Оқу мақсаты: екі амалдан тұратын, жақшалы және жақшасыз өрнектің мәнін табады; амалдарды орындау ретін анықтайды; қосудың ауыстырымдылық қасиетін түсінеді және қолданады.
Ресурстар: ламинатталған қағаз, маркер, бір таңбалы сандар жазылған әр түрлі үш парақша.
Сабақтың мақсаты: Берілген үш санды қосу және азайту үшін амалдардың орындалуы реті туралы ұғымды қалыптастыру.
Бағалау критерийі: Қосу, азайту амалдарын орындай алады.
Жақшалы, жақшасыз өрнектің мәнін табады.
Қосудың ауыстырымдылық қасиетін біледі, қолданады.
Дескриптор: Өрнектің мәнін табады. 1балл
Екі амалдан тұратын жақшалы өрнектің мәнін табады. 1балл
Өрнекті салыстыра алады. 1балл
Сабақтың барысы: 1Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылар: Сабаққа біз даярмыз,
Жалқаулықты жоямыз.
Үздік оқып әрқашан,
Кілең бестік аламыз.
Мұғалім: Бір,екі, үш
Сынып іші тып- тыныш.
Жалқаулықты тастаймыз,
Сабақты біз бастаймыз
Кіріспе тапсырма: Оқушылар орындарында кез келген ретпен қатарға тұрады. “Сандарды қос” дегенде қолындағы ақпарақты бір – біріне береді. 1-оқушы солдан оңға қарай екіншіге, екінші – үшіншіге, үшінші – төртіншіге береді. Төртінші оқушы үш санның қосындысын тауып, жауабын өз парақшасына жазады.
Орындарын ауыстырып оңнан солға қарай сандарды қосады.
Мысалы: 4 + 7 + 8=19 8 + 7 + 4 = 19
Оқулықпен жұмыс: Автобус жолаушылары.
Мұғалім: - Қоғамдық көлікке мініп көрдің бе?
- Автобус қайда тоқтады?
- Аялдамада не болады?
- Автобустағы жолаушылардың саны аялдамаға келгенде өзгере ме? Неге?
Оқушы жауабы тыңдалады.
3 + 4+ 9=16 Жауабы: 16 жолаушы.
Мұғалім: - Осы өрнек неше амалдан тұрады?
- Қандай амалды орындадыңдар?
- Қайсысын екінші орындаңдар? Жауап алады.
Дәптермен жұмыс: Мысалдарды шеш. Жауаптарын өсу ретімен орналастыр.
Просмотр содержимого документа
«"Екі амалды өрнектер"»
Пәні: математика Мұғалімі: Ожикеева А.А.
Сабақтың тақырыбы: Екі амалды өрнектер.
Оқу мақсаты: екі амалдан тұратын, жақшалы және жақшасыз өрнектің мәнін табады; амалдарды орындау ретін анықтайды; қосудың ауыстырымдылық қасиетін түсінеді және қолданады.
Ресурстар: ламинатталған қағаз, маркер, бір таңбалы сандар жазылған әр түрлі үш парақша.
Сабақтың мақсаты: Берілген үш санды қосу және азайту үшін амалдардың орындалуы реті туралы ұғымды қалыптастыру.
Бағалау критерийі: Қосу, азайту амалдарын орындай алады.
Жақшалы, жақшасыз өрнектің мәнін табады.
Қосудың ауыстырымдылық қасиетін біледі, қолданады.
Дескриптор: Өрнектің мәнін табады. 1балл
Екі амалдан тұратын жақшалы өрнектің мәнін табады.1балл
Өрнекті салыстыра алады. 1балл
Сабақтың барысы: 1Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылар: Сабаққа біз даярмыз,
Жалқаулықты жоямыз.
Үздік оқып әрқашан,
Кілең бестік аламыз.
Мұғалім: Бір,екі, үш
Сынып іші тып- тыныш.
Жалқаулықты тастаймыз,
Сабақты біз бастаймыз
Кіріспе тапсырма: Оқушылар орындарында кез келген ретпен қатарға тұрады. “Сандарды қос” дегенде қолындағы ақпарақты бір – біріне береді. 1-оқушы солдан оңға қарай екіншіге, екінші – үшіншіге, үшінші – төртіншіге береді. Төртінші оқушы үш санның қосындысын тауып, жауабын өз парақшасына жазады.
Орындарын ауыстырып оңнан солға қарай сандарды қосады.
Мысалы: 4 + 7 + 8=19 8 + 7 + 4 = 19
Оқулықпен жұмыс: Автобус жолаушылары.
Мұғалім: - Қоғамдық көлікке мініп көрдің бе?
- Автобус қайда тоқтады?
- Аялдамада не болады?
- Автобустағы жолаушылардың саны аялдамаға келгенде өзгере ме? Неге?
Оқушы жауабы тыңдалады.
3 + 4+ 9=16 Жауабы: 16 жолаушы.
Мұғалім: - Осы өрнек неше амалдан тұрады?
- Қандай амалды орындадыңдар?
- Қайсысын екінші орындаңдар? Жауап алады.
Дәптермен жұмыс: Мысалдарды шеш. Жауаптарын өсу ретімен орналастыр.