ІІ. ?йымдастыру кезе?і. О?ушылар екі топ?а б?лініп саба? жоспарымен таныстырылады. Тапсырма: Топты? атын та?дау ?шін бір бетінде ?ріп, екінші бетінде тапсырма жазыл?ан карточкалар таратылды. Есптерді? жауабына с?йкес кестені толтырса ?лы ?алымдарды? аты шы?ады. Сол команданы? аты.
Д.28-(-5)=33 И. -5-(-9)=4
А. 13-29=-16 Г.-16+8=-8
М.18+(-16)=12 П. 14-27=-13
Х. 3*(-7)=-21 Р.-2*9=-18
Р.63:(-7)=-9 О.81:(-9)=-9
И.-56: (-8)=-7 Ф.-40:(-8)=5
Е.-16+(-12)=-28 А.-12*(-3)=36
16
-9
-21
7
-12
-28
33
А
Р
Х
И
М
Е
Д
-13
4
5
36
-8
-9
-18
П
И
Ф
А
Г
О
Р
ІІІ. «Кім білімді?» ?тілген та?ырыптар бойынша пысы?тау с?ра?тарына жауап алу.
Есепті шы?арып ережені айту керек.
І-топ ІІ-топ
1.-10+(2) 1.-8+4
2.-18+(-9) 2.-15+(-3)
3.24:(-4) 3.-30:(-5)
4.-1,2*(-5) 4.-8*7
5.1/3=0,(3) 5.1/9=0,(1)
6.4/9=0,(4) 6.2/3=0,(6)
IV. «Кім жылдам?» ойыны. ?ай топ бірінші орындаса, сол топ же?іске жетеді.
І топ ІІ топ
1.-8*(-1/4)-(-5)=-10 1.-6*(-1/5)*(-10)=-12
2.(6-15): (7-2,5)=-2 2.(2,8-6)/(1-1,8)=4
3.(1/3-5/8)*(-6/7)=1/4 3.(1/7-2/5)*(5/9)=1/7
4.-0,45*5/9+3/8:11/2=0 4.-0,65*4/13+5/12:12/3=0
5. Пропорцияны? белгісіз м?шесін тап:
-7/8 =-x/24 -5/9=10/x
V. Сергіту с?ті. Егер д?рыс болса ?олымызды жо?ары к?тереміз. Д?рыс болмаса ?олымызды ал?а созамыз.
Просмотр содержимого документа
«Математика 6 сынып»
Математика 6 сынып
Тақырып: Рационал сандарға амалдар қолдау
Сабақтың мақсаты:
Білімділік.
Өтілген тақырыптарды қайталау және жүйелеу; рационал сандарға амалдар қолдану дағдыларын қалыптастыру.
Дамытушылық: Ойлау қабілеттерін, өз беттерімен жұмыстануды дамыту.
Тәрбиелік: Алдарына қойған мақсаттарына жетуге, өздеріне сенімді болуға, жауапкерлікке, топпен жұмыс істеуге тірбиелеу.
Сабақтың түрі: қайталау, білім бекіту.
Сабақтың әдісі: ойын сабақ
Сабақтың көрнекілігі: карточкалық тапсырмалар, логикалық есептер, кестелер.
Сабақтың барысы:
І. Кіріспе сөз (мұғалім)
ІІ. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар екі топқа бөлініп сабақ жоспарымен таныстырылады. Тапсырма: Топтың атын таңдау үшін бір бетінде әріп, екінші бетінде тапсырма жазылған карточкалар таратылды. Есптердің жауабына сәйкес кестені толтырса ұлы ғалымдардың аты шығады. Сол команданың аты.
Д.28-(-5)=33 И. -5-(-9)=4
А. 13-29=-16 Г.-16+8=-8
М.18+(-16)=12 П. 14-27=-13
Х. 3*(-7)=-21 Р.-2*9=-18
Р.63:(-7)=-9 О.81:(-9)=-9
И.-56: (-8)=-7 Ф.-40:(-8)=5
Е.-16+(-12)=-28 А.-12*(-3)=36
16
-9
-21
7
-12
-28
33
А
Р
Х
И
М
Е
Д
-13
4
5
36
-8
-9
-18
П
И
Ф
А
Г
О
Р
ІІІ. «Кім білімді?» Өтілген тақырыптар бойынша пысықтау сұрақтарына жауап алу.
Есепті шығарып ережені айту керек.
І-топ ІІ-топ
1.-10+(2) 1.-8+4
2.-18+(-9) 2.-15+(-3)
3.24:(-4) 3.-30:(-5)
4.-1,2*(-5) 4.-8*7
5.1/3=0,(3) 5.1/9=0,(1)
6.4/9=0,(4) 6.2/3=0,(6)
IV. «Кім жылдам?» ойыны. Қай топ бірінші орындаса, сол топ жеңіске жетеді.
І топ ІІ топ
1.-8*(-1/4)-(-5)=-10 1.-6*(-1/5)*(-10)=-12
2.(6-15): (7-2,5)=-2 2.(2,8-6)/(1-1,8)=4
3.(1/3-5/8)*(-6/7)=1/4 3.(1/7-2/5)*(5/9)=1/7
4.-0,45*5/9+3/8:11/2=0 4.-0,65*4/13+5/12:12/3=0
5. Пропорцияның белгісіз мүшесін тап:
-7/8 =-x/24 -5/9=10/x
V. Сергіту сәті. Егер дұрыс болса қолымызды жоғары көтереміз. Дұрыс болмаса қолымызды алға созамыз.
І топ ІІ топ
-2.7
8.2-1 -(+3.7)=3.7
-2.510 -(-95/6)= ̶ 9
-7
VI. Топ жетекшілерінің сайысы.
Теңсіздік дұрыс орындалатындай х-тің мәнің табыңдар:/х/=7.
Қай сан үлкен -99,9 және 1.
а+4/а+6, а-ның орнына қандай санды қоюға болмайды?