kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ең үлкен ортақ бөлгіш. Ең кіші ортақ еселік

Нажмите, чтобы узнать подробности

жаңартылған білім мазмұны бойынша құрылған сабақ жоспарым 5 класқа арналған

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ең үлкен ортақ бөлгіш. Ең кіші ортақ еселік»



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Қосөткел негізгі мектебі

5.1В Натурал сандардың бөлінгіштігі Мұғалімнің аты-жөні: Аяпбергенова Г.Е.

Күні: Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сынып: 5

Сабақтың тақырыбы

Ең үлкен ортақ бөлгіш. Ең кіші ортақ еселік. Өзара жай сандар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.5.1.2 мәтінді есептерді шығаруда ЕҮОБ және ЕКОЕ қолдану;

Сабақтың мақсаты

Барлығы: екі және одан да артық сандардың ең кіші ортақ еселігі мен ең үлкен ортақ бөлгішін есептей алады;

Көпшілігі: ЕҮОБ-ін және ЕКОЕ-гін табуға арналған мәтін есептерді шығара алады ;

Кейбіреуі: шығармашылық сипаттағы есептерді шығара алады ;

Бағалау критерийі

Білім алушы:

  • ЕҮОБ қолданып, мәтінді есептерді шығарады.

  • ЕКОЕ қолданып, мәтінді есептерді шығарады


Тілдік мақсаттар

Оқытудың тілдік мақсаты:

- сандардың бөлгіштері мен еселіктерінің, жай және құрама санның, өзара жай сандардың,сандардың ЕКОЕ мен ЕҮОБ –нің анықтамаларын тұжырымдайды;

- ең үлкен ортақ бөлгіш пен ең кіші ортақ еселікті табу алгоритмін талдайды

Пәнге қатысты лексика және терминология:

- өзара жай сандар;

-бірнеше санның ортақ бөлгіші;

-бірнеше санның ортақ еселігі;

-ең кіші ортақ еселік (ЕКОЕ)

- ең үлкен ортақ бөлгіш (ЕҮОБ)

-жай көбейткіштерге жіктеу

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

-кез келген натурал санды жай көбейткіштерге жіктеуге болады;

- өзара жай сандардың ең үлкен ортақ бөлгіші … тең;

- өзара жай сандардың ең кіші ортақ еселігі … тең;

-кез келген натурал сенның шексіз көп еселігі болады


Құндылықтарға баулу

Зайырлы қоғам және жоғары руханият

Пәнаралық байланыс

Геометрия , физика, қазақ тілі

Алдыңғы білім

ЕҮОБ және ЕКОЕ табуға есептер шығару

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу

түрлері

Ресурстар



Сабақтың басы

Атмосфералық жағдай қалыптастыру. «Сәлемдесу» тренингі. Оқушылар бір -біріне қарама- қарсы тұрып, бірдей саусақтарын бір біріне тигізе отырып айтады:

1 әрқашан

2 әр кезде

3 үлкен

4 сәттілік

5 тілеймін

6 сәлем (алақандарын тигізеді)

Оқушылардың алдыңғы сабақты қалай меңгергендігін білу үшін ауызша тапсырмалар беремін.

ЕҮОБ(3;5;6;25) ЕКОЕ(6;8)

ЕҮОБ(15;60) ЕКОЕ(4;7)

ЕҮОБ(27;55) ЕКОЕ(5;12)

ЕҮОБ(4;10;12) ЕКОЕ(15;30;45)

ЕҮОБ(18;45;54) ЕКОЕ(3;5;10)

Дескриптор:

1. ЕҮОБ табады;

2. ЕКОЕ табады.

Кері байланыс: ауызша






Сабақтың ортасы








































Топпен жұмыс








































Ұжымдық жұмыс












Сыныпты топқа бөлу. Тиын арқылы

1топ. Достық

2топ. Еңбек

3топ. Адалдық

Әр топтағы оқушылар топтың атауына байланысты мақал-мәтелдер айтады.

«Джигсо» әдісі

Тапсырма 1

Балаларға сыйлық дайындау үшін 180 жаңғақ, 150 өрік және 210 кәмпит алынды. Балаларға берілетін сыйлықтардағы өріктердің, жаңғақтардың, кәмпиттердің саны бірдей болуы керек. Сыйлық ең көп дегенде неше балаға жетеді?

Дескриптор :

1. үш санның ЕҮОБ табады

Тапсырма 2

АВСД тік төртбұрышы (2.3-сурет) ауданы 1см2 ең кіші квадратқа және I, II, III квадраттары мен EFKD тік төртбұрышына бөлінген. EFKD тік төртбұрышының ауданы 21см2. АВСД тік төртбұрышының периметрін табыңдар.

Дескриптор

  1. Тіктөртбұрыштың ауданын табу формуласын біледі;

  2. ЕҮОБ –ті табады

  3. Тіктөртбұрыштың периметрін табады;


Тапсырма 3

Қалампыр гүлінен дайындалған барлық гүлшоғырында 28 гүл бар. Жасмин гүлінен дайындалған барлық гүлшоқтарында 35 гүл бар.


  • Егер гүлшоқтарының әрқайсысындағы гүлдер саны бірдей болса, әрбір гүлшоғында неше гүл бар?

  • Қалампыр гүлінен неше гүлшоғы дайындалды? Жасмин гүлінен ше?

Дескриптор: Білім алушы

- екі санның ЕҮОБ табады;

- есептің шешімі мен жауабын жазады.

Кері байланыс. «Бағдаршам» әдісі

Қызыл түс – мен ештеңе түсінбедім

Сары түс – маған әлі түсініксіздеу

Жасыл түс – маған бәрі түсінікті

Сараланған тапсырмалар

А.Таңертеңгі сағат 8-де элеватордан астық таситын үш мәшине шықты. Мәшинелердің біріншісі 3 сағатта, екіншісі 4 сағатта, ал үшіншісі 6 сағатта элеваторға қайтып оралып отырады. Егер мәшинелер бірқалыпты жүріп отырса, олар сағат нешеде элеваторда қайта кездеседі?

Дескриптор: Білім алушы

1.Үш санның ЕКОЕ- ін табады


Б

24 қызыл шар, 42 көк шар және 30 сары шардан бірнеше тізбе дайындалды. Тізбелердегі қызыл шарлар саны бірдей, көк шарлар саны бірдей, сары шарлар саны бірдей. Ең көп дегенде неше тізбе дайындалды?

Дескриптор: Білім алушы

1.Үш санның ЕҮОБ- ін табады

С

Ашықхаттың бағасы 45 тг. Айнұрда 20 теңгеліктер ғана бар. Егер сатушыда қайтаратын ақша болмаса, Айнұр кем дегенде неше ашықхат сатып ала алады?

Дескриптор: Білім алушы

- сандардың ЕҮОБ –ін табады;

- ЕҮОБ қасиеттерін пайдаланады;

- есептің шешімі мен жауабын жазады.

Кері байланыс. «Бас бармақ»


Шығармашылық тапсырма

Дәлелдеңдер (мысалдармен)

1Кез келген екі жай санның «өзара жай сандар» екендігін;

2Көршілес екі натурал санның өзара жай сандар екендігін.

Дескриптор: Білім алушы

- Кез келген екі жай санның «өзара жай сандар» екендігін дәлелдейді;

- Көршілес екі натурал санның өзара жай сандар екендігін дәлелдейді

« Смайликтер» әдісі

«Қысқа тест»

1.өзара жай сандардың ең үлкен ортақ бөлгіші неге тең?

А) 2 Б) 1 С) 4

2. Ортақ жай сан бөлгіштері болмайтын сандар не деп аталады?

А) өзара жай сандар Б) құрама сандар

С) ортақ бөлгіш

3.а және в натурал сандарының ең кіші ортақ еселігі дегеніміз

А) а санына да, в санына да бөлгіш болатын ең үлкен натурал сан

Б) а санына да, в санына да еселік болатын ең үлкен натурал сан

С) а санына да, в санына да еселік болатын ең кіші натурал сан

4. m және n өзара жай сандардың ең кіші ортақ еселігі…

А) m және n сандарының көбейтіндісіне тең Б) m және n сандарының бөліндісіне тең С) m және n сандарының қосындысына тең

Дескриптор:

-Анықтамаларды біледі

Кері байланыс. Ауызша






Оқулық















































Сабақтың соңы

Өзіндік жұмыс

Тапсырма 1

Мұнай қоймасына мұнай тиелген үш тіркес цистерналар әкелінді. Цистерналардың бірінші тіркесінде 504 т, екінші тіркесінде 288 т, а 648 т мұнай бар. Цистерналардың барлығы мұнаймен толтырылған және цистерналардың әрқайсысындағы мұнайдың массалары бірдей.

  • Әрбір цистернадағы мұнайдың ең көп мүмкін массасы неше тонна?

  • Цистерналардың бірінші тіркесінде, екінші тіркесінде, үшінші тіркесінде неше цистерна бар?

Тапсырма 2

Сәуле мен Зарина қатар жүріп келеді. Сәуленің қадамы 70 см, ал Заринаның қадамы 50 см. Қандай ең қысқа қашықтықта олардың қадамдары қатарласады?

Дескриптор:

1.ЕҮОБ табады;

2.ЕКОЕ табады

Кері байланыс: Оқушы бір- бірін тексереді

Рефлексия . «Бутерброд» әдісі

- Бүгін сабақ маған ұнады, себебі мен... үйрендім

- Маған ... қиын болып көрінді

- Мен енді ... үйренгім келеді






















Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Қабілеті жоғары оқушыларға жеке тапсырма беру арқылы;

Топпен жұмыс кезінде сараланған тапсырмалар беру арқылы




Ауызша

« Смайликтер» әдісі

«Бағдаршам» әдісі

«Бутерброд» әдісі

«Бас бармақ» әдісі




Сабақта АКТ-ны пайдалануда, оқушыларды топқа бөлу кезінде оқушылардың денсаулық және қауіпсіздік ережесін сақтауды қамтамасыз ету;

мектеп мүлкін бүлдірмей ережені сақтап отырады







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Ең үлкен ортақ бөлгіш. Ең кіші ортақ еселік

Автор: Аяпбергенова Гулжан Едилбаевна

Дата: 11.12.2017

Номер свидетельства: 443657
