Маңғыстау облысы
Мұнайлы ауданы
№ 2 жалпы білім беру мектебі
4 «Б» сыныбы
Сынып жетекшісі: Бисенбаева Алия
Пәннің аты: математика | Уақыты: 22.01.2019 ж | 4 «Б» сынып | Мұғалім: Бисенбаева А. | |||||
Сабақтың тақырыбы | Көбейту және бөлу (5009•32 және 160288 :32; 4060•78 және 316680: 78) | |||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушыларға жазбаша көбейту және бөлу тәсілдерін пысықтау. Баған түрінде көбейту мен бұрыштап бөлу жағдайларын үйрену. Есепті шығаруға, амалдарды орындай білуге дағдыландыру. | |||||||
Күтілетін нәтиже | Жазбаша көбейте және бөле алады. Есепті шығарады, амалдарды орындайды. | |||||||
Ресурстар | Дидактикалық материалдар, кесте, қима қағаздар, стикерлер, слайд, | |||||||
Дерек көздері | Математика оқулығы 4 сынып, дидактикалық –әдістемелік құралдар | |||||||
Оқыту әдісітері | СТО технологияның элементтері, ойын, көрнекілік, сұрақ - жауап. | |||||||
Іс-әрекет барысы | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс- әрекеті | ||||||
Ұйымдастыру кезеңі | Психологиялық дайындық Оқушыларды топтарға бөлу. | Оқушылар мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. | ||||||
Тұсаукесер | Сұрақ –жауап - Көбейту мен бөлу қандай амал? - Көбейтудің қандай пайдасы бар? -Екі таңбалы санға «баған» түрінде жазып көбейткенде бірінші толымсыз көбейтіндінің мәнін қай разрядтың астынан бастап жазады? -Екінші толымсыз көбейтіндінің мәнін қай разрядтың астынан бастап жазады? -Заттың бағасын қалай табамыз? -Фигураның ауданын қалай табамыз? | Сұраққа жауап береді. -Өзара кері амал. - Бірдей қосылғыштардың қосындысын тез табамыз. -Бірінші толымсыз көбейтіндінің мәнін бірлік разрядтың астынан бастап оңнан солға қарай жазады. -Екінші толымсыз көбейтіндінің мәнін ондық разрядтың астынан бастап оңнан солға қарай жазады. -Заттың құнын санына бөлеміз. -Ұзындығын еніне көбейтеміз. | ||||||
Негізгі бөлім | №1 Көбейтудің қалай орындалғанын талда және түсініп ал: Топтық 670 4500 5009 4060 ×48 ×89 × 32 × 78 536 405 10018 3248 + 268 +360 +15027 +2842 32160 400500 160288 316680 № 2 Бөлудің қалай орындалғанын түсіндір: Топтық жұмыс. 32160 |48 400500|89 -288 670 -356 4500
-336 - 445 0 0 № 3 Көбейтуді орында және тексер. Топтық жұмыс. 560•39 6500•73 5008•64 7040•38 №4 Қалдықпен бөлуді орында: Топтық жұмыс. 32180:48 32169:48 32159:48 № 5 Есепті шығар. Тақтада орындау
№ 6 Есепті шығар. Тақтада орындау №8. Есепті шығар. Теңдеу құрып, тік төртбұрыштың белгісіз қабырғасын тап. Жұптық жұмыс. Ш: а – 8 см в - х см S - 200 см2 №9. Ауызша орындау. Егер кесіндінің ұзындығы х см болса, онда мына өрнектер нені білдіреді? х + 2 х • 2 х – 2 х : 2 | Көбейтудің қалай орындалғанын талдап, түсіндіреді. Бөлудің қалай орындалғанын түсіндіреді. Көбейтуді орындап және тексереді. 560•39=21840 21840:39=560 6500•73=474500 474500:73=6500 5008•64=320512 320512:64=5008 7040•38=267520 267520:38=7040 Қалдықпен бөлуді орындайды. 32180:48=670 (қ.20) 32169:48=670 (қ.9) 32159:48=669 (қ.47) Есепті шығарады. Ш: 120:(10-6) =30 10•30=300 6•60=180 Ж: 30 тг; 300 тг; 180 тг. Есепті шығарады. Ш: (28•20):(29+27)=560 :56=10 29•10=290 27•10=270 Ж: 290 м2; 270 м2 Теңдеу құрып, тік төртбұрыштың белгісіз қабырғасын табады. 10•х=200 х=200:10 х=20 Ж: 20 см х + 2 кесіндіні 2 см-ге арттыру. х • 2 кесіндіні 2 есе арттыру. х – 2 кесіндіні 2 см-ге кеміту. х : 2 кесіндіні 2 есе кеміту. | ||||||
Шығармашылық тапсырма | Шығармашылық тапсырманы орындайды. 1-36 2- 60 3- 96 | |||||||
Қорытынды бөлім | - Бүгін сабақта нені үйрендік? | Сұрақтарға жауап береді. | ||||||
Үйге тапсырма | №7 18-бет Оқушыларды бағалау | Күнделіктеріне жазады. | ||||||
Кері байланыс | «Жетістік баспалдағы»
| Оқушылар түсінгеніне қарай баспалдаққа өздерінің орнын белгілейді. |