Пәннің аты
Уақыты: 17.10.2016ж
Кабинет:
Мұғалім
Сабақтың атауы
2 санын қосу және азайту
Мақсаты
1. Кестелік жағдайларда 2 санын бөлшектеп қосу және азайту тәсілін қолдануды үйрету, меңгерту. Соған байланысты тапсырмалар орынату.
2. Шапшаң, тез есептеу қабілеттерін арттыру. Логикалық ойлау дағдыларын жетілдіру.
3. Амгершілікке, сыйластыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже
Кестелік жағдайларда 2 санын бөлшектеп қосу және азайту тәсілін қолдануды үйренеді, меңгереді. Соған байланысты тапсырмалар орындайды.
Шапшаң, тез есептеу қабілеттерін арттырады. Логикалық ойлау дағдыларын жетілдіреді.
Амгершілікке, сыйластыққа тәрбиеленеді.
Көрнекіліктер
АКТ, топтық жұмыстың ресурстары, стикерлер, смайликтер.
+Психологиялық ахуал
Психологиялық дайындық
Менің ойым - мейірімді,
Менің жүрегім – мейірімді,
Мен – мейірімді адаммын!
Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.
Ұйымдастыру бөлімі
Үй тапсырмасын сұрау, оқушыларды топтарға бөлу, топ ережелерін есте сақтау.
1 топ: қосу
2 топ: азайту
3 топ: жақша
4 топ: тең
Қызығушылықты ояту
2 санына байланысты біршама мысалдар келтіріледі. Сол мысалдарды орындау арқылы жаңа тақырыпты анықтайды.
2+2=4 10 – 2 = 8
3+2=5 9 – 2 = 7
4+2=6 8 – 2 = 6
5+2=7 7 – 2 = 5
6 + 2 = 8 6 – 2 = 4
7 + 2 = 9 5 – 2 = 4
8 + 2 = 10 4 – 2 = 2
9 + 2 = 11 3 – 2 = 1
Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.
Мағынаны тану
Дәптермен дұмыс
Мұғалім іс – әрекеті:
2 тапсырма топтық жұп болып беріледі. Мәтін есепті оқып шартын талдап, құрады. Шешуін шығарады.
1,3 топ: 2 а
2, 4 топ: 2 ә
Мұғалім іс – әрекеті:
3 тапсырма бір бірден әр топқа бөлініп беріледі. Математикалық диктант есебінде.
Мұғалім іс – әрекеті:
Барлық топқа да ортақ «Жауабын тап» ойыны ойнатылады.
Мұғалім іс – әрекеті:
5 тапсырма да 4 топқа бір бірден бөлініп беріледі. Төртінші топқа кітаптан тыс алынады.
1 топ: а + 2 = 11
2 топ: 11 – а = 2
3 топ: а – 2 = 9
4 топ: 11 – а = 9
Мұғалім іс – әрекеті:
4 топқа постер ретінде тапсырмалар беріледі. Соларды орындап, тақтада қорғайды.
1 топ: сәйкестендіру тестісі
2 топ: 7 санының қасиеті
3 топ: сыйқырлы шаршы
4 топ: сыйқырлы үшбұрыш
Оқушы іс – әрекеті:
Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды орындайды.
1, 3 топ:
Қайың - 20
?
Жөке -- 16
Ш: 20 + 16 = 36
Ж: 36 ағаш өсіп тұр.
2,4 топ:
Барлық ағаш --36
Жөке -- 16
Қайың ---?
Ш: 36 – 16 = 20
Ж: 20 қайың ағашы.
Оқушы іс – әрекеті:
1 топ: 1+ (1 + 9) = 11
2 топ: (11 – 1) – 8 = 2
3 топ: 2 + (10 – 1) = 11
4 топ: (11 – 2) – 7 = 2
Оқушы іс – әрекеті:
Барлық топтардың оқушылары ойынға қатысып шапшаң әрі дұрыс жауаптарын беру керек.
Оқушы іс – әрекеті:
Әр топ өздеріне берілген теңдеуді шапшаң, дұрыс орындаулары керек.
1 топ: а + 2 = 11
А = 11 – 2
А = 9
2 топ: 11 – а = 2
А = 11 – 2
А = 9
3 топ: а – 2 = 9
А = 9 + 2
А = 11
4 топ: 11 – а = 9
А = 11 – 9
А = 2
Оқушы іс – әрекеті:
1 топ: сәйкестендіру тестісі
2 топ: 7 санының қасиеті
3 топ: сыйқырлы шаршы
4 топ: сыйқырлы үшбұрыш
Сергіту сәті
Әуенмен қимл қозғалыс жаттығуларын жасайды.
Ой сергітеді,шаршағандары
басылады
Ой толғаныс
Шығармашылық тапсырма:
Логикалық сұрақтар беріледі.
1 топ: Үйдің төрт бұрышында төрт мысық отыр. Әр мысықтың алдында 3 мысықтан отыр. Үйде неше мысық отыр?
2 топ: ққайыңда 5 алма өсіп тұр еді. 2 алмасы түсіп қалды. Неше алма қалды?
3 топ: Аңшы қыстың күні торғай атып еді, қарға құлады. Аңшы не атып алды?
4 топ: Бір үйде әкесі, анасы, үш ер баласы және үш ер баланың бір бірден қарындасы бар. Бұл үйде неше адам бар?
Үйге тапсырма
№6 тапсырма 55 бет
Күнделіктеріне жазып беремін
Бағалау
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
Смайликтер арқылы жиынтық баға.
Кері байланыс
Стикерлерді тілек ағашына жабыстырады