Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Функция және функция графигі. | Мектеп: |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: |
Сынып: 7 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы: | Сызықтық функция және оның графигі. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсат-тары (Оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.4.1.6. сызықтық функция графигінің координата осьтерімен қиылысу нүктесін салмай табу 7.4.1.7.у=кх+в . сызықтық функция графигінен к және в таңбаларын анықтау. |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар:Сызықтық функция анықтамасын біледі.Бүрыштың коэффиценттің мәніне байланыстыфункцияныңграфигініңорналасуын сипаттайды. |
Оқушылардың басым бөлігі:: у=кх+в сызықтық функцияның графигін салады,к мен в-ның мәніне сәйкес функцияның орналасуын талдайды |
Кейбір оқушылар:Берілген функцияны бағалай отырып,графигін сипатттайды. |
Бағалау критерийі | -Сызықтық функция анықтамасын және элементтерін атауын біледі, графигін кесте құрып сала алады. -к мен в-ның мәндеріне сәйкес графиктің қалай орналасуын анықтай алады және графигін салады. -Берілген нүктенің графикке тиісті,тиісті емес екенін таба алады,график бойынша формуласын жаза алады. -Функция графигіне қарай отырып коэффиценті мен бос мүшенің таңбасын анықтайды. |
Тілдік мақсаттар | Терминдер:айнымалы,коэффицент,функция,абсцисса,ордината т.т.с Сөз тіркестері: сызықтық функция,функция графигі,координата осі т.с.с. |
Құндылықтарға баулу. | «Қоғамымыздағы ұлттық бірлік,бейбітшілік пен келісім қарым-қатынас жасау қабілеті. |
Пәнаралық байланыс | Қазақ т,әдебиет, тарих, сызу |
Тақырып бойынша алдыңғы білім | 6.2.2.1.Тура санды теңдіктедің қасиетін біледі және қолданады.Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешеді,графигін сызады. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы | 1.Ұйымдастыру кезеңі. -Ынтымақтастық атмосферсын құру.(шаттық шеңберін құрамыз) -Терминдер арқылы топқа бөлу 1-функция 2-абсцисса 3-ордината 4-график. Үй тапсырмасы : «дұрыс па,әлде бұрыс па?» әдісі 1.у=кх+в функциясының графигі-түзу(дұрыс) 2.к,в кез-келген сандар,к-бұрыштық коэффицент(дұрыс) 3.к0 болса α-доғал(бұрыс) 4.к0болса сүйір(дұрыс) 5.в саны түзудің у осімен қиылысатын нүктесін көрсетеді(дұрыс) 6.түзу координата басынан өтсе,ондав0 (бұрыс) «Миға шабуыл»(жетелеуші сұрақтар ) 1.Қандай функция сызықтық функция деп аталады? 2.Сызықтық функция графигі қандай сызық? 3.Сызықтық функция графигінің координаталар осьтерімен қиылысу нүктелерін қалай табады? 4.у=кх+в сызықтық функциясының графигі бойынша к және в-ның таңбаларын қалай анықтауға болады? | жасыл-дұрыс қызыл-бұрыс |
Сабақтың ортасы | 1.у=кх+в функцияның графигі түзу болады,мұндағы к,в-кез-келген сандар. а)Егер к0 болса,онда α-сүйір бұрыш,ал к α-доғалбұрыш болады. б)Егер түзу х және у остерінен бірдей кесінділер қиып өтсе жәнеα-сүйір бұрыш,к=1,ал доғал бұрыш болса к=-1 болады. в)в саны түзудің у осімен қиылысу нүктесін көрсетеді. г)егер түзу координата басынан өтсе в=0 болады да теңдеуі у=кх болады. 1.Оқулықпен жұмыс:№28.3;28.7;28.15 2.«Графиктер сөйлейді»(зерттеу жұмысы) Әр топқа сызықтық функция графигін беру. Сәйкестендіру Дескриптор: -функция графигінің координата осьтерімен қиылысу нүктесін пайдаланады. -графиктен в бос мүшесінің таңбасын анықтайды. -к бұрыштык коэффиценттің таңбасын анықтайды. | |
Сабақтың соңы | Ойлаудың 6 фигурасы әдісі арқылы. Үйге тапсырма: §28 №28.15 Өмірде қай мамандар өздерінің жұмыстарында графикті жиі қолданады деген сұраққа жауап табасындар. «Рефлексиялық нысана» техникасы ЖАҢАДАН БІЛДІМ БЕЛСЕНДІ ҚАТЫСТЫ ТҮСІНІКТІ БОЛДЫ ҚЫЗЫҚТЫ БОЛДЫ | |
Саралау – Сіз қандай тəсілменкөбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағандақабілетті оқушыларға қандайтапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сізоқушылардыңматериалды игерудеңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
«Блоб ағашы»арқылы | -топ басшының бағалау парақшасы. -өзін-өзі бағалау. -бірін-бірі бағалау. | |
Сабақ бойынша Рефлексия | |
Сабақ мақсаттарынемесе оқумақсаттары шынайы,қолжетімді болды ма?Барлық оқу-шылар оқумақсатына қолжеткізді ме? Егероқушылар оқумақса-тына жетпегенболса, еліктен депойлайсыз? Сабақтасаралау дұрысжүргізілді ме?Сабақ кезеңдеріндеуақытты тиімдіпайдаландыңыз ба?Сабақ жоспарынанауытқулар болды мажəне неліктен? | |
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |