kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу

Нажмите, чтобы узнать подробности

Күні :                                          

Математика 5  сынып  

 Сабақтың тақырыбы:   2.8.  Ең   кіші  ортақ  еселік

Сабақтың мақсаты:

  • Ең  кіші ортақ  еселік  туралы түсінік  беру, ең кіші ортақ  еселігін  таба білуге  үйрету.
  • Оқушылардың логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру.Белсенділіктерін арттыру, оқушылардың пәнге деген қызығушылығын дамыту.Оқушының  ауызша сұрақтарға тез жауап беру қабілеттерін  дамыту.
  • Оқуға саналы сезімге,жауапкершілікке  өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу.Тез ойлап, тез қорытуға және сөйлеу мәнеріне  тәрбиелеу.

 

Сабақтың түрі:    Жаңа білім беру сабағы

Сабақтың әдісі: баяндау,әңгімелесе отырып түсіндіру,есептер  шығару, сұрақ –жауап.

Сабақтың көрнекілігі: Сабаққа қатысты сызбалар, тірек схемалары, дидактикалық  тапсырмалар. перфокартаға  жазылған түрде беріледі.

                               Сабақтың өту жоспары:

  I. Ұйымдастыру кезеңі.

 II. Ой қозғау – үй  тапсырмасын тексеру.

 III. Ой толғау – жаңа сабақты өту.

 IV. Ой түйін – есептер шығару.

V. Бағалау, қорытындылау.

VI. Үйге тапсырма беру

Сабақтың барысы

Еске  түсіру сұрақтары :

1.Жай сан және құрама сан деген не?

2.Құрама санды жай көбейткіштерге жіктеу деген не?

3.Ең үлкен ортақ бөлгішті қалай табамыз?

4.Қандай сандарды өзара жай сандар дейміз?

4 санына еселік  сандар :   4,8,16,24,28,32,36,4,.

6  санына еселік  сандар :  6,12,18,24,30,36,42.

Екеуіне де еселік  болатын сандар : 12,24,36,.

          ЕКОЕ(4,6 )= 12

 Анықтама: Берілген  натурал  сандардың  әрқайсысына  еселік  болатын  ең  кіші натурал  санды, сол  сандардың  ең  кіші ортақ  еселігі деп  атайды.

  Ең кіші ортақ  еселікті табу жолдары :

  • Берілген  натурал  сандардың  ең  кіші  ортақ  еселігін  сол  сандарды  жай көбейткіштерге  жіктеу арқылы табу.
  • Берілген  натурал  сандардың  ең  кіші ортақ  еселігін  табу  үшін:
    1. берілген натурал санды көбейткіштерге жіктеу керек;
    2. берілген сандардың ең үлкенінің  жай көбейткіштерін жазу керек;
    3. оны оның  жіктелуінде  жоқ, бірақ  басқа сандардың  жіктелуінде  бар  жай  көбейткіштермен  толықтыру керек;
    4. шыққан көбейткіштердің  көбейтіндісін  табу керек.

           Мысал ;   ЕКОЕ(56,60)=840

2-тәсіл.

    Берілген  сандардың  ең  үлкенінің  еселіктерін  іріктей  отырып, осы  сандардың  ең  кіші  ортақ  еселігін  табу.

           Мысалы :  16 және12 сандарының ең кіші ортақ еселігін табайық.
Берілген сандардың ең үлкені-16 саны.
16 санының еселіктері: 16,32,48,64,80,96,… осы еселіктердің ішінде 12-ге бөлінетіні  48,96 сандарының ең кішісі-48 саны. Онда 48 саны -16 және12 сандарының ең кіші ортақ еселігі:
ЕКОЕ(16,12)=48.   

   Жай  сандардың  ең  кіші  ортақ  еселігі, осы  сандардың  көбейтіндісіне тең.

              Мысалы :  6 және 35 өзара жай сандарының ең кіші ортақ еселігін табайық:

    6=2·3; 35=5·7;

    ЕКОЕ:(6,35)=2·3··5·7=6·35=120;

    Қысқаша: ЕКОЕ(6,35)=120.

Егер берілген сандардың біреуі қалғандарына бөлінетін болса, онда сол сан берілген сандардың ең кіші ортақ еселігі болады.

        Мысалы :   ЕКОЕ(57,19)=57 

                            ЕКОЕ(8,16,32)=32

 Ой түйін – Есептер шығару.
 Кітаппен жұмыс
 № 308
 № 309(1,3,5)
 № 310

Үйге тапсырма

§2.8. ереже жаттау

№309(2,4,6)

№311

7.Бағалау:

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу»

Сарыкөл ауылы №47 негізгі мектебі

















Тақырыбы: «Ең кіші ортақ еселік»

Орындаған: Қарқын Слида

















2013-2014ж

Күні :

Математика 5 сынып

Сабақтың тақырыбы: 2.8. Ең кіші ортақ еселік

Сабақтың мақсаты:

  • Ең кіші ортақ еселік туралы түсінік беру , ең кіші ортақ еселігін таба білуге үйрету .

  • Оқушылардың логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру.Белсенділіктерін арттыру , оқушылардың пәнге деген қызығушылығын дамыту.Оқушының ауызша сұрақтарға тез жауап беру қабілеттерін дамыту.

  • Оқуға саналы сезімге ,жауапкершілікке өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу.Тез ойлап , тез қорытуға және сөйлеу мәнеріне тәрбиелеу.



Сабақтың түрі: Жаңа білім беру сабағы

Сабақтың әдісі: баяндау ,әңгімелесе отырып түсіндіру,есептер шығару , сұрақ –жауап.

Сабақтың көрнекілігі: Сабаққа қатысты сызбалар , тірек схемалары , дидактикалық тапсырмалар . перфокартаға жазылған түрде беріледі.

Сабақтың өту жоспары:

I. Ұйымдастыру кезеңі.

II. Ой қозғау – үй тапсырмасын тексеру.

III. Ой толғау – жаңа сабақты өту.

IV. Ой түйін – есептер шығару.

V. Бағалау, қорытындылау.

VI. Үйге тапсырма беру

Сабақтың барысы

Еске түсіру сұрақтары :

1.Жай сан және құрама сан деген не?

2.Құрама санды жай көбейткіштерге жіктеу деген не?

3.Ең үлкен ортақ бөлгішті қалай табамыз?

4.Қандай сандарды өзара жай сандар дейміз?



4 санына еселік сандар : 4,8,16,24,28,32,36,4,...

6 санына еселік сандар : 6,12,18,24,30,36,42 ...

Екеуіне де еселік болатын сандар : 12,24,36 , ...

ЕКОЕ(4,6 )= 12

Анықтама: Берілген натурал сандардың әрқайсысына еселік болатын ең кіші натурал санды , сол сандардың ең кіші ортақ еселігі деп атайды.

Ең кіші ортақ еселікті табу жолдары :

  • Берілген натурал сандардың ең кіші ортақ еселігін сол сандарды жай көбейткіштерге жіктеу арқылы табу.

  • Берілген натурал сандардың ең кіші ортақ еселігін табу үшін:

    1. берілген натурал санды көбейткіштерге жіктеу керек;

    2. берілген сандардың ең үлкенінің жай көбейткіштерін жазу керек;

    3. оны оның жіктелуінде жоқ , бірақ басқа сандардың жіктелуінде бар жай көбейткіштермен толықтыру керек;

    4. шыққан көбейткіштердің көбейтіндісін табу керек.



Мысал ; ЕКОЕ(56,60)=840

2-тәсіл.

Берілген сандардың ең үлкенінің еселіктерін іріктей отырып , осы сандардың ең кіші ортақ еселігін табу.

Мысалы : 16 және12 сандарының ең кіші ортақ еселігін табайық.
Берілген сандардың ең үлкені-16 саны.
16 санының еселіктері: 16,32,48,64,80,96,… осы еселіктердің ішінде 12-ге бөлінетіні 48,96 сандарының ең кішісі-48 саны. Онда 48 саны -16 және12 сандарының ең кіші ортақ еселігі:
ЕКОЕ(16,12)=48.

Жай сандардың ең кіші ортақ еселігі , осы сандардың көбейтіндісіне тең.

Мысалы : 6 және 35 өзара жай сандарының ең кіші ортақ еселігін табайық:

6=2·3; 35=5·7;

ЕКОЕ:(6,35)=2·3··5·7=6·35=120;

Қысқаша: ЕКОЕ(6,35)=120.

Егер берілген сандардың біреуі қалғандарына бөлінетін болса, онда сол сан берілген сандардың ең кіші ортақ еселігі болады.

Мысалы : ЕКОЕ(57,19)=57

ЕКОЕ(8,16,32)=32

Ой түйін – Есептер шығару.
Кітаппен жұмыс
№ 308
№ 309(1,3,5)
№ 310

Үйге тапсырма

§2.8. ереже жаттау

№309(2,4,6)

№311

7.Бағалау:










Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу

Автор: Қарқын Слида

Дата: 20.10.2016

Номер свидетельства: 350865
