Саба?ты? та?ырыбы: Интервалдар ?дісі
Саба?ты? ма?саты: а)Білімділік:О?ушыларды? б?ры??ы біліміне с?йене отырып,жа?а білім беру. Интервалдар ?дісі ??ымын ?алыптастыру, сан осі, сан осіндегі н?ктені? координатасы, те?сіздік, те?сіздіктерді? ?асиеті туралы жалпы ма??лымат беру.
?)Дамытушылы?:Жа?а технология ?дістерін пайдаланып,о?ушыларды? ой-?рісін ке?ейту,белсенділігін арттыру.Есептеу да?дысын жетілдіру,танымды? ?ызу?ышылы?ын дамыту.
б)Т?рбиелік:О?ушыларды ?з бетінше ж?мыстану?а,ізденуге,тез ойлап,тез ?орыту?а,?йымшылды??а т?рбиелеу.
Саба?ты? к?рнекілігі: о?улы?, есептер жина?ы, белсенді та?та.
Саба?ты? барысы:
І. ?йымдастыру б?лімі
ІІ. Негізгі б?лім
Жа?а та?ырыпты т?сіндіру
ІІІ. Жатты?улар ж?мысы
ІV. Сергіту с?ті
V. Бекіту б?лімі
VІ. ?орытынды б?лім
а)Ауызша с?ра?тар
VІІ. ?й тапсырмасы
VIII. Ба?алау
Просмотр содержимого документа
«интервалдар адиси»
Сабақтың тақырыбы: Интервалдар әдісі
Сабақтың мақсаты: а)Білімділік:Оқушылардың бұрыңғы біліміне сүйене отырып,жаңа білім беру. Интервалдар әдісі ұғымын қалыптастыру, сан осі, сан осіндегі нүктенің координатасы, теңсіздік, теңсіздіктердің қасиеті туралы жалпы мағұлымат беру.
ә)Дамытушылық:Жаңа технология әдістерін пайдаланып,оқушылардың ой-өрісін кеңейту,белсенділігін арттыру.Есептеу дағдысын жетілдіру,танымдық қызуғышылығын дамыту.
б)Тәрбиелік:Оқушыларды өз бетінше жұмыстануға,ізденуге,тез ойлап,тез қорытуға,ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: оқулық, есептер жинағы, белсенді тақта.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі
ІІ. Негізгі бөлім
Жаңа тақырыпты түсіндіру
ІІІ. Жаттығулар жұмысы
ІV. Сергіту сәті
V. Бекіту бөлімі
VІ. Қорытынды бөлім
а)Ауызша сұрақтар
VІІ. Үй тапсырмасы
VIII. Бағалау
I. Ұйымдастыру бөлімі.
(Сыныпты ашық сабаққа дайындаймын, кезекші арқылы оқушыларды түгендеймін.)
ІІ. Негізгі бөлім.
Квадрат теңсіздікті парабола әдісімен шешуді қарастырдық. Көп жағдайда квадрат теңсіздіктердішешу үшін интервалдар әдісін қолданған ыңғайлы.
ах2 + bx + c 0 (а 0) квадрат теңсіздігі берілсін. Бұл теңсіздікті интервалдар әдісімен шешу үшін, алдымен, у ах2 + bx + c функциясы графигинин Ох осімен қиылысу нүктелерінің абсциссаларын, яғни функцияның нөлдерін табу керек. ах2 + bx + c 0 (а 0) функциясының нөлдері деп
ах2 + bx + c 0 теңдеуінің түбірлері айтылатыны белгілі.
Енді мысал келтіру арқылы интервалдар әдісін түсініп өтейік.
мысал. 2х2 + 9х + 4 0 теңсіздігін шешейік.
Шешуі. у 2х2 + 9х + 4 функцияның нөлдерін табайық. Ол үшін
2х2 + 9х + 4 0 теңдеуін шешіп, х1 -4 және х2 аламыз. Сан түзуінде
х1 -4 және х2 нүктелерін белгілейміз.
Белгіленген нүктелер арқылы толқыны сызық жүргіземіз. Сонда сан түзуі үш интервалға бөлінеді. Квадрат үшмүшеге сәйкес параболаның тармақтары жоғары бағытталғандықтан, квадрат үшмүшенің таңбалары 35 – суретте көрсетілгендей болады.
Теңсіздіктерді интервалдар әдісімен шешу үшін мына алгоритм қолданылады:
берілген теңсіздіктітүрлерінің біріне келтіреміз;
теңсіздіктің сол жағын нөлге теңестіріп, шыққан теңдеуді шешеміз, яғни сәйкес функцияның нөлдерін табамыз.
Теңдеудің түбірлерінің мәнін сан осіне белгілеп, сан осін интервалдарға бөлеміз;
Интервалдардың кез келген біреуінде функцияның таңбасын анықтап, осы интервалға анықталған таңбаны қоямыз;
Теңдеудің түбірі қайталанбаған немесе тақ рет қайталанған жағдайда қалған интервалдардағы таңбаларды кезекпен қоямыз, ал егер түбір жұп рет қайталанса, осы түбірдің екі жағындағы интервалдардың таңбаларын бірдей етіп аламыз;
Таңбасы теңсіздік таңбасына сәйкес интервалдарды жауап ретінде аламыз.
2 – мысал.
ІІІ. Жаттығулар жұмысы.
Оқулықтағы № 296, 304 есептерді шығару.
ІV. Сергіту сәті
Математикалық сұрақтар.
1. Қазақстан Республикасының әнұранының әнің жазған кім?
2. “Елімнің жүрегі” деген Алтынай Жорабаеваның әні қай қалаға арналған?
3. 1-ге және өзіне бөлінетін санды не деп атайды
4. 0,75 санының 0 - дәрежесі неге тең
5. 50-ді ½ - ге бөліп оған 3-ті қоссақ мәні
6. 100 санына кері сан
7. Кез келген жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазуға болама
8. Биссектрисаның қазақша баламасы
9.Интервалдар әдісі не үшін қолданылады?
10.
V. Бекіту бөлім
1. Интервалдар әдісі не үшін қолданылады?
2.Теңсіздіктерді интервалдар әдісімен шешу үшін неше алгоритм қолданылады?
3. Егер жұп рет немесе тақ рет қайталанған жағдайда таңба қандай болады?
VІІ. Үй тапсырмасы.
Жаңа тақырыпту оқу. № 302 есепті шығару.
VIII. Бағалау.