рТақырыбы: 63-64-САБАҚ | қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау ; |
Күні,айы: | Мұғалімнің аты-жөні: М.Мурзабаева |
| Сабаққа қатысқан оқушылар саны: | Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 7.1.2.14 тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану; 7.2.1.14 алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу; 7.2.1.15 қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау ; |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар: Қысқаша көбейту формулаларын қолданып ,өрнектерді тепе-тең түрлендіруде тиімді қолдана алады Оқушылардың басым бөлігі: Оқушылардың тепе-теңдіктерді салыстыру және сәйкестендіру іскерлік дағдылары арқылы өздігінен жүйелеу, дәлелдеу шеберліктерін арттыру. Кейбір оқушылар: Жаңа тақырыптарды меңере отырып өз бетінше жұмыс істеуге дағдыланады |
Бағалау критерийі | - Тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолданады; - Алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктей алады; -Қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындайды; қысқаша көбейту формулары; |
Пәнге тән лексика және терминология | - екі өрнектің квадраттарының айырмасы; - екі өрнектің қосындысының квадраты; - екі өрнектің айырмасының квадраты; - екі еселенген көбейтінді; - үш еселенген көбейтінді; - екі өрнектің қосындысының кубы; - екі өрнектің айырмасының кубы; - екі өрнектің кубтарының қосындысы; - екі өрнектің кубтарының айырмасы; -көбейткіштерге жіктеу; - ортақ көбейткіш; - ең үлкен ортақ көбейткіш; - топтау тәсілі; - толық квадрат; |
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: | - екі өрнектің квадраттарының айырмасы .... тең; - екі өрнектің қосындысының (айырмасының) квадраты .... тең; - екі өрнектің қосындысының (айырмасының) кубы ... тең; - екі өрнектің кубтарының қосындысы ( айырмасы) ...... ; - ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару үшін...; - коэфициенттердің ең үлкен ортақ бөлгіші; - берілген өрнекті .... түрінде жазуға болады; - көпмүшені көбейткіштерге жіктеу үшін ... ; - егер ... болса , онда көпмүшелердің көбейтіндісі нөлге тең; - көпмүшенің ... бар мүшелерін(өрнекті) бірге топтаймыз; - берілген көпмүшені көбейтінді түріне келтіру үшін ... қолданамыз; - берілген өрнектен қосындының (айырманың) квадратын бөліп алу үшін...; |
Құндылықтарға баулу | Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық.Бірлесе отырып, топтық жұмыс жасау |
Негізгі түсініктер | Қысқаша көбейту формулалары; Бүтін өрнектерді түрлендіру; Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. |
Сабақтың көрнекілігі мен жабдықталуы | Оқулық, үлестірмелі деңгейлік тапсырмалар, бағалау парағы, кері байланыс парағы, интербелсенді тақта. |
Пәнаралық байланыс | геометрия, логика. |
Алдыңғы білім | Қысқаша көбейту формулаларын қолдана алады |
Сілтеме | (Алгебралық өрнектерді түрлендіру: Қысқаша көбейту формулалары. Видео: Паскаль үшбұрышындағы сандар. Паскаль үшбұрышынан алынған коэффициенттер. 5 жаттығу). |
Сабақтың кезеңдері | Жоспарланған жұмыс | Ресурстар |
Ұйымдастыру Кезең 10минут | Сәлемдесу.Түгелдеу оқушылар зейінін сабаққа шоғырландыру. Психалогиялық ахуал «Сен қандайсың»тренинг. Топқа бөлу Кеспе сандары «1 ;7;5 » бойынша 3 топқа бөлу. Жұптық жұмыс. Үй тапсырмасын тексеру. Өткенді қайталау « А В С »әдісі Сабақ мақсатын жариялау. | I II 1- топ: «1» цифры жеке топ « Қыс» 2- топ: . «7» цифры жеке топ «Күз» 3- топ:«5» цифры жеке топ «Жаз» Топтың атын қорғау үш тілде Қыс –зима-winter Күз-осень-autumn Жаз-лето-summer III «Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі оқушылар үйге берілген есептерін алмастырып бірі –бірі тақтағы дұрыс жауаппен тексереді. Қ.Б «Жапонша» бағалау IV «Графикалық органаизер»әдісі бойынша жаңа сабақтың тақырыбын ашады | Слайд1 Слайд2 Кеспе сандар Слайд3 Бағалу парақшалары Бірін-бірі «Жапонша» бағалайды. Слайд4 |
Сабақтың басы(2-5 минут) | | V «Автобус аялдамасы»әдісі Тақырып бойынша тапсырмаларды топпен талқылайды да дескриптор құрастырады әр топтан өкіл айнала жүріп келесі топтарға түсіндіреді.Өкіл өз тобына келгенде топ басқа өкілдердің түсіндіргенін есептерін шығару жолдарын түсіндіреді Қысқаша көбейту формулалары арқылы өрнектерді түлендіру I)(4-5a)2-8a(3a+1)+(7a-4)(4+7a)өрнекті ықшамда II)(5-2x)2-8x 2x(2x-6)+9 теңсіздігін шеш III)4(b-5a)2-(b-3)(b2+3b+9)+(b+4)3-8b(2b+1)=191 Тепе-теңдігін дәлелде Қ.б «Еркін микрофон» VI Оқулықпен жұмыс № Қ.б «Үш шапалақ » | Слайд5 Слайд6 |
Сабақтың ортасы (30 минут) | Оқушыларға тең өрнектерді сәйкестендіруге тапсырма беру. Тапсырмаларды орындауға нұсқау беру. Тапсырманы орындауға нұсқау беру. Оқушы деңгейін білім-білік дағдысын бақылау. Формативті бағалау. | VII «Сәйкесін тап» «Сандар сыр шертеді » 16-4х2 (3a-5b)2 (2a+3b)2 (a-2b) 3 х3-216с3 a3 +1 (x-6c) (x2+6xc+36c2) а3-6а2 b+12ав2 -8в3 (4-2x) (4+2x) 4а2+12аb+9 (a+1) (a2_a+1) 9a 2 - 30аb+25b 2 Көбейткіштерге жіктеңдер 1) 5a2 – 5b2 2) a3 – a 3) 2m(a+b) + a + b 4) 4x(m-n) –m+n Дескриптор: 1) Екімүшенің квадраты түріне келтіре алады; 2) Көпмүшені екі өрнектің қосындысының немесе айырмасының кубы түрінде жаза алады; 3) Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығара алады; 4) Көпмүшені көбейткіштерге жіктей алады. Берілген тапсырма бойынша әр оқушы жеке жұмыс жасау арқылы, топ болып пікірлермен бөліседі. «Сандар сыр шертеді » «Ойлан, тап!». (BilimLand.kz 5 жаттығу). Слайд 6 1. Қабырғасының ұзындығы a+b болатын шаршы мен өлшемі a+b және a болатын тіктөртбұрыш берілген, екі фигура аудандарының айырмасын білдіретін өрнекті табыңыз. | Слайд7 Қосымша карточкалар Слайд дәптер Слайд8 Слайд9 |
|
1 мин. | Сергіту жаттығуын беру | Слайд10 Оқушылар сергиді. Жауабы: №492 1) (x4+1-x2)(x4+1+x2); 2) (x2+y2-xy)(x2+y2+xy); 3)(a-1)(a2+a-2); 4) (x-1)(x2+4x+4). №495 1) -2n-1 |
Сабақтың соңы( 41-45мин) 1 мин | Әр топқа тапсырма беру. Тапсырманы метасызба сызу арқылы орындауға нұсқау беру. Ұйымдастыру, бағыт-бағдар беру. Формативті бағалау. Оқушыларға сұрақтар беру. Оқушылардан кейін мұғалім метасызбаның негізінде сабақты қорытындылайды. «Паскаль үшбұрышындағы сандар», «Паскаль үшбұрышынан алынған коэффициенттер» видеоларын көрсеу. | Шығармашылық тапсырма: Метасызба құру. Слайд 7 (а+в)8; (а+ в)6; (а+в)5. Слайд 8 Жауабы Бірінші оқушы тапсырманы Паскаль үшбұрышын пайдаланып орындайды. Ал екінші оқушы тақтаға шығады. Берілген тапсырманы қысқаша көбейту формуласын қолданып орындайды. | Әр топ берілген тапсырмаға метасызба сызып постер қорғайды. |
1мин | Әр оқушыға деңгейік тапсырмалар жазылған үлестірмелі қағаздар тарату. Үйге тапсырма беру. | Дидактикалық материалдар. Алгебра 7 сынып, «Өздік жұмыс», А.П. Ершова, А.С. Ершова ( 38-39 беттер). Өрнекті ықшамдa: a) -3x(2-x)+(3x+1)(x-2) б) 3(2x-1)2+12x в) (x+3)2-(x-2)(x+2) Көбейткіштерге жікте: a) 36x3-x б) 2a2+8ab+8b2 в) a4-1 Теңдеуді шешу: (x2-1)(x2+3) = (x2+1)2+x Көбейтінді түрінде жаз: a) x3-xy2+3y2-3x2 б) 8m4-m73 | күнделіктеріне жазып алады. |
| Рефлексия Кері байланыс алу. Жиынтық баға қою. | | |