kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Мен өсіп келемін. Метр.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Әртүрлі өлшем бірліктерінде берілген шамалардың мәндерін қалай қосу және азайту ыңғайлы екенін түсіндіру. Ұзындықты, салмақты қалай өлшейтінін үйрету және ежелгі заманда қандай өлшем бірліктері болғанын таныстыру жоспары.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Мен өсіп келемін. Метр.»

28-сабақ. Метр

Тақырыбы:

Мен өсіп келемін.

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаттары:

2.1.3.2.**Ұзындық (м), масса (ц), тəулік өлшем бірліктерін қолданып өлшеу

2.1.3.4.** Ұзындық бірліктері (см, дм, м) мен масса бірліктерін (кг, ц) олардың арасындағы қатынас негізінде түрлендіру.

Сабақтың мақсаттары:

Барлық оқушылар үшін:

м, ц бірліктерді пайдалана отырып шамаларды өлшеу,

ұзындық бірліктері (см, дм, м) мен масса бірліктерін (кг, ц) олардың арасындағы қатынас негізінде түрлендіру.

Бірқатар оқушылар үшін:

ұзындық бірліктері (см, дм, м) мен масса бірліктерін (кг, ц) олардың арасындағы қатынас негізінде түрлендіре отырып, шамаларды қосу жəне азайту амалдарын жүргізу.

Кейбір оқушылар үшін:

түрлі дерек көздерінен ежелгі өлшем бірліктері мен олардың қатынастары туралы білу.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар үшін: ұзындық бірліктері (см, дм, м) мен масса бірліктерін (кг, ц) қалай түрлендіретінін түсіндіру, олардың арасындағы қатынасты түсіндіру.

Пəндік лексика жəне терминология: өлшем бірлігі, шама, ұзындық, масса, бірліктердің түрленуі, ұсақ бірліктерді ірілендіру жəне керісінше өзгерту.

Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланылатын тіл.

Талқылау:

Əртүрлі өлшем бірліктерінде берілген шамалардың мəндерін қалай қосу жəне азайту ыңғайлы екенін түсіндіре аласың ба?

Ұзындықты, салмақты қалай өлшейтінін түсіндір.

Ежелгі заманда қандай өлшем бірліктері болғанын білесің бе?

Жазу: Өлшеу нəтижесін жаз, басқа өлшем бірліктерімен жаз.

Тірек білім, білік, дағдылар

Шамалар жəне өлшем бірліктері.

Жоспар


Жоспарлан ған уақыт

Жоспарланған іс-əрекет

Қоры

Сабақтың басы

0–2

Ынталандыру.

1–2 жаста қандай кішкентай болғандарың естеріңде ме? Ол кезде бойларың қанша болғанын кім біледі? Жаңа туылған сəбидің бойы қанша болатынын білесіңдер ма?





3–4

Өзектендіру.

Мұғалім тағы да топтағы оқушыларды бойлары бойынша, бірақ бұл жолы кему ретімен тұруларын сұрауына болады. Содан соң ұзындық пен салмақтың барлық белгілі бірліктерін еске түсіру керек. Тақтаға кластер құрастыру керек:

  • Құралдарды көрсету жəне оқушылардың шəкіл туралы не білетінін

еске түсіру.

  • Бұл жерде ұзындықты өлшеуге арналған құрал бар ма? Басқа да шамалардың өлшем бірліктерін білесіңдер ма?

Қиықшалар-да жазылған сөздер – шамалар, өлшем бірліктері, құралдардың суреттері


Ұзындық

Метр

м


Масса

Килограмм

кг

Уақыт

Секунд

с

Сабақтың ортасы




5–9

Мақсат қою (мəселелі жағдаяттар).

Оқушыларға шамаларды түрлі өлшем бірліктерінде қосуды ұсыныңыз. 3см+5дм; 5дм2см+23см

Мұндай жағдайларды амалдардың жүйелілігін (алгоритм) қалай құрауға болады?

Сабақтың мақсаты: метр (м) бірлігін пайдаланып, шаманы қалай өлшейтінін жəне ұзындық бірліктерін (см, дм, м) олардың арақатынасы негізінде қалай түрлендіруге болатынын еске түсіру.








10–25

Жаңаны ашу.

1-тапсырма. Оқушылар тобы бой-бойларымен тұрады. Мұны қалай орындағандарыңды түсіндіріңдер.

Өлшеу құралы – метрге қараңдар. Неліктен оны былай атаған?

Метрге қарап отырып, кестені толтыруды ұсыныңыз:

Содан соң №1 тапсырманы орындау үшін топпен жұмыс ұйымдастырылады.

Түсіндіре отырып алғашқы бекіту.

Ұзындық өлшемдері көрсетілмеген кестені қалпына келтіруді ұсыну. Тапсырмаға дауыстап түсінік беріледі.

Өздік жұмыс.

Дəптерде №1 тапсырманы орындау ұсынылады. Бағалау критерийлері:

- ұзындық өлшем бірліктерін м, дм, см түрлендіре аламын;

- ұзындық өлшемдерінің м, дм, см қатынасын білемін.

Оқулық, дəптер, метр, метрлік таспа,

рулетка





26–35

Жаңаны қолдану.

№3тапсырма. Тапсырманы орындамас бұрын ережені еске түсіріңдер: түрлі атаулардағы шамаларды қосу үшін оларды кішірек өлшем бірліктеріне айналдыру ыңғайлы.

Өткен материалмен өздік жұмыс.

2 тапсырма. Есептерді шығар. Есептің сызбасы толтырылады. Есеппен жұмыс істеу үшін құрастырмалы жинақты пайдалануға болады.

Оқулықтағы № 5 тапсырма. Жақшаларды теңдік тура болатындай тиісті орынға қояды.

Оқулық, дəптер, құрастырма-

лы жинақ

Сабақтың соңы


36–40

Рефлексия.

Оқушылардан олардың басқа өлшем бірліктерін (ежелгі) жəне олардың арақатынасын білетіндерін айтып беруді ұсыну. Егер сыныпта ондай оқушы болмаса, онда үй жұмысында кейбіреулері осы ақпаратты тауып келуі мүмкін.

Сабақтағы жұмысқа формативті бағалау жүргізу.

Оқушылар мақсатқа қол жеткізді ме:

- кг, л, ц бірліктерді пайдалана отырып шамаларды өлшеу, ұзындық бірліктері (см, дм, м) мен салмақ бірліктерін (кг, ц) олардың арасындағы қатынас негізінде түрлендіру;

- ұзындық бірліктері (см, дм, м) мен салмақ бірліктерін (кг, ц) олардың арасындағы қатынас негізінде түрлендіре отырып, шамаларды қосу жəне азайту амалдарын жүргізу;

- түрлі дерек көздерінен ежелгі өлшем бірліктері мен олардың қатынасын білу.

Жетістіктер жолағы







Ұзындық

Метр

м

Масса

Килограмм

кг

Уақыт

Секунд

с





Ұзындық

Метр

м

Масса

Килограмм

кг

Уақыт

Секунд

с

Ұзындық

Метр

м

Масса

Килограмм

кг

Уақыт

Секунд

с

Ұзындық

Метр

м

Масса

Килограмм

кг

Уақыт

Секунд

с

см

дм

м

т

ц

кг

сағ

мин

с





Ұзындық

км

м

Масса

г

кг

ай

апта

с

Ұзындық

Метр

м

Масса

Килограмм

кг

жыл

ғасыр

с

Ұзындық

Метр

м

т

Килограмм

кг

Уақыт

Секунд

с




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
Мен өсіп келемін. Метр.

Автор: :Жавгаштенова Турсынай Ибраевна

Дата: 29.10.2019

Номер свидетельства: 524695
