kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Екі таңбалы санға жазбаша көбейту тәсілі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Екі таңбалы санға жазбаша көбейту тәсілі

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Екі таңбалы санға жазбаша көбейту тәсілі»



Бекітемін: Уақыты: Сыныбы: 4 « »

Математика .Сабақтың тақырыбы: Екі таңбалы санға жазбаша көбейту тәсілі

Сабақтың мақсаты: Балаларды екі таңбалы санға көбейтудің жазбаша тәсілімен таныстыру. Әртүрлі есептерді шығару қабілеті мен дағдысын жетілдіру. Логикалық ойлау қабілеттерін дамыту. Ұқыпты, әдепті болуға, сыпайылық сақтай білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік

Көрнекілігі: Ережелер, кестелер, дөңгелектер.

Күтілетін нәтиже: 1. Екі таңбалы санға көбейтудің жазбаша тәсілімен танысу.

2. Әртүрлі есептерді шығару қабілеті мен дағдысын жетілдіру.

3. Білімін күнделікті өмірде пайдалану.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру бөлімі.Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

І. Қызығушылықты ояту.Үй тапсырмасын тексеру.

56*24 сандарын көбейту барысында көбейтудің қандай заңын пайдаланамыз?

Үлестірімділік заңын пайдаланамыз.

Қалай талдаймыз?

Екінші көбейткішті ондықтар мен бірліктердің қосындысы түрінде алып, 56-ны ондықтар мен бірліктерге кезекпен көбейтеміз, шыққан нәтижені қосамыз:

56*20+56*4=1 120+224=1 344

Мұндай мысалды баған түрінде көбейтуге бола ма?

Көбейтуді баған түрінде орындап көруді ұсынамын.

ІІ. Мағынаны тану.

1. Көбейтудің қалай орындалғанын қара. 245*23 көбейтіндісін осылай орындап көр.

124 * 36 = 124*(30 + 6) = 4 464

124 * 30 = 3 720 124 * 6 = 744 3720 + 744 = 4 464

2. а) Екі таңбалы санға көбейту тәсілін былай жазған тиімді:

Бірінші көбейткіш 124, оның астына екінші көбейткіш 36-ны (бірліктерді бірліктердің астына, ондықтарды ондықтардың астына) жазамын. 124 санын бірліктерге көбейтемін: 124* 6 = 744. Бірліктерді бірліктердің, ондықтарды ондықтардың, жүздіктерді жүздіктердің астына жазамын. Бірінші толымсыз көбейтінді шықты.

124 санын ондықтарға көбейтемін: 124 * 3онд. = 372 онд. 2-ні ондықтардың астына жазамын. 7 жүзді жүздіктердің астына жазамын, 3-ті мыңдықтар разрядына жазамын. Екінші толымсыз көбейтінді шықты.

Толымсыз көбейтінділердің мәндерін қосамын.

Жауабын оқимын: 4 464.

Назар аудар! Көп таңбалы санға көбейтуді орындау кезінде дәптердің немесе дәптер сызығының шетінен екінші көбейткіште неше цифр болса, сонша торкөз және оған қосымша бір торкөз қалдыру керек.

ә) Көбейтуді түсіндіре отырып орында.

345 *34 =11 730 23 476 * 21 =492 996 234 * 34 =7 956

983 * 31 =30 473 19 031 * 51 =970 581 1 243 * 36 =44 748

458 * 95 =43 510 10 003 * 98 =980294 3 109 * 29 =90 161

3. Кестеде көрсетілген уақытта төмендегі жануарлардың қандай арақашықтықты жүзіп өтетінін тап.


v

t

S (км)

Касатка

65 км /сағ

360 мин=6сағ

390 км

Дельфин

46 км /сағ

180 мин=3сағ

138 км

Акула

36 км /сағ

120мин=2сағ

72 км


4. Өзіндік жұмыс.

Берілген үлгіге сәйкес төмендегі сандардан өрнектер құрастыр және олардың мәнін тап. (4 өрнек құрастыру қажет)

74 725*16+52*10=1 195 600+520=1 196 120

1 173*24+39*93=28 152+3 627=31 779

5.

І теплоход-40 км Ш: 38+40=78 км-арақашықтық

ІІ теплоход-38 км Теплоходтың жылдамдығы: 38:1=38 км/сағ;

Теплоходтардың жылдамдықтары-? км/сағ 40:1=40 км/сағ

Арақашықтығы-? км Ж: теплоходтың жылдамдықтары 38 км/сағ,

40 км/сағ, 78 км арақашықтықта болды.

Кестені толтыр.

Қозғалыс уақыты

1 сағ

2 сағ

3 сағ

4 сағ

Теплоходтардың арақашықтығы

78

156

234

312


6. Есепті шығар.

Автокөліктің жылдамдығы-70 км/сағ Ш: 1) 70+60=130 (км/сағ)-жақындау

Автобустың жылдамдығы-60 км/сағ жылдамдығы.

Екі қаланың арасы-260 км 2) 260:130=2 (сағ)-жолдағы уақыт

Кездесті-? сағ немесе 260: (70+60) =2 (сағ)

Ж: олар 2 сағаттан кейін кездесті.

7. 1) 0

2) 1010

3) 11142

4) 1000


8. d(АВМ) бұрышы туралы дұрыс тұжырымдарды таңда: А

- d бұрышы сүйір бұрыш емес;

- d бұрышы тік бұрыштан үлкен; М

- d бұрышы тік бұрыш емес; d

- d бұрышы сүйір бұрыш +

В К

ІІІ.Толғаныс

Бүгін қандай тапсырмалар орындадық?

Сандарды қалай жазамыз?

Үй тапсырмасы: №6. 7 бет.

Бағалау.





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Екі таңбалы санға жазбаша көбейту тәсілі

Автор: Мендигарина Мендигуль Бериковна

Дата: 30.03.2017

Номер свидетельства: 404849
