ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
Мектеп:
Қайназар №1 орта мектеп
СЫНЫП:1 «А»
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
САБАҚ:
Математика
Күні:13.10.2016ж
Мұғалімнің аты-жөні: Курмангалиева Жулдыз
Сабақ тақырыбы
Кеңістік фигуралары
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты
1.3.1.2. жазық фигураларды (үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш) және кеңістік фигураларды (Куб, шар, цилиндр, конус, пирамида, тікбұрышты параллепипед) тану және қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар: Геометриялық фигураларды біледі
Көптеген оқушылар:Геометриялық фигуралардың : үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш және кеңістік фигураларды куб, шар, цилиндр, конус, пирамида, тікбұрышты параллепипед бір-бірінен ажырата біледі.
Кейбір оқушылар: Геометриялық фигураларды өз қолдарынан жасайды.
Ойлау деңгейлері
Білу және түсіну,
Қолдану
Жетістік критерийлері: Жазық фигураларды (үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш) және кеңістік фигураларды (Куб, шар, цилиндр, конус, пирамида, тікбұрышты параллепипед) тану және қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіре біледі.
Құндылықтарды дарыту
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс
Музыка
АКТ қолдану дағдылары
Аудиожазба, таныстырылым.
Тілдік құзыреттілік
Геометриялық фигураларды 3 тілде үйрету. үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш және кеңістік фигураларды куб, шар, цилиндр, конус, пирамида, тікбұрышты параллепипед
Бұған дейінгі меңгерген білім
Кесінді. Сынық сызық.1.3.1.1. Геометриялық фигураларды: Нүкте, түзу, қисық және сынық сызықтар, тұйықталған және тұйықталмаған сызықтар, кесінді, сәуле, бұрышты бір-бірінен ажырату және атау.
Жоспар
Жоспарланған
Уақытесебі
Жоспарланған тапсырмалар
Дерек
көздер/
ресурстар
Сабақтың басы
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
3 минут
Сабақтың ортасы
14 минут
Ұйымдастыру оқушыларды түгенлеу назарын сабаққа аудару
Психологиялық ахуал
Өсемiз бiз күлiп-ойнап,
Он саусақтың саласындай,
Өсемiз бiз күлiп-ойнап,
Бiр адамның баласындай.
– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!
№1. Суреттен кеңістік фигуралары пішініндегі ғимараттарды
тап. Тапсырма бойынша оқулықтағы Астана қаласының ғимараттарының суреттерінен таныс пішіндерді табуы керек. Интерактивті тақтаны қолданып, ғимараттардың нақты өмірдегі пішіндерін көрсету. Оқушылармен қысқаша ойын өткізіу.Суреттен таныған фигураларын топтаманың ішінен не ермексаздан жасаған фигураларының арасынан табу.
Орындап көр. Сынып ішінен шағын зерттеу жұмысын жүргізу арқылы кеңістік фигураларын табуды ұсыну.
№2.Шығарып көр. Оқушыларға қолындағы фигураларды партаның үстінде домалатып көруді ұсыныу. Цилиндрдің алға да, артқа да домалайтынын, конустың тек айналатынын, шардың барлық бағытта домалай алатынын, ал пирамиданың домаламайтынын байқайды.
— Неліктен текшені домалатуға болмайды? Себебі неде?
— Неліктен бір фигуралар домалайды, ал кей-біреулері домаламайды?
АКТ
Шаттық шеңбері
Таныстырылым
Геометриялық фигуралар
үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш және кеңістік фигураларды куб, шар, цилиндр, конус, пирамида, тікбұрышты параллепипед
Ширату жаттығу
1 минут
Музыка әуенімен оқушылар жаттығу жасайды
АКТ
15 минут
Дескриптор
Дескриптор
№3.Кеңістік фигурасы мен сәйкес атауды сызықпен қос
1.Кеңістік фигурасы мен сәйкес атауды сызықпен қоса біледі.
№4. Фигураларды сана. Құлтемірлер. Суретке қара. Әрбір құлтемірде қанша көлемді фигура бар сана. Нәтижесін жаз.
1.Фигураларды санай біледі.
2. Әрбір құлтемірде қанша көлемді фигура барын санап, нәтижесін жазады.
Оқулықпен жұмыс
Сабақтың соңы 2минут
АКТ
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие
Қолдау көрсету.
Қабілеті жоғары оқушылар өрнек құра біледі.
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.