kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Мәтінді есептерді квадрат теңдеудің көмегімен шешу

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мерзімі: 27.01.2017 ж                       Алгебра  8 сынып

Сабақтың тақырыбы:Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулер және мәтінді есептерді квадрат теңдеудің көмегімен шешу

Сабақтың мақсаты: Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулер мен мәтінді есептерді квадрат теңдеулер арқылы шығара алу.

Күтілетін нәтиже: Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулер мен мәтінді есептерді квадрат теңдеулер арқылы шығара алады.

Әдіс-тәсілдер: «Таза тақта» әдісі, «Графикалық диктант» әдісі,  «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі

Ресурстар: плакат, маркер, стикер, оқулық,  бағдаршам

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Кіріспе

Ұйымдас-

тыру кезеңі  (3 мин)

Оқушылармен амандасып, психологиялық атмосферасын қалыптастыру.

«Жақсы сөз жанымызды жадыратады»

3 түрлі түстегі стикерлер бойынша топқа бөлу

Топ басшысы сайланады.

Бағалау парағы таратылады.

Оқушылар сәлемдеседі.Бір-біріне жақсы көңіл-күй сыйлайды.

3 түрлі стикерлер арқылы топқа бөлінеді.

Үй тапсырмасын тексеру

8 мин

«Таза тақта» әдісі бойынша өтілген тақырыпты пысықтау.

Оқушылар тақтаға туындыға байланысты сұрақтарын, тапсырмаларын жазады, соңынан олардың жауаптарын орындай отырып тақтаны сүртіп тұрады. Таза тақта алынады.

Топ басшылары ашық журнал мен бағалау парақшасына тиісті бағаларын қойып отырады.

«Ой жетпейтін жер болмайды, шешімі жоқ есеп болмайды»

15 мин

Топтық жұмыс

Оқулықпен жұмыс. №214

       180х+5400-180х=х2+30х

Х2+30х-5400=0     Д=22500      х1= -90     х2=60    Ж:60км/сағ

№217

     58х(х-4)+42х(х+4)=100(х2-16)

100х2-64х=100х2-1600        64х=1600      х=25

Ж:25км/сағ

№218

        18х(х-2)+10х(х+2)=28(х2-4)

-16х=-112        х=7        Ж:7км/сағ

Әр топқа флипчартқа жаздырып тақтада қорғау.

Топтар бірін-бірі «екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша бағалайды.

Сергіту сәті

3 мин

Суреттен нені байқадыңыз?

.

Cуретке қарап, ойланбастан ненің бейнесін байқағаныңызды айтыңыз. Соған байланысты сіздің мінезіңізді анықтауға болады. Көрген суретіңізге сәйкес сипаттаманы оқып, өзіңіз жайлы жаңа сырлар ашыңыз. Сонымен бұл суреттен сіз мына бейнелерді байқай аласыз: 
АЙ Суреттен бірден жаңа туылған айдың бейнесін байқағандарды аса мұқият деп айтуға болмайды. Сіз қызуқандысыз, ойыңызды бірден айта саласыз. Кез келген мәселенің көзге түсіп тұрған жақтарын байқап, әрі қарай зерттемегенді жөн санайсыз. Бұл сіздің ылғи асығыс болуыңызға байланысты. Болашақта асықпай, мәселенің мән-жайын түсініп алып, шешім жасауға үйреніңіз.
АҚ ТҮСТІ КЕЛБЕТ
Ай емес, адамның ақ түсті бетін байқаған кісінің қиялы жақсы дамыған. Сіз күнделікті үйреншікті шаруаларға креативті қарап, әр күніңізді түрліше өткізуге тырысасыз. Есесіне шаршататын бірсарынды жұмыстан қашасыз. 
ҚАРА ТҮСТІ КЕЛБЕТ
Бұл суреттен қара түсті бетті байқай алатындар аз. Егер сіз бірден суреттен қара түсті бетті байқаған болсаңыз, өзіңізді ерекше тұлға деп санай беріңіз. Сіз басқаларға қарағанда ұсақ-түйектердің барлығын байқайсыз. Шығармашылыққа жақын, рухани құндылықтарды бірінші орынға қоятын жансыз.

Графикалық диктант»

2 мин

«Графикалық диктант» әдісі бойынша тапсырмалар беріледі. Дұрыс жауап-, қате жауап-  белгілерімен белгіленеді.

Бағалау критерийі 1-2 балл-3, 3-4 балл-4, 5 балл-5

1).5  коэффиценттері мен бос мүшесін атаңдар: а=5       в=0          с=-41  --   

2) 5х(3х+7)+(4х+1)2=-19х+63 теңдеуін х2+px+q=0 түріне келтіріңдер. х2+2х-2=0     -

3) 7х2-31х-6=0 теңдеуінің дикрименантын табыңідар

Д=919  

4).ах2+вх+с=0 түріндегі теңдеуге келтіріңдер:

(х+3)2+(х-2)2=х2-5х    х2-      

5).Түбірлері бойынша квадрат теңдеу құрыңдар:

х1=-        х2=7       х2-6    -

Дұрыс жауап: -  -    -

Берілген тапсырмаларды графикалық диктант арқылы әрбір оқушы жауап беріп, сағат тілімен бағыттас топтар жауаптарын алмастырады, тақтадағы дұрыс жауап бойынша тексеріп тиісті бағаларын ашық журналға қояды.

Парақшаға аттары жазылады.

Кім жылдам?

5 мин

Топ аралық жарыс

№212

а=2 см       в=х-2           с=х      а2+в2=с2

(2)2+(х-2)2=х2   -4х=-28     х=7    с=7см   в=7-2=5 см

2).с=3 см    а-в=3    а=3+в    в2+(3+в)2=(3)2

В2+3в-18=0                Д=81             в1= -6            в2 = 3

а=3+3=6    Ж: в=3 см     с=6 см

Бірінші болған топ тақтада орындайды, талдайды.

Әр топтағы белсенді оқушы ашық тақтаға бағаланады.

Қортынды

(4 мин)

 Топ басшылары өз тобының оқушыларының бағасын жинақтау

Топ басшылары ашық журналдағы оқушыларының бағаларын қорытындылайды.

Кері байланыс

3 мин

Стикерлерге оқушылар бүгінгі сабақ бойынша  кері байланыстарын жазады.

Кері байланыстарын жасайды

Үйге тапсырма

(2 мин)

 Өтілген тақырып бойынша 2 мысал жазып келу

Тапсырманы күнделікке жазып алады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Мәтінді есептерді квадрат теңдеудің көмегімен шешу»

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Мерзімі: 27.01.2017 ж Алгебра 8 сынып

Сабақтың тақырыбы:Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулер және мәтінді есептерді квадрат теңдеудің көмегімен шешу

Сабақтың мақсаты: Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулер мен мәтінді есептерді квадрат теңдеулер арқылы шығара алу.

Күтілетін нәтиже: Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулер мен мәтінді есептерді квадрат теңдеулер арқылы шығара алады.

Әдіс-тәсілдер: «Таза тақта» әдісі, «Графикалық диктант» әдісі, «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі

Ресурстар: плакат, маркер, стикер, оқулық, бағдаршам

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Кіріспе

Ұйымдас-

тыру кезеңі (3 мин)

Оқушылармен амандасып, психологиялық атмосферасын қалыптастыру.

«Жақсы сөз жанымызды жадыратады»

3 түрлі түстегі стикерлер бойынша топқа бөлу

Топ басшысы сайланады.

Бағалау парағы таратылады.

Оқушылар сәлемдеседі.Бір-біріне жақсы көңіл-күй сыйлайды.

3 түрлі стикерлер арқылы топқа бөлінеді.

Үй тапсырмасын тексеру

8 мин

«Таза тақта» әдісі бойынша өтілген тақырыпты пысықтау.


Оқушылар тақтаға туындыға байланысты сұрақтарын, тапсырмаларын жазады, соңынан олардың жауаптарын орындай отырып тақтаны сүртіп тұрады. Таза тақта алынады.

Топ басшылары ашық журнал мен бағалау парақшасына тиісті бағаларын қойып отырады..

«Ой жетпейтін жер болмайды, шешімі жоқ есеп болмайды»

15 мин



Топтық жұмыс

Оқулықпен жұмыс. №214

180х+5400-180х=х2+30х

Х2+30х-5400=0 Д=22500 х1= -90 х2=60 Ж:60км/сағ

№217

58х(х-4)+42х(х+4)=100(х2-16)

100х2-64х=100х2-1600 64х=1600 х=25

Ж:25км/сағ

№218

18х(х-2)+10х(х+2)=28(х2-4)

-16х=-112 х=7 Ж:7км/сағ




Әр топқа флипчартқа жаздырып тақтада қорғау.



Топтар бірін-бірі «екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша бағалайды.

Сергіту сәті

3 мин


Суреттен нені байқадыңыз?

.

Cуретке қарап, ойланбастан ненің бейнесін байқағаныңызды айтыңыз. Соған байланысты сіздің мінезіңізді анықтауға болады. Көрген суретіңізге сәйкес сипаттаманы оқып, өзіңіз жайлы жаңа сырлар ашыңыз. Сонымен бұл суреттен сіз мына бейнелерді байқай аласыз: 
АЙ Суреттен бірден жаңа туылған айдың бейнесін байқағандарды аса мұқият деп айтуға болмайды. Сіз қызуқандысыз, ойыңызды бірден айта саласыз. Кез келген мәселенің көзге түсіп тұрған жақтарын байқап, әрі қарай зерттемегенді жөн санайсыз. Бұл сіздің ылғи асығыс болуыңызға байланысты. Болашақта асықпай, мәселенің мән-жайын түсініп алып, шешім жасауға үйреніңіз.
АҚ ТҮСТІ КЕЛБЕТ
Ай емес, адамның ақ түсті бетін байқаған кісінің қиялы жақсы дамыған. Сіз күнделікті үйреншікті шаруаларға креативті қарап, әр күніңізді түрліше өткізуге тырысасыз. Есесіне шаршататын бірсарынды жұмыстан қашасыз. 
ҚАРА ТҮСТІ КЕЛБЕТ
Бұл суреттен қара түсті бетті байқай алатындар аз. Егер сіз бірден суреттен қара түсті бетті байқаған болсаңыз, өзіңізді ерекше тұлға деп санай беріңіз. Сіз басқаларға қарағанда ұсақ-түйектердің барлығын байқайсыз. Шығармашылыққа жақын, рухани құндылықтарды бірінші орынға қоятын жансыз.



Графикалық диктант»

2 мин

«Графикалық диктант» әдісі бойынша тапсырмалар беріледі. Дұрыс жауап-, қате жауап- белгілерімен белгіленеді.

Бағалау критерийі 1-2 балл-3, 3-4 балл-4, 5 балл-5

1).5 коэффиценттері мен бос мүшесін атаңдар: а=5 в=0 с=-41 -----

2) 5х(3х+7)+(4х+1)2=-19х+63 теңдеуін х2+px+q=0 түріне келтіріңдер. х2+2х-2=0 ------

3) 7х2-31х-6=0 теңдеуінің дикрименантын табыңідар

Д=919

4).ах2+вх+с=0 түріндегі теңдеуге келтіріңдер:

(х+3)2+(х-2)22-5х х2-

5).Түбірлері бойынша квадрат теңдеу құрыңдар:

х1=- х2=7 х2-6 ------


Дұрыс жауап: ---- ---- ---


Берілген тапсырмаларды графикалық диктант арқылы әрбір оқушы жауап беріп, сағат тілімен бағыттас топтар жауаптарын алмастырады, тақтадағы дұрыс жауап бойынша тексеріп тиісті бағаларын ашық журналға қояды.

Парақшаға аттары жазылады.


Кім жылдам?

5 мин

Топ аралық жарыс

№212

а=2 см в=х-2 с=х а222

(2)2+(х-2)22 -4х=-28 х=7 с=7см в=7-2=5 см

2).с=3 см а-в=3 а=3+в в2+(3+в)2=(3)2

В2+3в-18=0 Д=81 в1= -6 в2 = 3

а=3+3=6 Ж: в=3 см с=6 см

Бірінші болған топ тақтада орындайды, талдайды.

Әр топтағы белсенді оқушы ашық тақтаға бағаланады.

Қортынды

(4 мин)

Топ басшылары өз тобының оқушыларының бағасын жинақтау



Топ басшылары ашық журналдағы оқушыларының бағаларын қорытындылайды.

Кері байланыс

3 мин

Стикерлерге оқушылар бүгінгі сабақ бойынша кері байланыстарын жазады.

Кері байланыстарын жасайды


Үйге тапсырма

(2 мин)

Өтілген тақырып бойынша 2 мысал жазып келу

Тапсырманы күнделікке жазып алады.



3



3










Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Мәтінді есептерді квадрат теңдеудің көмегімен шешу

Автор: Жарылгасова Шолпан Кенжегалиевна

Дата: 02.02.2017

Номер свидетельства: 387162
