Астана қаласы Білім басқармасының «№63 мектеп-гимназия» КММ
Әдістемелік фестиваль шеңберінде оқушыларды ынталандыру, сабақтың интербелсенді және инклюзивті әдістерін қолдануды ұйымдастыру бойынша өткізілген
ашық сабақ тақырыбы: «Қысқаша көбейту формулаларына есептер шығару »
aлгебра, 7 «Ә»сынып
Өткізген: математика пәні мұғалімі
Сагадиева Сауле Кыдырхановна
Астана 2016 жыл
Күні: 20.12.16 ж.
Сабақтың тақырыбы: Қысқаша көбейту формулаларына есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: қысқаша көбейту формулаларын білу, пайдалану.
Дамытушылық: формулаларды оқи алу және жатқа айту, есептер шығарғанда формуланы орынды пайдалануға дағдылану.
Тәрбиелік: ұқыптылық, мұқият болу, өзін және өзгені тыңдай білу
Сабақтың түрі:
Сабақтың көрнекілігі: слайд , әртүрлі деңгейдегі тапсырмалар
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі: оқушылардың сабаққа әзірлігі, сәлемдесу, түгендеу
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру : № 193 (тақтары),194 (1,2)
Көршілеріңмен дәптерлеріңді ауыстырып, «+», «-» қоямыз
ІІІ. Қызығушылықты ояту.
Біздің бүгінгі сабағымыздың ұраны келесі ребуста жасырылған. Кәне, тауып көрелік?
(а + 4)2
(3 – а)2
(а – 2)(а + 2)
(5а + 2в)(5а – 2в)
9а2 – 4в2
4а2 – 4ав + в2
Тәуелсіз
тірегі
білімді
___
ел
ұрпақ
а2 + 8а + 16
а2 - 4
(3а-2в)(3а+2в)
25а2 – 4в2
9 – 6а + а2
(2а – в)2
Тәуелсіз ел тірегі- білімді ұрпақ! Енді бүгін балалар өзіміздің білімді екенімізді көрсетелік.
2)Ауызша есептеу: «Белгісіз өрнекті анықта». Теңдік орындалатындай, бос орындарды бірмүшелермен толықтыру қажет
а 2 + + b 2 = (2ав)
с 2 + 4ас + =( c +2 a ) 2 (4а 2 )
( a 2 - )( a 2 + )=a 4 - 121 (11)
-16b с +64b 2 = (c -8b) 2 ( с)
( 4 - 9 с 2 ) ( 4 +9c 2 ) = 16 - (81с 4 )
3) Дәптерлеріне жазамыз «Математикалық диктант»
1) а мен 3с өрнектерінің қосындысының квадраты.
2) в және 5а өрнектерінің қосындысы мен айырымының көбейтіндісі.
3) 2х және 5у өрнектерінің айырмасының квадраты
4) х 2 және 4 өрнектерінің квадраттарының айырымы
Көршілеріңмен дәптерлеріңді ауыстырып, жауабын тексеру:
«Математикалық диктант»
жауабы:
(a+3c)2 = a2 +6ac + 9c2
(b+5a)(b-5a) = b2 -25a2
(2x-3y)2 =4x2 -12ху+9у2
x4 -16 = (x2 -4)(x2 +4)
4)«Сәйкесін тап» Жауабын «Сан»-«Әріп» түрінде жаз: Мысалы: 6 –г- А
№
Тапсырма
Жауап
Әріп
1
З
2
Қ
3
С
4
А
5
Т
6
А
7
Қ
8
Н
9
А
Жауап : 1 - ж-Қ , 2-е-А, 3-а-З, 4-г-А, 5-б-Қ, 6-в-С, 7-д-Т, 8-и-А, 9-з-Н
Қазақстан қандай мемлекет?
Тәуелсіздіктің 25 жылдығына сендерге сыйлық бар балалар!
Өздеріне ұнаған тапсырмалары бар корзинаны алып, кім орындап болады алып кетуге болады.
ІV. Мағынаны тану 1) «Деңгейлік тапсырма»
1) Көбейткіштерге жікте:
а) 49а 2 -25
ә) 169-в 2
2) Көпмүше түрінде жаз: а) (5а-2в)
2 ; ә (6+х
6 )
2
Теңдеу шешу:
(у-2) 2 - (у-3)(у+3)=25
1) Өрнекті ықшамда: (х+2у)
2 -х
2 +4у
2 ; 2) Есепте: 56
2 -14
2
Тақтамен жұмыс:мотивациясы төмен оқушымен жұмыс
Дайын формуланы пайдаланып есеп шығару:
(х+3) 2
(а-3) 2
25х2 -16у2
Дарынды оқушымен жұмыс:
Тиімді тәсілмен шығарыңдар:
Шешімі : жауабы: 64
Тиімді тәсілмен шығарыңдар:
а) ;
б)
Сабақты қорытындылау:
Зерттеу есебі . Екі өрнектің квадраттарының айырмасының формуласын қолданып, боялған фигураның ауданын көпмүшенің көбейтіндісі түрінде өрнектеңдер.
2x
2x
y
y
Сонымен балалар қысқаша көбейту формуласын қандай есептер шығаруда қолдандыңдар?
(тиімді есептеу, теңдеу шешу, өрнекті ықшамдау, өрнектің мәнін табу, теңсіздік шешу,фигураның ауданын табу, дәлелдеу т.б)
Үй тапсырмасы:
Оқушы шығармашылығы:
Паскаль үшбұрышын оқып, танысып келу?
82 бет тест 1-6, №192 түсіндіру
Қорытынды: Cонымен балалар біздің сабақ басында ұранымыз қандай еді? «Тәуелсіз ел тірегі- білімді ұрпақ!» Міне, балалар – Қазақстан Республикасының болашағы, тірегі, тілегі де сендерсіңдер!
«Адамға тіл, құлақ қандай керек болса....білім де солай керек»- деп А. Байтұрсынов айтқандай біздің болашағымыз білімде. С ондықтан сендер білімді, ақылды, тәртіпті болуларын керек!