kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Математика.Көбейту мен бөлу.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Маңғыстау облысы

Мұнайлы ауданы

№ 2  жалпы білім беру мектебі

4 «в» сыныбы

Сынып жетекшісі: Жайнаузова Эльвира Серикбаевна

Пәннің аты: математика

Уақыты: 22.01.2019 ж

4 «Б» сынып

Мұғалім: Бисенбаева А.

Сабақтың тақырыбы

Көбейту және бөлу (5009•32 және 160288 :32; 4060•78 және 316680: 78)

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға жазбаша көбейту және бөлу тәсілдерін пысықтау. Баған түрінде көбейту мен бұрыштап бөлу жағдайларын үйрену.

Есепті шығаруға, амалдарды орындай білуге дағдыландыру. 

Күтілетін нәтиже

Жазбаша көбейте және бөле алады.

Есепті шығарады, амалдарды орындайды.

Ресурстар

Дидактикалық материалдар,  кесте, қима қағаздар, стикерлер, слайд,

Дерек көздері

Математика оқулығы 4 сынып, дидактикалық –әдістемелік құралдар

Оқыту әдісітері

СТО технологияның элементтері, ойын,  көрнекілік, сұрақ - жауап.

Іс-әрекет барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс- әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық

Оқушыларды топтарға бөлу.

Оқушылар мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Тұсаукесер

Сұрақ –жауап

Көбейту мен бөлу  қандай амал?

- Көбейтудің қандай пайдасы бар?

-Екі таңбалы санға «баған» түрінде жазып көбейткенде бірінші толымсыз көбейтіндінің мәнін қай разрядтың

астынан бастап  жазады?

-Екінші толымсыз көбейтіндінің мәнін қай разрядтың астынан бастап

жазады?

-Заттың бағасын қалай табамыз?

-Фигураның ауданын қалай табамыз?

Сұраққа жауап береді.

-Өзара кері амал.

- Бірдей қосылғыштардың қосындысын тез табамыз.

-Бірінші толымсыз көбейтіндінің мәнін бірлік разрядтың астынан бастап оңнан солға қарай жазады.

-Екінші толымсыз көбейтіндінің мәнін ондық разрядтың астынан бастап оңнан солға қарай жазады.

-Заттың құнын санына бөлеміз.

-Ұзындығын еніне көбейтеміз.

Негізгі бөлім

 №1 Көбейтудің қалай орындалғанын талда  және түсініп ал: Топтық

      670      4500         5009        4060

   ×48       ×89           ×   32       × 78

     536       405         10018       3248

+ 268     +360      +15027     +2842

  32160    400500   160288     316680

№ 2 Бөлудің қалай орындалғанын түсіндір: Топтық жұмыс.

  32160 |48           400500|89

-288      670        -356      4500    

  1.                    445

 -336                 - 445

      0                       0

№ 3  Көбейтуді орында және тексер.

Топтық жұмыс.

560•39          

6500•73

5008•64  

7040•38

№4 Қалдықпен бөлуді орында:

Топтық жұмыс.

 32180:48

32169:48

32159:48

№ 5 Есепті шығар. Тақтада орындау

Бағасы

 Саны

  Барлығы

 

бірдей

10

 

6

 ?  120 тг >

       

 ?     

№ 6 Есепті шығар. Тақтада орындау

№8. Есепті шығар. Теңдеу құрып, тік төртбұрыштың белгісіз қабырғасын тап. Жұптық жұмыс.

Ш:  а – 8 см             

       в - х см

      S - 200 см2 

№9. Ауызша орындау.

Егер кесіндінің ұзындығы х см болса, онда мына өрнектер нені білдіреді?

  х + 2     х • 2    х – 2     х : 2

Көбейтудің қалай орындалғанын талдап, түсіндіреді.

Бөлудің қалай орындалғанын түсіндіреді.

Көбейтуді орындап және тексереді.

560•39=21840      21840:39=560     

6500•73=474500  474500:73=6500 

5008•64=320512  320512:64=5008

7040•38=267520   267520:38=7040

Қалдықпен бөлуді орындайды.

32180:48=670 (қ.20)      

32169:48=670 (қ.9)      

 32159:48=669 (қ.47)

Есепті шығарады.

Ш: 120:(10-6) =30    

10•30=300          

6•60=180

Ж: 30 тг; 300 тг; 180 тг.

Есепті шығарады.

Ш: (28•20):(29+27)=560 :56=10               

      29•10=290                  

      27•10=270

Ж: 290 м2;    270 м2

Теңдеу құрып, тік төртбұрыштың белгісіз қабырғасын табады.

10•х=200                     

х=200:10

х=20

Ж: 20 см

х + 2    кесіндіні 2 см-ге арттыру.

х • 2    кесіндіні 2 есе арттыру.

х – 2    кесіндіні 2 см-ге кеміту.

х : 2     кесіндіні 2 есе кеміту.

Шығармашылық тапсырма

Шығармашылық тапсырманы орындайды.

1-36

2- 60

3- 96

Қорытынды бөлім

- Бүгін сабақта нені үйрендік?

Сұрақтарға жауап береді.

Үйге тапсырма

№7  18-бет

Оқушыларды бағалау

Күнделіктеріне жазады.

Кері байланыс

 «Жетістік баспалдағы»  

                                    

Оқушылар түсінгеніне қарай баспалдаққа өздерінің орнын белгілейді.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Математика.Көбейту мен бөлу.»

Маңғыстау облысы

Мұнайлы ауданы

2 жалпы білім беру мектебі

4 «в» сыныбы

Сынып жетекшісі: Жайнаузова Эльвира Серикбаевна

Пәннің аты: математика

Уақыты: 22.01.2019 ж

4 «Б» сынып

Мұғалім: Бисенбаева А.

Сабақтың тақырыбы

Көбейту және бөлу (5009•32 және 160288 :32; 4060•78 және 316680: 78)

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға жазбаша көбейту және бөлу тәсілдерін пысықтау. Баған түрінде көбейту мен бұрыштап бөлу жағдайларын үйрену.

Есепті шығаруға, амалдарды орындай білуге дағдыландыру. 

Күтілетін нәтиже

Жазбаша көбейте және бөле алады.

Есепті шығарады, амалдарды орындайды.

Ресурстар

Дидактикалық материалдар, кесте, қима қағаздар, стикерлер, слайд,

Дерек көздері

Математика оқулығы 4 сынып, дидактикалық –әдістемелік құралдар

Оқыту әдісітері

СТО технологияның элементтері, ойын, көрнекілік, сұрақ - жауап.

Іс-әрекет барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс- әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі


Психологиялық дайындық

Оқушыларды топтарға бөлу.

Оқушылар мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Тұсаукесер

Сұрақ –жауап

Көбейту мен бөлу қандай амал?

- Көбейтудің қандай пайдасы бар?


-Екі таңбалы санға «баған» түрінде жазып көбейткенде бірінші толымсыз көбейтіндінің мәнін қай разрядтың

астынан бастап жазады?

-Екінші толымсыз көбейтіндінің мәнін қай разрядтың астынан бастап

жазады?

-Заттың бағасын қалай табамыз?

-Фигураның ауданын қалай табамыз?

Сұраққа жауап береді.

-Өзара кері амал.

- Бірдей қосылғыштардың қосындысын тез табамыз.

-Бірінші толымсыз көбейтіндінің мәнін бірлік разрядтың астынан бастап оңнан солға қарай жазады.


-Екінші толымсыз көбейтіндінің мәнін ондық разрядтың астынан бастап оңнан солға қарай жазады.

-Заттың құнын санына бөлеміз.

-Ұзындығын еніне көбейтеміз.

Негізгі бөлім




 №1 Көбейтудің қалай орындалғанын талда және түсініп ал: Топтық

670 4500 5009 4060

×48 ×89 × 32 × 78

536 405 10018 3248

+ 268 +360 +15027 +2842

32160 400500 160288 316680

№ 2 Бөлудің қалай орындалғанын түсіндір: Топтық жұмыс.

32160 |48 400500|89

-288 670 -356 4500

  1. 445

-336 - 445

0 0

№ 3  Көбейтуді орында және тексер.

Топтық жұмыс.

560•39   

6500•73

5008•64  

7040•38

№4 Қалдықпен бөлуді орында:

Топтық жұмыс.

32180:48

32169:48

32159:48

№ 5 Есепті шығар. Тақтада орындау

Бағасы

Саны

Барлығы


бірдей

10


6

? 120 тг

?

№ 6 Есепті шығар. Тақтада орындау





№8. Есепті шығар. Теңдеу құрып, тік төртбұрыштың белгісіз қабырғасын тап. Жұптық жұмыс.

Ш: а – 8 см

в - х см

S - 200 см2 

№9. Ауызша орындау.

Егер кесіндінің ұзындығы х см болса, онда мына өрнектер нені білдіреді?

х + 2 х • 2 х – 2 х : 2

Көбейтудің қалай орындалғанын талдап, түсіндіреді.





Бөлудің қалай орындалғанын түсіндіреді.







Көбейтуді орындап және тексереді.

560•39=21840 21840:39=560

6500•73=474500 474500:73=6500

5008•64=320512 320512:64=5008

7040•38=267520 267520:38=7040


Қалдықпен бөлуді орындайды.

32180:48=670 (қ.20)

32169:48=670 (қ.9)

32159:48=669 (қ.47)

Есепті шығарады.

Ш: 120:(10-6) =30

10•30=300

6•60=180

Ж: 30 тг; 300 тг; 180 тг.

Есепті шығарады.

Ш: (28•20):(29+27)=560 :56=10

29•10=290

27•10=270

Ж: 290 м2; 270 м2

Теңдеу құрып, тік төртбұрыштың белгісіз қабырғасын табады.

10•х=200

х=200:10

х=20

Ж: 20 см


х + 2 кесіндіні 2 см-ге арттыру.

х • 2 кесіндіні 2 есе арттыру.

х – 2 кесіндіні 2 см-ге кеміту.

х : 2 кесіндіні 2 есе кеміту.


Шығармашылық тапсырма


Шығармашылық тапсырманы орындайды.

1-36

2- 60

3- 96

Қорытынды бөлім

- Бүгін сабақта нені үйрендік?

Сұрақтарға жауап береді.

Үйге тапсырма

№7 18-бет

Оқушыларды бағалау

Күнделіктеріне жазады.

Кері байланыс

«Жетістік баспалдағы»

Оқушылар түсінгеніне қарай баспалдаққа өздерінің орнын белгілейді.

















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Математика.Көбейту мен бөлу.

Автор: Жайнаузова Эльвира Серикбаевна

Дата: 30.05.2019

Номер свидетельства: 512873


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства