Қысқамерзімдіжоспар
5.1В бөлім: Натурал сандардыңбөлінгіштігі | Мектеп: №44 мектеп-гимназия |
Күні: 12.10. | Мұғалімніңаты-жөні: Нуримова Г.М. |
Сынып: 5г сынып | Қатысқандар саны: 26 | Қатыспағандар саны: |
Сабақтақырыбы | Еңүлкенортақбөлгіш. Өзаражайсандар. Еңкішіортақеселік |
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) | 5.1.2.12 екіжәнеоданартықсандардың ЕҮОБ және ЕКОЕ табу; 5.1.1.8 өзаражайсандардыңанықтамасынбілу. |
Сабақтыңтүрі | Білімдібекіту |
Сабақмақсаттары | ЕҮОБ және ЕКОЕ тақырыбынабайланыстыесептершығарадыжәнеөзаражайсандардыанықтайалады. |
Бағалау критерийлері | -Натурал сандыкөбейткіштергежіктейалады; -ЕҮОБ табу алгоритмінбіледі; -ЕКОЕ табу алгоритмінбіледі; -Өзаражайсандардыанықтайалады; -Есептеулердідұрысорындайды; -Есептеубарысындазаңдылықтардыанықтайалады. |
Тілдікмақсаттар | Оқушылар: - сандардыңбөлгіштері мен еселіктерінің, жайжәнеқұрамасанның, өзаражайсандардың, сандардың ЕКОЕ мен ЕҮОБ-ніңанықтамаларынтұжырымдайды; - бөлінгіштікбелгілерінтұжырымдайды; - бөлінгіштікбелгілерінқолданып, құрамасандыжайкөбейткіштергежіктеуалгоритмінталдайды; Пәнгетән лексика мен терминология: - санныңбөлгіші; - санныңеселігі; - жайсандар; - өзаражайсандар; - бірнешесанныңортақбөлгіші; - бірнешесанныңортақеселігі; - еңкішіортақеселік; (ЕКОЕ) - еңүлкенортақбөлгіш; (ЕҮОБ) - жайкөбейткіштергежіктеу; - бөлінгіштікбелгілері. Диалог пен жазуүшінпайдалысөздер мен тіркестер: - натурал ... саныныңбөлгіші ... ; - натурал ... саныныңеселіктері ... сандарыболады; - ... болғандықтан, натурал ... саны жай сан болады - кезкелген натурал санныңшексізкөпеселіктеріболады; -кезкелгенқұрамасандыбірсанынанбасқаекікөбейткішкежіктеугеболады; - егер сан ... цифрыменаяқталса, ондаол ... бөлінеді; - егер натурал санныңцифрларыныңқосындысы ... бөлінсе, онда сан ...бөлінеді; - кезкелген натурал санныңшексізкөпеселігіболады; - егер сан ...цифрынааяқталса, ондаол ... бөлінеді; - кезкелгенқұрамасанды ... жіктеугеболады; - өзаражайсандардыңеңкішіортақеселігі ... тең; - өзаражайсандардыңеңүлкенортақбөлгіші ... тең. |
Құндылықтардыдарыту | Өтілгентақырыптықайталаужәнебекітутапсырмаларынорындауарқылыеңбекжәнешығармашылыққұндылықтарынқалыптастыру |
Пәнаралықбайланыстар | Алгебра пәніменалгебралықөрнектердіықшамдаудаорындайды. |
АКТ қолданудағдылары | PowerPointбағдарламасындажұмыстиімділігінқалыптастыру |
Бастапқыбілім | Натурал сандардыңбөлгіштері мен еселіктері. Жайжәнеқұрамасандар. Натурал сан дәрежесініңанықтамасы. Натурал сандардыжайкөбейткіштергежіктеу. |
Сабақбарысы |
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 10 минут | 1.Ұйымдастырукезеңі (2 минут) 1) оқушылардыңзейініншоғырландыру, түгелдеу 2) Оқушыларғабағыттаупарағын беру, сабақжоспарыментаныстыру 2. Үйтапсырмасынтексеру (5 минут) Үйтапсырмасынтексеру, қиындықтуғызғанесептергенұсқаулық беру 3. Сабақмақсатынқою (3 минут) 1) Оқушыларменбіргесабақмақсатынқою. 2) оқумақсатынажетукритерийінқұрастыру | Слайд 1-2 |
Білімдіөзектіету 10 минут | Бастапқыбілімдіескетүсіру. (Жалпысыныптықжұмыс) (5 минут) Бос орындытолтырыңыз. Берілген натурал сандардыңең ______(үлкен)ортақ ______(бөлгіші) депсолсандардыңәрқайсысы ___________(бөлінетін)ең _______(үлкен) натурал сандыайтады. Берілген натурал сандардыңәрқайсысына ________(еселік)болатынең ________(кіші) натурал сандысолсандардыңең ________(кіші)ортақ __________(еселігі) депатайды. ________(1-ге)теңбірғанаортақ __________(бөлгіші) бар натурал сандар _____________________(өзаражайсандар ) депаталады. __________________________(Өзаражайсандардың)еңкішіортақеселігі осы сандардың ________________(көбейтіндісіне) тең. Мысал: (үлгініталқылау)(5 минут) Тіркемесі бар машинаменбірнешеретқатынап, біріншікүні 35 т, екіншікүні 21 т, үшіншікүні 14 т таскөмірәкелінді. Тіркемесі бар машинағаәрбірреттетиелгентаскөмірдіңмассаларыбірдей. Машина бірретқатынағанданеше тонна неше тонна таскөміралыпкеледі? | Слайд 3 Слайд 4-5 |
Білімдібекіту 20 минут | Жұптықжұмыс. Тапсырма 1.(В-деңгей) 69 саны еңкішіеселігіболатынөзаражайсандардыжазыңыз; 85 саны еңкішіеселігіболатынөзаражайсандардыжазыңыз. Тапсырма 2.(В-деңгей) Азайғыш пен азайтқыштыңкоэффициенттерініңеңүлкенортақбөлгішінжақшасыртынашығарыпжазыңыз: 42x – 30y; 56x – 24y; 60m – 36n; 75m – 15n; 95a – 35b; 88a – 55b. Тапсырма 3. (С-деңгей) Кестенітолтырыңыз: Сандар | a × b | ЕҮОБ(a,b) | ЕКОЕ(a,b) | ЕҮОБ(a,b) × ЕКОЕ(a,b) | a | b | 6 | 8 | 48 | 2 | 24 | 48 | 9 | 12 | 108 | 3 | 36 | 108 | 15 | 18 | 270 | 3 | 90 | 270 | 24 | 60 | 1440 | 12 | 120 | 1440 | Тұжырымдаманытолықтырыпжазыңыз. Кезкелгенажәне b натуралсандарыүшінолардың ________________ ЕҮОБ(a,b)мен _____________ЕКОЕ(a,b)көбейтіндісі, солсандардың __________________ ( a × b) тең. Оқушыларәртапсырманыдұрысжауапүлгісіменөзаратексеружұмысынорындайды Оқушылар 1 және 2 тапсырманы дұрыс орындағаны үшін төмендегі критерийлер бойынша бағаланады. Бағалау критерийлері: -екі немесе одан да көп сандардың ең кіші ортақ еселігін дұрыс табады; -қосылғыштың коэффициентін жақша сыртына шығаруда ең үлкен ортақ бөлгішті дұрыс анықтайды. | Математика 5 сынып Т. Алдамұратова, Е. Байшоланов 2015 жыл (оқулық) Қосымша Физминутка https://www.youtube.com/watch?v=SAWr-KZhD0E |
Сабақтыңсоңы 5 минут | Сабақтыңмақсатынескетүсіру. -бүгінгіоқумақсатықандайеді? -бізоқумақсатына жете алдық па? Рефлексия. ненібілдім, неге үйрендім не түсініксізболды неменәліжұмысжасауқажет Үйтапсырмасы. Тапсырма 1. (А-деңгей) ЕКОЕ (а, 13) = a болатын a-ныңүшмәнінжазыңыз. Тапсырма 2. (В-деңгей) Мынасандардыңеңүлкенортақбөлгішінтиімдітәсілментабыңыз: 26, 65 және 130; 48, 240 және 264; 72, 432 және 762; 163, 310 және 997. Қосымшатапсырма. Тапсырма 3. (С-деңгей) 77, 30, 52, 35, 21 сандарынанөзаражайсандардыңтөртжұбынқұрастырыңыз. | |
Саралау–оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
Жұптықжұмысорындаубарысындаоқушыларөзібілетінтапсырманыкелесіоқушыменталқылаубарысындаәроқушыныңөздеңгейінебайланыстытапсырманыорындауыжүзегеасадыжәнеүйтапсырмасынорындаудасыныптаоқитынкейбіроқушыларғашығармашылық (қосымшатапсырма) берілуарқылыжүзегеасады. | Жұптықжұмысбарысындаөзаратексерубарысындаөзарабағалаужұмысыорындалады. | Сабақарасындаоқушыларғафизминуткажаттығуларынжасатамын |
Сабақбойынша рефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? | Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз. |
|
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |