kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Көбейту және бөлу кестесі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Күні: 21.02.2017ж

Математика 3 «Е» сынып

Сабақ тақырыбы:

Көбейту және бөлу 26*3 және 78:3

Сілтеме:

Оқулық,57-58 беттер

Жалпы мақсаттары:

Кестеден тыс көбейту амалдарымен таныстыруға, есептеу дағдыларын жетілдіруге жағдай жасау;

Кеңейтілген тапсырмаларды орындау үшін қолайлы ортаны қамтамасыз ету;

Әлеуметтік өзара әрекеттестікте оқыту арқылы барлық оқушылардың бірдей оқу мен оқыту үдерісіне қатысуына ықпал жасау;

Оқу нәтижесі

  • Есептеу дағдылары жетіледі. Жауапкершіліктісезінеді.

  • Өз көзқарастарын дәлелдей білуге машықтануарқылы белсенділігі артады;

  • Әлеуметтік әрекеттесу топтарында ойларынайтуға дағдыланады;

Негізгі идеялар

Сабақ барысында өзара әрекеттесу арқылы оқушыөзіндік танымдық қабілетін көрсетеді. Осықабілеттерін дамыта отырып, сабаққа белсенділікпенараласады.

Тапсырма көздері

1.Қосымша ізденіс жұмыстары бойынша көбейту, бөлу амалының мағынасын ашатын тапсырмалар

2.Ауызша жаттығулар

3.Есептер шығару, өздік жұмыс

4.Кеңейтілген тапсырмалар беру;

Сабақтың көрнекілігі

Кесте, оқулық, үлестірме қағаз, геометриялық фигуралар

Сабақтың түрі

Аралас сабақ

Әдіс-тәсілі

Бөлінеді-бөлінбейді, кім жылдам?, миға шабуыл, кім тапқыр?

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған іс – әрекеті

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру

Зейіндерін шоғырландыру

Біз бақытты баламыз,

Айтқан тілді аламыз.

Математика ілімін,

Лезде қағып аламыз.

Үй тапсырмасын сұрау

№6 7 мысалды өзара әрекеттестікте талдау, ауызшаоқу

Бірліктерін 5-ке көбейткенде 2.5=10 теңдігі қолданылатын екі таңбалы сандарды жаз.

ә) Бірліктерін 5-ке бөлгенде 10:5=2 теңдігі қолданылатын екі таңбалы санды жаз.

Бағалау -5, -4, -3

Сабақтың ортасы

Сабақтың мақсатын, тақырыбын таныстыру

1.«Бөлінеді-бөлінбейді?» ойыны

2.Есептершығару

№1.

1-қадам. Разрядтық қосылғыштарға жікте:

26=(20+6)

2-қадам. Көбейтіндіні жаз:

(20+6).3

3-қадам.Әр қосылғышты 3-ке көбейт

(20+6).3=20.3+6.3

4-қадам. Көбейтінділердің мәндерін тап қос.

(20+6).3=20.3+6.3=78

ә) 1-қадам 3-ке бөлгенде бәлінді мәнінің ондықтары мен бірліктерін анықтау мүмкін болатындай етіп, қолайлы қосылғыштарға жікте:

78=(60+18)

2-қадам. Бөліндіні жаз.

(60+18):3

3-қадам.Әр қосылғышты 3-ке бөл.

(60+18):3=60:3+18:3

4-қадам бөлінділердің мәндерін қос

(60+18):3=60:3+18:3=28

№2

28.2=(20+8).2=20.2+8.2=56 29.3=(20+9).3=20.3+9.3=87

56:2=(40+16):2=40:2+16:2=28 87:3=(60+27):3=60:3+27:3=29

13.3=(10+3).3=10.3+3.3=39 19. 3=(10+9).3=10.3+9.3=57

39:3=30:3+9:3=13 57:3=(30+27):3=30:3+27:3=19

№3

а) Әрқайсысы-4метрден-26ә к

Әрқайсысы- 2метрден-30 е.ж

Барлығы-?м. мата

Ш.26.4=104м (әйелдер көйлегі) 30.2=60м(ерлер жейдесі)

(4.26)+(2.30)=104+60=164

Ж:Барлығы 164метр мата жұмсалды

ә) 3адам- 51кг

5 адамға-? ауа

Ш: (51.3).5=85 Ж: 85кг ауа

№4

х=2,5,10 деп алып:

а) 35.х өрнегінің мәнін тап: 35.2=70 35.5=175 35.10=350

ә) 90:х өрнегінің мәнін тап. 90:2=18 90:5=45 90:10=9

№5

а) бөлігінің ұзынд.2см болатын кесінді сыз.

4.2=8 8см

ә) ұзынд.- бөлігіне тең және 2см болатын тік төртбұрыш сыз.

2см

5см

№6

c.2=140 c.2=160 140:a=20 160:a=20 x:2=70 x:2=80

c=70 c=80 a=7 a= 8 x=140 x=160

№7

Бірліктерін 6-ға көбейткенде 2.6=12 теңдігі қолданылатын екі таңбалы сандарды жаз.

12.6=72 42.6=252 72.6=432

22.6=132 52.6=312 82.6=492

32.6=192 62.6=372 92.6=552

ә) Бірліктерін 6-ға бөлгенде 12:6=2 теңдігі қолданылатын екі таңбалы санды жаз.

Сергіту сәті

Ойын «Кім көп біледі?»

Кейінгі тапсырмалар

Сабақтың соңы

Кеңейтілген тапсырмалар беру (ОүБ-5): «Миға шабуыл» әдісі

3 тиын ақшаның ішінде біреуі жалған және оның сәл жеңілірек екендігі белгілі. Гір тастары жоқ табақшалы таразымен бір-ақ рет өлшеу арқылы тиын ақшалардың қайсысы жалған екенін қалай анықтауға болады?

Кел ойнайық! “Кім тапқыр?» ойыны

(26+4).2=60 36-6.1=30

35.2+10=90 12.6+8=80

100-90:10=1 64-7.7=12

25+25.4=200 14.3+60=78

Бағалау

Бүгінгісабақтаүйренгеніміз.

Мағанөтеқиынболғаны.

Маған ұнағаны.(ауызша рефлексия)

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Көбейту және бөлу кестесі»

Күні: 21.02.2017ж

Математика 3 «Е» сынып

Сабақ тақырыбы:

Көбейту және бөлу 26*3 және 78:3

Сілтеме:

Оқулық,57-58 беттер

Жалпы мақсаттары:

Кестеден тыс көбейту амалдарымен таныстыруға, есептеу дағдыларын жетілдіруге жағдай жасау;

Кеңейтілген тапсырмаларды орындау үшін қолайлы ортаны қамтамасыз ету;

Әлеуметтік өзара әрекеттестікте оқыту арқылы барлық оқушылардың бірдей оқу мен оқыту үдерісіне қатысуына ықпал жасау;

Оқу нәтижесі

  • Есептеу дағдылары жетіледі. Жауапкершіліктісезінеді.

  • Өз көзқарастарын дәлелдей білуге машықтануарқылы белсенділігі артады;

  • Әлеуметтік әрекеттесу топтарында ойларынайтуға дағдыланады;

Негізгі идеялар

Сабақ барысында өзара әрекеттесу арқылы оқушыөзіндік танымдық қабілетін көрсетеді. Осықабілеттерін дамыта отырып, сабаққа белсенділікпенараласады.

Тапсырма көздері

1.Қосымша ізденіс жұмыстары бойынша көбейту, бөлу амалының мағынасын ашатын тапсырмалар

2.Ауызша жаттығулар

3.Есептер шығару, өздік жұмыс

4.Кеңейтілген тапсырмалар беру;

Сабақтың көрнекілігі

Кесте, оқулық, үлестірме қағаз, геометриялық фигуралар

Сабақтың түрі

Аралас сабақ

Әдіс-тәсілі

Бөлінеді-бөлінбейді, кім жылдам?, миға шабуыл, кім тапқыр?

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған іс – әрекеті

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру

Зейіндерін шоғырландыру

Біз бақытты баламыз,

Айтқан тілді аламыз.

Математика ілімін,

Лезде қағып аламыз.

Үй тапсырмасын сұрау

№6 7 мысалды өзара әрекеттестікте талдау, ауызшаоқу

Бірліктерін 5-ке көбейткенде 2.5=10 теңдігі қолданылатын екі таңбалы сандарды жаз.

ә) Бірліктерін 5-ке бөлгенде 10:5=2 теңдігі қолданылатын екі таңбалы санды жаз.

Бағалау -5, -4, -3

Сабақтың ортасы

Сабақтың мақсатын, тақырыбын таныстыру

1.«Бөлінеді-бөлінбейді?» ойыны

2.Есептершығару

№1.

1-қадам. Разрядтық қосылғыштарға жікте:

26=(20+6)

2-қадам. Көбейтіндіні жаз:

(20+6).3

3-қадам.Әр қосылғышты 3-ке көбейт

(20+6).3=20.3+6.3

4-қадам. Көбейтінділердің мәндерін тап қос.

(20+6).3=20.3+6.3=78

ә) 1-қадам 3-ке бөлгенде бәлінді мәнінің ондықтары мен бірліктерін анықтау мүмкін болатындай етіп, қолайлы қосылғыштарға жікте:

78=(60+18)

2-қадам. Бөліндіні жаз.

(60+18):3

3-қадам.Әр қосылғышты 3-ке бөл.

(60+18):3=60:3+18:3

4-қадам бөлінділердің мәндерін қос

(60+18):3=60:3+18:3=28

№2

28.2=(20+8).2=20.2+8.2=56 29.3=(20+9).3=20.3+9.3=87

56:2=(40+16):2=40:2+16:2=28 87:3=(60+27):3=60:3+27:3=29

13.3=(10+3).3=10.3+3.3=39 19 . 3=(10+9).3=10.3+9.3=57

39:3=30:3+9:3=13 57:3=(30+27):3=30:3+27:3=19

№3

а) Әрқайсысы-4метрден-26ә к

Әрқайсысы- 2метрден-30 е.ж

Барлығы-?м. мата

Ш.26.4=104м (әйелдер көйлегі) 30.2=60м(ерлер жейдесі)

(4.26)+(2.30)=104+60=164

Ж:Барлығы 164метр мата жұмсалды

ә) 3адам- 51кг

5 адамға-? ауа

Ш: (51.3).5=85 Ж: 85кг ауа

№4

х=2,5,10 деп алып:

а) 35.х өрнегінің мәнін тап: 35.2=70 35.5=175 35.10=350

ә) 90:х өрнегінің мәнін тап. 90:2=18 90:5=45 90:10=9

№5

а) бөлігінің ұзынд.2см болатын кесінді сыз.

4.2=8 8см

ә) ұзынд.- бөлігіне тең және 2см болатын тік төртбұрыш сыз.

2см

5см

№6

c.2=140 c.2=160 140:a=20 160:a=20 x:2=70 x:2=80

c=70 c=80 a=7 a= 8 x=140 x=160

№7

Бірліктерін 6-ға көбейткенде 2.6=12 теңдігі қолданылатын екі таңбалы сандарды жаз.

12.6=72 42.6=252 72.6=432

22.6=132 52.6=312 82.6=492

32.6=192 62.6=372 92.6=552

ә) Бірліктерін 6-ға бөлгенде 12:6=2 теңдігі қолданылатын екі таңбалы санды жаз.

Сергіту сәті

Ойын «Кім көп біледі?»

Кейінгі тапсырмалар

Сабақтың соңы

Кеңейтілген тапсырмалар беру (ОүБ-5): «Миға шабуыл» әдісі

3 тиын ақшаның ішінде біреуі жалған және оның сәл жеңілірек екендігі белгілі. Гір тастары жоқ табақшалы таразымен бір-ақ рет өлшеу арқылы тиын ақшалардың қайсысы жалған екенін қалай анықтауға болады?

Кел ойнайық! “Кім тапқыр?» ойыны

(26+4).2=60 36-6.1=30

35.2+10=90 12.6+8=80

100-90:10=1 64-7.7=12

25+25.4=200 14.3+60=78

Бағалау

Бүгінгісабақтаүйренгеніміз...

Мағанөтеқиынболғаны...

Маған ұнағаны...(ауызша рефлексия)




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Көбейту және бөлу кестесі

Автор: Неметова Гузал

Дата: 07.06.2019

Номер свидетельства: 513735
