kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Массаны өлшеу

Нажмите, чтобы узнать подробности

Математика 4 класс. Тақырыбы "Массаны өлшеу"

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Массаны өлшеу»

Пәні: Математика

Тақырыбы:Массаны өлшеу

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Массалық өлшем бірліктерді қайталау және оның өлшем бірліктерін өзара алмастыры үйрену және соған байланысты есептер шығарту;

Дамытушылық:Массаны өлшеу, өлшем бірліктерін айналдыруда амалдарды дұрыс қолдана білуін және танымдық қабілеттерін, ойлауын, естуін, шығармашылығын, амалдарды дұрыс қолдана білуін дамыту;

Тәрбиелік: Оқушыларды жүйелілікке, шапшаңдылыққа, тазалыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу;

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың типі: дәстүрлі

Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, түсіндіру, көрнекілік, талдау, кестелік

Көрнекіліктер: қима қағаздар, масса бірліктері, кесте

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңдері

Кезең мақсаттары

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру

Оқушылардың назарын сабаққа аудару













Психологиялық жағдай

  • Сәлеметсіңдерме, балалар!

  • Бүгін бәріміз бірлікте нәтижелі жұмыс жасаймыз деп сенемін. Солай ма, балалар?

  • Бүгін сыныпта кім жоқ?

  • Алдымыздағы артық заттарды алып тастайық. Тек математика оқулығы, жұмыс дәптер және қаламсаптарың қалсын.


«Үштік»

Оқушылар өзінің парталасына 3 саны жазылған күнді бере отырып 3 сөзден тұратын тілек айтуы керек.

Оқушылар амандасады, кезекшілер жауап береді;

Парталары үстіндегі артық заттарды жинап тастайды.











Бір-біріне тілектер айтады;



Үй тапсырмасын тексеру

Берілген тапсырмалардың толық орындалуын қадағалау;

Ұзындық өлшемдеріне байланысты шығарған есептерін тексеру;

Партаның шетіне қойылған дәптерлерге шолу жасап шығу;

Дәптерлерін партаның шетіне қояды;

Өткен білімді тексеру

Берілген білімнің қалыптасуын тексеру;

Сұрақтар қою арқылы :


  • Ұзындық өлшем бірліктерін ата.

  • 1 км-де қанша метр бар?

  • 1 м-де қанша см бар?

  • 1 м-де қанша дм бар?

  • 1 дм-де қанша см бар?

  • 1 см қанша мм бар?

Оқушылар сұрақтарға жауап береді;

  • Км, м, дм, см, мм

  • 1000 м

  • 100 см

  • 10 дм

  • 10 см

  • 10 мм

Жаңа сабаққа дайындық

Оқушылардың зейінін жаңа тақырыпқа аудару;

  • Балалар, бүгін біз сендермен массаны қалай өлшеуді және оның өлшем бірліктерімен танысамыз және соған байланысты есептер шығарамыз.

  • Ендеше, кітабымыздың 34 бетін ашып тақырыпқа көшейік.

Оқушылар назарын кітапқа аударады.

Жаңа тақырыпты түсіндіру

Оқушылардың есеп шығару дағдысын қалыптастыру;










































Рефлексия

  • Қане, балалар, тақтаға қараймыз.

  • Дәптерлеріңді ашып тақтада жазылғандай етіп бүгінгі күнді, сынып жұмысын және тақырыпты жазып алыңдар.

  • Жазып болсаңдар дәптерлерімізді партаның шетіне қойып, тақтаға назар аударайық.

  • Балалар, тақтада не деп жазылған? Қандай суреттер көріп тұрсыңдар?

  • Дұрыс, мұнда әртүрлі таразылар бейнеленген.

  • Иә, ендеше мына заттарды қандай таразымен өлшей аламыз?

  • Тақтаға шығып әр заттың тұсына сәйкес келген суретті қасына ілейік.

  • Тақтаға кім шығып осы тапсырманы орындайды?

  • Шыға ғой. Дұрыс.


  • Ендеше, осы беттегі №2 жаттығуға назар салыңдар.

(Тақтада №2 жаттығудағы кесте ілін тұрады, осыған қарай отырып оқушылар қима қағаздағы сөйлемді толықтырады.)

















  • Балалар, бұл екі тапсырмадан не байқадыңдар?

  • Біз осы екі есепті қалай шығардық?


Оқушылар жұмыс дәптерлерін ашып күнді, сынып жұмысын және тақырыпты жазып алады.





Сұрағыма жауап береді.

  • Тақтадан әртүрлі таразылар көріп тұрмын.

  • Олардың бірі үлкен, енді бірі кішкене.




Тақтаға 4 оқушы шығып суреттерді сәйкестендіреді.



Оқушылар бірлесіп қима қағазды толтырады.

№2 жаттығу:

А) 1000 килограмм 1 тоннаны құрайды, ал 1 килограмм 1 тоннаның мыңнан бір үлесі;

Ә) 10 центнер 1 тоннаны құрайды, ал 1 центнер 1 тоннаның оннан бір үлесі;

Б) 100 килограмм 1 центнер құрайды, ал 1 килограмм 1 центнердің жүзден бір үлесі;

В) 1000 грамм 1 килограмм құрайды, ал 1 грамм 1 килограммның мыңнан бір үлесі;

Оқушылар сұраққа жауап береді.

Жаңа тақырыппен жұмыс

































































Сергіту сәті

Есеп шығару дағдысын жетілдіру;



































Рефлексия































Оқушылардың миының тынығуына, физикалық тұрғыда келесі тапсырмаларға даярлау;


Рефлексия
















Рефлексия













Рефлексия

  • Балалар, 34 беттегі №3 жаттығуды шығарып көрейік.


№3

А) бір қап қант – 50 кг

4 қап қант - ? кг

- ? ц

6 қап - ?

8 қап - ?

10 қап - ?

20 қап -?

Шешуі :

50*4 =200 кг =2 ц

50*6 =300 кг =3 ц

50*8 =400 кг =4 ц

50*10 =500кг =5 ц

50*20 =1000 кг =10 ц

Ә) тапсырмасын бір оқушы тақтаға шығы, қалғандары орнында отырып орындайды;














Б) тапсырманы ауызша қатар бойынша орындайды;


  • Балалар, бұл екі тапсырмадан не байқадыңдар?

  • Біз осы екі есепті қалай шығардық?




  • Балалар, енді келесі тапсырмаға көшейік.

№4 жаттығуды бірлікте шығарамыз.

- Кім маған есептің шартын оқып береді?

- есеп не туралы ?

- не белгілі ?



- есепте не белгісіз?

-есептің сұрағы қандай?


Шешуі :

Үнді пілі – 4 т

Бегемот – 4 т

Африка пілі –500 кг артық

Африка пілі - ?

(4000 + 4000) – 500 =7500 кг




Жауабы : Африка пілінің массасы 7500 килограмм.



Оқушылар қара жорға биіне билейді.




  • Балалар, бұл тапсырмадан не байқадыңдар?

  • Біз осы есепті біз қалай шығардық?


№5 есептерді өзлдері шығарады.

- Кім маған есептің шартын оқып береді?

- есеп не туралы ?

- не белгілі ?



- есепте не белгісіз?

-есептің сұрағы қандай?



Жауабы : ақ аюдың массасы 1 т.


  • Балалар, осы тапсырмаларды шешу барысында біз алдымен неістедік?

  • Бұл есептер арасында қандай ұқсастық бар?


  • Балалар, енді келесі тапсырмаға көшейік. 36 беттегі №8 жаттығуға назар аударайық.





  • Балалар, осы тапсырманы шешу барысында біз алдымен неістедік?

Оқушылар тақтаға шығып есеп шығарады.


А) бір қап қант – 50 кг

4 қап қант - ? кг

- ? ц

6 қап - ?

8 қап - ?

10 қап - ?

20 қап -?

Шешуі :

50*4 =200 кг =2 ц

50*6 =300 кг =3 ц

50*8 =400 кг =4 ц

50*10 =500кг =5 ц

50*20 =1000 кг =10 ц

Оқушылар тақтаға шығып орындайды.

«Москвич» автомашинаның массасы – 1 т

  1. машина - ? т

-? Кг

-? Ц

7 машина - ?

9 машина - ?

10 машина - ?

3*1 = 3 т=3000 кг =30 ц

7*1=7 т=7000 кг =70 ц

9*1 =9 т =9000 кг = 90 ц

10*1 = 10 т =10000 кг =

=100 ц


Оқушылар қатар бойынша жауап береді.


Оқушылар сұраққа жауа береді.









Бір оқушы тұрып есептің шартын оқиды.

-аңдардың массасы туралы.

- Үнді пілі мен бегемоттың массасы 4 тонна екендігі белгілі.

- Африка пілінің массасы.

- Африка пілінің массасы және оны килограммен өрнекте.

Шешуі :

Үнді пілі – 4 т

Бегемот – 4 т

Африка пілі –500 кг артық

Африка пілі - ?

(4000 + 4000) – 500 =7500 кг

Жауабы : Африка пілінің массасы 7500 килограмм



Оқушылар қара жорға биіне билейді.




Оқушылар сұраққа жауап береді.



Бір оқушы тұрып есептің шартын оқиды.

-аңдардың массасы туралы.

- жолбарыс 272 кг, арыстан 227 кг екендігі белгілі.

- Ақ аюдың массасы.

- Ақ аюдың массасы және оны тоннамен өрнекте.

Шешуі :

272+227 = 499 кг

499 + 501 = 1000 кг = 1 т

Жауабы : ақ аюдың массасы 1 т.

Оқушылар сұраққа жауап береді.


№8

Ұзындығы – 2 см 5 мм

Ені – 3 см 4 мм

Периметрі - ?

Шешуі :

(2 см 5 мм + 3 см 4 мм) * 2 = (25 мм + 34 мм) *2 =59*2=118 мм =11 см 8 мм


Сұрақтарға жауап береді.

Жаңа сабақты бекіту

Осы сабақта алған білімдері тиянақтау;









Рефлексия

Қима қағаздармен жұмыс:

№6 жаттығу;

Шығарып болған соң жауаптарын салыстырып көремін. Қате шығарған оқушылардың себебін анықтап, түсіндіремін.





  • Осы есептерден не түсіндіңдер?

  • Біз бұл есептерді қалай шығардық?


Қима қағазды толтырады;










Оқушылар сұрақтарға жауап береді;

Қортынды

Алған білімдерін тағы бір рет тиянақтау;

  • Бүгін қандай тақырыппен таныстық?

  • Сабақта не істедік?

  • Сонымен, 1 тоннада қанша килограмм бар?

  • 1 кг-да қанша грамм бар?

  • 1 центнерде қанша кг бар?

Оқушылар сұрақтарға жауап береді;


  • 1 тоннада 1000 кг бар.


  • 1 кг-да 1000 грамм бар.

Үйге тапсырма

Білімдерін бекіту;

35 беттегі №7, 36 беттегі №9 жаттығулар;

(Күнделіктеріне жаздырту.)

Күнделіктерін ашып, үй тапсырмасын жазады.

Бағалау

Оқушылардың өздеріне деген сенімділігін арттыру;

Күнделікке баға қою.
















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Массаны өлшеу

Автор: Табиева Дана Толеугалиевна

Дата: 08.11.2016

Номер свидетельства: 356491
