Төлекенова Тойған Жақыпқызы
Талдыкөл мектеп – балабақша кешенінің
математика пәні мұғалімі
Махамбет ауданы,
Атырау облысы.
Алгебра 7-сынып
Сабақтың тақырыбы:Екі өрнектің квадраттарының айырымының
формуласы
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Көпмүшелерді көбейту тақырыбын кеңейте отырып, есеп шы-
ғаруда а2 -в2 = (а-в)(а+в) формуласын пайдаланып өрнектің ше-
шешімін таба білуге, формуланы оқи білуге және өрнектей
білуге үйрету.
Дамытушылық:
Оқушылардың а2 -в2 =(а-в)(а+в) формуласын пайдаланып өрнекті
көпмүшеге түрлендіре білу дағдысын қалыптастыру, есептер
шығару барысында оқушылардың өздігінен ойлау қабілетін,
формуланы теңдеу шешуде қолдануға баулу, өз бетімен жұ-
мыстану дағдысын,іскерлігін дамыту.
Тәрбиелік: Әр оқушының өздігінен еңбектенуге, шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: білімді жүйелеу
Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап,бүү стратегиясы, деңгейлік тапсырмалар,
жедел тест, ой қорыту.
Сабақтың жүру барысы:
1. Ұйымдастыру бөлімі.
2.1 – кезең.
а) Үй тапсырмасын тексеру,бағалау
б) теориялық пысықтаулар:
Тірек тапсырмасы бойынша «Көпмүшені көпмүшеге
көбейту» тақырыбы еске түсіріледі.
Көпмүше
Бірмүшеге көбейту көпмүшеге көбейту
ұқсас мүшелері біріккен ықшамдалған көпмүше
3. 2 – кезең. Кім көп біледі ? – жедел жауап тапсырмасы
а) (а-в)(а+в) = а2 – в2 (ережені тұжырымдау)
Ереже: екі өрнектің айырымын сол екі өрнектің қосындысына көбейт-
кенде екі өрнектің квадраттарының айырымына тең болады
ә) а2 – в2 = (а- в)(а+в) (ережені тұжымдау)
Ереже: екі өрнектің квадраттарының айырымы олардың айырымы
мен қосындысының көбейтіндісіне тең.
б) х2 – а2 = 0 түріндегі теңдеулерді шешуде қолданылатыны туралы
айтылуы.
в) Қолайлы тәсілмен есепте. 28*32. = (30-2)*(30+2)
г) Есептеуді қолданбай салыстыр. 372 мен 36*38 37*37 36*38
д) 172 – 52 өрнегі 24 санына еселік екенін дәлелдеу
4. 3 – кезең. Деңгейлік тапсырмалар.
А деңгейі. 2 есеп, әр есепке 2,5 балл
№152(10,11) Амалдарды орындаңдар
№156 Есептеңдер.
В деңгейі. 2 есеп, әр есепке 5 балл
№160(1,4) Көбейтінді түрінде жазыңдар.
m2 – n2 – m+ n=(m2 -n2 )-(m- n) = х3 +3х2 -4х-12=(х3 +3х2 )-(4х+12) =
(m-n)(m+n)-(m-n)=(m- n)(m+n-1) х2 (х+3)-4(х+3) =(х-2)(х+2)(х+3)
№163(1,4) Есептеңдер
C деңгейі. 2 есеп, әр есепке 7.5 балл
№167(2,6) Өрнекті ықшамдаңдар.
(2x+1)(2x-1)(4x2 +1) = (4x2 +y2 )(2x+y)(2x-y) =
(4x2 -1)(4x2 +1) = 16x4 -1 (4x2 +y2 )(4x2 -y2 ) = 16x4 –y4
№169(1) Теңдеуді шешіңдер
х4 -3х3 -х2 +3х = 0
x3 (x-3) – x(x-3)=0
x(x-3)(x-1)(x+1)=0
x=0; x-3=0; x-1=0; x+1=0
x=3 x=1 x=-1
Жауабы:-1;0;1;3.
5. Ой қорыту. Ауызша сұрақтар мен тест тапсырмалары
Тест тапсырмасы:
1.Жақшаны ашыңдар: (4в-5)(4в+5)
А.16в2 -25 В.16в2 +25 С. 16+40в+16в2 Д. Басқа жауап
2.Көбейтіндіге түрлендіріңдер: 1- ( m2 +3) 2
А.(4-m2 )(4+m2 ) В.(4+m2 )(2+m2 ) С. (-2-m2 )(2+m2 ) Д. Басқа жауап
3.Өрнектің мәнін табыңдар: (а+3в)2 –( а-2в)2 мұндағы а =2,4; в =5,2
А. 244,8 В. 240 С. 260 Д. Басқа жауап
4.Екі өрнектің қосындысы мен айырымының көбейтіндісін табу үшін:
санның квадраты, санды дәрежеге шығару, дәрежені дәрежеге шығару, ұқсас мүшелерді біріктіру, топтау тәсілі бойынша көбейткішке жіктеу, ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару арқылы теңдеуді шешу тапсырмалары орындалды.
6. Үйге тапсырма п.8 оқу. Деңгейлік тапсырманы аяқтау.
7. Бағалау.
А деңгей 5 б
В деңгей 10 б
С деңгей 15 б
Ұ
1
2
Ұ
1
2
Ұ
1
2
2,5
5
7,5