Пәні | Математика |
Тобы | РС-16о |
Күні | 16.02.2017 ж |
Сабақтың тақырыбы: | Интеграл тарауына есептер шығару |
Сабақтың мақсаты: а) білімділік | Теориялық білімдерін практикамен ұштастыру, сапалы біліммен қаруландыру, математикаға қызығушылығын арттыру. |
ә) тәрбиелік : | Меңгерген білімнің өмірге қажеттілігін түсіндіру. Теориялық білімді практикамен ұштастыруға үйрету. Оқушыны тапқырлықпен төзімділікке ұқыптылыққа, еңбексүйгіштікке, жүйелі жұмыс істеуге, өзінше еңбек етуге, пәнге деген қызығушылыққа тәрбиелеу. |
в) дамытушылық: | Оқушылардың іскерлік пен дағдыларын қалыптастыру, жеке тұлғаның дамуына жағдай жасау. Ойлау қабілеттерін дамыту, таным белсенділігін арттыру. |
Сабақтың типі: | өткен сабақты пысықтау |
Сабақтың түрі: | практикалық сабақ |
Сабақта қолданылатын технологиялар: | дамыта оқыту технологиясы, есеп шығаруға негізделген технологиясы, деңгейлік саралап оқыту технологиясы |
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: | репродуктивті әдіс, есеп шығару, миға шабуыл, тақтамен жұмыс, талдау, сұрақ-жауап әдісі, рефлексия, ойын технологиясы |
Қолданылатын құралдар: | интерактивті тақта, тарапта парақтары, бағалау бланкі, көмекші қосымшалар. |
Сабақта қолданатын стратегиялар: | топтастыр, ой толғаныс. |
Қолданылатын әдебиеттер: | А.Е.Әбілқасымова. Алгебра және анализ бастамалары. 11 сынып. Дидактикалық материалдар кешені. Интернет ресурстары. |
Пән аралық байланыс: | Геометрия, физика. |
Сабақтың кезеңдері | Әдіс-тәсілдері | Оқытушының іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Күтілетін нәтиже |
Ұйымдастыру жұмыстары | Психологиялық ақуал | 1. Оқушылармен амандасу, аудитория тазалығына көңіл бөлу. 2. Оқушыларды топқа бөлу (смайликтер арқылы) 3. Оқушыларға сабақтын мақсат-міндеттерін түсіндеру | Оқушылар сәлемдесіп болған соң, топқа бөлініп, бар назарын сабаққа аударады. | Кезекші оқушы мен оқытушы аралығындағы іс-әрекет |
Үй тапсырмасын сұрау | Ой шақыру Ауызша, сұрақ-жауап әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау. | Сұрақтарға жауап беру. 3 топқа тапсырма Алғашқы функция ұғымы. Интеграл ұғымы. Анықталмаған интеграл және оның қасиеттері Анықталған интеграл және оның қасиеттері Есептер шығару 3 топтан 3 оқушы шығып. № 97 № 98 №99 «Есіңде ме формула?» ойыны | Оқушылар сұрақтарға жауап беріп есептердің шығарылуын тексереді.. | Интерактивті тақта арқылы сұрақтар беру, кесте көрсету. |
Өткен сабақты қайталау. | Сұрақ –жауап, тірек-сызба арқылы тірек білімдерін қалыптастыру Мағынаны тану. | Оқушылардың білімдерін тексеру Алғашқы функция анықтамасы. Алғашқы функцияны табудың ережелері Интеграл дегеніміз не? Интеграл түрлері. Қисық сызықты трапецияның ауданын табу Анықталған интеграл мен алғашқы функция арасындағы байланыс «Эстафета» ойыны. 3 топтан 3 оқушы шығады. Олар бір-бірінің шығарған есептерін тексереді. Математикалық эстафета. | 1 қатар | 2 қатар | 3 қатар | 1. | 1. | 1. | 2. | 2. | 2. | 3. | 3. | 3. | 4. | 4. | 4. | 5. | 5. | 5. | | Интеграл тақырыбын еске түсіріп, топпен және жекелей жұмыс жасайды. Интегралдың қолданылуын біледі. Интегралдың формулаларын жақсы жатқа біледі. | Оқушылардың шығармашылық қабілетті дамиды. Жекелей және топпен жұмыс жасау барысында оқушылар тақырыптың мазмұнын өз бетінше ашады. |
Практикалық кезең. | Репродуктивті әдіс, есеп шығару әдісі, дәлелдеу әдісі. | Математикалық кафе «Интеграл» сайысы. Теориялық тест (несие алу мүмкіндіктері) Ауызша (несие алу мүмкіндіктерін тексеру) Салаттар (анықталмаған интегралды есептеу) Бірінші тағамдар түрлері (анықталған интегралды есептеу) Екінші тағамдар түрлері (Қисық сызықты трапецияның ауданын табу) Сусындар, балмұздақтар (интегралды есептеу) | Ойын ережесімен танысып, топ басшыларын тағайындау, бағалау парағымен танысу. Интерактивті тақта көмегімен берілген есепті шығару. | Оқушылардың ойлау қабілеті артады, есеп шығаруға деген қызығушылығы жоғарлайды. Оқушылар анықталған, анықталмаған интеграл есептерін шығарады. |
Сергіту сәті | | Оқушыларға видеороликпен музыка қойылады. Қолдарыңызға ақ парақ алып, оның төбелеріңе қойдыру. Екінші қолына қалам алады. Параққа үлкен шеңбер саламыз. Осы шеңбердің ортасына кішкентай арал саламыз. Аралдың қасына екі, үш пальма ағашын саламыз. Сол жағына қайықтың суретін салу. Енді айтып келіп пальма қасына өз суретіңізді салу. | Шығармашылық өнерлерін көрсету. | Оқушылардың сергіту сәтінде дем алуы, көңілдерін көтеруі. Мен білмей қалдым деген эмоциядан арылуы. |
Жинақтау | Білімді бақылау, бағалау. Ассоциация | интеграл | Топ оқушылары интегралдың түрлерін, қасиеттерін, қолданылуы туралы ассоциация жасау | Өтілген тақырып бойынша оқушылар ойын дұрыс жинақтауы. |
Үйге тапсырма беру | № 103 №104 есептер шығару. Интеграл сөзін негіз ретінде алып тест, сөзжұмбақ, ребус құрастыру. | Үй тапсырмасы беріледі, түсіндіріледі. | Студенттердің өз бетінше жұмыс істеуге бейімдейді. |
Оқушыларды бағалау, | Оқушылардың танымдық және білімділік қабілеттерін ескере отырып бағалау. Жинаған балдары бойынша бағалау және қорытындылау. | | Оқушылардың белсенділігі |
Сабақты қорытындылау | Рефлекция. Оқушылардың өз пікірлерін сергіту сәтінде сурет салған суреттеріне іледі. | Стикермен пікірлерін жазу | Студенттердің ой тұжырымы қалыптасады. |