Просмотр содержимого документа
«Екі айнымалысы бар сызы?ты? те?деулер ж?йесін ?осу т?сілімен шешуге есептер шы?ару»
Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер
жүйесін қосу тәсілімен шешуге есептер шығару
Сабақтың мақсаты: а) Білімділік: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер
жүйесін қосу тәсілімен шешуді үйрету, оқушының
есептер шығару дағдысын қалыптастыру, оқушы білімін
бекіту;
ә) Тәрбиелік: Оқушыларды көпшіл болуға үйрету,
өзара көмегін қалыптастыра отырып, өз біліміне ғана
емес, басқа оқушының да біліміне жауапкершілікпен
қарауға дағдыландыру, өзін-өзі басқаруға үйрету
б)
Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін кеңейту,
математикалық тілін, логикалық ойлау қабілетін,
практикалық дағдысын қалыптастыру
Сабақтың типі: Білімді бекіту, меңгерту
Сабақтың түрі: Ойын сабақ
Сабақтың әдісі: Практикалық әдіс: ауызша және жазбаша жаттығулар
Сабақтың көрнекілігі: Фишкалар, сызба салынған плакат,
проектор, слайдтар, тест
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру №
Үй тапсырмасы тексеріліп, дұрыс жауап 1-фишкамен бағаланады.
“Бақытты сәт” оқыта үйрету ойыны
гейм. “Бой сергіту”
гейм. “Бөшкеден шыққан бас қатырғыштар”
гейм. “Жұмбақ тас”
гейм.“Сен - маған,мен - саған”
гейм. “Көсемдікке ұмытылу”
Бүгінгі сабақтағы әрбір дұрыс жауап 1-фишкамен бағаланады.
1 гейм.”Бой сергіту”
1. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешімі деп нені айтады?
2. . Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулердің графиктері болатын түзулер қиылысса, осы теңдеулер жүйесінің неше шешімі болады?
3. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешкенде, қандай жағдайда шешімі болмайды?
4.Қандай жағдайда шешімі көп болады?
2 гейм. «Бөшкеден шыққан бас қатырғыштар»
3 гейм. «Жұмбақ тас»
№
4 гейм. «Сен маған, мен саған»
Бөлменің төрт бұрышында төрт мысық, әрқайсысының алдында үш мысықтан болса, барлығы неше мысық?
Үстелдің төрт бұрышы бар, егер бір бұрышын кесіп тастаса неше бұрыш қалады?
Марат, Дастан, Асылбек үшеуі дойбы ойнады. Егер әрқайсысы екі партиядан ойнаса барлығы неше партия ойнады?
Түнгі сағат 12-де жаңбыр жауып тұрса, 72 сағаттан соң күн ашылып тұрды ма?
Алманың жартысы неге ұқсас? (екінші жартысына)
2,5 таяқтың неше ұшы бар? (6 ұшы бар)
Қандай тізбектей тұрған үш санның қосындысы мен көбейтіндісіне тең?
32 нешеге тең (9)
Ең үлкен екі таңбалысан? (99)
1 Сағатта неше секунд бар? (3600)
5 гейм. «Көсемдікке ұмтылу»
Тест жұмысы
І нұсқа
Тобы | Рет саны | Берілгені | Табу керек | Жауаптары |
А | В | С |
А(1ұпай) | 1 | | Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз: | (3;4) | (3;6) | (4;3) |
2 | | Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз: | (15;6) | (9;15) | (4;17) |
3 | | Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз: | (6;-1) | (3;-6) | (-6;1) |
В(2ұпай) | 4 | Тік төртбұрыштың ұзындығы енінен 3см артық,ал периметрі 26см болса, ұзындығы мен енін табыңдар. | Теңдеулер жүйесін құрып, қосу тәсілімен шешіңіз: | Ұзындығы-8см, ені-5см | Ұзындығы-10см, ені-3см | Ұзындығы-20см,ені-3 см |
5 | | Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз: | (9;5) | (9;3) | (9;6) |
С(3ұпай) | 6 | | Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз: | (5;-3) | (3;-5) | (-6;1) |
ІІ нұсқа
Тобы | Рет саны | Берілгені | Табу керек | Жауаптары |
А | В | С |
А(1ұпай) | 1 | | Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз: | (15;9) | (9;15) | (15;6) |
2 | | Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз: | (-6;1) | (3;-6) | (6;-1) |
3 | | Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз: | (4;3) | (3;6) | (3;4) |
В(2ұпай) | 4 | Тік төртбұрыштың ұзындығы енінен 3см артық,ал периметрі 26см болса, ұзындығы мен енін табыңдар. | Теңдеулер жүйесін құрып, қосу тәсілімен шешіңіз: | Ұзындығы-8см, ені-5см | Ұзындығы-10см, ені-3см | Ұзындығы-20см,ені-3 см |
5 | | Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз: | (9;5) | (9;6) | (9;3) |
С(3ұпай) | 6 | | Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз: | (-6;1) | (3;-5) | (5;-3) |
Жауаптары: І нұсқа 1)С 2)А 3)А 4)А 5)С 6)А
ІІ нұсқа 1)С 2)С 3)А 4)А 5)В 6)С
ІҮ.Бағалау:
Ү.Үйге тапсырма беру. №1550,1552
ҮІ.Қорытынды
№257 орта мектеп
С а б а қ ж о с п а р ы
Тақырыбы: Жазықтықтағы тік бұрышты координаталар жүйесі
Координаталары бойынша нүктені салу
Сыныбы: 6 «А» сынып
Пән мұғалімі: Рсаева Айман
Қызылорда, 2011жыл