О?ушыларды саба??а дайындау, ма?саты мен міндетін хабарлау, зейіндерін саба??а аудару.
Психологиялы? дайынды?
1.?йымдастыру кезе?і:
-Балалар, б?гінгі бізді? саба?ымыз ?згеше болма?, ?йткені бізге ?она?тар келіп отыр. Сонды?тан біз ?зімізді? білімімізді к?рсетіп, бір-бірімізге табыс, с?ттілік тілейміз.
. Бір, екі, ?ш,
Отырамыз тып – тыныш.
Жал?аулы?ты тастаймыз,
Саба?ты біз бастаймыз.
- Балалар, б?гінгі саба?тан не к?тесі?дер?
- Балалар, математика саба?ында біз не істейміз, неге ?йренеміз?
2.Ауызша есеп:
І.?ызы?ушылы?ын ояту
?айталау – білім анасы» ойыны:
10
20
30
50
40
60
10) ?осуды? кандай ?асиеттері бар? (ауыстырымдылы?, терімділік)
20) 30 бен 50-ді? арасында?ы толы? онды?ты айт? (40)
30) 1 са?атта неше минут бар? (60)
40) Е? ?лкен екі та?балы сан? (99)
50) Тік т?ртб?рышты? ?асиеті ?андай? (?арама-?арсы ?абыр?алары те?)
Просмотр содержимого документа
«Конспект урока математики "?айталау"»
Атырау қаласы
Қ.Смағұлов атындағы орта мектептің
Бастауыш сынып мұғалімі
Мұхтарова Айдана Дүйсенбайқызы
Пәні: Математика 2 «Ә» сынып
Сабақтың тақырыбы: Қайталау Сабақтың мақсаты:Құрама есептер, бір және екі амалмен шығарылатын есеп шығару, амалдарды орындау, салыстыру арқылы оқушылардың алған білімдерін пысықтау;
Оқушыларға сандарды « баған» түрінде жаза отырып, жазбаша қосу мен азайтудың тәсілдерін меңгерту, қайталату. Қосу және азайту амалдарын баған түрінде орынлаудың үлгісін көрсетіп
беру, амалдар алгоритмдерінің сәйкес кезеңдері және орындалатын іс-әрекеттерге алгоритмге машықтандыру. Кестелік қосу және азайту дағдыларын қалыптастыру.
Сабақтың дамытушылығы: Оқушыларлды білімділікке, сауаттылыққа, тапқырлыққа баулу, ойлау қабілетін дамыту. Математикалық тілін, логикалық ойлауын, ауызша қосу және азайту дағдысын, есте сақтауын, қиялын, зейінін, тапқырлық қабілетін дамыту.
Қолданылатын технологиялар:Ойын, ақпараттық-компьютерлік, ұжымдық..
Сабақтың жүрісі:
1.Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушыларды сабаққа дайындау, мақсаты мен міндетін хабарлау, зейіндерін сабаққа аудару.
Психологиялық дайындық
1.Ұйымдастыру кезеңі:
-Балалар, бүгінгі біздің сабағымыз өзгеше болмақ, өйткені бізге қонақтар келіп отыр. Сондықтан біз өзіміздің білімімізді көрсетіп, бір-бірімізге табыс, сәттілік тілейміз.
. Бір, екі, үш,
Отырамыз тып – тыныш .
Жалқаулықты тастаймыз,
Сабақты біз бастаймыз.
- Балалар, бүгінгі сабақтан не күтесіңдер?
- Балалар, математика сабағында біз не істейміз, неге үйренеміз?
2.Ауызша есеп:
І.Қызығушылығын ояту
Қайталау – білім анасы» ойыны:
30
20
10
50
60
40
10) Қосудың кандай қасиеттері бар? (ауыстырымдылық, терімділік)
20) 30 бен 50-дің арасындағы толық ондықты айт? (40)
30) 1 сағатта неше минут бар? (60)
40) Ең үлкен екі таңбалы сан? (99)
50) Тік төртбұрыштың қасиеті қандай? (қарама-қарсы қабырғалары тең)
60) 1 метрде неше сантиметр бар? (100см)
№1
Май – 15кг
Ет - ? 7 кг артық
Әкелінді - ?
Ш: 15+7 ꞊22 Ж: 22 кг азық – түлік әкелінді.
№2.
Сүт – 50 кг
Жұмсалды – 20 л және 5 л
Қалды - ?
Ш: 50 – (20+5) ꞊ 25 Ж: 25 л сүт қалды
№3. Өз бетімен жұмыс
№5
І топ ІІ топ ІІІ топ
Математикалық диктант
Семантикалық карта
Геометириялық фигуралардың қасиеттері
Төрт бұрышы бар
Бұрыштары тік
Үш бұрышы бар
Төрт қабырғасы бар
Қарама қарсы қабырғалары тең
Үш төбесі бар
№6.
І топ ІІ топ ІІІ топ
х + 32 ꞊ 85 х – 24 ꞊ 46 50 – х ꞊ 25
Тестік тапсырма:
4.Үйдің тапсырмасы:
Күнделікті енді алайық,
Үй тапсырмасын жазайық
Математикадан алған білімді
Ұмытпай есте сақтайық.
№ 4 есеп 166 бет
Рефлексия
Тақтада себет, ал конверттерде жемістер. Жемістерді жинаймыз: Қызыл жемістер - сабақ ұнады.
Сары жемістер - ұнады. Жасыл жемістер - сабақ өте ұнады.
Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды бағалау.
«5»- бәрекелді, «4» шіркін, «3»-әттең деп бағалаймын.
Атырау қаласы
Қ.Смағұлов атындағы орта мектептің
Бастауыш сынып мұғалімі
Мұхтарова Айдана Дүйсенбайқызы
Пәні: Еңбекке баулу 2 «Ә» сынып
Сабақтың тақырыбы: Қазақ ою – өрнектерінің киімде орналасуы Сабақтың мақсаты: Білімділік: оқушыларға ою - өрнек еріктілігін дамыту туралы толық мағлұмат беру; Дамытушылық: кәсіби және жылдамдық дағдыларын дамыту, алған білімдерін өз бетінше қолдана білуін қадағалау, эстетикалық талғамын қалыптастыру; Тәрбиелік: оқушыларды осы өнер түрімен қызықтыру, ұқыптылыққа, еңбексүйгіштікке, сұлулықты қабылдау сезімін ояту, эстетикалық талғамдылыққа тәрбиелеу. Сабақтың түрі: аралас Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ - жауап, өз бетінше сарамандық жұмыс. Сабақтық көрнекілігі: үлгілер, дайын ою - өрнек суреттері. Ұйымдастыру кезеңі: • Оқушылармен сәлемдесемін; • Оқушыларды түгендеймін; • Оқушылардың құрал – жабдықтарын түгендеу; • Оқушылардың зейіндерін сабаққа аударту. Үй тапсырмасын тексеру. Өткен тақырыпты қайталай отырып, оқушыларға тақырып бойынша сұрақтар қою. Жаңа сабақ Ою - өрнек, орнамент (лат. ornamentum – әсемдеу, сәндеу) – әр түрлі заттарды (үй - іші мүліктері, тоқыма бұйымдар, еңбек құралдары, қару - жарақ), архитектуралық ғимараттарды әшекейлеуге арналған, жүйелі ырғақпен қайталанып отыратын әрі үйлесімділікке құрылған өрнек - нақыштар. Ою - өрнек ісі тым ерте заманнан бастап - ақ қолөнерінің барлық түріне бірдей ортақ әсемдеп әшекейлеудің негізі болып келді. Ою деген сөзбен өрнек деген сөздің мағынасы бір. Бұл сөздің ұғымында бір нәрсені ойып, кесіп алып жасау немесе екі затты оя кесіп қиюластырып жасау, бір нәрсенің бетіне ойып бедер түсіру деген мағына жатады. Ал өрнек дегеніміз әр түрлі ою, бедер, бейненің, күйдіріп, жалатып, бояп, батырып, қалыптап істеген көркемдік түрлердің, әшекейлердің ортаң атауы іспеттес. Сондықтан көбінесе ою - өрнек деп қосарланып айтыла береді. Ою - өрнектердің түрлері. «МҮЙІЗ» - қазақ оюының ең көне мәнері. Ою - өрнектің бұл элементі мүйізді мегзеуден шыққан. «Мұйіз» ою - өрнек кейде ұсақ, кейде ірі болып келеді. Ұсақ түрлері ағаш, сүйек, мүйіз сияқты нәзік қолөнер саласында қолданады. Ірі түрлері сырмақ, текемет, алаша, кілем, сәулет өнерінде сан түрлі мәнерде қолданылады. «ҚОСМҮЙІЗ» ою - өрнегі қойдың, ешкінің, сиырдың екі мүйізін ғана бейнелейді және кейде «ырғақ», кейде «ілмек» деп аталатын оюларды «қосмүйіз» дейді. Үй жиһаздары мен тұрмыстық заттарды, киім - кешек, қару - жарақтарды безендіру үшін пайдаланатын қой, ешкі, сиыр, бұғы, марал сияқты жануарлардың қос мүйізін бейнелейтін ою - өрнек. «АРҚАРМҮЙІЗ» деп аталатын ою - өрнек қойдың мүйізін бейнелейтін оюдың түрі. Бұл элемент «қошқармүйізге» өте ұқсас, бірақ, оған қарағанда шиыршықтанып, тармағы одан көбірек болып келеді (кілем, тұскиіз, сырмақ, кесте, киім - кешек пен үй жиһаздарында кездеседі). «ҚОШҚАРМҮЙІЗ» ою - өрнегі қойдың төбесі мен екі жаққа иіріле түскен мүйіз бейнесінде келіп, оның қолтық тұсынан қоюдың құлағын долбарлайтын тағы бір шолақ мүйіз тәрізді екі буын шығып тұрады. Одан байқаған адамға қошқардың тұмсық бейнесі аңғарылады. Текемет, сырмақ, басқұр, алаша, кілем, былғары, сүйек, ағаш, зергерлік бұйымдардың барлық түрлерінде кездеседі. «ҚЫРЫҚМҮЙІЗ» ою - өрнегі біріне - бірі жалғаса, тармақтала қосылған, кеп мүйізден құралған ою - өрнектің бір түрі. Ол көбінесе дөңгелек не төртбұрыш ішінде бейнеленеді, кейде бұтақтың ағашы тәрізді тармақталып, жайылып бейнеленеді. Бір - бірімен қосылған бірнеше тармақты көп мүйізді оюлардан құралады «СЫНЫҚМҮЙІЗ» морт сынған тік төртбұрыш жасап, төрт рет ішке қарай иіледі. Бұл ою - өрнек кілемдерді, шилерді, басқұр мен алашаларды, сондай - ақ әр түрлі қалталарды безендіру үшін пайдаланылады, ал сырт көрінісі малдың сынған мүйізіне ұқсайды. «ӨРКЕШ» ою - өрнегі түйенің қос өркешін бейнелейді. Сырмақ, текемет, тұскиіздерге салынатын ою - өрнек композициясында көбірек кездесетін элемент. Қазақ оюында мал мен аңның қос мүйізін, түйенің қос өркешін, биенің қос емшегін бейнелеу тек симметриялық тепе - теңдік үшін ғана емес, сонымен қатар береке - бірліктің, көбеюдің символын білдіреді.
Сабақты қорытындылау Оқушылар бүгін біз ою – өрнек туралы толық мағлұмат алдық. Сонымен мына сұрақтарға жауап беріңдер • Ою – өрнек дегеніміз не? • Ою - өрнектің неше түрін білесіңдер? • Зергерлік бұйымдарға көбінесе қандай өрнектер пайдаланылады? • Кілемде қандай ою - өрнектер басым? Оқушы білімін бағалау. Үй тапсырмасы. Оқып келу және ою – өрнекті қағаздан немесе матадан қиып әкелу.
Атырау қаласы
Қ.Смағұлов атындағы орта мектептің
Бастауыш сынып мұғалімі
Мұхтарова Айдана Дүйсенбайқызы
Пәні: Әдебиеттік оқу 2 «Ә» сынып
Сабақтың тақырыбы: Даңғой. Есентай Ерботин. Сабақтың мақсаты: Есентай Ерботиннің өмірі мен шығармалары туралы түсінік беру. «Даңғой» өлеңімен таныстыру. Сөздік қорын, ой - өрісін, танымдылық қабілеттерін дамыту. Патриоттық, адамгершілік тәрбие беру. Жаман әдеттер мен жат қылықтардан аулақ болуға тәрбиелеу. Сабақтың түрі: Аралас сабақ. Сабақтың типі: Жаңа мазмұнды меңгерту. Сабақтың әдісі: Тірек сызба, дамыта оқыту технологиясы. Сабақтың көрнекілігі: Күн шапағы, тест сигнал белгілері, «жұмыс түрлері», білім баспалдағы, видеопроектор. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі: Оқушылармен сәлемдесіп, түгендеу. Психологиялық дайындық: Мұғалім: Екі көз не үшін керек? Оқушылар: Бар жақсылықты көру үшін. Мұғалім: Екі құлақ не үшін керек? Оқушылар: Ақыл - кеңес тыңдау үшін. Мұғалім: Екі қол не үшін керек? Оқушылар: Елге көмек беру үшін. Мұғалім: Екі аяқ не үшін керек? Оқушылар: Шетте жүрсең, Туған жерге жету үшін. ІІ. Өткен сабақты пысықтау. Үй жұмысын тексеру. ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру. Жұмбақ. Шешуі: қияр. Қиярдың суреті - Қияр қандай көкөніс? - Қандай пайдасы бар? - Қиярды қайда пайдаланады? Қияр туралы оқушыларға жаңа мәліметтер беру. Қияр шөптекті, бақшада өсетін дақыл. Асқабақ тұқымдас көкөніс түрі. Қиярдың отызға жуық түрі бар. Жемісі қабақ, тағамға пайдаланады. Қияр 120С жылылықта егіледі. Жылу сүйгіш, топырақ жылынып, таңғы суық қайтып, күн әбден жылынғанда себіледі. «Даңғой» деген сөзді қалай түсінесіңдер? Тақтамен жұмыс. Даңғой(мысал) Автор туралы мәлімет беру. Есентай Ерботин (1940 – 1992) Павлодар облысы, Баянауыл ауданында туған. 1950 жылы республикалық «Балдырған» журналында балаларға арналған алғашқы сықақ өлеңі жарияланады. Содан бері «Өрнек», «Өнеге», «Серік пен Берік», «Менің досым», «Балалар бал болғанда», «Далаға саяхат» атты кітаптары жарық көрген. Бүгін біз «Даңғой» деген мысалымен танысамыз. Мысалды оқып беру. Түсіндіру. Сұрақтарға жауап беру. 3 қатардан 3 оқушы өлеңді оқиды. Ал, енді даңғой дегенді толықтырайық. Даңғой мақтаншақтық, өзін өзі асыра бағалау, айналасын менсінбеу. Мысал бойынша білім баспалдағын сызу. Жарамсыз қалуы Семіп қалуы Шарықтау шегі Мақтануы Шиеленісуі Қиярдың көзге еленбеуі Дамуы Басталуы Сөздік жұмысы.
ІҮ. Сабақты бекіту.
Шығармашылық жұмыс. Мысалдағы нақыл сөздерді тауып оқыңдар. Жарамаса кәдеге, Құр жатқаннан не пайда? Өндірмесе дәнеме, Мақтанғаннан не пайда? Мақтаншақтық жаман әдет. Құр мақтанғаннан іспен дәлелдеп көрсеткен жөн.
«Сөзден сөз құра» ойыны. Мақтаншақтық Мақтаншақ --- ақша ------ қан -------- ақта мақтану ------- ана --------- ата -------- ақтық қатық ---------- ат ----------- қант ------- ақ тымақ --------- шақа ------- шақ ------- мақта Ү. Сабақты қорытындылау. Психологиялық тренинг. Балалар, мынау не? Сары доп, жер, шар, күн. Бүгінгі сабақ көңілді, қызықты, мазмұнды өтті. Сондықтан мен оны күнге теңесем қалай болар еді? Тамаша! Керемет! Жақсы! Күнге не жетпей тұр? Сәулесі, шапағы. Оны өздерің жасаңдар. Бүгінгі сабақта қандай жұмыс жасадық? Нені үйрендік? ҮІ. Сабақты бағалау. Артықшылықтары мен кемшіліктерін атап өту. ҮІІ. Үйге тапсырма беру. Мысалды түсініп оқу. Мақтаншақтық туралы мақал - мәтел тауып келу.
Атырау қаласы
Қ.Смағұлов атындағы орта мектептің
Бастауыш сынып мұғалімі
Мұхтарова Айдана Дүйсенбайқызы
Пәні: Қазақ тілі 2 «Ә» сынып
Сабақтың тақырыбы: Зат есімнің жекеше және көпше түрлері. Сабақтың мақсаты: Зат есімнің жекеше және көпше түрлері туралы түсінік беру, сөйлем ішінен таба білуге үйрету.
Сабақтың міндеттері:
А) білімділік: оқушыларды зат есімнің жекеше және көпше түрлері туралы түсініктерін кеңейте отырып сөйлем ішінен тауып сұрақ қоя білуге сөйлемдерді сөз таптарына талдай білуге үйрету, сауатты жазуға дағдыландыру.
Ә) дамытушылық: ойын түрлері арқылы ізденімпаздық қабілеттерін, ой-өрісін дамыту түрлі тапсырмалар орындау барысында танымдық іскерлік есте сақтау қабілеттерін арттыру.
-Ендеше балалар дәптерімізді ашып,бүгінгі күннің жадын жазып алайық.Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Зат есімнің жекеше және көпше түрлері».
342 -жаттығуға назар аударайық. Суретке қара. Әр суреттегі заттардың санын анықта.
балапан балапандар Қоян Қояндар
-Сөздерді салыстырып оқиықшы? Олардың бір-бірінен қандай айырмасы бар? (Оқушылар жауабы)
Зат есімнің жекеше және көпше түрі болады. Кім? Не? сұрақтарына жауап беретін сөздерді зат есімнің жекеше түрі дейміз: ата, құс, түйе. Кімдер? Нелер? сұрақтарына жауап беретін сөздерді зат есімнің көпше түрі дейміз: аталар, құстар, түйелер.
М: Суреттерге назар аударайық.
-Бірінші суретте неше үйрек бар?
-Біреу
-Үйрек сөзіне сұрақ қояйықшы?
-Не?
-Екінші суретте неше үйрек бар?
-Үшеу
-Үйректер сөзіне сұрақ қояйықшы?
-Нелер?
-Келесі суретке қарайық. Неше қыз бала бар?
-Біреу
-Ал екінші суретте неше қыз бала бар? Қандай сұрақ қоямыз?
-Біреу. Кімдер?
Зат есім жекеше көпше кім? не? кімдер?нелер?
343 - жаттығу. Өлеңді көшіріп жаз.
Біздің ғалым ағалар,
Біздің ғалым апалар
Ашты жолды аспанға.
Әлі ұшамыз алысқа,
Алыс Айға, Марсқа.
М: Қарамен жазылған сөздердің астын сызамыз.Бұл сөздерді түбір күйіндегі қалпымен салыстырайық. Қарамен сызылған сөздер қайсысы?
О: ағалар, апалар.
М: Балалар бұл қай ақынның өлеңі?
О: Әнуарбек Дүйсенбиев.
М: А Дүйсенбиев туралы не білесіңдер?
О:А. Дүйсенбиев 1931 жылы Алматы облысы, Қарақастек атты тау етегінде дүниеге келген. Балалар ақыны Ә.Дүйсенбиев Қазақстан мемлекеттік университетін бітірген. «Сыйлық», «Не деу керек?», «Қайырлы таң балалар» өлеңдері бар. Дүйсенбиевтің өлеңдер жинағы қырғыз, татар, украин тілдерінде де басылып шыққан.
М: Тақтаға назар аударайық. (Слайдта ереже жазылған.)
Зат есімнің жекеше және көпше түрі болады. Кім? Не? сұрақтарына жауап беретін сөздерді зат есімнің жекеше түрі дейміз: ата, құс, түйе. Кімдер? Нелер? сұрақтарына жауап беретін сөздерді зат есімнің көпше түрі дейміз: аталар, құстар, түйелер.
344 - жаттығуды орындау үшін тақтаға назар аударайық. (Слайдта жазылған жаттығудың тиісті жалғауларын жазады.)
Көптік жалғауларының тиістісін қойып жаз. Ауданда суретші (-тер,-дер, -лер) жарысы өтті. Бала(-лер, -дар,-лар) сурет салуды жақсы үйренген. Жеңімпаз (-дар,-дер, -тар) ға сыйлық (-тар, -дар, -тер) тапсырылды.
345 - жаттығу. Ребусты шеш. Шешуіндегі сөзді қатыстырып сөйлем құра.
(Инеліктер)
-Инеліктер ұшатын жәндік.
ІІІ.Жаңа сабақты бекіту.
-Балалар бүгінгі сабағымызды «Ойлан, тап!» ойыны арқылы қорытындылаймыз.
Мақсаты: Бейнелеу өнерінің күрделі саласының бірі - Сәулет өнері. Осы өнер бағытын тануда оқушыны дәстүрлі өнерге айналған жанрды танып білуге үйрету. Сәулет өнерін танып білуде оқушы білімін жан - жақты арттыру. Сурет салу жұмысы барысында оқушыны таза жұмыс орындау қабілетін дамыту. Сабақ түрі: Жаңа тақырып Сабақ әдісі: Сұрақ - жауап, әңгімелеу, суреттер көрсету арқылы сипаттап түсіндіру, интерактивті тақта. Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу Құрал - жабдық тексеру Үй жұмысын тексеру Жаңа сабақ Сәулет өнері «архитектура» деп те аталады. Ол латын және грек тілінде «бас құрылысшы» деген мағынаны береді. Біздің түсінігімізде сәулет өнері (архитектура) күнделікті адамдар өмірі үшін салынған ғимараттар. мысалы: тұрғын үйлер, қоғамдық және тұрмысқа қажетті құрылыстар, мемориалдық ескерткіштер. Сәулет өнері төмендегідей типтерге бөлінеді. Тұрмыстық - қалалық және ауылдық үйлер, сарайлар; Кәсіби - фабрика, зауыт құрылыстары, электр торабы орталықтары, гидротехникалар, теңіз порты, вокзал, метро және т. б. Шаруашылық - қоймалар, гораж, автотұрақтар. Қоғамдық - оқу - ағарту, білім үйлері, театр, мәдени демалыс үйлері, мұражайлар, көрме залдары, стадион, мемориалдық ескерткіштер және т. б. Сәулет өнері кеңістік мәселесін шеше отырып қоршаған ортаны эстетикалық жағынан да меңгертеді. Сәулеттік бейнедегі көркемдік ғимараттар өз функциясынан алыстамайды, ол ғимараттың кімге арналып салынғанын көрсетеді.
«Әлемнің жеті кереметі» деп есептелетін мүсіндер мен құрылыстар, пирамидалардан басқасы құрып біткені мен, олардың атағы ғасырлар бойы өмір сүреді. әсем әдемілігімен жұрттың бәрін таңқалдырған, адам баласының қолынан шыққан небір тамаша туындыларды дүниенің сегізінші кереметі деп мадақтау - ежелден қалыптасқан ұғым. Әр елде салынған түрлі сәулет ғимаратын немесе т. б. заттарын сегізінші кереметке теңейді. Ал біздіңі елде сол сегізінші кереметке теңейтін бір ғимарат бар, ол Қожа Ахмет Иассауи кесенесі Түркістан қаласында орналасқан. Оны ұлы ғұлама, екінші Аристотель деп атайтын – Қожа Ахмет Иассауйге арнап, сол бір заманда Ақсақ Темір салдырған екен.
Бекіту:
1 - қандай сәулет өнерінің түрлерін білесіңдер? 2 - Әлемнің жеті кереметі дегеніміз не? 3 - Қожа Ахмет Иассауи кесенесін салғызған кім және қайда орналасқан? Қорытынды: Бағалау: Аяқталған жұмыстарды тексеріп бағалау Үйге тапсырма: «Бәйтерек» монументінің суретін тауып салып келу.