7 14-8

28+7 39+7

30+8 56-21











6

35

40

46

8

50

35

38

Г 40 И 50

Н 8 О 6

З 35 А 46

М 38 Р 60


қ

а

р

л

ы

ғ

а

ш

6

35

40

46

8

50

35

38


Көрдіндерме балалар, ертегі кейіпкерлеріде бір-біріне көмекке келеді екен..

9.Үйге тапсырма беру:

Ал енді балалар...Бұл не шу? Біздің ұшағымыз тағыда біреулерді бізге әкеліпті. Бұл не балалар? Осы кішкентай адамдар ертегі елінен бізге тапсырмалар әкеліпті.

1.Сендерге сабақ ұнады ма? Бұл елдің қалаларынан біз неге үйрендік, не жасадық? Денсаулығымыз мықты болу үшін немен айналасу керек? Ал 2011жылы біздің елімізде спортқа байланысты қандай естелікке қалатын мереке өтті?

2.Балалар мына тапсырмаларды үйде орындандар:

Алмалары болғандар: №3 бет-228

Алмұрттары болғандары: №5 бет-228

Құлпынай болғандары:№6 бет-228

3. Сендерге біздің елімізден сыйлықтар бар. (Алмалар тарату) Денсаулықтарын мол болсын ауырмандар.


10. Бағалау:

Бүгінгі сабақта кімде қанша жаңғақ бар екен? (Жарайсыңдар, Өте жақсы деп,сабаққа қатысқындарды мадақтап кету.)

Балалар сендердің көңіл-күйлерін жақсы ма? Ендеше Бір-бірімізге өздеріміздің күлкімізді сыйлайықшы. Күлкі – көтеріңкі көңіл күйдіңкепілі. Күлкі арқылы біз бір-бірімізге денсаулық және қуаныш сыйлаймыз.

Осымен сабағымыз аяқталды Өз денсаулықтарынды сақтап, күтіп жүріндер.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
100 көлеміндегі сандарды қосу және азайту тақырыбын пысықтау.

Автор: Шаймерденова Шинар Даировна

Дата: 11.11.2016

Номер свидетельства: 357731
