kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Есеп. Белгісіз азайтқышы бар теңдеуді шешу.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Есеп. Белгісіз азайтқышы бар теңдеуді шешу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Есеп. Белгісіз азайтқышы бар теңдеуді шешу.»













































Копилка уроковқа 1 сынып математика


Сабақ тақырыбы:

Есеп. Белгісіз азайтқышы бар теңдеуді шешу.

Мектеп: Кеңсуат НЖББМ

Күні : 27.02.17 ж


Мұғалімнің есімі: Базарова С.И.

СЫНЫП: 1-сынып

Қатысқандар саны: 5,

Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаты:

қосу және азайту амалдарының негізінде теңдеуді таңдап алу әдісімен шешеді;

“+”, “-”, “≠”, “=”, “”, “

Барлық оқушылар:

Оқушылардың басым бөлігі:

Кейбір оқушылар:

Ресурстар:

5 см, 11 см, 9 см, 8 см, 7 см ұзындықта жасалған балалар­ конструкторы модельдері (бір топ­қа әр түрінен бір-бірден дайындау керек);

11 + ☐ = 20 теңдігіне сызылған сызба;ламинатталған қағаз парақтары;маркерлер.

Тірек сөздер

бөлік;бүтін.

Сабақтың мақсаты:

Бүтін және бөлік ұғымдарын түсінуге жағдай жасау, теңдіктегі белгісіз санды белгілеу үшін ☐ таңбасын пайдалануды жалғастыру. Санды таңдау әдісі бойынша немесе санның құрамына сүйеніп теңдіктегі белгісіз санды табуға жаттығу. Есептеу дағдысын, жұпта және топта жұмыс істеу барысында коммуникативтік дағдысын дамыту.

Сабаққа байланысты деректі материалдар


Сабаққа қатысты ескертпелер


Оқушылар сызба бойынша бүтін және бөлік ұғымдарымен танысады­. Оқушылар сызбаға сүйеніп теңдіктің белгісіз­ бөлігін табады. Сабақ сызба бойынша “есеп” шығаруға, теңдеу шешуге дайындық болып табылады.

Кіріспе тапсырма.Азайту амалына берілген теңдіктің белгісіз бөлігін табу үшін бүтіннен белгілі бөлікті азайту керек немесе белгілі бөлікті бүтінге дейін толықтыру керек.

Оқушыларға есептер шығарту Айсұлудың 18 шоколады бар. Біраздан соң 9 шоколады қалса , Айсұлу қанша шоколад жеді ?

18 – Х = 9

Х = 18 – 9

Х = 9

18 – 9 = 9

Белгісіз азайтқышты табу үшін азайғыштан айырманың мәнін азайттық Ереже қайталанады.

Топпен жұмыс ұйымдастырыңыз. Суретке қараймыз. Қанша фигураны алып тастады ? Сонда Х неге тең ?

15 – Х = 6 100 – Х = 40

Х = 15 – 6 Х = 100 – 40

Х = 9 Х = 60

15 – 9 = 6 100 – 60 = 40

15 — бүтін 100 – бүтін

9 пен 6 – бөлігі 60 пен 40 – бөлігі


Шығарып көр.

Оқушыларға тапсырма мәтінін оқып шығуды тапырыңыз. Олардан мәтін мазмұнын қалай түсінгенін сұраңыз.

Сұрақтар қойыңыз:

— Ә фигурасын құрастыру үшін А фигурасынан қанша текше алу керек ?

  1. Белгісіз бөлік нешеге тең ?

  2. 3 текше алу керек.

9 – Х = 6 18 – Х = 10

Х = 9 – 6 Х = 18 – 10

Х = 3 Х = 8

9 – 3 = 6 18 – 8 = 10



Дәптермен жұмыс тапсырмалар орындалады.


Жұбыңмен ойна

  1. Бірінші ойыншы бірнеше моншақ бар қорапты екінші ойыншыға береді.

  2. Екінші ойыншы қораптағы моншақтарды санайды.

  3. Бірінші ойыншы қораптан бірнеше моншақты алады да , көрсетпей уыстап ұстап тұрады.

  4. Екінші ойыншы қорапта қалған моншақтарды санайды. Содан кейін «Бірінші ойыншының қолында неше моншақ жасырулы ?» деген сұраққа жауап береді.

  5. Бірініші ойыншы алақанын ашып қолындағы моншақтарын көрсетеді.. Ал екінші ойыншы жауабының дұрыстығын тексереді.

  6. Егер жауап дұрыс болса, онда ойыншылар рөлдерімен алмасады.



Бөлімше 2.2 «Теңдік және теңсіздік. Теңдеу»

Оқу мақсаты: 1.2.2.2 Таңдау әдісімен және қосу мен азайту

амалдарының байланысы негізінде теңдеулерді

шешу.

Ойлау дағдыларының

деңгейі:

Қолдану

Бағалау критерийі: Білім алушы

  • Теңдеуді таңдап алу тәсілін қолданып шешеді.

  • Теңдеуді қосу мен азайту амалдарының

байланысына сүйеніп шешеді.

1-тапсырма

Әріптің орнына сәйкес келетін тиісті санды тауып қоршаңыз.


40 + Х =60 У– 10 = 30 14 – с = 10

Х = 100 , Х = 20 У= 20 , У= 40 С = 24, С = 4


Дескриптор: Білім алушы

- белгісіз қосылғышқа тең санды анықтайды;

- белгісіз азайғышқа сәйкес санды табады;

- белгісіз азайтқышқа сәйкес санды таңдап, қоршайды.

2-тапсырма

Теңдеуді шешіңіз.

Дескриптор: Білім алушы

- сәйкес амалды орындай отырып, белгісіз азайғышты табады;

- теңдеудің түбірін дұрыс табады;

- теңдеуді тексереді;

- теңдеу шешудің алгоритмін сақтап жазады

Тілдік құзыреттілікті қалыптастыру


Қосымша тапсырмалар


Ойын ұйымдастырыңыз. Оқушыларға сандар жазылған парақшалар таратып беріңіз. Парақшаның екінші жағына тірек сөзді жазыңыз. Мысалы: 5 (бөлік), 4 (бөлік), 9 (бүтін). Музыка қосып қойыңыз. Оқушылар музыка ойнап тұрған уақытта қолындағы парақшадан теңдік құрастыратындай үш адамнан тұратын топ құрып үлгеруі керек.

5 + 4 = 9.






Үйді жөндеуден өткіз. Оқушылар белгісіздің мәнін табады.

Санды теңдіктер дұрыс болуы үшін кірпіш пен оған сәйкес үйді сызық арқылы қосады.

Тиісті өрнектер құрастырып жазады.

Жауабы:

а) 10 + ☐ = 12; ә) ☐ + 8 = 19; б) 20 – ☐ = 11;

10 + 2 = 12.   11 + 8 = 19.   20 – 9 = 11.

в) 16 – ☐ = 12; г) ☐ + 11 = 18; ғ) 15 – ☐ = 5;

16 – 4 = 12.   7 + 11 = 18.   15 – 10 = 5.

Сызба бойынша теңдік құрастыр. Оқушылар сызба бойынша белгісізі бар теңдіктер құрастырады. Таңдау тәсілі бойынша теңдіктегі белгісізді тауып, тиісті өрнектерді жазады.

Жауабы:

а) 7 + ☐ = 10 ә) ☐ + 4 = 9 б) 8 + ☐ = 10 в) ☐ + 6 = 9

7 + 3 = 10.   5 + 4 = 9.   8 + 2 = 10. 3 + 6 = 9.

Бағалау

Оқушылар сабақ соңында ☐ таңбасын пайдаланып теңдіктегі белгісізді тауып үйренеді. Мысалы, 6 + ☐ = 10.

Жұмыс дәптеріндегі “Жетістік баспалдағы” бойынша өз-өзін бағалатыңыз.



Сауат ашу 1 сынып

Күні:1.03.17 ж

Сынып: 1

Қатысқандар саны: 5

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ұлттық ойындар туралы не білемін? Э дыбысы мен әрпі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.2.1.1 сөз/сөйлем сызбасын оқу.

1.2.5.1 мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе оқығаны бойынша қойылған сұраққа жауап беру (мұғалім көмегімен)

1.2.1.2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу

Сабақтың мақсаттары

Барлығы: Жаңа білімді меңгереді.

Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.

Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады.

Жетістік критерийлері

Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.

Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Өнер, ана тілі сабағы

АКТ қолдану дағдылары

Аудиожазба , таныстырылым.

Тілдік құзыреттілік

Эскимостар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

5 минут

Ертеңгілік шеңбері

Қол алысып, қәне, біз,

Достасайық бәріміз.

Айтарым бар сендерге,

Тез тұрыңдар шеңберге.

Қандай жақсы бір тұру,

Достарменен бір жүру!

Қандай жақсы дос болу!

Шаттық шебері






Сабақтың ортасы

8 минут



«Ыстық орындық» өткен сабақтарды еске түсіру.

  • Ұлттық ойындарды ата

  • Э қандай дыбыс ?

  • Э дыбысына мысалдар айт

Жаңа сабақ

№1 Ұйқасын тап. Ол үшін «Электр қуатын кім пайдаланады?» сұрағына жауап болатын сөзді таңда.

Жанып тұрды алмұрт,

Пайдаланды бар /құрт, жұрт, ұрт/

№2 Оқылым.

Мынау – балаларға арналған кітап. Ол «Менің алғашқы Энциклопедиям» деп аталады. Кітаптан өзіңе керекті ақпараттарды ала аласың.

№3 Рөлге бөліп оқы.

  • Мен эскимостар туралы білдім.

  • Ондай ақпаратты қайдан таптың ?

  • «Менің алғашқы эециклопедиям» кітабынан.

Таныстырылым, оқулықпен жұмыс

Сергіту сәті

1 минут

Қатты нөсер басылды (жаймен тырсылдатады)

Күн жарқырай ашылды (қолдарымен күн жасайды)

Көктен төмен  әдемi кемпiрқосақ шашылды (жарты доға жасайды)

Сергіту сәтіне арналған жинақ

Аяқталуы

16 минут

Қызықты тапсырма

8 минут


№4 Жасырынған сөз.

Экипаж.

Сематикалық карта толтыру. Сәйкестендір


Бесікке

салу

Алты

бақан

Қожа

насыр

Қыз қуу

Сырға салу

Алдар көсе

Ұлттық ойын







Ұлттық кейіпкер







Салт дәстүр








Оқулық, дәптерлер.


Сабақтың соңы

2 минут


Рефлексия

Оқушылар «Еркін микрофон» әдісі бойынша сабаққа кері байланысты ауызша айтты. Кері байланыста оқушылар өз топтарының жұмысымен бірге басқа топтың да жұмыстарын бағалады және ұсыныстарын берді.

Бұл сабақта оқушылар шығармашылықпен жұмыста топтық жұмыстың пайдасын түсінді деп ойлаймын.



Микрафон

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Тапсырма

Сөздерді оқыңыз. Әр қатардағы артық сөзді қоршап сызыңыз. Сөзге сұрақ қойыңыз. Сөз заттың қандай белгісін білдіреді. Сол сөздермен сөйлем құрастырып жазыңыз.

1. Қызыл, ұзын, мұражай, биік.

2. Ертегі, кейіпкер, кітап, әңгіме, қызық.

3. Түлкі, бес, арыстан, тышқан, дос.

4. Кеме, ұшақ, зымыран, ұшты, қайық.

Дескриптор: Білім алушы

- қатардағы артық сөзді анықтайды;

- сөзге сұрақ қояды;

- сөз табына ажыратады;

- берілген сөзбен сөйлем құрастырып жазады.

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)

Қолдау көрсету.

Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.

Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)

Өнер, ана тілі сабағы

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Есеп. Белгісіз азайтқышы бар теңдеуді шешу.

Автор: Базарова Света Инирбаевна

Дата: 17.04.2017

Номер свидетельства: 409634
