Пән:математика | Мектеп: № 57 жалпы орта мектеп |
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Көбейту және бөлу. Есептер. |
Күні: 23.01.2019 ж | Мұғалім аты-жөні: Ибадулаева Ширинкул Сафаргалиевна |
Сынып: 2 «В» | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспаған оқушылар саны: |
Сабақ тақырыбы: | Көбейту |
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 2.1.2.1-көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысын табу, бөлуді нысандарды мазмұнына қарай және тең бөліктерге бөлу ретінде түсіну, көбейту кестесінің мәнін түсіну |
Оқу мақсаты | Барлық оқушылар: Көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысы ретінде түсінеді Оқушылардың басым бөлігі: Көбейту амалының мәнін түсінеді және компоненттерінің аттарын біледі. Кейбір оқушылар: Көбейту компонентерінің аттарын өрнектерді жазуда және оқуда қолданады. |
Ойлау дағдылары-ның деңгейлері | Білу, түсіну, қолдану, талдау. |
Бағалау критерийлері | 1.Көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысын табу. 2. Нысандарды мазмұнына қарай және тең бөліктерге бөлу ретінде түсіну. 3.Көбейту кестесінің мәнін түсіну. |
Тілдік мақсат | Пәнге қатысты лексикология мен терминалогия: Көбейту, көбейткіш, көбейтінді, көбейтіндінің мәні. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер |
Құндылықтарға баулу | Бір – бірімен қарым – қатынас жасау, туған жерге деген сүйіспеншілікке баулу арқылы патриоттық құндылық іске асырылады. |
Пәнаралық байланыс | Дүниетану, музыка. |
АКТ қолдану дағдылары | Слайд, бейнефильм. |
Бастапқы білім | Тең топтармен санау. Тең топтарға бөлу. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 0-2 мин 5 мин | Психологиялық ахуал: -Кәне, балалар, сабағымызды бір – бірімізге жақсылық тілеуден бастайық. Келіңдер аздаған жылу мен жарықты бір – бірімізге сыйлайық. Күн шуағын жинаймын, Достарыма сыйлаймын. Күн жылуын аямасын, Шуағымен аяласын. Достық деген бәйтеректі, Барлық бала саяласын. Топқа біріктіру: Топ атауларын атап, топ басшысын сайлай-ды, тобына сипаттама береді. 1-топ: «Үшбұрыш» 2-топ: «Тіктөртбұрыш» 3-топ: «Бесбұрыш» 4-топ: «Шаршы» Үй тапсырмасын тексеру. 3 – мысал. Жұппен ауыстырып тексеріледі. 8+8+8+8=32 50+50=100 20+20+20=60 100+100+100+100=400 30+30+30=90 300+300+300=900 Еңбектенсең ерінбей, Тояр қарның тіленбей. Еңбектерің сіздердің білім алу, Болашаққа, бақытқа бірге бару. Бірлік болса әрқашан тірлік болар, Деген бар ғой білімді мыңды жығар. Миға шабуыл Өрнектің мәнін тауып, өсу ретімен орналастыр. Егер де өрнектің мәнін дұрыс шешсеңіз, бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбын ашып аламыз. Бүгінгі сабағымыз тақырыбы: «Көбейту» Видеоолик «Аймектеп» | Шаттық шеңбері |
Сабақтың ортасы 25 мин 3 мин Сабақтың соңы 5 мин | Жаңа сабақ. 1 – тапсырма. Қосуды көбейтумен алмастыр. Дескриптор: 2+2+2+2+2 | Х = | 7+7+7+7 | Х = | 10+10+10+10+10 | Х = | -Қосуды көбейтумен алмастырады. -Көбейтіндінің мәнін табады. Сергіту сәті Күннің шыққаны жақсы ма? (Күнді бейнелейді) т.б. Оқулықпен жұмыс. Тиімді тамақтану Түрлі азық – түліктердің суреттері (пайдалы, зиянды тағамдар). Балалар мысалы алманы алып, пайдалы жағын айтып шығады. Карточканың артында көбейту кестесі болады. Дескриптор. 1.Пайдалы, зиянды тағамдарды ажырата алады. 2. Көбейту кестесін біледі Қалыптастырушы бағалау -Жарайсың -Керемет -Смайликтер Дәптермен жұмыс. Әрі балаларды тақтаға шығарып, тапсырмаларды орындату. Есепті шығар. 1 – есеп. ә) 2 *5=10 л а) 4*4=16 2 – есеп. 6*3=6+6+6=18 9*4=9+9+9+9=36 12*2=12+12=24 Дескриптор: Шартын құрай алады. Есепті санды деректермен толықтырады Шешуін таба алады 3 – есеп. Сараланған тапсырма. 4 – есеп. Жұппен жұмыс. 700+(20+80) =800 500+(300-100) =700 400+(50+50) =500 Дескриптор: 1.Өрнектерді құрастырады 2. Олардың мәнін табады «Қар кесегі» сұрақ – жауап Натурал сан дегеніміз не? Ең кіші натурал санды ата Математикада неше арифметикалық амал бар? Қосудың компоненттерін атап бер. Азайтудың компоненттерін атап бер. Шаршының қасиеті? Бұрыш түрлерін атап бер. Көбейтудің компоненттерін атап бер. Тақ сандарды атап бер. Жұп сандарды атап бер. Қалыптастырушы бағалау -Жарайсың -Керемет -Смайликтер | ҚБ ҚБ |
Кері байланыс: -Балалар, бүгінгі сабақ ұнады ма? -Жаңа сабақты түсіндік пе? -Қай тапсырма қызықты болды? -Қай тапсырма қиындық туғызды? Рефлексия: «Табыс сатысы» Қорытынды: Білем деме шырағым, Білмейтінің көп шығар. Бәрін білген адамдар, Бұл дүниеде жоқ шығар. Көп білгенге ұмтылған, Көз жұмғанша оқиды. Көз жұмғанша оқыған, Көп нәрсені тоқиды. | |
Дифференциалды оқы-ту-көбірек қолдау көрсе-ту үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушы ларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылар-дың берілген мате-риалды меңгеру деңге-йін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылық-тармен байланыс (тәрбиелік элемент) |
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Ден саулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қолжеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ |
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:_______________________________________________________________ 2:________________________________________________________________ Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: _______________________________________________________________ 2:________________________________________________________________ Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері /қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? _________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________ |