Сыныбы: 8
Пәні: алгебра
Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеулер (білімді тиянақтау)
Сабақтың мақсаты: Квадрат теңдеулер тарауы бойынша білімді тиянақтау, ойлау қабілетін дамыту, есеп шығару дағдысын арттыру, шығармашылық ізденіске баулу.
Сабақ кезеңдері:
- Ұйымдастыру
- Үй тапсырмасын тексеру
- Формулаларды сұрау
- Ауызша есептеу
- Кестені толтыр (Топтық жұмыс)
- Бос орынды толтыру (Топтық жұмыс)
- Сергіту сәті
- Тест (Өзіндік жұмыс)
- Шығармашылық жұмыс (Топтық жұмыс)
- Жеке жұмыс
- Үй тапсырмасын беру
- Сабақты бағалау, оқушыларды бағалау
- Ұйымдастыру
Дискриминант, түбір, квадрат белгілері бар парақшалар арқылы 3 топқа бөлінеді. Әр топ өлең шумақтарын оқып сабақты бастайды.
1-топ: Дискриминант
Ғылымдардың патшасы атанғансың,
Евклид, Фалес, Пифагордан бата алғансың.
Ақыл-ойды санаға дәріптейтін,
Нағыз пән математика атанғансың.
2-топ: Түбір
Білім қуған математик жастармыз,
Есептерді жатқа шешіп тастармыз.
3-топ: Квадрат
Қойылған сұрақ, есепке ойланып жауап береміз,
Уақытты текке өткізбей лезде бәрін шешеміз.
- Үй тапсырмасын тексеру
№256
а) х2 – 4х + 3 = 0
Жауабы:
б) 7х2 – х – 8 = 0
Жауабы:
а) х2 – 6х + 5 = 0
Жауабы:
б) 6х2 + х – 7 = 0
Жауабы:
- Формулаларды сұрау (Оқушылар қол көтеріп жауап береді)
1. Квадрат теңдеудің жалпы түрі?
2. Теңдеуді шешу дегеніміз не?
3. Квадрат теңдеудегі а,в, с – сандары қалай аталады?
4. Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не?
5. Толымсыз квадрат теңдеу дегеніміз не?
6. D>0, D=0, D<0 болғанда, неше түбірі бар?
7. Дискриминантты қандай әріппен белгілейміз және формуласын қандай?
8. Квадрат теңдеудің түбірлерінің формулалары?
9. Келтірілген квадрат теңдеу және оны шешу жолдары.
10. Толымсыз квадрат теңдеу?
- Ауызша есептеу
- х2=49
- 6х2 -9 = 0
- х2 – 3х = 0
- 4х2=0
- Коэффициенттерін ата: х2-7х+10 =0
- у2-12у+32 = 0
- (х+7)(х-5)
- (х+3)(1-х)
- Кестені толтыр (Топтық жұмыс)
- Бос орынды толтыру (Топтық жұмыс)
ах2 + вх +с =0, а > 0
с=0, в=0
х=
ах2 + вх=0
х ( ) =0
х =0 немесе
ах=
х=
в=0
= - с
х =
х =
2-топ: 1. 5х2 + 8х - 4 = 0, D = b2 - 4ac = 82 – 4· 5 · (- 4) = …;
2. Теңдеуді шешуді аяқта х2 - 6х + 5 = 0.
D = b2 - 4ac = (-6 )2 - 4· 1·5 = 16; х1 = … х2=…
D= (-5)2- 4· 3·(-2) = 49; х1 = … х2=…
3-топ:
Квадрат теңдеу.
Дискриминант
Түбір табу
D>0
.
D=0
.
D<0
.
- Сергіту сәті
Оқушылар бірге тақтадағы іс-қимылды қайталап билейді.
- Шығармашылық жұмыс (Топтық жұмыс)
Әртүрлі парақтарда жазылған есептерді құрастыру керек
- = 0
- 2 + 5х – 6 = 0
2х²-3х-2=0 D=2
- х²-5х+2=0 D=1
- топ:
- 2– 8х + 15 = 0
- 2+ 7х + 12 = 0
- = 0 D=81
х2-7х+10 =0 D=9
- = 0
- = 0
- D=49
D=100
- Тест (Өзіндік жұмыс)
- Квадрат теңдеуде а коэффициентін анықтандар.
7х – 5 – х² = 0
А)-1 В)-41 С) -5 Д) 7
2. 7х²-19х+4=0 теңдеуінің түбірлерінің қосындысы неге тең?
а) 4/7; б) –4/7; с) –19/7; д) 19/7.
3.Теңдеуді шешіңдер: х²-0,09=0
А) 0,03 В)-0,3;0,3 С)-0,03;0,03 Д) шешімі жоқ
4.Теңдеуді шешіңдер: 3х² -8х+5=0
А) -1 ;3 В)-1;-1 С) 1; 1 Д) шешімі жоқ
- .. Теңдеуді шешіңдер: 4х²-2х=0
А) 1; 2 В) 0; 2 С) 0; Д) 0; –
Тақтада тест кілті көрсетіледі сол бойынша оқушылар екеу ара дәптерлерін алмасып тексереді.
Х. Жеке жұмыс
Тақтада теріс қарай жабыстырылған Алматыда өтетін Универсиада ойындарының логотипі жасырылған қағаздарда есептер жазылған. Есептерді шығару арқылы сол логотипті құрастыру қажет.
л, балалар 2017 жылы Алматы қаласында қысқы универсиада ойындары өтетінін білеміз. Мына құрастырған сурет сол универсиада логотипі.
2017 қысқы Универсиада логотипі стильдік қанат түрінде берілген биікке жетуге ұмтылысты білдіреді. Универсиада бағдарламасына қандай спорт түрлері енеді?
Универсиада бағдарламасына мəнерлеп сырғанау, шорт-трек, тау шаңғысы, шайбалы хоккей (ерлер, əйелдер), сноуборд, биатлон, шаңғы жарысы, керлинг, шаңғымен тұғырдан секіру, шаңғы қоссайысы, конькимен жүгіру, фристайл секілді 12 спорт түрі енеді
ХI. Үй тапсырмасы
Сабақ соңында оқушылар сабақ жайлы өз пікірлерін смайликтерге жабыстырады.
Сау болыңыздар!