kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Математика пәнінен сабақ жоспар

2 сынып

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті"»

Математика: 2 - сынып
Сабақтың тақырыбы: Бөлу амалының мән - мағынасын ашатын есептер
Сабақтың мақсаты: жаңа математикалық есептер түрімен таныстыру, бөлу амалының нақты мән - мағынасы туралы түсініктерін қалыптастыру.
Сабақтың міндеті: өтілген тәсілдерді қолдану жолдарын меңгереді;
есептер құрастыруға үйренеді;
өз пікірін ашық айтады;
ойларын салыстырады
Күтілетін нәтиже: Тақырып ұғымын аша біледі, түсінеді және есеп шығаруда пайдаланады.
Сабақтың әдіс - тәсілдері: жетелеу сұрақтары, семантикалық карта, ой қозғау.
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, бағалау парақшалары,
Модульдері: СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері),
Бағалау: Өзін өзі (ӨӨБ), топтық (ТБ), кері байланыс.

Деректер: тақта, стикерлер, бағалау парақтары.
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Көңіл - күйді анықтау. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Топқа бөлу «Жүректен - жүрекке» атты психологиялық дайындықтан бастау.
«Оқимыз, үйренеміз, жалықпаймыз,
Білімнің шыңына біз шарықтаймыз!»
Бұл бөлімде балалар бір - біріне жақсы сөз, жылы тілектерін арнайды. Таңдаған таңбалар бойынша өзінің қай топ екенін анықтайды.
Үй тапсырмасы қорытылады.«Миға шабуыл» әдісі бойынша сұрақ - жауап ұйымдастырылады. «Сен маған, мен саған» әдісі бойынша. «Келісемін, келіспеймін» сөздерін пайдаланады.

1 - тапсырма Жұптық жұмыс
Оқушылар жұптасып жұмыс жасайды.
Кестені толтырады.

2 - тапсырма Сурет бойынша шығарылатын есептер. Жеке жұмыс.
Ш: 2 қорапта - 12м
1 қорапта -? моншақ
Ш: 12: 2=6
Ж: 1 қорапта 6 моншақтан салынады

3 - тапсырма Есептерге өрнек құрастыр және жаз. Топтық жұмыс
«Қар лақтыру»әдісі.
Әр топқа есептін шарты беріледі. Сол топ өрнек құрастырады да, топтарға алмастырып лақтырады, әр топтар келген өрнек мәндерін ақылдасып табады.
8: 2=4
20: 5=4
30: 6=5
«Тосып ал» әдісі
Доп лақтыру арқылы көбейту кестесін сұрау.

5 - тапсырма. Есептің шартын құру
Ш: Қатысты - 86а
Домбыра тартты - 9а
Ән айтты – 47а
С: Биледі неше адам?
Ш: 86 - 9 = 77
77 - 47 = 30
Ж: 30 адам биледі.

Сергіту сәті. «Он саусақ»

6 - тапсырма. Есептемей салыстыру. Оқулықтағы есептерді «Кім жылдам» ойыны арқылы шығару.
Үйге тапсырма:
Қорытындылау: «Сөздер банкасы» әдісі бойынша Біреуінде сөздер жазылған, екіншісі бос. Екінші бос қорапшаға бүгінгі сабақта кездескен есептерді теріп алу.
Семантикалық картамен жұмыс.
Бұл тапсырманың өзгешелігі өрнектердің дұрыс шешімін тапсаң, сол шешуінің астындағы сөзді тақтаға ілу. Сонда оқу, білімге байланысты нақыл шығады.
Білім – мұрат, Білмеу – ұят.
Білім арқылы мұратқа жетеді екенбіз.
Біз біліміміз арқылы көп жетістікке жеттік.
181 - беттегі 4 - тапсырманы орындау.

Бағалау: Бағалау шкаласы бойынша ұпай сандарын санап, бағалайды.
Бағалау парақшасы
Бағалау шкаласы: 10 – 8 ұпай - “5”
7 - 5 ұпай - “4”
4 – 3 ұпай - “3”

Рефлексия 2мин Кері байланыс. «Білім жемісі»
Сабақтан алған жағымды әсерің.



ақырыбы: Тиімді тамақтанамын Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: 2-сынып Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Оқыту мақсаттары 2.1.2.1. Көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысын табу, бөлуді нысандарды мазмұнына қарай жəне тең бөліктерге бөлу ретінде түсіну.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: •бөлуді көбейтуге кері амал ретінде түсінеді.

Көптеген оқушылар: •бөлу амалының мəнін түсінеді жəне компоненттердің атауларын біледі. Кейбір оқушылар: •бөлу мен көбейту компоненттерінің атауларын өрнектерді жазу мен оқуда қолдана алады. Тілдік мақсаттар Оқушылар: •көбейту мен бөлу амалдарының мағынасын түсіндіре алады. Пəндік лексика жəне терминология: Көбейту, бөлу, бөлінгіш, бөлгіш, бөлінді. Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Талқылау: Екі (үш, төрт,бес) оқушыға қанша затты теңдей бөліп беруге болады?Жауабыңды негізде. Жазу: Бөлуге берілген өрнек жаз.



Математика 2 - сынып
Сабақтың тақырыбы: Көбейту және бөлу амалдары
Сабақтың мақсаты: Көбейту және бөлу амалдары туралы, осы амалдардың мәнін ашатын есептер туралы білімдерін жинақтау және жүйелендіру.
Сабақтың міндеті: Көбейту кестесін біледі;
Бөлу амалын біледі;
Логикалық тапсырмаларды шығара алады;
ойларын салыстырады, толық жеткізе алады;
Күтілетін нәтиже: Тақырып ұғымын аша біледі, түсінеді және есеп шығаруда пайдаланады.
Сабақтың әдіс - тәсілдері: жетелеу сұрақтары, семантикалық карта, ой қозғау, кубизм, үш қадамды сұхбат.
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, бағалау парақшалары,
Модульдері: СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері),
Бағалау: Өзін өзі (ӨӨБ), топтық (ТБ), кері байланыс.
Деректер: тақта, стикерлер, бағалау парақтары.

Ұйымдастыру кезең: Сәлемдеседі
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Психологиялық дайындық.
Математика керек әр күнге
Математика қажет өмірде
Математиканы оқимыз
Миымызға тоқимыз

Топқа бөлу
(берілген өрнек мәнін табу арқылы)
1 - топ 12
2 - топ 2
3 - топ 10
4 - топ 5

Үй тапсырмасы қорытылады.«Миға шабуыл» әдісі бойынша сұрақ - жауап ұйымдастырылады. «Сен маған, мен саған» әдісі бойынша. «Келісемін, келіспеймін» сөздерін пайдаланады.

1 тапсырма. Жеке жұмыс. Тақтаға орындалады.
3х2 =6 ---------- 5х4= 20 ------- 8х3=24
10: 5= 2 -------- 18: 9= 2 ------ 15: 3=5
2 - тапсырма. Жеке жұмыс. Оқушылар жеке жұмыс жасайды.
4+4+4+4 = 16
4х4 =16
50+50+50= 150
50х3=150
34+4+5+34=78

3 - Тапсырма Топтық жұмыс.
Бұл тапсырма портерге сурет салады және есептер шығарылады.
3 қораптың әрқайсысының ішінде 4 фломастерден бар. Барлығы қанша фломастер?
Ш: 3х4=12
Ж: барлығы 12 фломастер бар.

4 тапсырма « Кубизм» әдісін пайдаланып көбейту кестесін еске түсіру.
Сандар жазылған кубиктер таратылады, оны лақтырғанда өзіне қараған санның көбейту кестесін айтады, бөлумен байланыстырады.
2х3 =6
6: 3 = 2
4х3 =12
12: 3=4

5 - тапсырма «Үш қадам сұхбат»әдісі.
Баған түрінде есепте және дұрыстығын тексеру.
1 бала баған түрінде жазады, 1бала мәнін табады, 1 бала шығарылу жолын түсіндіреді.

Логикалы тапсырма.
1. Бир себетте 6 алма бар. 2себетте неше алма бар?
2. Бір торда 2 тотықұс бар. Бес торда неше тотықұс бар?
3. Үш оқушыға тең үлестіріп беру үшін неше дәптер болу керек?
6 - тапсырма. Есептің шартын құру
Ш: Қатысты - 86а
Домбыра тартты - 9а
Ән айтты – 47а
С: Биледі неше адам?
Ш: 86 - 9 = 77 77 - 47 = 30
Ж: 30 адам биледі.
Өздеріне тиісті сандардың көбейту кестесін орындайды.
Жеке жұмыс
Баған түрінде шығару, дұрыстығын тексеру.

Сергіту сәті «Он саусақ» Қимылдарын қайталап орындайды.
Ойын ойнату. «Әмиянға ақша салу»
Әр әмиянға 20 теңгеден ақша бөліп салу қажет. Тақтаға 2 оқушы шығады. Әмиянға ақшаларды теңдей бөліп салу қажет.

Үйге тапсырма:
Семантикалық картамен жұмыс.
183 - беттегі 6 - тапсырманы орындау. Семантикалық картаны толтыру

Бағалау: Бағалау шкаласы бойынша ұпай сандарын санап, бағалайды.
Бағалау шкаласы: 10 – 8 ұпай - “5”
7 - 5 ұпай - “4”
4 – 3 ұпай - “3" Ең жоғары ұпай алған оқушылар мадақталады.
Рефлексия



Бөлу амалы деген не? Көбейтуге кері амал бөлу амалы деп аталады. Мысалы бөтелкенің сыйымдылығы 2 литр болса 10 литрлік шелекті толтыру үшін неше бөтелке қажет? Бұны былай жазуға болады 10 = a*2. Қандай санды екіге көбейтіп онды аламыз? Жауабы бесті, а беске тең, себебі бесті екіге көбейтсек он болады.

Көбейту амалы : не / символымен жазады. Яғни 10:2 = 5 немесе 10/2 = 5.

Жаттығу ретінде мыналарды орынданыз: 4/2, 8/4, 12/6.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
"Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті"

Автор: Аяганова Биби

Дата: 14.02.2018

Номер свидетельства: 457478
